Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#794126 χθες παντως που περασα, αυτος πουεφαγε το προστιμο λειτουργουσε κανονικα :(
Άβαταρ μέλους
By skous
#794135 Τι νοημα εχουν αυτοι οι ελεγχοι; Αφου μετα απο 10-12 μερες ξανανοίγουν. ΜΟΝΟ με εξοντωτικά πρόστιμα θα εχει νόημα σε τέτοιους παραβάτες, που αν το φαει ο αλλος, θα αρχισει να βλέπει όχι το ποτε θα ξαναανοίξει, αλλα πως δεν θα χασει ολη του την περιουσια


< >
Άβαταρ μέλους
By melos86
#794715
skous έγραψε:Τι νοημα εχουν αυτοι οι ελεγχοι; Αφου μετα απο 10-12 μερες ξανανοίγουν. ΜΟΝΟ με εξοντωτικά πρόστιμα θα εχει νόημα σε τέτοιους παραβάτες, που αν το φαει ο αλλος, θα αρχισει να βλέπει όχι το ποτε θα ξαναανοίξει, αλλα πως δεν θα χασει ολη του την περιουσια


< >

Ουτε τα εξοντωτικα προστιμα δουλευουν....
Δεν πληρωνονται, κλεινει η επιχειρηση και την αλλη μερα ανοιγει με αλλο ΑΦΜ και αντε να τα εισπραξεις απο εταιριες που ειναι σε ανθρωπους φαντασματα!
Η μονη λυση ειναι και η δυσκολοτερη, για να μην πω απιθανη!
Θα πρεπει ο καταναλωτης να αποκτησει καταναλωτικη συνειδηση και να καταλαβει οτι το να διαλεγει πρατηριο με βασικο κριτηριο την τιμη θα τον οδηγει συνεχως σε κακες επιλογες και... θολα μονοπατια!
Το οποιο οπως ειπα, ειδικα σε περιοδους ενεργειακης κρισης ειναι απιθανο!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#794716
melos86 έγραψε:
skous έγραψε:Τι νοημα εχουν αυτοι οι ελεγχοι; Αφου μετα απο 10-12 μερες ξανανοίγουν. ΜΟΝΟ με εξοντωτικά πρόστιμα θα εχει νόημα σε τέτοιους παραβάτες, που αν το φαει ο αλλος, θα αρχισει να βλέπει όχι το ποτε θα ξαναανοίξει, αλλα πως δεν θα χασει ολη του την περιουσια


< >

Ουτε τα εξοντωτικα προστιμα δουλευουν....
Δεν πληρωνονται, κλεινει η επιχειρηση και την αλλη μερα ανοιγει με αλλο ΑΦΜ και αντε να τα εισπραξεις απο εταιριες που ειναι σε ανθρωπους φαντασματα!
Η μονη λυση ειναι και η δυσκολοτερη, για να μην πω απιθανη!
Θα πρεπει ο καταναλωτης να αποκτησει καταναλωτικη συνειδηση και να καταλαβει οτι το να διαλεγει πρατηριο με βασικο κριτηριο την τιμη θα τον οδηγει συνεχως σε κακες επιλογες και... θολα μονοπατια!
Το οποιο οπως ειπα, ειδικα σε περιοδους ενεργειακης κρισης ειναι απιθανο!


Και ο καταναλωτης πρεπει να προσεχει φυσικα αλλα η βασικη ευθυνη ειναι του κρατους. Και αν δεν πληρωνουν τα προστιμα, ας τους το κλεισουνε για μερικους μηνες να φτιαξουν χαρακτηρα.

Το αλλο που λες με την τιμη σαν απολυτο κριτηριο, παλι δεν εξασφαλιζει οτι βαζεις καλο καυσιμο αν ειναι ακριβο το πρατηριο. Ποιος μου λεει εμενα οτι ενας εντελως απληστος δεν κλεβει και στην τιμη και στην ποσοτητα και στην ποιοτητα?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#794721
George_Prix έγραψε:
melos86 έγραψε:
skous έγραψε:Τι νοημα εχουν αυτοι οι ελεγχοι; Αφου μετα απο 10-12 μερες ξανανοίγουν. ΜΟΝΟ με εξοντωτικά πρόστιμα θα εχει νόημα σε τέτοιους παραβάτες, που αν το φαει ο αλλος, θα αρχισει να βλέπει όχι το ποτε θα ξαναανοίξει, αλλα πως δεν θα χασει ολη του την περιουσια


< >

Ουτε τα εξοντωτικα προστιμα δουλευουν....
Δεν πληρωνονται, κλεινει η επιχειρηση και την αλλη μερα ανοιγει με αλλο ΑΦΜ και αντε να τα εισπραξεις απο εταιριες που ειναι σε ανθρωπους φαντασματα!
Η μονη λυση ειναι και η δυσκολοτερη, για να μην πω απιθανη!
Θα πρεπει ο καταναλωτης να αποκτησει καταναλωτικη συνειδηση και να καταλαβει οτι το να διαλεγει πρατηριο με βασικο κριτηριο την τιμη θα τον οδηγει συνεχως σε κακες επιλογες και... θολα μονοπατια!
Το οποιο οπως ειπα, ειδικα σε περιοδους ενεργειακης κρισης ειναι απιθανο!


Και ο καταναλωτης πρεπει να προσεχει φυσικα αλλα η βασικη ευθυνη ειναι του κρατους. Και αν δεν πληρωνουν τα προστιμα, ας τους το κλεισουνε για μερικους μηνες να φτιαξουν χαρακτηρα.

Το αλλο που λες με την τιμη σαν απολυτο κριτηριο, παλι δεν εξασφαλιζει οτι βαζεις καλο καυσιμο αν ειναι ακριβο το πρατηριο. Ποιος μου λεει εμενα οτι ενας εντελως απληστος δεν κλεβει και στην τιμη και στην ποσοτητα και στην ποιοτητα?

Το εντονο θα συμβει ετσι κι αλλιως αν ο καταναλωτης αποκτησει συνειδηση. Απλα αντι για 10 λεπτα φθηνοτερος θα ειναι 2 ο απατεωνας, αρα θα κερδιζει περισσοτερα.

Μονο με ελεγχους, ελεγχους, ελεγχους λυνεται το θεμα, ισως και με καποια περιοδο που το πρατηριο πρεπει να μεινει κλειστο μεχρι να ανατραπουν οι παρανομιες, με μηχανικους, σχεδια κλπ. Ωστε να μην ανοιγει 10 μερες μετα με νεα διευθυνση
Άβαταρ μέλους
By melos86
#794875 Άποψη σας! Τους έχω δει τους ελέγχους και πόσο λειτουργούν... Τον άλλον τον έκλεισε ο έλεγχος για 10 μέρες στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης και 12 μέρες μετά αφού ξανάνοιξε ειχε ουρές από αυτοκίνητα γιατί ήταν ο φθηνότερος της πόλης!

Σήμερα το διυλιστήριο πουλάει την βενζίνη 1,81€/λίτρο και στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν δύο πρατήρια που πουλάνε 1.699!! Τα αυτοκίνητα ουρές... Τι να λέμε τώρα?? Να πάτε εκεί που είναι λιγότερο άπληστοι!! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#794951 Ακριβώς

Αν βάλεις και ΦΠΑ 24% βγαίνει περίπου 1,81 / lt.

Αυτό σημαίνει πως τιμή κάτω από € 2 / λτ είναι εξαιρετικά ύποπτη... (και δεν νομίζω να είναι πολλά τα βενζινάδικα που να αγοράζουν σε τιμή ΔΕΠ+ κάτω από 0,02/λτ...) Πιθανώς και κανένα... Άντε κανένα μεγάλο δίπλα από το διυλιστήριο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#794960 Όχι και 2 € σχεδόν κανένας σήμερα ακόμα και οι ακριβοί δεν πουλάνε με 2 €, από 1,93 μέχρι 1,97 βλέπω εγώ στις περιοχές που κινούμαι.
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#794994 Εκεί γύρω στο 1.90-1.93 είναι λογική τιμή πρατηρίου, δεδομένης της τιμής διυλιστηρίου.

Μόνο που η τιμή διυλιστηρίου είναι πάρα πάρα πολύ τσιμπημένη...

Ελπίζω ότι δεν διαφωνείς.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#794997 Αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχουν επιχειρησεις που μπορουν να το βρουν φθηνοτερα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#831039 Για ακόμη μια φορά επιβεβαίωσα οτι η Avin της γειτονιάς κλέβει όταν σου βάζουν αυτοί , ενώ όταν βάζεις εσύ στον αυτόματο πωλητή στην ίδια ακριβώς αντλία τα χλμ αυτονομίας που βγάζει το trip είναι αισθητά περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#831154 Λωποδύτες η BP στην Πέτρου Ράλλη μετά το River West (https://goo.gl/maps/sQwN6nYmtfHWsdQW7), μου μεγάλωσαν το ντεπόζιτο... 9 Αυγούστου, με μόλις αναμένο το λαμπάκι βενζίνης στο UX (που κανονικά παίρνει 36-37 λίτρα, επίσημη χωρητικότητα 43 λίτρα), αυτοί μου έβαλαν 41 χωρίς καν να το ζορίσουν μετά το πρώτο κλικ... Κλέψιμο στη μούρη μου.. Τί να πεις...

Έχε χάρη που είχα ταξίδι μπροστά μου και βιαζόμουν, αλλά τρέχα γύρευε να βγάλεις άκρη με δ' αύτους...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#831376
SIHCTR έγραψε:Λωποδύτες η BP στην Πέτρου Ράλλη μετά το River West (https://goo.gl/maps/sQwN6nYmtfHWsdQW7), μου μεγάλωσαν το ντεπόζιτο... 9 Αυγούστου, με μόλις αναμένο το λαμπάκι βενζίνης στο UX (που κανονικά παίρνει 36-37 λίτρα, επίσημη χωρητικότητα 43 λίτρα), αυτοί μου έβαλαν 41 χωρίς καν να το ζορίσουν μετά το πρώτο κλικ... Κλέψιμο στη μούρη μου.. Τί να πεις...

Έχε χάρη που είχα ταξίδι μπροστά μου και βιαζόμουν, αλλά τρέχα γύρευε να βγάλεις άκρη με δ' αύτους...


Μα που πήγες κι έβαλες ρε άνθρωπε...

Λίγα μέτρα παρακάτω είχε καλό καύσιμο...
https://www.google.com/maps/place/BP/@3 ... ?entry=ttu
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#831380 Στο τσακ πρόλαβα και έβαλα σήμερα στο μηχάνημα μόνος μου λίγο πριν τις 6 το πρωϊ. Όσο έβαζα ήρθε αμάξι κι όταν αποχωρούσα είχε ήδη ανάψει τα φώτα στο εσωτερικό και άνοιγε την κεντρική είσοδο από μέσα. Κυριακάτικα. Μη χάσουν κάνα λίτρο :shifty: χωρίς κλέψιμο, λες και δεν έχουν αυτόματο μηχάνημα .

Επίσης όσο έβαζα έκανε αισθητή την παρουσία του και ο 60άρης φύλακας-βοηθός. Μάλλον θορυβήθηκε από το χαρτί κουζίνας που κρατούσα για να πιάσω τη μάνικα. Πλησίασε για να εξακριβώσει οτι δεν πάω να τους βάλω φωτιά. Παρέμεινε σε απόσταση όταν είδε το λόγο. :s_thumbsup