Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#170671 Πρόστιμα σε 233 πρατηριούχους υγρών καυσίμων επέβαλε το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής για νοθεία σε βενζίνη και σε πετρέλαιο κίνησης ή θέρμανσης.

Καλά τους έκανε!

Τα λίστα με πρατήρια εδώ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#170675
Pitt έγραψε:Πρόστιμα σε 233 πρατηριούχους υγρών καυσίμων επέβαλε το Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής για νοθεία σε βενζίνη και σε πετρέλαιο κίνησης ή θέρμανσης.

Καλά τους έκανε!

Τα λίστα με πρατήρια εδώ.

Γνωρίζουμε πόσο πρόσφατη είναι η λίστα; Μήπως είναι η γνωστή που περιφέρεται εδώ και μια 5ετία και βάλε; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#170682 Εντυπωσιακό το γεγονός ότι υπάρχουν και 2 πρατήρια της ΜΥΡΤΕΑ ΑΕ στις θέσεις 188 και 217.
Επίσης αφορά 233 παραβάσεις αφού υπάρχουν πολλά πρατήρια που επαναλαμβανονται για διαφορετική παράβαση.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#170687
Anonymous Founder έγραψε:Γνωρίζουμε πόσο πρόσφατη είναι η λίστα; Μήπως είναι η γνωστή που περιφέρεται εδώ και μια 5ετία και βάλε; :hmmm:


Δεν το ξέρω! Εχθές είχα διαβάσει αυτό και σήμερα την βρήκα στο ΥΠΕΚΑ απ΄όπου και το link.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#170693
Pitt έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Γνωρίζουμε πόσο πρόσφατη είναι η λίστα; Μήπως είναι η γνωστή που περιφέρεται εδώ και μια 5ετία και βάλε; :hmmm:


Δεν το ξέρω! Εχθές είχα διαβάσει αυτό και σήμερα την βρήκα στο ΥΠΕΚΑ απ΄όπου και το link.

Νομίζω πως η λίστα είναι παλιά, γιατί μιλάει για επιστολές πχ της BP το 2008 κλπ. Άρα, μπαγιάτικο μυρίζει! :lol:
Εντυπωσιακό είναι το γεγονός πως η συντριπτική πλειοψηφία αφορά το πετρέλαιο κίνησης, και η νοθεία εκεί δεν γίνεται μόνον με θέρμανσης, αλλά και με άλλα! :lipsealed:
Η απλή αμόλυβδη έχει ελάχιστη νοθεία, η σούπερ αμόλυβδη παραπάνω (αλλά αφορά απειροελάχιστους εξ ημών).
Όλα αυτά ισχύουν και σήμερα προφανώς.
Το άλλο ζήτημα είναι τι γίνεται με την κλοπή στην αντλία. Πλέον που δεν βάζω στα απολύτως φθηνότερα πρατήρια, νομίζω πως αποφεύγω και την νοθεία, αλλά και την (μεγάλη) κλοπή. Την έχω πατήσει παλιότερα δύο φορές με κλοπή στην αντλία, την μία στην γειτονιά μου (Ιασωνίδου και Γούναρη) την άλλη πηγαίνοντας στην δουλειά (Αμφιθέας, το ΕΤΕΚΑ με τις ουρές... :lol: ).
Έκτοτε, έβγαλα και την κάρτα Energy της Shell και μου βγαίνει φθηνότερα από τα διάφορα "φθηνά" και σαφώς πιο εγγυημένα. Και κάθε τρίτη, βάζουμε και V-power απλή, αμ' πως! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#170697 τι ειναι αυτη η καρτα Energy?

Απο αποψη πρατηριων μου κανει εντυπωση οτι εδω οι περισσοτεροι εχουν την ιδια τιμη η με διαφορα το πολυ 2-3 λεπτων ενω παλιοτερα εβλεπες και διαφορες των 10 λεπτων
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#170702 Ρε συ, την έπαθα σαν πρωτάρης. Είδα την είδηση στο κ@&%site φρέσκια (με χθεσινή ημερομηνία) και δεν πήγε το μυαλό μου στην παλιά λίστα.

Με το σχόλιό σου μου έβαλες ψύλλους και έψαξα στα metadata του pdf: CreateDate: 2012-07-06T09:06:53Z

Ασταδιαλα για ενημέρωση! :rant:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#170716
bibendum έγραψε:τι ειναι αυτη η καρτα Energy?

Απο αποψη πρατηριων μου κανει εντυπωση οτι εδω οι περισσοτεροι εχουν την ιδια τιμη η με διαφορα το πολυ 2-3 λεπτων ενω παλιοτερα εβλεπες και διαφορες των 10 λεπτων

http://www.alphabankcards.gr/?TabID=390&xmid=13692
Έχεις 3% επιστροφή σε καύσιμα Shell. Επιπλέον έχεις 1% επιστροφή σε κάθε άλλη αγορά. Γενικώς μαζεύεις μπόλικους πόντους όσο την χρησιμοποιείς.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#170741
Anonymous Founder έγραψε:
Pitt έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Γνωρίζουμε πόσο πρόσφατη είναι η λίστα; Μήπως είναι η γνωστή που περιφέρεται εδώ και μια 5ετία και βάλε; :hmmm:


Δεν το ξέρω! Εχθές είχα διαβάσει αυτό και σήμερα την βρήκα στο ΥΠΕΚΑ απ΄όπου και το link.

Νομίζω πως η λίστα είναι παλιά, γιατί μιλάει για επιστολές πχ της BP το 2008 κλπ. Άρα, μπαγιάτικο μυρίζει! :lol:
Εντυπωσιακό είναι το γεγονός πως η συντριπτική πλειοψηφία αφορά το πετρέλαιο κίνησης, και η νοθεία εκεί δεν γίνεται μόνον με θέρμανσης, αλλά και με άλλα! :lipsealed:
Η απλή αμόλυβδη έχει ελάχιστη νοθεία, η σούπερ αμόλυβδη παραπάνω (αλλά αφορά απειροελάχιστους εξ ημών).
Όλα αυτά ισχύουν και σήμερα προφανώς.
Το άλλο ζήτημα είναι τι γίνεται με την κλοπή στην αντλία. Πλέον που δεν βάζω στα απολύτως φθηνότερα πρατήρια, νομίζω πως αποφεύγω και την νοθεία, αλλά και την (μεγάλη) κλοπή. Την έχω πατήσει παλιότερα δύο φορές με κλοπή στην αντλία, την μία στην γειτονιά μου (Ιασωνίδου και Γούναρη) την άλλη πηγαίνοντας στην δουλειά (Αμφιθέας, το ΕΤΕΚΑ με τις ουρές... :lol: ).
Έκτοτε, έβγαλα και την κάρτα Energy της Shell και μου βγαίνει φθηνότερα από τα διάφορα "φθηνά" και σαφώς πιο εγγυημένα. Και κάθε τρίτη, βάζουμε και V-power απλή, αμ' πως! :s_biggrin


Νομίζω ότι με το σύστημα εισροών - εκροών (http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/ ... kroes.html) δεν μπορούν να σε κλέβουν στην αντλία.
Κι εγώ βάζω vpower diesel κάθε Πέμπτη στο jeep σε shell με κάρτα go4more. (σήμερα 1,017 :) ).
Δυστυχώς στα άλλα υποχρεωτικά 100άρα :(
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#170749 Είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει! ΟΛΑ τα ενημερωτικά sites έχουν την είδηση για τα πρόστιμα στα 233 πρατήρια δημοσιευμένη τις τελευταίες 24 ώρες.

Σκ@τ@ δημοσιογραφία. Ανεβάζει κάποιος μια παλιά είδηση και την αναπαράγουν όλοι, "έγκυροι" και μη!

Μη τους χάσουμε... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#170761 Παιδιά, επειδή δεν ξέρετε πως δουλεύει το σύστημα με τους ελέγχους και τις ποινές, να σας πω ότι από την στιγμή που κάνει τον έλεγχο το ΚΕΔΑΚ (το οποίο είναι υπεύθυνο για την ποιότητα, για την ποσότητα είναι υπεύθυνο το -συνταξιδεύων- κλιμάκιο της Μετρολογίας), μέχρι τη στιγμή που θα επικυρωθεί το διοικητικό πρόστιμο στο εκάστοτε πρατήριο, περνάνε μήνες ή και χρόνια, καθότι μπορεί να μεσολαβήσουν διοικητικές και δικαστικές ενστάσεις. Ως εκ τούτου, δεν είναι καθόλου περίεργο να δείτε οριστική επικύρωση προστίμου το 2014 και το 2015, τη στιγμή που ο έλεγχος είχε γίνει το 2012.

Α, και η λίστα αυτή ανανεώνεται συνεχώς, δεν βγαίνει μια και τέλος....
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#170820
The Ace έγραψε:Παιδιά, επειδή δεν ξέρετε πως δουλεύει το σύστημα με τους ελέγχους και τις ποινές,

Πως κατέληξες σ΄ αυτό το συμπέρασμα; :hmmm:

Α, και η λίστα αυτή ανανεώνεται συνεχώς, δεν βγαίνει μια και τέλος....


Προφανώς αυτή η λίστα στην οποία αναφέρομαι δεν ανανεώθηκε την τελευταία τριετία. Προφανώς επίσης όλα τα σαχλά site αναδημοσιεύουν χωρίς έλεγχο ένα έγγραφο που (όπως προκύπτει από τα metadata) δημιουργήθηκε τον Ιούλιο του 2012.

Εάν τα πρόστιμα που αναφέρονται στο έγγραφο έχουν οριστικοποιηθεί, τότε ενδεχομένως οι έλεγχοι να έγιναν μήνες ή και χρόνια πριν από την παραπάνω ημερομηνία. Σε κάθε περίπτωση η παρουσίαση γεγονότος που έγινε πρίν 3 χρόνια ως νέας είδησης είναι απαράδεκτη και με παρέσυρε κι’ εμένα να την αναφέρω εδώ.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#170830 να ρωτησω κι εγω ο ασχετος κατι?
Γιατι εχει μονο πρατηρια σε Αττική και Θεσσαλονικη? (εκτος κι αν δεν το ειδα καλα)
στις αλλες περιοχες, δεν κλεβουν? :lol:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#170900
Pitt έγραψε:
The Ace έγραψε:Παιδιά, επειδή δεν ξέρετε πως δουλεύει το σύστημα με τους ελέγχους και τις ποινές,

Πως κατέληξες σ΄ αυτό το συμπέρασμα; :hmmm:

Α, και η λίστα αυτή ανανεώνεται συνεχώς, δεν βγαίνει μια και τέλος....


Προφανώς αυτή η λίστα στην οποία αναφέρομαι δεν ανανεώθηκε την τελευταία τριετία. Προφανώς επίσης όλα τα σαχλά site αναδημοσιεύουν χωρίς έλεγχο ένα έγγραφο που (όπως προκύπτει από τα metadata) δημιουργήθηκε τον Ιούλιο του 2012.

Εάν τα πρόστιμα που αναφέρονται στο έγγραφο έχουν οριστικοποιηθεί, τότε ενδεχομένως οι έλεγχοι να έγιναν μήνες ή και χρόνια πριν από την παραπάνω ημερομηνία. Σε κάθε περίπτωση η παρουσίαση γεγονότος που έγινε πρίν 3 χρόνια ως νέας είδησης είναι απαράδεκτη και με παρέσυρε κι’ εμένα να την αναφέρω εδώ.


Αν κάποιος από εσάς δουλεύει ή δούλευε στο Υπουργείο Ανάπτυξης, να πάρω την ανωτέρω υπόθεσή μου πίσω ως λανθασμένη. Αλλά επειδή είδα ακριβώς αυτή την αναφορά σε πολύ παλιότερο από τη δημοσίευση έγγραφο (που είναι το λογικό, όπως δουλεύει το σύστημα), γι'αυτό και έκανα αυτή την υπόθεση. Η λίστα αυτή δεν ανανεώνεται κάθε μήνα ή κάθε εξάμηνο, αλλά κάθε φορά που υπάρχει συγκεντρωτική λίστα με τα επικυρωμένα (διοικητικά και δικαστικά) πρόστιμα/ποινές, πράγμα που μπορεί να συμβαίνει κάθε 1, 2 ή 3 χρόνια. Εξ'ου και η καθυστέρηση.

alexandros.K έγραψε:να ρωτησω κι εγω ο ασχετος κατι?
Γιατι εχει μονο πρατηρια σε Αττική και Θεσσαλονικη? (εκτος κι αν δεν το ειδα καλα)
στις αλλες περιοχες, δεν κλεβουν? :lol:


ΚΕΔΑΚ υπάρχουν και βγαίνουν μόνο εντός Αττικής, και όλα είναι στο κτίριο της Μεσογείων. Μάλιστα οι "μακρυνές" διαδρομές είναι οι λιγότερες, οι περισσότεροι έλεγχοι γίνονται εντός Αθηνών και Πειραιά. Μάλιστα πριν ανέβει ένα όχημα ΚΕΔΑΚ στη Θεσσαλονίκη, δεν γίνονταν καν έλεγχοι εκτός Αττικής. Κάποια στιγμή υπήρξε και ιδέα/πρόταση να βγουν παγανιά στα νησιά, αλλά θα ήταν εξαιρετικά εύκολο να ειδοποιηθούν όλα τα πρατήρια πάνω στο εκάστοτε νησί, οπότε ακυρώθηκε.