Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#291402 Οι πειραγμένες αντλιες είναι κατά περίπτωση πειραγμένες. Κατά καιρούς δημοσιεύονται πρακτικές εξαπατησης , πχ

Εικόνα

http://www.tanea.gr/news/economy/article/4570735/?iid=2

( Γι αυτό αλλωστε οι έλεγχοι για νοθεία γινονται με ειδικό αυτοκίνητο -διπλο ρεζερβουαρ- και οχι με βαθμονομημένο δοχείο.)

Το χρόνο του θα χάσει ο άνθρωπος.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#291405 Μπορείς να πας βράδυ σε βενζινάδικο με αυτόματο πωλητή , με μπετόνι. Ακριβώς δε θα βάλεις αλλά μια ιδέα θα πάρεις.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#291407 Το μπιτονι τι θα δείξει?Αφού οι πείραγμανες αντλίες δουλεύουν και με τηλεχειριστήριο.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#291413 Ο αλλος θα πειραξει τις αντλίες του και θα μπορεί ο καθένας να του το αποδείξει με ενα μπιτόνι; Οταν τα συστηματα νοθειας κοστιζουν χιλιαδες ευρω; :lol: :lol: :lol:

Μην το ψάχνετε, αυτά τα ερωτήματα εχουν απαντηθεί απο τους ίδιους τους λαθρέμπορους (μεσω του R&D τμηματος).
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#291423 τώρα που το ξανασκέφομαι, μπορείς να βάλεις και ακριβώς.
10 ή 20 λίτρα στο μπετόνι κοιτώντας την αντλία και τα υπόλοιπα με τη μάνικα στο ρεζερβουάρ.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#291476 Όλα καλά με τα μπιτονια. Η απορία μου παραμένει. Αν κάνω καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης,θα παει κανεις να ελέγξει βενζινάδικο στην Πιερία ή πέφτει μακρια απο τις έδρες της σχετικής υπηρεσίας;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#291497
dimviii έγραψε:εχω ακουσει οτι απαγορευεται να σου βαλουν σε μπετονι


Σε τι μπετονι ?

Εγώ πάντως γεμίζω 20λτ κανιστρο βενζίνης χωρίς κάποιο πρόβλημα.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#291510
Nikos! έγραψε:
dimviii έγραψε:εχω ακουσει οτι απαγορευεται να σου βαλουν σε μπετονι


Σε τι μπετονι ?

Εγώ πάντως γεμίζω 20λτ κανιστρο βενζίνης χωρίς κάποιο πρόβλημα.

< >


και εμενα που βαζουν σε 4λιτρο απο λαδια/απιονισμενο νερο.Κανα 2 μου εχουν κανει κομπλα,και μου ειχαν πει οτι απαγορευεται.
Δεν το ειχα ψαξει ομως,παω στον επομενο και μου βαζει.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#291512
dimviii έγραψε:
Nikos! έγραψε:
dimviii έγραψε:εχω ακουσει οτι απαγορευεται να σου βαλουν σε μπετονι


Σε τι μπετονι ?

Εγώ πάντως γεμίζω 20λτ κανιστρο βενζίνης χωρίς κάποιο πρόβλημα.

< >


και εμενα που βαζουν σε 4λιτρο απο λαδια/απιονισμενο νερο.Κανα 2 μου εχουν κανει κομπλα,και μου ειχαν πει οτι απαγορευεται.
Δεν το ειχα ψαξει ομως,παω στον επομενο και μου βαζει.


Πότε με το κανιστρο δε μου έχουν πει τίποτα και έχω βάλει σε πολλά βενζινάδικα, όμως μόνο shell και μόνο racing.

< >
Άβαταρ μέλους
By melos86
#291556 Απαγορευεται να μπει καυσιμο σε δοχειο που δεν προβλεπεται να μπαινουν καυσιμα! Σε κανιστρα καυσιμων, οπως και πλαστικα μπετονια που εχουν το σημα της αντλιας μπαινουν κανονικα... Εκει που κανονικα δεν πρεπει να μπαινουν ειναι σε 4κιλα απο λαδια, απιονισμενα, μπουκαλια νερου κλπ κλπ αλλα δυστυχως και αυτο γινεται!

g8777 έγραψε:Ο αλλος θα πειραξει τις αντλίες του και θα μπορεί ο καθένας να του το αποδείξει με ενα μπιτόνι; Οταν τα συστηματα νοθειας κοστιζουν χιλιαδες ευρω; :lol: :lol: :lol:

Μην το ψάχνετε, αυτά τα ερωτήματα εχουν απαντηθεί απο τους ίδιους τους λαθρέμπορους (μεσω του R&D τμηματος).

Αυτο!
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#291559
Serf έγραψε:Την πάτησα κι εγώ με κλοπή στην αντλία προ ημερών. Το TypeR έχει ντεπόζιτο 50lt κατά προσέγγιση (βάσει του εργοστασιακού εγχειριδίου). Δεν έχει τύχει ποτέ να βάλω περισσότερα από 50lt (κρατάω αρχείο) ακόμα και με 0χλμ αυτονομία (το έχω "στεγνώσει" άλλες 2-3 φορές).

Πάω με 0 χλμ αυτονομία στο trip computer να γεμίσω. Ζητάω να φουλάρουν αλλά ο υπάλληλος με ενημερώνει ότι δε δέχονται πιστωτική κάρτα. Οπότε του λέω να βάλει €20 -> 13,34lt. Πληρώνω κι αποφασίζω να πάω σε κοντινό βενζινάδικο (500μ μακριά βάσει του οδομέτρου) όπου ζητάω να φουλάρουν. Ως δια μαγείας το αμάξι γεμίζει με 38,69lt με λιγότερο από 0,5lt μετά το "κλικ" της αντλίας. Τι μας κάνει αυτό; 52,03lt βενζίνης :lipsealed:

Την κλεψιά τη συνειδητοποίησα χθες που ξεκαθάριζα τις αποδείξεις από το πορτοφόλι μου. Αλλά κι αμέσως να το είχα δει, δε θα μπορούσα να πω κάτι δεδομένου ότι πέρασα από δύο βενζινάδικα.

Έχει νόημα να κάνω καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης; Θα κάνουν έλεγχο εφόσον δε μιλάμε για Αθήνα/ Θεσσαλονίκη, αλλά για γειτονικό τους νομό;

Τα δύο λίτρα με βάση την ανακριβεια στην δικια σου μέτρηση (50λιτρα ρεζερβουαρ και αυτονομία με βάση την ηλεκτρονική ένδειξη) δεν μου φαίνεται περίεργο

< >
Άβαταρ μέλους
By melos86
#291589 Και αυτο ηθελα να το πω αλλα φοβηθηκα οτι θα παρεξηγηθω μιας και βρισκομαι "απο την αλλη πλευρα".
Κατα προσεγγιση η χωρητικοτητα του ρεζερβουαρ και καταγγελια με βαση το οτι "μεχρι τωρα δεν εχω ξαναβαλει πανω απο 50 λιτρα"! Δεν το λες και πολυ αξιοπιστο! Και εκτος αυτου μαλλον δεν ξερεις και ποιον να κατηγορησεις απο τους δυο (αν και για να μην δεχεται το ενα καρτα μαλλον ηταν απο τα ΠΟΛΥ "φθηνα")!
Τραβηγμενο αν θες την γνωμη μου... Και στο δικο μου αμαξι με ρεζερβουαρ 60 λιτρων οταν το στεγνωνω βαζω ευκολα μεχρι 62!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#291613
melos86 έγραψε:Και αυτο ηθελα να το πω αλλα φοβηθηκα οτι θα παρεξηγηθω μιας και βρισκομαι "απο την αλλη πλευρα".
Κατα προσεγγιση η χωρητικοτητα του ρεζερβουαρ και καταγγελια με βαση το οτι "μεχρι τωρα δεν εχω ξαναβαλει πανω απο 50 λιτρα"! Δεν το λες και πολυ αξιοπιστο! Και εκτος αυτου μαλλον δεν ξερεις και ποιον να κατηγορησεις απο τους δυο (αν και για να μην δεχεται το ενα καρτα μαλλον ηταν απο τα ΠΟΛΥ "φθηνα")!
Τραβηγμενο αν θες την γνωμη μου... Και στο δικο μου αμαξι με ρεζερβουαρ 60 λιτρων οταν το στεγνωνω βαζω ευκολα μεχρι 62!


Το θέμα είναι ότι το δικό μου το έχω στεγνώσει αρκετές φορές... και δεν έχει πλησιάσει το 52,5lt ούτε καν. Αν ούτε αυτό είναι κριτήριο, τότε τι είναι; Πάντως, και τα δύο είχαν την ίδια τιμή στη βενζίνη (ακριβή κιόλας επειδή ήταν πάνω σε εθνική οδό).
Άβαταρ μέλους
By melos86
#291618
Serf έγραψε:
melos86 έγραψε:Και αυτο ηθελα να το πω αλλα φοβηθηκα οτι θα παρεξηγηθω μιας και βρισκομαι "απο την αλλη πλευρα".
Κατα προσεγγιση η χωρητικοτητα του ρεζερβουαρ και καταγγελια με βαση το οτι "μεχρι τωρα δεν εχω ξαναβαλει πανω απο 50 λιτρα"! Δεν το λες και πολυ αξιοπιστο! Και εκτος αυτου μαλλον δεν ξερεις και ποιον να κατηγορησεις απο τους δυο (αν και για να μην δεχεται το ενα καρτα μαλλον ηταν απο τα ΠΟΛΥ "φθηνα")!
Τραβηγμενο αν θες την γνωμη μου... Και στο δικο μου αμαξι με ρεζερβουαρ 60 λιτρων οταν το στεγνωνω βαζω ευκολα μεχρι 62!


Το θέμα είναι ότι το δικό μου το έχω στεγνώσει αρκετές φορές... και δεν έχει πλησιάσει το 52,5lt ούτε καν. Αν ούτε αυτό είναι κριτήριο, τότε τι είναι; Πάντως, και τα δύο είχαν την ίδια τιμή στη βενζίνη (ακριβή κιόλας επειδή ήταν πάνω σε εθνική οδό).

Στην εθνικη οδο και δεν δεχοταν καρτα?!? :dizzy: Εμενα πιο πολυ αυτο μου τραβηξε την προσοχη!!
Οπως και να εχει η αποφαση ειναι δικη σου... Σε οποιαδηποτε περιπτωση δεν νομιζω οτι θα βγει κατι καλο! Ισως μονο το να νιωσεις οτι εκανες το καθηκον σου!
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#291640
JasonLouk έγραψε:Τα δύο λίτρα με βάση την ανακριβεια στην δικια σου μέτρηση (50λιτρα ρεζερβουαρ και αυτονομία με βάση την ηλεκτρονική ένδειξη) δεν μου φαίνεται περίεργο

< >


Μόνο ένα "μου βγάζει λιγότερα χιλιόμετρα" λείπει. :lol: