Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By nEK
#170346 Γεια σας
Εχω ενα αγροτικο αυτοκινητο καινθελω να το πουλησω.
Βρεθηκε αγοραστης αλλα για καποιο λογο δεν μπορει να γινει αμεσα η μεταβιβαση στο ονομα του.
Μου ανεφερε οτι γινετε, αν παρακρατησω την κυριοτητα αυτου.
Γινετε αυτο?
Γιατι ο λογος που δεν μπορει να γινει αμεσα η πωληση ειναινοτι του χρονου θα δηλωσει αγροτικο εισοδημα με συνεπεια να δικαιουται αγροτικο αυτοκινητο.
Καταρχην εχετε ακουσει μεταβιβαση μεταχειρισμενου απο "ιδιωτη" σε " ιδιωτη" με παρακρατηση?
Μετα τη παρακρατηση η αδεια σρον αγοραστη δεν βγαινει?
Άβαταρ μέλους
By nEK
#170384 Μου τα γυρισε ο υποψηφιος αγοραστης. Μου ειπε οτι με ιδιωτικ συμφωνιτικο σε δικηγορο του παραχωρω τη χρηση του αυτοκινητου μεχρι να γινει η μεταβιβαση,
Γινονται αυτα τα πραγματα!
Άβαταρ μέλους
By bill33
#170415 Χρωστάει και φοβάται μην το κατασχέσουν. Γίνεται πώληση με παρακράτηση ,το συμφωνιτικο είναι επικίνδυνο για εσένα.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#170428 Αυτο που λεει ο μπιλ παιζει (γι αυτο ηθελε να παρακρατηθει η κυριοτητα).
Επισης παιζει αυτο που λεει ο ιδιος, οτι μη εχοντας εισοδημα απο αγροτικες εργασιες δεν μπορει να κατεχει αγροτικο αυτοκινητο.
Προφανως δεν θα του δωσεις αυτοκινητο χωρις μεταβιβαση, αλλα αν το πληρωσει και θελει να παρακρατηθει η κυριοτητα, δεν υπαρχει λογος να του το αρνηθεις σαν εξυπηρετηση.

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
By nEK
#170447
bill33 έγραψε:Χρωστάει και φοβάται μην το κατασχέσουν. Γίνεται πώληση με παρακράτηση ,το συμφωνιτικο είναι επικίνδυνο για εσένα.


Ποιοι ειναι οι κινδυνοι?
Το ξερω το ατομο, ισχυει αυτο με το οτι δεν εχει ακομη αγροτικο εισοδημα, οποτε μεταβιβαςη τη παρουςα στιγμη δεν γινετε. Απλα χρειαζεται το αμαξι και γω θελω να το δωσω οποτε απο αυτη τη σκοπια συμφερει και τους δυο. Φυσικα θελω να ειμαι εξασφαλισμενος και το συμφωνητικο δεν μου κανει για ασφαλης τροπος μεταβιβασης. Ρωταω ομως για να μαθω περισσοτερα.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#170457
nEK έγραψε:
bill33 έγραψε:Χρωστάει και φοβάται μην το κατασχέσουν. Γίνεται πώληση με παρακράτηση ,το συμφωνιτικο είναι επικίνδυνο για εσένα.


Ποιοι ειναι οι κινδυνοι?
Το ξερω το ατομο, ισχυει αυτο με το οτι δεν εχει ακομη αγροτικο εισοδημα, οποτε μεταβιβαςη τη παρουςα στιγμη δεν γινετε. Απλα χρειαζεται το αμαξι και γω θελω να το δωσω οποτε απο αυτη τη σκοπια συμφερει και τους δυο. Φυσικα θελω να ειμαι εξασφαλισμενος και το συμφωνητικο δεν μου κανει για ασφαλης τροπος μεταβιβασης. Ρωταω ομως για να μαθω περισσοτερα.

Αμα δεν το ασφαλίσει και χτυπήσει κάποιον θα τρέχουν και εσένα ως ιδιοκτήτη.Ακόμα και ασφαλισμένο να είναι πάλι μπορεί να κάτσει στραβή πχ να μεταφέρει κάτι και να τον σταματήσει το ΣΔΟΕ.Γενικά δεν γλυτώνεις απο την ευθύνη του ιδιοκτήτη με συμφωνητικά κλπ.Μόνο με μεταβίβαση.Κανε μεταβίβαση με παρακράτηση και σε δικηγόρο φτιάξτε μια εξοφλητική απόδειξη χωρίς ημερομηνία ώστε να μπορεί ανα πάσα στιγμή να κάνει άρση της παρακράτησης.Διώξτο απο το όνομα σου για να μην έχεις ευθύνες.Γνώμη μου.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#170467 αν εχεις μονο ενα ιδιωτικο συμφωνητικο στα χερια σου, σε οποιαδηποτε μπινια κανει εκεινος που προκαλει κοστος σε εσενα (πχ να το κυκλοφορει ανασφαλιστο και να φαει κανεναν ανθρωπο) τοτε η μονη σου οδος ειναι να το κυνηγας ΕΣΥ νομικα εκεινον (με οτι αυτο σημαινει σε εξοδα, τρεξιμο, δικηγορους, χρόνια για να βγει ακρη κλπ).
Άβαταρ μέλους
By postruck
#170496 Παιδιά,χωρις να υπάρχει δηλωμένο αγροτικό εισόδημα στην φορολογική του δήλωση,μεταβίβαση αγροτικού αυτοκινήτου ΔΕΝ γίνεται,με ή χωρίς παρακράτηση.
Αν το δώσεις με συμφωνιτικό απο δικηγόρο,συμβολαιογράφο και οποιον άλλο θέλεις,η άδεια θα είναι στο ονομά σου και για τα ΠΑΝΤΑ,θα τρέχουν εσένα. Επίσης τα επαγγελματικά-αγροτικά μπορουν να τα οδηγούν μονο πρωτου βαθμου συγγενεις.Αν πέσεις σε τυπολάτρη τροχαίο ή ακόμα χειρότερα σε μεικτό ή σδοε (συχνοτατες εμφανίσεις πλέον),εσένα θα τρέχουν και αν έχει φορτώσει κάτι που δεν προβλέπεται στην άδεια.... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By manosky
#170886 Πες ότι τού το δίνεις με μεταβίβαση και παρακράτηση κυριότητας όσο θα σε αποπληρώνει.
Σε περίπτωση που σταματήσει να πληρώνει, πώς θα το πάρεις πίσω?
Με ρεσάλτο? Θα χρειαστείς απόφαση δικαστηρίου και εκτέλεσή της.