Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#160759
Zeus έγραψε:Για την ευρωπαικη αγορα (UK, CY) ή μονο για την ασιατικη? Επειδη δεν εχω οδηγησει σε Ιαπωνια, Σιγκαπουρη, Χονγκ Κονγκ, δεν το εχω προσεξει στα αυτοκινητα που εχω μπει. Αλλα στην Αγγλια οτι δεξιοτιμονο και να οδηγησα δεν ειχε αναποδα τους λεβιεδες.


Επιβεβαιώνω. Δεν θυμάμαι κανένα αυτοκίνητο με ανάποδους λεβιέδες πάνω.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#160772 Ολα τα Chevrolet, Κia και Hyundai που κατα καιρους εχω οδηγησει τα εχουν σωστα δλδ αναποδα. Σε οποιοδηποτε αλλο εχω μπει ειναι ιδια με τα αριστεροτιμονα δυστυχως. Απο αναποδες χωρες εχω εμπειρια με διαφορα αμαξια σε UK, Αυστραλια και Νοτιο Αφρικη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#160776 Γιατί δυστυχώς? Δεν είναι πρακτικότερα να είναι το ίδιο? Όχι για εμάς που τα έχουμε συνηθίσει έτσι αλλά γενικά.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#161077 Το λογικό είναι όλα να είναι όπως στα αριστεροτίμονα!
Είναι σαν να λέμε ότι στα δεξιοτίμονα είναι και οι ταχύτητες ανάποδα...
Γτ το ανάποδα είναι σωστά στα δεξιοτίμονα mirage?
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#161084 Δεν μπορώ να το "δω'...
Αφού όμως δεν έχω οδηγήσει δεξιοτίμονο, μόκο από μένα. Κάτι παραπάνω θα ξέρετε...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#161339
Chris έγραψε:Θα έλεγα πως εργονομικά είναι σωστό τα φλας να είναι από την πλευρά του παραθύρου


< using some app


Γιατί;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#161346 Μου φαίνεται σωστότερο να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην άκρη του οχήματος, νομίζω πως θα δίνει πιο σωστή αίσθηση στο κάτω-αριστερά και πάνω-δεξιά (και ανάποδα για το δεξιοτίμονο).

Αν σε ένα δεξιοτίμονο είναι στο αριστερό χέρι του οδηγού ίσως να οδηγεί σε συγχύσεις σχετικά με το ποιο φλας ανάβεις πιέζοντας προς τα κάτω/πάνω
Άβαταρ μέλους
By dimik
#161349
Chris έγραψε:Μου φαίνεται σωστότερο να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην άκρη του οχήματος, νομίζω πως θα δίνει πιο σωστή αίσθηση στο κάτω-αριστερά και πάνω-δεξιά (και ανάποδα για το δεξιοτίμονο).

Αν σε ένα δεξιοτίμονο είναι στο αριστερό χέρι του οδηγού ίσως να οδηγεί σε συγχύσεις σχετικά με το ποιο φλας ανάβεις πιέζοντας προς τα κάτω/πάνω



Μα το ίδιο είναι και στο δεξιοτίμονο όχι ανάποδο :lol: (κάτω-αριστερά, πάνω-δεξιά)

Το πλεονέκτημα νομίζω να είναι στο αριστερό χέρι ο χειρισμός των φώτων γενικά είναι ότι δεν χρειάζεται να πάρεις από το τιμόνι το δεξί.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#161395 Μονο σε bmw το εχω δει αυτο. Οσο για τα φλας. Ειναι απλο αν ειναι αριστερα ειναι στο ιδιο χερι με το κιβωτιο ταχυτητων.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#161400
mirage έγραψε:Μονο σε bmw το εχω δει αυτο. Οσο για τα φλας. Ειναι απλο αν ειναι αριστερα ειναι στο ιδιο χερι με το κιβωτιο ταχυτητων.


Αυτό είναι όντως πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#161417
mirage έγραψε:Μονο σε bmw το εχω δει αυτο. Οσο για τα φλας. Ειναι απλο αν ειναι αριστερα ειναι στο ιδιο χερι με το κιβωτιο ταχυτητων.



Λες για αυτό τα αυτόματα να είναι περισσότερα εδώ? :hmmm:


:lol: :lol: :lol: