Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#668717 Τουρκολιμανο. Σε νεκρο σημειο ομως... Εχει καποιο μαγαζι εκει πλεον? Παρεπιπτοντως, παρα πολλες γειτονιες στην Αθηνα ζωντανεψαν και πεθαναν γρηγορα, πχ Ψυρρη, Γκαζι, κλπ, αλλα τετοια νεκρα οπως η αλλη πλευρα του Τουρκολιμανου (απεναντι απο το Δελφιναριο) δεν εχει ξαναγινει. 2000-2010 χαμος αδιανοητος, ακομα και το φλοκαφε με τσεκαδορους κλπ, 2011-12 κατι γινοταν ακομα, και μετα ξαφνικα αγρια δυση :help:
Άβαταρ μέλους
By DAP
#668779
Giuseppe Busso έγραψε:
Εικόνα


Αν μου επιτρεπετε κυριοι διαχειρισται μια παρεκβαση.....
Εκει αριστερα που ειναι το Φιατ και παρακατω ....Εχουν κανει ραμπα για να ανεβαινουν τα αυτοκινητα στο πεζοδρομιο; :dizzy: Και η αστυνομια εχει δωσει αδεια γι'αυτο; :rant:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#668793 ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ κύριε ΔΑΠ.

Κωμάτι του διαχρονικού σύγχρονου €λληνικού πολιτισμού.
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#668796
DAP έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:
Εικόνα


Αν μου επιτρεπετε κυριοι διαχειρισται μια παρεκβαση.....
Εκει αριστερα που ειναι το Φιατ και παρακατω ....Εχουν κανει ραμπα για να ανεβαινουν τα αυτοκινητα στο πεζοδρομιο; :dizzy: Και η αστυνομια εχει δωσει αδεια γι'αυτο; :rant:
Τι περιμένεις τωρα,Ελλάδα....
Πρέπει πρώτα να φτιάξουν αλλα πράγματα,πιο σημαντικά, η ράμπα με το Φιατ είναι "ασήμαντο".

< >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#668798
Giuseppe Busso έγραψε:Νέο Yaris

Εικόνα
Πέραν του ότι είναι φανταστικό το Yaris, μια κοπελιά που κάποτε γινόταν νταραβερι, είχε 3 νούμερα πιο πίσω από c30 (6812).

Επίσης η περιοχή νομίζω είναι πολύ ωραία για ζευγαροκατασταση. Εξαιρείται το carteλ που μάλλον είναι για .

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#668801
Tetix έγραψε:Πρέπει πρώτα να φτιάξουν αλλα πράγματα,πιο σημαντικά, η ράμπα με το Φιατ είναι "ασήμαντο".

< >

Φιλε μου, απο τα ασημαντα ξεκινας για να πας στα σημαντικα. Που ειναι απλα και ευκολα να αλλαξουν. Κι οταν ο κοσμος μαθει στα ωραια ζηταει να αλλαξουν και τα πιο δυσκολα.

Πριν καμποσα χρονια ημουν σε ενα χωριο εξω απο την Φρανκφουρτη της Γερμανιας. Στις 5 το πρωι ειχα ξυπνησει και ειδα αποκομιδη σκουπδιων. Μου εκανε εντυπωση το ποσο ησυχα γινοταν η δουλεια. Ανοιξα το παραθυρο και ειδα οτι το οχημα στα σημεια που ακουμπουσε ο καδος για να τον σηκωσει και να τον αδειασει ειχε κατι σαν ελαστικο, αρμαφλεξ, με αποτελεσμα να σβηνει ο θορυβος και να ακους μονο το ακουμπημα του καδου στον δρομο και οχι αυτο το ΜΠΑΜ, ΜΠΑΜ, ΜΠΑΜ που κανουν τα δικα μας εδω και ξυπνανε γειτονιες.

Ποσα χρηματα κοστιζει μια τετοια λυση; Ελαχιστα. Η διαφορα που κανει 6 μηνες τον χρονο με ανοιχτα παραθυρα; ΤΕΡΑΣΤΙΑ!

( Η μεγαλυτερη μας διαφορα απο τις πολεις της Ευρωπης ειναι ο θορυβος της πολης. Απο μηχανακια, φορτηγα, αυτοκινητα, λεωφορεια ).
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#668803 Με αφορμή την αναφορά του Νίκου στον θόρυβο της πόλης...

Εικόνα

Το αγαπημένο μου Zoe και το σχόλιο περαστικού "βάλε μπρος το αμάξι σου... θα χτυπήσεις κανένα πεζό που δεν θα σε πάρει χαμπάρι..."

Νομίζω ότι οι αυτοκινητοβιομηχανίες ίσως θα έπρεπε να δουν αυτό το θέμα. Να κάνουν τα ηλεκτρικά έναν ήχο
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#668805 Κάτι κάνουν

https://www.youtube.com/watch?v=xX5Phiu ... l=Roadshow

Φαντάζομαι τo VAG φυσικά θα το σου έχει στον έξτρα εξοπλισμό με ήχο από V8, V12 κλπ, στον βασικό, ήχο από vanagon. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#668808
Νίκος Παππάς έγραψε:
Tetix έγραψε:Πρέπει πρώτα να φτιάξουν αλλα πράγματα,πιο σημαντικά, η ράμπα με το Φιατ είναι "ασήμαντο".

< >

Φιλε μου, απο τα ασημαντα ξεκινας για να πας στα σημαντικα. Που ειναι απλα και ευκολα να αλλαξουν. Κι οταν ο κοσμος μαθει στα ωραια ζηταει να αλλαξουν και τα πιο δυσκολα.

Πριν καμποσα χρονια ημουν σε ενα χωριο εξω απο την Φρανκφουρτη της Γερμανιας. Στις 5 το πρωι ειχα ξυπνησει και ειδα αποκομιδη σκουπδιων. Μου εκανε εντυπωση το ποσο ησυχα γινοταν η δουλεια. Ανοιξα το παραθυρο και ειδα οτι το οχημα στα σημεια που ακουμπουσε ο καδος για να τον σηκωσει και να τον αδειασει ειχε κατι σαν ελαστικο, αρμαφλεξ, με αποτελεσμα να σβηνει ο θορυβος και να ακους μονο το ακουμπημα του καδου στον δρομο και οχι αυτο το ΜΠΑΜ, ΜΠΑΜ, ΜΠΑΜ που κανουν τα δικα μας εδω και ξυπνανε γειτονιες.

Ποσα χρηματα κοστιζει μια τετοια λυση; Ελαχιστα. Η διαφορα που κανει 6 μηνες τον χρονο με ανοιχτα παραθυρα; ΤΕΡΑΣΤΙΑ!

( Η μεγαλυτερη μας διαφορα απο τις πολεις της Ευρωπης ειναι ο θορυβος της πολης. Απο μηχανακια, φορτηγα, αυτοκινητα, λεωφορεια ).
Θα συμφωνήσω, απο τα απλα πας στα πιο σύνθετα...
Όσο για το παράδειγμα σου,εισαι απόλυτα σωστός.
Εγώ, απλα εννοούσα εγω ότι υπάρχουν πολυ πιο επείγοντα ζητήματα να εξαλειφθουν ενώ το κρασπεδο είναι κάτι το οποίο δεν θέλει κάποιον "χρονο" για να ολοκληρωθεί.....
Το σύστημα είναι αυτο που μας λείπει και η οργάνωση.

< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#668810
cosneo έγραψε:
Νομίζω ότι οι αυτοκινητοβιομηχανίες ίσως θα έπρεπε να δουν αυτό το θέμα. Να κάνουν τα ηλεκτρικά έναν ήχο



Ειναι υποχρεωτικό πλέον. Στο Transit θυμίζει κάτι από Star Trek ο ήχος που βγάζει
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#668831 New entry στη γειτονιά της Δραπετσώνας.

Εδώ και μέρες έχω ακούσει κάτι με ήχο... πολύ μα πολύ απόκοσμο με τούρμπο. Δεν έμοιαζε ο κλασικός ατμοσφαιρικός flat6 των Porsche. Τέλος πάντων, δεν προλάβαινα να βγω στο μπαλκόνι να δω από τι είναι. Σήμερα το πρόλαβα.

Εικόνα

997 Turbo. Πρόλαβα να δω το πίσω μέρος αλλά όχι να το βγάλω φωτογραφία. Ο τύπος είναι καυλωμένος. Πάει κομμάτια στο στενό μου το οποίο είναι τέρμα του δρόμου στην άκρη του λιμανιού. Μιλάμε έχει πολύ δυνατό ήχο. Οι τουρμπίνες γρυλίζουν.

Η φωτογραφία είναι θολή γιατί επιτάχυνε εκείνη την ώρα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#668847 Μπράβο καλά το πάει ... σε κάτι στενά πίσω απο τα λιπάσματα πέρασα το καλοκαίρι το Α Class και παραλίγο να μεινει ο προφυλακτήρας εμπρός στο δρόμο απο κάτι σπέσιαλ αόρατα χαντάκια στις ενώσεις σε διασταυρώσεις , πιθανώς να περνάει το νερό ?? Δεν κατάλαβα κιόλας...