Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#422334 Ωραία καθισματάκια. Έχω ένα (το πιο μικρό) και είναι κομπλέ. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#422386 Θέλω να κάνω δώρο στην αδερφή μου, για το καινούριο της αμάξι, καθισματάκια για τα 2 ανίψια μου (δευτέρα και τρίτη δημοτικού), το μικρό έχει ήδη καθισματάκι. Τι να πάρω; Έλεγα να αγοράσω αυτά που δεν έχουν πλάτη, που απλά κάθονται λίγο πιο ψηλά. Τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#422400 Δεν προσφέρουν την ίδια ασφάλεια με τα πλήρη, κυρίως σε πλευρικές συγκρούσεις. Αφού έχουν μάθει τα κανονικά, δε βλέπω το λόγο να μάθουν τα boosters (πλην του οικονομικού και της ευκολίας στη μεταφορά).

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#422408 Θεωρώ πως χωράει κάποια αδύνατη. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως. Σίγουρα μένει λίγο περισσότερος χώρος συγκριτικά με τα cybex Q3 (στο ύψος των ώμων).
Είναι το Lexus rx400h.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#422410 Ναι, σίγουρα με τα q3 δε μένει πολύς χώρος σε μικρότερο αυτοκίνητο. Με τα britax τα πράγματα είναι καλύτερα. Μια δοκιμή είναι απαραίτητη πριν αποφασίσετε.

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#422425
sargus έγραψε:Σε ευχαριστώ. Σκούρα τα πράγματα λοιπόν για ένα πιο μικρό αυτοκίνητο.


Εξαρτάται που έχει τα isofix. Στο 116 τα έχει πολύ προς το κέντρο και δεν χωράει κανένας ανάμεσα. Σε γκολφ 5 που είναι προς τις άκρες κάθεται κάποιος λεπτός ανάμεσα χαλαρά.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#422434
Scotch έγραψε:Δεν προσφέρουν την ίδια ασφάλεια με τα πλήρη, κυρίως σε πλευρικές συγκρούσεις. Αφού έχουν μάθει τα κανονικά, δε βλέπω το λόγο να μάθουν τα boosters (πλην του οικονομικού και της ευκολίας στη μεταφορά).

< >


Μα τα παιδια ειναι μεγαλα. Νομιζω καθισματακια βγαινουν μεχρι 30-35 κιλα.
Που να χωρεσει παιδι τριτη δημοτικου εκει μεσα. Τα booster τα παιρνουμε για να 'καθεται' καλα η ζωνη και να μην πιανει στο λαιμο. Οχι για να βλεπει το παιδι απο ψηλα.