Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#451367 Update από το μέτωπο της κατανάλωσης:

Υπάρχει ένα στατιστικό που κρατά ο υπολογιστής ταξιδίου για τα χιλιόμετρα που έχει διανύσει το αυτοκίνητο χωρίς καύσιμο. Συστηματικά βλέπω τα εξής:
3-4% σε ταξίδι με σταθερές ταχύτητες, ειδικά με cruise control πέφτει και πιο κάτω
6-8% εντός πόλης
13-15% στο μίγμα πόλη και μποτιλιάρισμα-κίνηση σε ΕΟ
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#483369 Χθες είχαμε την 1η επίσημη κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας για τους κατόχους Kadjar του petrolheads.gr

Η εκδήλωση διεξήχθη λόγω αναγκών χώρου στο Amsterdam Arena. Τα μέλη, ευτυχείς ιδιοκτήτες που ταξίδεψαν από όλον τον κόσμο συζήτησαν για το καμάρι τους, έβγαλαν φωτογραφίες και συζήτησαν για την ανάγκη δημιουργίας επίσημου club για την εξυπηρέτηση του πληθυσμού και για την προάσπιση των συμφερόντων του.

Τα μέλη με τα kadjar τους (λείπω γιατί τραβάω τη φωτογραφία) στο πάρκινγκ του γηπέδου
Εικόνα

Και εδώ η πίτα
Εικόνα

Στάθηκα τυχερός και κέρδισα το φλουρί, άντε να δούμε πώς θα πάει και αυτή η χρονιά...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#483416 Καλοτάξιδο. Μπορείς να γράψεις λίγα παραπάνω για θορύβους ( κινητήρα, αεροδυναμικοι, κύλισης), άνεση σε ανωμαλίες, τριγμούς μεσα κτλ;

< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#483429 Βεβαίως. Ουδεμία σχέση έχει με αυτά που κοιτάς, είμαι σίγουρος.

Τριγμοί μέσα από το περιβάλλον πλαίσιο των αεραγωγών, σε όλα όσα έχω δει. Δεν είναι ενοχλητικός, αλλά υπάρχει. Αντίστοιχα έχει τριγμό όταν σφίγγεις την κεντρική χαμηλή κονσόλα, τα ασημί φιλέτα δεξιά και αριστερά από το λεβιέ. Επίσης δεν είναι ενοχλητικός αλλά υπάρχει και αυτός σε όλα όσα είδα. Κακή εφαρμογή του πλαστικού εκ κατασκευής και δεν είναι αποτέλεσμα συστολής/διαστολής. Έχω έναν τριγμό πίσω αριστερά όταν είναι κρύο σε warp (στρίψιμο και ανέβασμα-κατέβασμα από πεζοδρόμιο) σε πολύ χαμηλή ταχύτητα (~5km/h). Είμαι 100% σίγουρος ότι είναι στο περίγραμμα της ηλιοροφής και θα το ψάξω εντός εγγύησης.

Θόρυβος από κινητήρα δεν υπάρχει πρακτικά, κυριαρχεί ο αεροδυναμικός θόρυβος από κάποια ταχύτητα και μετά. Δεν μπορώ να πω ότι είναι ενοχλητικό. Παρά τις 19αρες ο θόρυβος κύλισης δεν είναι υψηλός, ωστόσο μιλάμε για εξαιρετικό ευρωπαϊκό οδόστρωμα και όχι μπαλώματα κλπ. Οι θόρυβοι στις ανωμαλίες, σαμαράκια απουσιάζουν ή εμφανίζονται με ένα αρκετά συμπαγή ήχο. Θα δείξει με τα χιλιόμετρα αυτό βέβαια.

Για την κατηγορία είναι ΟΚ, αλλά η κατηγορία αυτή είναι από χέρι μια κάτω, και δύο μη σου πω από αυτά που αναφέρεις.

Τα τριξίματα πλαστικών είναι απαράδεκτα κατά τη γνώμη μου για ολοκαίνουριο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#483437 Θα ήθελα να δω τις 19άρες στην Ελλάδα... :innocent: :lol:


Ένας μικρός θεούλης όπως πάντα ο αιδεσιμότατος! :inlove: :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#483472
markvag έγραψε:Θα ήθελα να δω τις 19άρες στην Ελλάδα... :innocent: :lol:


Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα τις δεις πέριξ των βάλτων όταν το φως λευκανθεί και η Ελένη Μενεγάκη μαυρίσει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#483686
funkyreverend έγραψε:
markvag έγραψε:Θα ήθελα να δω τις 19άρες στην Ελλάδα... :innocent: :lol:


Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα τις δεις πέριξ των βάλτων όταν το φως λευκανθεί και η Ελένη Μενεγάκη μαυρίσει.


Αναμένω εναγωνίως! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Tsardas
#485127
funkyreverend έγραψε:Βεβαίως. Ουδεμία σχέση έχει με αυτά που κοιτάς, είμαι σίγουρος.

Τριγμοί μέσα από το περιβάλλον πλαίσιο των αεραγωγών, σε όλα όσα έχω δει. Δεν είναι ενοχλητικός, αλλά υπάρχει. Αντίστοιχα έχει τριγμό όταν σφίγγεις την κεντρική χαμηλή κονσόλα, τα ασημί φιλέτα δεξιά και αριστερά από το λεβιέ. Επίσης δεν είναι ενοχλητικός αλλά υπάρχει και αυτός σε όλα όσα είδα. Κακή εφαρμογή του πλαστικού εκ κατασκευής και δεν είναι αποτέλεσμα συστολής/διαστολής. Έχω έναν τριγμό πίσω αριστερά όταν είναι κρύο σε warp (στρίψιμο και ανέβασμα-κατέβασμα από πεζοδρόμιο) σε πολύ χαμηλή ταχύτητα (~5km/h). Είμαι 100% σίγουρος ότι είναι στο περίγραμμα της ηλιοροφής και θα το ψάξω εντός εγγύησης.

Θόρυβος από κινητήρα δεν υπάρχει πρακτικά, κυριαρχεί ο αεροδυναμικός θόρυβος από κάποια ταχύτητα και μετά. Δεν μπορώ να πω ότι είναι ενοχλητικό. Παρά τις 19αρες ο θόρυβος κύλισης δεν είναι υψηλός, ωστόσο μιλάμε για εξαιρετικό ευρωπαϊκό οδόστρωμα και όχι μπαλώματα κλπ. Οι θόρυβοι στις ανωμαλίες, σαμαράκια απουσιάζουν ή εμφανίζονται με ένα αρκετά συμπαγή ήχο. Θα δείξει με τα χιλιόμετρα αυτό βέβαια.

Για την κατηγορία είναι ΟΚ, αλλά η κατηγορία αυτή είναι από χέρι μια κάτω, και δύο μη σου πω από αυτά που αναφέρεις.

Τα τριξίματα πλαστικών είναι απαράδεκτα κατά τη γνώμη μου για ολοκαίνουριο.


Αν ψαξεις στο youtube ειναι ενας Τουρκος που περναει κατι αυτοκολητες λωριδες κατω απο τα ασημι μερη της κονσολας και λεει οτι λυνει το προβλημα με τους τριγμους.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#485529 Θενξ tsardas! Θα το ρίξω μια ματιά. Το ερώτημα είναι γιατί το είδες εσύ το βιντεάκι του Τούρκου... :s_wink

funkyreverend έγραψε:Έχω έναν τριγμό πίσω αριστερά όταν είναι κρύο σε warp (στρίψιμο και ανέβασμα-κατέβασμα από πεζοδρόμιο) σε πολύ χαμηλή ταχύτητα (~5km/h). Είμαι 100% σίγουρος ότι είναι στο περίγραμμα της ηλιοροφής και θα το ψάξω εντός εγγύησης.


...και ήμουν 100% λάθος. Πήγα σήμερα στο συνεργείο για μια χαλαρωμένη διακοσμητική τσιμούχα και τους είπα για αυτόν τον τριγμό. Πλαστικό κλιπάκι από το κάλυμμα εσωτερικά του b pillar, εκείνο που κρύβει τη ζώνη. Διορθώθηκαν και τα δυο εντός εγγύησης.

Το clio station 0.9 που μου έδωσαν ήταν πολύ μυστήρια κατάσταση πάντως... :ninja:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#485540
funkyreverend έγραψε:καντζαρ 2015 με 19άρες.


Μπαρμπάδι mode forever on :lol:

ίου

Χώροι Χώροι ΧΩΡΟΙ


:lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#503636
funkyreverend in inception mode έγραψε:
funkyreverend έγραψε:Έχω έναν τριγμό πίσω αριστερά όταν είναι κρύο σε warp (στρίψιμο και ανέβασμα-κατέβασμα από πεζοδρόμιο) σε πολύ χαμηλή ταχύτητα (~5km/h). Είμαι 100% σίγουρος ότι είναι στο περίγραμμα της ηλιοροφής και θα το ψάξω εντός εγγύησης.


...και ήμουν 100% λάθος. Πήγα σήμερα στο συνεργείο για μια χαλαρωμένη διακοσμητική τσιμούχα και τους είπα για αυτόν τον τριγμό. Πλαστικό κλιπάκι από το κάλυμμα εσωτερικά του b pillar, εκείνο που κρύβει τη ζώνη. Διορθώθηκαν και τα δυο εντός εγγύησης.

Το clio station 0.9 που μου έδωσαν ήταν πολύ μυστήρια κατάσταση πάντως... :ninja:


...και ήμουν τελικά 100% σωστός. Όντως ήταν στο εσωτερικό τελάρο της οροφής, το οποίο και αποσυναρμολογήθηκε και τώρα όσο το στραμπούληξα δεν κάνει θόρυβο. Ας ελπίσουμε να τέλειωσε γιατί ήταν ενοχλητικό για φρέσκο αυτοκίνητο.

Το νέο Clio Station 0.9 που μου έδωσαν ήταν εξίσου μυστήρια κατάσταση. Δεν ξέρω ακριβώς ποιον σκοπό επιτελεί. Πίσω έχει αρκετά μικρούς χώρους (γόνατα και πλάτος πάγκου) αναλογικά με το μήκος, το πορτ-μπαγκάζ είναι καλούτσικο αλλά δεν το λες και σπηλιά. Δείχνει πολύ φτηνό και μικρής κατηγορίας για να το πάρει κάποιος πραγματικά σοβαρά. Επίσης αρπάζει ωραία και με ευχάριστη χροιά*, αν και είμαι σίγουρος ότι στις 4500 σ.α.λ. θα ψοφάει δίχως προειδοποίηση.

*παρατήρησα όπως και με το Scenic 1.2 TCE 130 ότι κινούμαι χωρίς καμία βία με 3000-3500 σ.α.λ. στο νεκροκρέβατο των ΕΟ εδώ. Τη στιγμή που το kadjar με ίδιες αναλογίες κιλών/ίππο ελέω αυτόματου παίζει στις 1700 - 2200.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#503658 Στα Χανια κυκλοφορει μονο ενα κατζαρι, κιαυτο στον πιο ασχημο συνδυασμο, γκρι-μπλε με ασημι ζαντες, σαν αμαξι του 2004. Αντιθετα σε αλλα χρωματα και ειδικα με την αλλη ζαντα το βρισκω πολυ ομορφο για την κατηγορια του.

.