Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#371170 Σαν σημερα παρηγγειλα το Φιεστακι μου, πριν 7 χρονια! :inlove:
Πως περναει ο καιρος...
Άβαταρ μέλους
By Govus
#371174 Εδώ κοντεύει να κλείσει 4ετία ο ...Φοκουσόσαυρος, περνάνε ΓΡΗΓΟΡΑ τα ρημάδια τα χρόνια...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#684997 καναδυό ερωτήσεις για το Fiesta 1.6 '09 μας :inlove:

α) όταν το αμάξι ξεκινά κρύο , ακούγεται ένας ήχος στην αρχή , σαν να τρίβεται λαμαρίνα ? σαν να κάνουν επαφή 2 υλικά στο σταμάτα ξεκίνα. Με το που ζεσταθεί το αμάξι, δεν υπάρχει ο ήχος. Υπάρχει περίπτωση συμπλέκτης (210Κ χλμ) ή βάσεις μηχανής ?

β) επίσης, ο συντονισμός στο δούλεμα του κινητήρα σαν να έχει αυξηθεί. Δηλαδή, νιώθεις πιο έντονες δονήσεις εντός της καμπίνας κατα την επιτάχυνση στο φάσμα 2000-4000. Ο ήχος επίσης έχει αυξηθεί στην καμπίνα. Σημαίνει οτι γερνάω γιατρέ ή μπορώ να κάνω κάτι στο αμάξι σε κάποιο υλικό που φθάρθηκε (π.χ ηχομόνωση καπώ κλπα)

γ) τι ζάντες είναι αυτές , είναι πρώτη φορά που βλέπω αφτερ μάρκετ ζάντες και να πω , χμμμ :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#685026 Όταν πατάς συμπλέκτη (εννοώ ακίνητος), ο ήχος εξαλείφεται;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#685053 δεν αναπαράγει κάποιο περίεργο ήχο αυτό Μπούσο , ούτε πατινάρει (όπως θυμάμαι σε οχήματα με λιωμένο συμπλέκτη)

ίσως θα πρέπει να το βιντεοσκοπήσω :ninja:

ΥΓ στο ΚΤΕΟ δεν μου είπαν ότι έχει θέμα ούτε στο ετήσιο σέρβις στο συνεργείο, αν έχει κάποια αξία αυτό
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#767511 Το Facelift που εγινε στο Fiesta,το εκαναν να ειναι σαν το προηγουμενης γενιας Focus,ειδικα τα μπροστινα φωτιστικα σωματα.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#775701 Βγάζει η sachs sport σειρά αμορτισέρ/ανάρτηση για το fiesta 1.0? Με ενδιαφέρει σετ αμορτισερ-σετ χαμηλώματος,αλλά όχι bilstein γιατί ξεφεύγουν σε τιμή,τι επιλογές υπάρχουν στην αγορά?

Προτεινόμενοι αμορτισεραδες από Θεσσαλονίκη?
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#775709 Καλιβίδης
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#775944 Γιατί οι περισσότεροι μου προτείνουν κυρλαγκιτση,δεν θέλω προσαρμοσμένες αναρτήσεις,αυτός δουλεύει bilstein και πατεντάρει με προσαρμογή.
Άβαταρ μέλους
By glf
#775956 Ο κυρλαγκιτσης φτιάχνει ανάρτηση από το 0 με τα υλικά και την πιστοποίηση της Bilstein.
Οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις, αρκεί να ξέρεις τι θες :)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#775992 Όντως κορυφαίος ο Κυρλαγκίτσης, αλλά πανάκριβος. Επίσης δεν αναλαμβάνει τίποτα άλλο, παρά μόνον Bilstein. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαμηλώσεις ένα Fiesta, θα το χαλάσεις απλά (γεωμετρία και κύλιση), μην γίνεστε κάγκουρες, 2022 έχουμε! Αν θες σκλήρυνέ το λίγο με ένα πιο σπορ αμορτισέρ, μην πειράξεις ελατήρια.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#776079 Δεν έχω σκοπό να ξοδεψω η να πετάξω 8-9 κατοσταρικα για να βάλω bilstein κίτρινα και να μετατρέψω το 1.0 μου σε ένα σκληρό και κουραστικό αυτοκίνητο απλά για να λέω ότι έχω κάνει χαμήλωμα και ότι έχω σπορ ανάρτηση.

Απλά προσπαθώ να δω τι επιλογές υπάρχουν για βελτίωση ως ενδιάμεση λύση,sachs sport από ότι μου αναφέρθηκε δεν βγαίνει,koni η kayaba δεν τα έχω ψάξει ιδιαίτερα,θα πάρω γνώμες από αμορτισεραδες.
Τελευταία επεξεργασία από Sijune21 και 07 Αύγ 2022, 13:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#776080
glf έγραψε:Ο κυρλαγκιτσης φτιάχνει ανάρτηση από το 0 με τα υλικά και την πιστοποίηση της Bilstein.
Οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις, αρκεί να ξέρεις τι θες :)


Ως συνήθως όπου υπάρχει πολύ πενεμα κάτι βρωμάει από πίσω,δεν θα επέλεγα προσαρμοσμένη ανάρτηση,προτιμώ έτοιμες λύσεις.Και φυσικά είναι αρκετά ακριβό το κόστος,δεν ξέρω επίσης τι after sales support υπάρχει για επισκευή σε ανάρτηση μετά.Αν μιλουσαμε για Fiesta ST,ίσως ήταν διαφορετικά,αλλά για το χιλιάρικο οκ.

Ρώτησα επίσης σε Νεκτάριο Ταυλικο στη Τούμπα,έχω στα υπόψιν και τον Καλυβιδη στη σταυρουπολη να πάρω γνώμη και από εκεί.
Άβαταρ μέλους
By glf
#776082 Ισα ίσα που το after sales δηλαδή αλλαγή ρύθμισης ή και service μετά από κάποια χρόνια, αυτό είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα μιας ανάρτησης από εκεί.
Όπως είπα, αν ξέρεις τι θες.
Δεν είπα ποτέ για χαμήλωμα ούτε για σκληρότερη ρύθμιση.

Αμα σε πάω βόλτα σε άσφαλτο με τη... χωμάτινη ανάρτηση στο 106 (από κυρλαγκιτση) που είναι και λιγο ψηλότερα απο το εργοστασιακό ύψος, θα δεις τι ωραία κρατάει το αμάξωμα και δε νιώθω από ανωμαλίες.

Αν καλυπτεσαι φυσικά από έτοιμα αμορτισέρ και ελατήρια κι αυτό μια χαρά είναι. Ποτέ δεν ήμουν της θεωρίας χαμηλωνω σκληραινω πάω αέρα γιατί οταν ξεκολλήσει λίγοι θα το κρατήσουν...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#776106
Sijune21 έγραψε:Γιατί οι περισσότεροι μου προτείνουν κυρλαγκιτση,δεν θέλω προσαρμοσμένες αναρτήσεις,αυτός δουλεύει bilstein και πατεντάρει με προσαρμογή.


Γι αυτό σου είπα Καλιβίδη. Θα του τις πας, θα τις περάσει και θα κάνει μια σωστή ευθυγράμμιση.