Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By streetka
#9058
Silberpfeil έγραψε:GT όχι δεν έχω δει αλλά την SLS ναι! Και μου φάνηκε πολύ πιο όμορφη από κοντά. :inlove: :inlove:



Ισχύει. Απείρως ομορφότερη από κοντά.
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#9225 Να έβγαινε και ένα 6κύλινδρο σε σειρά "μαγειρεμένο" από την AMG, όπως πρέπει, να μπορούσε να παίξει μπαλίτσα και με τις μικρές 991... :s_sad
Αυτό δεν υποτίθεται ότι ήταν το καινούργιο SL-C project; Θα περίμενα κάτι πιο σοφτ για να πω την αλήθεια...

Είναι κούκλα για τα γούστα μου, πάντως!

http://www.youtube.com/watch?v=itZxVhy-Lh8
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#9237 Η μουρίτσα της AMG-GT είναι ωραία ο κώλος της πάλι έκτρωμα. Το ακόμη χειρότερο είναι ο κινητήρας της. Που πας με 4λίτρα V8? Πέτα τον 5.5 να γουστάρουμε κυβικά μιας και δεν κρατάς τον 6,2 :inlove: που ήταν και ατμόσφαιρα, αγνά πράγματα :inlove: . Να γαμήσω το downsizing....
Ευελπιστώ να βγάλουν και καμιά ποιό δυνατή έκδοση γιατί με 462 και 510 άλογα δεν πάει πουθενά :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#9250
Thomas_C200K έγραψε:Η μουρίτσα της AMG-GT είναι ωραία ο κώλος της πάλι έκτρωμα. Το ακόμη χειρότερο είναι ο κινητήρας της. Που πας με 4λίτρα V8? Πέτα τον 5.5 να γουστάρουμε κυβικά μιας και δεν κρατάς τον 6,2 :inlove: που ήταν και ατμόσφαιρα, αγνά πράγματα :inlove: . Να γαμήσω το downsizing....
Ευελπιστώ να βγάλουν και καμιά ποιό δυνατή έκδοση γιατί με 462 και 510 άλογα δεν πάει πουθενά :s_tongue


Έλα τωρα... περισσότερη σημασία για τον υποψήφιο αγοραστή της έχει να ανοίγει πιο πολύ η πόρτα για να χωράει να μπαινοβγαίνει παρά τα 800 άλογα ( gt είναι, ρε thomas). O κώλος της εμένα μου θυμίζει γλαρόφτερη και μου αρέσει... έχει πολλά στοιχεία ρετρό (πχ αεραγωγοί στο ταμπλώ) αν την ψάξεις.
Άβαταρ μέλους
By pik.
#9304 η αληθεια ειναι οτι εχει περιεργο σχεδιασμο απο πισω...
αλλα ειναι μουρη σκετη.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#9397
D-Jet έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Η μουρίτσα της AMG-GT είναι ωραία ο κώλος της πάλι έκτρωμα. Το ακόμη χειρότερο είναι ο κινητήρας της. Που πας με 4λίτρα V8? Πέτα τον 5.5 να γουστάρουμε κυβικά μιας και δεν κρατάς τον 6,2 :inlove: που ήταν και ατμόσφαιρα, αγνά πράγματα :inlove: . Να γαμήσω το downsizing....
Ευελπιστώ να βγάλουν και καμιά ποιό δυνατή έκδοση γιατί με 462 και 510 άλογα δεν πάει πουθενά :s_tongue


Έλα τωρα... περισσότερη σημασία για τον υποψήφιο αγοραστή της έχει να ανοίγει πιο πολύ η πόρτα για να χωράει να μπαινοβγαίνει παρά τα 800 άλογα ( gt είναι, ρε thomas). O κώλος της εμένα μου θυμίζει γλαρόφτερη και μου αρέσει... έχει πολλά στοιχεία ρετρό (πχ αεραγωγοί στο ταμπλώ) αν την ψάξεις.

Οι αεραγωγοί και μένα μ'αρέσουν, αλλά αυτός ο κώλος αλλά Porsche 911 όπως και η κονσόλα που πορσεδίζει αρκετά με χαλάνε.... , ευελπιστώ πως θα βγάλουν άμεσα ή έστω στο κοντινό μέλλον μια άξια αντικαταστάτρια της SLS και αυτή να είναι μια ποιό low entry exclusive AMG.
Άβαταρ μέλους
By D-Jet
#9409
Thomas_C200K έγραψε:Οι αεραγωγοί και μένα μ'αρέσουν, αλλά αυτός ο κώλος αλλά Porsche 911 όπως και η κονσόλα που πορσεδίζει αρκετά με χαλάνε.... , ευελπιστώ πως θα βγάλουν άμεσα ή έστω στο κοντινό μέλλον μια άξια αντικαταστάτρια της SLS και αυτή να είναι μια ποιό low entry exclusive AMG.

Στο προφίλ μοιάζει πολύ όμως τόσο με τη γλαρόφτερη όσο και με την 196 slr coupe.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#9423
D-Jet έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Οι αεραγωγοί και μένα μ'αρέσουν, αλλά αυτός ο κώλος αλλά Porsche 911 όπως και η κονσόλα που πορσεδίζει αρκετά με χαλάνε.... , ευελπιστώ πως θα βγάλουν άμεσα ή έστω στο κοντινό μέλλον μια άξια αντικαταστάτρια της SLS και αυτή να είναι μια ποιό low entry exclusive AMG.

Στο προφίλ μοιάζει πολύ όμως τόσο με τη γλαρόφτερη όσο και με την 196 slr coupe.

Θα με αναγκάσεις βραδυάτικα να ψάξω το άλμπουμ από την επίσκεψη μου στο μουσείο της Μέρκ :s_mad και νυστάζω :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Silberpfeil
#9477
Thomas_C200K έγραψε:
D-Jet έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Οι αεραγωγοί και μένα μ'αρέσουν, αλλά αυτός ο κώλος αλλά Porsche 911 όπως και η κονσόλα που πορσεδίζει αρκετά με χαλάνε.... , ευελπιστώ πως θα βγάλουν άμεσα ή έστω στο κοντινό μέλλον μια άξια αντικαταστάτρια της SLS και αυτή να είναι μια ποιό low entry exclusive AMG.

Στο προφίλ μοιάζει πολύ όμως τόσο με τη γλαρόφτερη όσο και με την 196 slr coupe.

Θα με αναγκάσεις βραδυάτικα να ψάξω το άλμπουμ από την επίσκεψη μου στο μουσείο της Μέρκ :s_mad και νυστάζω :s_biggrin


Ότι πρέπει ένα ξεφύλλισμα πριν τον ύπνο για να γαληνέψει* το πνεύμα και να αναπτερωθούν τα όνειρα. :s_smile



*Εξαιρούνται αυστηρώς τα μοντέλα της σειράς Black :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By IKE
#9671 Σου φαίνεται.
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#10354
IKE έγραψε:Η SLS είχε θέματα στη σχεδίασή της, απλά η AMG-GT έχει περισσότερα θέματα. Ρώτα και τους ΚΥΚΛΟΥΣ.

...είμαι σε κύκλο ενεργών σχεδιαστών αυτοκινήτου εδώ και χρόνια, και συνομιλώ μαζί τους τουλάχιστον μια φορά τον μήνα και συχνότερα, έναν στην Ford, έναν στην PSA και έναν στην NIssan ο οποίος έχει δουλέψει και στις Audi και Ford προηγουμένως και αγοράζω το σχετικό περιοδικό/(έχει και ιστοσελίδα) αναφορά στον χώρο (Auto&Design) και λαμβάνω ένα εσωτερικό περιοδικό της Mercedes-Benz από τότε που απέκτησα την φοιτητική μου εμπειρία, το καλοκαίρι του 1994...

το νέο αυτοκίνητο είναι κούκλα, σαφώς πιο ισορροπημένο από τα προηγούμενα και όταν ή καλύτερα άμα το δείτε μπροστά σας Ελλάδα θα αποφανθείτε διαφορετικά, πέρα από το προσωπικό γούστο μερικών που απλά θα αυτό-επιβεβαιωθούν, πράγμα απόλυτα κατανοητό και λογικό, κι εμένα κάποια πράγματα δεν μου αρέσουν ενστικτωδώς αισθητικά...
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#10359
D-Jet έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Οι αεραγωγοί και μένα μ'αρέσουν, αλλά αυτός ο κώλος αλλά Porsche 911 όπως και η κονσόλα που πορσεδίζει αρκετά με χαλάνε.... , ευελπιστώ πως θα βγάλουν άμεσα ή έστω στο κοντινό μέλλον μια άξια αντικαταστάτρια της SLS και αυτή να είναι μια ποιό low entry exclusive AMG.

Στο προφίλ μοιάζει πολύ όμως τόσο με τη γλαρόφτερη όσο και με την 196 slr coupe.

σωστά τα λες...όντως μοιάζει με την 196...
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#10366
krom έγραψε:Image

αν δεν έκανες αυτό το μπουρδούκλωμα των σχεδίων ίσως και θα μπορούσε να είχε αξία η αντιπαράθεση τους αλλά όπως κότσαρες μια μούρη πάνω στο άλλο, και έσβησες και τις εισαγωγές της Cayman, τί να πω.... αυτά τα δύο αυτοκίνητα είναι σαφώς διαφοροποιημένα στο πως χρησιμοποιούν τους όγκους και τις αισθητικές λετπομέρειές τους, το ένα καθαρά κεντρομήχανο με πολύ μπροστά τον θόλο της καμπίνας και ένα fastback κόψιμο του πίσω γυάλινου χώρου, το άλλο κλασική αναφορά στις τεράστιες μούρες των παλαιών δυνατών αυτοκινήτων, με το μακρύ καπό, και τον καμπυλωτό θόλο να θυμίζει εποχή Jaguar και Daimler και γενικότερα μοντέρνη εκδοχή της ίδιας της φιλοσοφίας σχεδίασης της SL σε αντίθεση με μια φρέσκια άποψη κεντρομήχανου Porsche... δεν μοιάζουν όσο και αν τα βιάσεις εσύ με το photoshop... αν τώρα τα δεις από πάνω ή από γωνία τριών τετάρτων ή εντελώς από μπροστά τότε θα δεις ακόμη μεγαλύτερες αποκλίσεις....