Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By bill33
#281719
zonas έγραψε:Για τα 100 ευρώ που θα πάρει καταλαβαίνεις.Όπως καθαρίζουν μία καμινάδα....την καπνιά κλπ

Mε συρματόβουρτσα ή με κούτσουρο;
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#283557
zonas έγραψε:Thanks Pitt,

Ήδη όμως από χθες το έδωσα για καθαρισμό.Θα ενημερώσω μετά το ταξίδι προς Λάρισα


Γυρίσαμε από Λάρσα; Τι έγινε, λύθηκε το πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
By zonas
#284180 Μόλις τώρα πήρα το αμάξι. Το πρόβλημα επανεμφανίστηκε και τελικά πήγα στη λύση Α αλλάζοντας όλο το σετ της καδένας.Απ´ότι μου είπε ο μηχανικός η καδένα είχε μακρύνει κατά σχεδόν 1 εκ. , ένα κομμάτι απο τη γλυσιέρες είχε σπάσει και βγάζοντας τον ρεγουλατώρο φάνηκε ότι του είχε ασκηθεί πολλή πίεση.
Σύνολο 400 με εργασία.Μου είπαν ότι μου έκαναν super τιμή.Ισχύει;

Δυστυχώς όμως προέκυψε και διαρροή στο παραφλού που αποδείχθηκε ότι προερχόταν από τον θερμοστάτη που είναι κουμπωμένος στη μηχανή. Όλα μαζί 225.

Pitt ανάρτησε αν μπορεις φωτογραφία αυτού του θερμοστάτη
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#284236 Για αντιπροσωπεία peugeot, τα 400 ευρώ είναι σούπερ τιμή, δεδομένου του πόσο πουλάει τα ανταλλακτικά αυτά η PSA. Στην Αθήνα, από την άλλη, υπάρχουν εξωτερικά συνεργεία που το κάνουν φθηνότερα.

Δε βάζω όμως το χέρι μου στη φωτιά για τα παραπάνω, καθώς μεταφέρω εμπειρίες τρίτων. Ειρήσθω εν παρόδω, καλό θα ήταν να πάω το δικό μου για ρύθμιση χρονισμού καθώς έχει αρχίσει να ξεφεύγει λιγουλάκι, σύμφωνα τουλάχιστον με το obd scanner ενός προγραμματιστή.
Άβαταρ μέλους
By zonas
#284247 Από φέτος το συνεργείο αυτό δεν είναι το επίσημο της Peugeot.

Το σετ καδένας πάντως κόστισε 300
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#284277
zonas έγραψε:Pitt ανάρτησε αν μπορεις φωτογραφία αυτού του θερμοστάτη


Μάλιστα κύριε. Ότι πείτε. Σαν πιό μικρός εγώ...

Εικόνα

Τι άλλο μπορώ να κάνω για σας;

zonas έγραψε:Από φέτος το συνεργείο αυτό δεν είναι το επίσημο της Peugeot.


Ούτε και η Lion είναι, αλλά ξυρίζει κόντρα... :(
Άβαταρ μέλους
By zonas
#291804 Μετά την αλλαγή της καδένας το πρόβλημα παρουσιάστηκε ξανά.Ακολούθησε μια περιήγηση σε 4-5 συνεργειά τα τρία απότα οποία διέγνωσαν βλάβη στον επάνω αισθητήρα Λ. Η αντιπροσωπεία του Βόλου επίσης έκανε τηλεφόρτωση που μάλλον δεν είχε γίνει μετά τον χρονισμό. Μου είπαν μάλιστα ότι πληρώνουν 2500 ευρώ κάθε χρόνο για το νέο update. Τελικά μετά από απο 1000 περίπου χλμ δεν προέκυψε πρόβλημα.Ελπίζω να συνεχιστεί έτσι
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#299608 Το πορτμπαγκάζ του 3008 φωτίζεται από την πλαφονιέρα που έχει στα πλαϊνά του ο επαναφορτιζόμενος φακός.
Επειδή ήθελα περισσότερο φως, είπα να του βάλω λίγο χεράκι...

Εικόνα

Αφαιρώντας το ημιδιαφανές καπάκι, αποκαλύπτεται το λαμπάκι πυρακτώσεως που θα άλλαζα.

Εικόνα

Είχα παραγγείλει μερικές πλακέτες με LED για να βρίσκονται και δοκίμασα την μία από αυτές με τα 24 LED.

Εικόνα

Εικόνα

Περίμενα να νυχτώσει για να δω πως φαίνεται. Δεν μου άρεσε η θερμοκρασία χρώματος. Ήταν πολύ υψηλή και το φως "κρύο".

Εικόνα

Έβαλα μια άλλη πλακέτα με LED που εκπέμπουν θερμό λευκό φως.

Εικόνα

Το αποτέλεσμα όπως το ήθελα. Άφθονο φως με ελάχιστη κατανάλωση και χωρίς να ζεσταίνεται η πλαφονιέρα.

Εικόνα

:s_bye

Αν κάποιος έκανε κλικ στο τοπικό περιμένοντας να διαβάσει για βλάβες, λυπάμαι που τον απογοήτευσα... :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By billis100
#299812 Μετα τις διακοπές ώρα γι α σέρβις.Παρά την ψυχολογική προετοιμασία ,ο επιστήμων αλλαξε μόνο τα λάδια .55 ευρά.
Επίσης είπε (ο μαστωρ )στο επομενο σερβις θα χρειαστει δισκοπλακες .
Οχι ασχημα .
Άβαταρ μέλους
By xenos
#299828 Να ρωτήσω, τι ιξώδες βάζετε; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#299844 Ναι, βέβαια, ρώτα ελεύθερα... :lol:

Οι περισσότεροι βάζουν 5W-30.

Ο Mosaicm (νομίζω εδώ και 3 περίπου χρόνια) κι εγώ (τον τελευταίο ενάμιση χρόνο) βάζουμε το TOTAL QUARTZ 9000 ENERGY 0W-30.

Δες κι αυτό. Πιό πίσω είχαμε σελίδες ολόκληρες γι' αυτό το θέμα.

billis100 έγραψε:Μετα τις διακοπές ώρα γι α σέρβις.Παρά την ψυχολογική προετοιμασία ,ο επιστήμων αλλαξε μόνο τα λάδια .55 ευρά.
Επίσης είπε (ο μαστωρ )στο επομενο σερβις θα χρειαστει δισκοπλακες .
Οχι ασχημα .


Βασίλη χαίρομαι που σ ακούω (τρόπος του λέγειν το ακούω).
Πολλούς χαιρετισμούς. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By xenos
#299896 θενκς. :)
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#299903 Μιας που πιάσατε το θέμα του ιξώδους, τι έχετε να πείτε για τη νέα σας αυτή εμπειρία με το 0/30;

Εγώ επιμένω στο 5/30, και "so far, so good", νομίζω (από ό,τι τουλάχιστον μπορώ να καταλάβω, και όσα μου λένε οι μηχανικοί που έχουν ασχοληθεί με το αυτοκίνητο).
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#299987 Δεν μπορώ να πώ κάτι συγκεκριμένο. Τα λάδια τα βρίσκω στην ίδια κατάσταση όπως έβρισκα και τα παλιά.
Θα ήταν καλύτερα ή χειρότερα με 5W-30... δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα.

Τελευταία αλλαγή λαδιών έκανα πέρσι τον Οκτώβριο και αρχές Αυγούστου είδα για πρώτη φορά ότι τσίμπησε λίγο λαδάκι (κάπου 250mL) και τους τελευταίους 2-3 μήνες έχει αυξηθεί κάπως και η μέση κατανάλωση (+0,5L/100Km) αλλά γι’ αυτά μάλλον φταίει το δεξί μου πόδι.

Κάθε μέρα λέω θα πάω λάου λάου, ξεκινάω όμορφα κι ωραία αλλά όλο κάτι παθαίνω και πλακώνομαι. Για να ακριβολογώ, πέφτω πολύ συχνά (σχεδόν καθημερινά στα ~60 χλμ πάνε-έλα στην δουλειά) σε μ@λάκες και αντί να κάθομαι κοντά τους και να εκνευρίζομαι, πατάω και φεύγω μακριά.

Έ, λίγο το πάτημα, λίγο ο καύσωνας, λίγο το κλιματιστικό, επόμενο είναι να τσιμπήσει η κατανάλωση. :oops: