Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By vangelisd
#8496 Συγνωμη παιδια λειπω εξωτερικο και δεν ειδα μυνηματα

Ναι φυσικα απο Βεροια μπορω να ερθω Θεσσαλονικη, λογω grip control που φυσικα δεν εχω δοκιμασει το χειμωνα ακομη μιας και το πηρα πριν μερικους μηνες, θα συνεχισω με michelin latitute tour HP.
Άβαταρ μέλους
By mosaicm
#8557 αρα συμφωνα με τα νεοτερα εχουμε
Μichelin latitude tour HP : 4 σετ (mosaicm, Pitt,sakis.a,vangelisd)
Michelin primacy 3 : 1 set driving instructor

O Sakis απλα χρειαζεται μια επιβεβαιωση
Ο Οδηγος εχει κανει καλη δουλεια..θα ρωτησω και παλι τον σαλασιδη που μου ειχε πει οτι σεπτεμβριο θα υπαρχουν καλυτερες τιμες

Α να μην ξεχασω το DOT θα πρεπει να ειναι φρεσκαδουρα
Άβαταρ μέλους
By driving instructor
#8562
silversurfer έγραψε:Κρίμα που έβαλα πέρσι....

Tour hp και ξερό ψωμί . Τα άλλαξα στα 67.000 χλμ .
Για το run κάτι, μάλλον εννοούσε ότι δεν είναι run flat.

Καλοφόρετα.


Ναι μπράβο, το "κάτι" λοιπόν ήταν το flat και ρώτησα μόνο για τα tour HP γιατί αυτά ζητούσατε στις 16άρες
Άβαταρ μέλους
By driving instructor
#8567
mosaicm έγραψε:αρα συμφωνα με τα νεοτερα εχουμε
Μichelin latitude tour HP : 4 σετ (mosaicm, Pitt,sakis.a,vangelisd)
Michelin primacy 3 : 1 set driving instructor

O Sakis απλα χρειαζεται μια επιβεβαιωση
Ο Οδηγος εχει κανει καλη δουλεια..θα ρωτησω και παλι τον σαλασιδη που μου ειχε πει οτι σεπτεμβριο θα υπαρχουν καλυτερες τιμες

Α να μην ξεχασω το DOT θα πρεπει να ειναι φρεσκαδουρα


Οι τελευταίες τιμές που πήρα θα έχουν παραλαβή μέσα στην εβδομάδα άρα μάλλον θα είναι φρεσκαδούρες.
Αν και από ότι κατάλαβα δε νομίζω να έχει και κανένας stock τέτοιες διαστάσεις στις μέρες μας
Άβαταρ μέλους
By steftsak
#8686 Εδω ειμαι κι εγω...

Thanks για την προσκληση Pitt και μπραβο σε οσους σκεφτηκαν /συντηρουν αυτον εδω τον χωρο...

Ακομα δεν εχω καταλαβει τι εγινε στο αλλο forum... καπου διαβασα οτι σταματησε και το περιοδικο να βγαινει...ασχημα πραγματα για εμας που μεγαλωσαμε με αυτο το περιοδικο...τελος παντων...

Στην πρωτη σελιδα, ενας φιλος που εγραψε ' καλως τα τα ξαδερφια' εχει RCZ ? Θα με ενδιεφερε μια αποψη για το συγκεκριμενο αυτοκινητο...

Χαιρετισμους σε ολους
Άβαταρ μέλους
By alexandr
#8723 Τι να πω κι εγώ για τον πόνο μου; Ίσως θυμάστε που είχα γράψει στο 4TForum ότι μου έβγαζε μήνυμα για faulty antipollution system, το είχα πάει στην Peugeot, μου είπαν ότι άνοιξαν το turbo και το βρήκαν να έχει πρόβλημα, αλλά εγώ δεν τους πολυ-πίστεψα γιατί δεν είχα απώλεια στην ιπποδύναμη. Ε, τώρα, έχω και συμπτώματα.

Όταν πηγαίνω με 3000-4000 στροφές σε ανωφέρειες (π.χ. προσπεράσεις), μου κάνει ένα κομπιασματάκι, και τέρμα το turbo! (ευτυχώς με τη φόρα που έχει προλαβαίνω να ολοκληρώσω την προσπέραση). Από κει και πέρα το αμάξι ψόφιο. 2 ταχύτητες κάτω, και στροφές ανεβασμένες για να πάει κάπως αξιοπρεπώς. Θυμήθηκα πώς είναι να οδηγάς ατμοσφαιρικό, και μάλιστα βαρύ (και ψόφιο!). Για προσπεράσεις, τις ξεχνώ!

Αυτός ο κινητήρας χωρίς το turbo είναι ο 120άρης που μπαίνει στα ατμοσφαιρικά 3008; Υποθέτω με χειρότερη απόδοση, αφού το turbo που δεν δουλεύει τον μπουκώνει (το κατάλαβα καλά αυτό, όταν με το turbo εκτός λειτουργίας, σε μια ανηφόρα μέσα στην πόλη κυριολεκτικά ίδρωσα να ξεκινήσει σε φανάρι, στο τσακ δεν μου έσβησε, παρόλο που ανέβασα πολλές στροφές).

Αυτό που δεν μου κάθεται καλά βέβαια είναι ότι όταν σβήσω και ξανα-ανάψω τη μηχανή το turbo δουλεύει κανονικά! Άρα, όταν σταματάει να δουλεύει το turbo, είναι σαν κάποιος αισθητήρας να του δίνει τέτοια εντολή, και όχι ότι είναι τελείως άχρηστο. Μήπως κάποιος χαλασμένος αισθητήρας (π.χ., αυτός που ελέγχει το anti-pollution system, το οποίο αναφέρει και το error message), δίνει όταν "ζορίζεται" λίγο ο κινητήρας λάθος εντολή στο turbo να σταματήσει; Ή να υπάρχει πρόβλημα σε κάποιο άλλο σύστημα, εξαιτείας του οποίου το turbo πρέπει να σταματήσει να δουλεύει;

Πείτε βρε παιδιά, γιατί έχω φρικάρει. Είναι κρίμα ένα αυτοκίνητο που είναι τόσο καλό σε όλους τους τομείς να μου βγάζει τόσα προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
By alexandr
#8730 Α, και ξέχασα να πω, πλέον όταν τα παίζει το turbo, κάνω στην άκρη, σβήνω και ανάβω τη μηχανή, και συνεχίζω κανονικά με turbo!
Άβαταρ μέλους
By alexandr
#8734
steftsak έγραψε:Εδω ειμαι κι εγω...

Thanks για την προσκληση Pitt και μπραβο σε οσους σκεφτηκαν /συντηρουν αυτον εδω τον χωρο...

Ακομα δεν εχω καταλαβει τι εγινε στο αλλο forum... καπου διαβασα οτι σταματησε και το περιοδικο να βγαινει...ασχημα πραγματα για εμας που μεγαλωσαμε με αυτο το περιοδικο...τελος παντων...

Στην πρωτη σελιδα, ενας φιλος που εγραψε ' καλως τα τα ξαδερφια' εχει RCZ ? Θα με ενδιεφερε μια αποψη για το συγκεκριμενο αυτοκινητο...

Χαιρετισμους σε ολους


Μη μου πεις ότι θα αγοράσεις RCZ; Αν ναι :s_thumbsup :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By drdino
#8761 Η τηλεδιάγνωση είναι δύσκολο πράγμα. Τι σφάλμα προκάλεσαν το antipollution; Στο turbo τι πρόβλημα βρήκαν;
Από αυτό που μου λες, ακούγεται σαν να μπαίνει σε safe mode το αμάξι, ανοίγει η wastegate και δεν ανεβάζει πίεση. Χρονισμό έχετε ελέγξει;


Για το rcz τι θέλετε να μάθετε; Αν και μάλλον καταλληλότερο είναι το θέμα των Peugeot.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#8779 alexandr μπορει να ειναι η Ν75, μπορει το χρονισμα που λεει και ο drdino, πολλά μπορει να ειναι....
παντως δεν ειναι κατι σοβαρο
και ουτε ειναι η τουρμπινα αυτη καθεαυτη
το μανικι ειναι να βρεις τι φταιει :s_sad
Άβαταρ μέλους
By TakisB
#8821
steftsak έγραψε:...Στην πρωτη σελιδα, ενας φιλος που εγραψε ' καλως τα τα ξαδερφια' εχει RCZ ? Θα με ενδιεφερε μια αποψη για το συγκεκριμενο αυτοκινητο...


Καλησπέρα!

Όχι, δεν έχω RCZ, αν και πολύ θα το ήθελα... Μόνο ένα test drive έχω κάνει. 307 έχω, όπως λέει και η υπογραφή μου, εξ ού και η συγγένεια... :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By steftsak
#8852
TakisB έγραψε:
steftsak έγραψε:...Στην πρωτη σελιδα, ενας φιλος που εγραψε ' καλως τα τα ξαδερφια' εχει RCZ ? Θα με ενδιεφερε μια αποψη για το συγκεκριμενο αυτοκινητο...


Καλησπέρα!

Όχι, δεν έχω RCZ, αν και πολύ θα το ήθελα... Μόνο ένα test drive έχω κάνει. 307 έχω, όπως λέει και η υπογραφή μου, εξ ού και η συγγένεια... :s_biggrin


A ok , δεν προσεξα την υπογραφη , ειδα την φωτο μονο...εγραψες και το 'ξαδερφια' και νομιζα οτι το εχεις...

Ενταξει ειναι off topic τωρα αυτο , αλλα μιας και ρωτησε και ο drdino τι θελουμε να μαθουμε... Θελω να μαθω, φορανε τον ιδιο κινητηρα τα δυο τους (3008 και RCZ) ?

Εχουν ακουστει προβληματα οπως αυτο που λεει ο Alexandr πιο πανω ?
Άβαταρ μέλους
By iomy
#8881 Ευχαριστώ Pitt για τις οδηγίες σου.Θα βρω κάποιον ηλεκτρολόγο για να μετρήσει τη χωρητικότητα της μπαταρίας και αν βρω κάτι στραβό θα την αλλάξω κι εγώ.Αλήθεια πόσο δύσκολο είναι να την αλλάξουμε μόνοι μας;
Τα λάστιχα μου τα άλλαξα το Μάιο στο Φραγγούλη γύρω στά 500-550 ευρώ.
Τέλος από μένα το τάισμα των επισήμων συνεργείων με τις ταρίφες των 50 ευρώ η εργατοώρα,τουλάχιστον τα service θα γίνονται σε ιδώτη.
Καλό Φθινόπωρο σε όλους!

Υ.Γ.
Ξέρετε πόσες καφετέριες έχει η Θεσσαλονίκη (και η γύρω περιοχή) που μαζέυεται ο κόσμος καί συζητάει; Ε Pitt;
Άβαταρ μέλους
By alexandr
#9114 Ευχαριστώ αλέξανδρε.Κ και drdino για τις απαντήσεις. Τι να πω, μακάρι να είναι κάτι πιο απλό, όπως λέτε. Πρέπει να το ψάξω, να παω και σε κανένα άλλο συνεργείο.