Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#553413 Επίσης , απο Τσεχία και κάτω ηταν μέσα στο λασποχιονια η εθνική , το αυτοκίνητο έγινε αγνώριστο , λέμε για πολυ βρώμα .
Μπράβο στον άνθρωπο που σκέφτηκε αυτό το κόλπο με τις πόρτες που καλύπτουν μέχρι κάτω ώστε να μη λερωνουμε τα παντελόνια ! Άντε αύριο στη δουλεια μπες βγες με κοστούμι και να είσαι μέσα στις βρώμες στις γάμπες
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#553720 Εγω οταν βλεπω βρωμα εκει, ειμαι "εκδρομή".

Κυριε κηλομήτερ καμμια δυνατή φωτο θα δούμε απο το όχημα? Κανα φωτοσπέσιαλ, κατι?
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#553725 Άμα σου πω ότι δεν έβγαλα ούτε μία με το αμάξι ; ξέρω ντροπή, το συνειδητοποίησα αργότερα αλλά ήταν η φύση της εκδρομής τέτοια που δε βοήθησε. Μας πήγε-έφερε πολύ ωραία αλλά δεν ήταν στο "κάδρο" το αυτοκίνητο.
Για να μη σε αφήσω παραπονεμένο, ορίστε φωτο από Auschwitz, δεν έχω παρκάρει μακριά από εκεί:-) Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#555896 Απο την.πρωινή δοκιμασία ελαστικών στο χιόνι.Έδω είμαι στο ζέσταμα ακόμαΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#555900 Ψιλο μαπα τα μαμα λαστιχα σε χιονια. Θα βγάλω αυτο το χειμωνα και για του χρονου ισως τα πεταξω και βαλω τα Michelin crossclimate
Ασχετο απο τις δυνατοτητες του αμαξιου , το πιο ενδεικτικό παραδειγμα ειναι οτι τσαρουχωνεις το φρενο στην ευθεια και το ABS δουλευει υπερωριες , ακομα και σε ταχυτητες και συνθηκες που δεν θα περιμενες...
με το C5 και τα χειμερινα ελαστικα του ηταν πολυ πιο μειωμενη η παρεμβαση του ABS
Ειχα πολυ ωρα, ειχε πολυ χιονι και Σαββατο πρωι μηδεν κινηση , βρηκα δρομους σε εξοχη και δοκιμασα διαφορα
Το μοναδικο που ειδα μεγαλη διαφορα ειναι η εκκινηση με το grip στο χιονι που δινει πολυ πιο ομαλη επιταχυνση και σχεδον καθολου σπινιαρισματα ειδικα σε εκκινηση ειτε σε χιονι πανω σε ασφαλτο ειτε πανω σε λασποχιονο
Κατα τα αλλα σε στροφες επαιζε πλαγιοσιλθηση καργα με τα βοηθηματα ανοικτα, τη στιγμη που στα χειμερινα του C5 επρεπε αναγκαστικα να βγαλω το ESP για να πετυχω τετοια και παλι οχι τοσο πολυ .
Οσο τολμησα σε καποια πιο δυσκολα κομματια και εκκινησεις δεν ειδα να κολλαει πουθενα αλλα δεν ηταν ανηφορες που θα καναν διαφορα . Με γκαζι και στροφες πισω πηγαιναμε περα δωθε , βοηθηματα ξε-βοηθηματα .
Γενικα δεν το εχασα πουθενα (οκ, εκτος απο ενα σημειο αλλα ηταν δικος μου λαθος χειριμος γιατι φοβηθηκα) και δεν ενιωσα οτι παμε βαρκα γιαλο αλλα σιγοθρα υπαρχουν και πολυ καλυτερα ελαστικα .
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#555905 Τι λάστιχα φοράει τώρα?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#555907 Συμφωνα με αυτα που γραφεις για τα λαστιχα μηπως δεν ειναι καλη ιδεα να τα κρατησεις για τον χειμωνα αυτο;
Αν σε ο,τι κανεις τα συστηματα βαρανε υπερωριες, σε πιο δυσκολες συνθηκες τι θα κανουν;

Το εξτρα κοστος χειμερινων ειναι αστειο μπροστα σε ενα ψιλοατυχηματακι και το τρεξιμο να το φτιαξεις
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#555932 Προφανώς δεν είναι χειμερινά,αλλά allseason .Δεν έχω καταλάβει αν είναι m+s με νιφαδα.
Αναμενόμενο το αποτέλεσμα.Το είχα πει στον kilo πριν λίγο καιρό.
Όπως έχω γράψει άπειρες φορές το τελευταίο που θα πρέπει να σκέφτεται στο χιόνι είναι να μην κολλησει.
Το φρενάρισμα και το στρίψιμο είναι το βασικό.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#555935 M+S είναι, νιφαδα δεν έχουν όμως. Αν και πληρούν τις προδιαγραφές του νόμου εδώ πάνω , πρακτικά δεν είναι χειμερινά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#555953
KiloMeater έγραψε:Με βάση τη νομοθεσία στην Αυστρία, αν φέρουν M+S είναι οκ

Ασε την νομοθεσια. Αφου εσυ δεν τα αισθανεσαι να ειναι σωστα, αλλαξε τα

Ο νομος σε καλυπτει, τα λαστιχα σου οχι (συμφωνα με αυτα που εγραψες ).
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#555955 Κοίτα, είχα πάει για αυτή τη δουλειά και το παιδευα καμία ώρα με ότι backroad μπορουσα να βρω, σε νορμάλ χρήση μέσα στη πόλη δεν έχει θέμα. Υπόψιν η υποδομή εδώ είναι αλλού στο θέμα χιόνια, δεν κλείνει δρόμος, τους καθαρίζουν άμεσα.
Ήθελα να παω να δω τα όρια του, πάντα βοηθάει αυτό. Αλλά για νορμάλ κίνηση σχολεία δουλειά ψώνια δεν έχεις κανένα θέμα. Τώρα αν είναι να παίξει καμία εκδρομή με χιόνια, τουλάχιστον έχω μια ιδέα τι να περιμένω και πόσο να ρισκάρω πριν βάλω αλυσίδες.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#557064 Έπειτα από λίγους μήνες οδήγησης αποκλειστικά με το μικρό τιμονακι του πεζουλα , η οδήγηση νορμάλ αμαξιού έχει αίσθηση τιμονιου νταλίκας :-)