Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By silversurfer
#387018 Πήγα χθες στην bmw ήθελε η γυναίκα να δούμε το νέο mini cooper countryman.
Το έκανα test drive στην πολύ βασική έκδοση στα 27500 ευρώ.

Σε σχέση με το 3008 με το μάτι λιγότεροι χώροι πορτ μπαγκαζ , και χωρίς ρεζέρβα ούτε καν βοηθητική.
Πολύ άνετο βέβαια και ήσυχο , αλλά είναι και καινούριο. Το δοκίμασα στο αυτόματο αλλά η τιμή είναι για το χειροκίνητο.
Πολύ καλοφτιαγμένο σαλόνι , φαίνεται πιο ακριβό και γερό από του 3008 αλλά από εξοπλισμό τίποτα το ιδιαίτερο , μάλλον φτωχό για τα νέα δεδομένα . Μόνο το start stop με εντυπωσίασε
Και στον δρόμο , αν και δεν εμπιστεύεσαι και δεν μπορείς να πιέσεις νέο αυτοκίνητο , δεν εντυπωσιάστηκα σε σχέση με το 3008.

Όσο αφορά το 3008 με 120.000 χλμ και μια μικρή φθορά στο χρώμα από κακό βάψιμο μετά από μικρή τράκα στο δεξί φανάρι μου το πέρνουνε 7000 ευρώ :s_wacko . Τo grip με την πλούσια έκδοση με head up display....

Μετά μπήκα χωρίς test drive σε μια bmw2 σε πολυμορφικό που ξεκινάνε από 32 κάτι και σε μια X1 Που ξεκινάει στα 30 .
Πάλι με τίποτα σε εξοπλισμό , σε άσπρα χρώματα αλλά το σαλόνι τους είναι πάλι καλύτερο από το 3008 (πάντα μιλάω για το παλιό , το δικό μας).Μου κάνε εντύπωση ότι η Χ1 είναι πιο φτηνή από την 2 . Πραγματικά τεράστιο πορτ μπαγκάζ η X1.

Θα πάω να δω και το νέο 3008 .
Πήγα και στην toyota γιατί ξετρελάθηκα με το νέο c_hr αλλά μόλις μπήκαμε μέσα , πήρα βέτο από γυναίκα και παιδί γιατί ο επιβάτης πίσω δεν βλέπει τίποτα. Κρίμα γιατί φαίνεται διαμάντι το αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#387019 honda :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Θοδωρης
#387078 χρονια πολλα σε ολους.
Μηπως γνωριζει καποιος αν και πως μπορω να αναβαθμισω τους χαρτες του gps?
Άβαταρ μέλους
By silversurfer
#387080 Καλή τιμή έχει το honda hr-v στο site .
Φυσικά αν δεν πας να το δεις από κοντά και να δεις τι εξοπλισμό έχει.
Μου την σπάει που και στο νέο 3008 και στο honda το site δεν έχει configurator
Άβαταρ μέλους
By drdino
#387089
Θοδωρης έγραψε:χρονια πολλα σε ολους.
Μηπως γνωριζει καποιος αν και πως μπορω να αναβαθμισω τους χαρτες του gps?

Ποιο μοντέλο πλοήγησης έχεις;
Άβαταρ μέλους
By billis100
#387297 Δεν παραπονιεμαι .Σημερα αλλαξα μπαταρια προληπτικα .
Η μαμισια εζησε επτα χρονια και τρεις μηνες .
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#387325
billis100 έγραψε:Δεν παραπονιεμαι .Σημερα αλλαξα μπαταρια προληπτικα .
Η μαμισια εζησε επτα χρονια και τρεις μηνες .


Και ποιά έβαλες Βασίλη;
Άβαταρ μέλους
By silversurfer
#387557 Να μην λέμε μόνο τα άσχημα. Και εμένα η μπαταρία άντεξε 6 χρόνια και είχε άλλο 30% όταν την άλλαξα προληπτικά.
Άβαταρ μέλους
By billis100
#387885 Εβαλα μια vega Κορεατικη 62 Αμ εναντι 65 γιουρος .
Τωρα θελω να καθαρισω τα φαναρια που ψιλοκιτρινισανε .Κυριως του οδηγου .
Απο οτι εμαθα η δουλεια καθαρισμα - βερνικωμα κοστιζει γυρω στα 70-80 ευρακια και πεντε περιπου ωρες εργασιας .
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#387928
billis100 έγραψε:Εβαλα μια vega Κορεατικη 62 Αμ εναντι 65 γιουρος .
Τωρα θελω να καθαρισω τα φαναρια που ψιλοκιτρινισανε .Κυριως του οδηγου .
Απο οτι εμαθα η δουλεια καθαρισμα - βερνικωμα κοστιζει γυρω στα 70-80 ευρακια και πεντε περιπου ωρες εργασιας .


Το παρκάρεις μονίμως στο ήλιο;

Αν σκέφτεσαι να το δώσεις για τρίψιμο, να έχεις υπόψη σου ότι το καινούριο φανάρι κοστίζει ~150€
Άβαταρ μέλους
By mosaicm
#389964 Επεσε σε αυτο το ματι μου σημερα . Λαμπα αντικαταστασης HP24W
https://www.banggood.com/HP24W-G4-6000K ... mds=search
Εικόνα

Υπαρχει και 2η επιλογη δεν καταλαβ ομως τη διαφορα της
https://www.banggood.com/12V-7_5w-HP24W ... mds=search
Εχω ψωνισει δεκαδες πραγματα απο το μαγαζι..απο τα πιο γνωστα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#390002 Καλημέρα Γιάννη,

Καμία από τις δύο δεν κάνει για απ΄ευθείας αντικατάσταση στο 3008. Και στις δύο θα χρειαστεί να κάνεις μετατροπές σαν αυτές που έκανες για να βάλεις τις LED που έχεις, ή σαν αυτό που έκανα εγώ και ανέφερα εδώ.

Η δεύτερη μάλιστα είναι πιό κοντόχοντρη από την πρώτη με αποτέλεσμα ούτε με μετατροπή να μην μπορείς να την βάλεις στην παλιά θήκη.

Τις θετικές κριτικές της Banggood μη τις λαμβάνεις υπόψη σου σοβαρά. Οι περισσότεροι ποστάρουν για να πάρουν τους 20 πόντους. Ψωνίζω χρόνια από BG και ξέρω ότι αρνητικές κριτικές δύσκολα περνάνε από την λογοκρισία τους. Όχι πως δεν υπάρχουν...

Γιατί ψάχνεις καινούριες DRL; Αυτές που έχεις κάηκαν; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mosaicm
#390215 Δεν αναφερομουν στα σχολια απο κατω των αγοραστων. Επειδη δεν ξερουν πολλοι το banggood και ισως πιστευουν οτι ειναι αναξιοπιστο για αυτο το αναφερω
Οχι δεν εχω προβλημα με τις λαμπες..ολα καλα με αυτες. Δεν περιμενω για την ακριβεια συντομα να εχω προβλημα
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#395652 Εχθές το απόγευμα γυρνώντας από την δουλειά μου έβγαλε μήνυμα "Anti-pollution System Faulty" και παρέμεινε αναμμένο το λαμπάκι με την ένδειξη του κινητήρα.

Δεν φαίνεται να έχασε ισχύ ο κινητήρας. Πήγαινα με CC γύρω στα 140 όταν το έβγαλε και το κατάλαβα από το μπιπ και την ένδειξη στην οθόνη, όχι από κόψιμο του κινητήρα. Κανένας περίεργος ήχος, ούτε κάποια άλλη ένδειξη.

Το Torque εχθές το βράδυ μου έδειξε P0299... :s_sorry

Σήμερα πάλι το δοκίμασα και πάει σφαίρα. Σε μια ευθεία το πάτησα και ανέβασε άνετα πάνω από 180km/h χωρίς δισταγμούς, το λαμπάκι όμως παραμένει αναμμένο.

Έχω την υποψία ότι επαναλαμβάνεται η ιστορία που είχα πριν από 2 χρόνια, που ήταν και η αφορμή να ανοίξω το τοπικό για "Turbo (Απορίες - Προβλήματα)". Τότε άκουγα ένα σύντομο συριγμό και νόμιζα ότι ήταν από την βαλβίδα εκτόνωσης (ABV) της τουρμπίνας. Τελικώς ήταν από το κολάρο της τουρμπίνας που από την υψηλή θερμοκρασία αλλοιώθηκε το πλαστικό του και κόπηκε στην άκρη του στο σημείο που σφίγγει ο σφιγκτήρας.

Το Β στην εικόνα. Τζάμπα πράγμα...

Εικόνα

Τον ίδιο συριγμό άρχισα να ακούω εδώ και ένα δίμηνο, αλλά δεν το έδωσα σημασία. Κάτι μου λέει ότι πάλι συνέβη το ίδιο με το κολάρο...

Ες αύριον τα νεότερα... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#396631 Λοιπόοοον...

Εχθές πήγα στο συνεργείο. Είπα για το μήνυμα "Anti-pollution System Faulty" και για το Ρ0299 fault code και το πήρε το παλικάρι για βόλτα.
Γυρνάμε και αποφαίνεται: "χρονισμός καδένας εκκεντροφόρων."
Μα του λέω, Ρ0299= "Turbocharger, A Underboost Condition" blah, blah, blah...
"Παπάρια" μου απαντά και επιμένει, "χρονισμός!"

Κοίτα του λέω, χρονισμό θα έκανα ούτως ή άλλως και αφού το λες εσύ, πλάκωσέ το και βλέπουμε. Το ανοίγει, βάζει το εργαλείο που κλειδώνει επάνω στους εκκεντροφόρους και βλέπουμε κάτι αποστάσεις τρελές. Πιάνω την αλυσίδα και την κουνάω, πήγαινε πέρα δώθε χωρίς πολύ πίεση. Βλέπω και έναν πλαστικό οδηγό σαν κάλυμμα στο πάνω μέρος της καδένας αντί να είναι παράλληλος με την καδένα, αλληθώριζε. Για να μην τα πολυλογώ, αλλάξαμε τον τεντωτήρα που είχε μαλακώσει καθώς και τον οδηγό και αφήσαμε τις ίδιες γλυσιέρες.

Βλέπω τα μπουζί που είχε βγάλει και ήταν μια χαρά. Ψάχνω στο βιβλιαράκι αν και πότε είχα αλλάξει μπουζί, δεν το βρήκα ούτε το θυμόμουν κι έτσι καλού κακού τα άλλαξα κι αυτά. Βγαίνουμε για δοκιμή, όλα καλά. Το αυτοκίνητο είχε μια καλύτερη αίσθηση στην οδήγηση και αμεσότερη απόκριση στο γκάζι, το δε μήνυμα δεν ξαναεμφανίσθηκε στο ταμπλό. Το βάζουμε και στο διαγνωστικό, κανένα σφάλμα. Έβγαλε και την BOV να δεί μήπως άρχισε να τα παίζει η μεμβράνη της, ήταν μια χαρά. Του λέω για καθαρισμό βαλβίδων κλπ και μου λέει ότι δεν έχω πρόβλημα ακόμη, είναι πολύ νωρίς. Ποιος είμαι εγώ που θα διαφωνήσω με τον μάστορα!...

Εντωμεταξύ βλέποντας τις μετρήσεις πριν και μετά την επισκευή, φαίνεται ότι ο καημένος ο εγκέφαλος του ΤΗΡ προσπαθούσε να διορθώσει τον λάθος χρονισμό ρίχνοντας περισσότερο καύσιμο στο μείγμα, πράγμα που όπως φαίνεται από το short term fuel trim διορθώθηκε μετά από τον σωστό χρονισμό.

Τέλος καλό, όλα καλά! :s_howdy