Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#611808
chrismarine έγραψε:πιστεύω ότι το αυτοκίνητο έχει κάψει φλάντζα καθώς εξακολουθεί να ανεβάζει πίεση στο κύκλωμα ψύξης όταν ζεσταθεί αρκετά, δλδ φουσκώνει τα νερά πάλι σαν να έχει αέρα το κύκλωμα και στο ρελαντί εάν μείνει περίπου 2 λεπτά στο ξεκίνημα βγάζει ντουμάνια από την εξάτμιση


Είναι εύκολο να διαπιστωθεί η καμμένη φλάντζα, θα σου είχε κάνει τα λάδια "μαγιονέζα". Για ελλιπής εξαέρωση του κυκλώματος μου ακούγεται αυτό που περιγράφεις.
Άβαταρ μέλους
By chrismarine
#611836 Στην προκειμένη περίπτωση πιστεύω πως περνάνε ελαφρός τα καυσαέρια στο κύκλωμα ψύξης και ίσως υπάρχει διαρροή ελαίου στους κυλίνδρους εξού και η καπνιά, τα λάδια μου φαίνονται σωστά πάντως
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#611951
chrismarine έγραψε:Μοντέλο 2010 euro 5 thp 156hp , λοιπόν φούσκωσε τα νερά , .....

Ας τα παρουμε απο την αρχη. Για ποιο λογο φουσκωσε τα νερα ?? Χαλασε κατι, πχ βεντιλατερ? Δεν δουλευε η αντλια νερου?
Άβαταρ μέλους
By chrismarine
#612011 Ο μηχανικός είπε ότι κόλλησε η θερμοστατικη και μετά έσπασαν τα κολάρα από θερμοκρασίες και πίεση
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#612018
REALZEUS έγραψε:
chrismarine έγραψε:πιστεύω ότι το αυτοκίνητο έχει κάψει φλάντζα καθώς εξακολουθεί να ανεβάζει πίεση στο κύκλωμα ψύξης όταν ζεσταθεί αρκετά, δλδ φουσκώνει τα νερά πάλι σαν να έχει αέρα το κύκλωμα και στο ρελαντί εάν μείνει περίπου 2 λεπτά στο ξεκίνημα βγάζει ντουμάνια από την εξάτμιση


Είναι εύκολο να διαπιστωθεί η καμμένη φλάντζα, θα σου είχε κάνει τα λάδια "μαγιονέζα". Για ελλιπής εξαέρωση του κυκλώματος μου ακούγεται αυτό που περιγράφεις.


δεν ειναι απαραιτητο να κανει τα λαδια μαγιονεζα,αναλογα σε ποιο σημειο εχει αρπαξει η φλατζα.
Μπορει να περναει τα νερα στο θαλαμο καυσης,μπορει να περναει λαδι σε θαλαμο καυσης.
Άβαταρ μέλους
By danos42
#620215 Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά σε όλους. Παρακαλώ μια βοήθεια. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο peugeot 3008 του 2011, πετρέλαιο, 1600cc, με full extra εκτός του αυτόματου κιβωτίου και με μόνο 109.000 χλμ. (εγγυημένα). Τι λέτε 10.000 ευρώ είναι καλή τιμή ή είναι λίγο τσιμπημένη. Επίσης θα ήθελα να μάθω από κάποιον παλιό κάτοχο αν το συγκεκριμένο μοντέλο βγάζει προβλήματα και αν ναι ποια, κατανάλωση, σέρβις και γενικά οδική συμπεριφορά και τέτοια. Το αυτοκίνητο που έχω τώρα είναι το mercedes clk 200 του 2006. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#620419 Ο Φιλος μιατακιας έχει ένα από δαύτα με πολλά ματάκια και Σκορδά στο εσωτερικό, Αγνωστο γιατί :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#633051 Κάναμε και το πλύσιμο του τριμήνου γιατί μπήκε η Άνοιξη , (2μισή ευρώ στο χρονόμετρο με το πιεστικό, ότι βλέπει η πεθερά :-)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#633055 Απο κατω το έπλυνες; Από τα αλατια;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#633061 Θα το ξαναπώ, τι ωραίο χρώμα!
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#633064
KiloMeater έγραψε:Δεν Είχαμε χιόνια φέτος, πρώτη φορά...


Δε παύει όμως να ξεφόρτωσαν ένα κάρο τόνους αλάτι στους δρόμους για το θεαθήναι!
Σε δουλειά να βρίσκονται οι ανεπτυγμένες οικονομίες :iconcool:
Εδώ τουλάχιστον ήταν για γέλια. :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#633102 Εντάξει έριξα ζεστό νερό μετο πιεστικό και απο κάτω όσο μπορούσα αλλά δεν του έκανα το σπέσιαλ που κάνουμε συνήθως ανοιξη τώρα που θα πήξουμε στην εργασία απο το σπιτι, πιθανώς να ξανά ασχοληθώ
Άβαταρ μέλους
By billis100
#661200 Πεντεμισυ μηνες ησυχιας .Κανενα προβλημα.Μονο σε εμενα αναβει το check engine ,δηλαδη αναβει και σβημει οποτε θελει. :dizzy: :dizzy: Υπομονη .
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#661235 Ε αφού λόγω covid κλείσαμε το έτος με λιγότερο από 8κ χιλιόμετρα.. Πρώτη φορά στα χρονικά από όταν πήρα παπι στα νιάτα μου