Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By markvag
#521218 :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#521223
rocsta έγραψε:Tί καλύμματα εννοεις;
Για τα καθίσματα; Θα κλάψεις αν τα δεις, είναι τα δικά του.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#521229 :omg:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#521230 WTF σαν καινούρια.

Κρίμα που δεν χωράω σε αυτά τα ρημάδια.

< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#521231 Υπεροχο! :inlove: :inlove:

Αυτο αποκλειεται να κυκλοφορουσε. Σε κλειστο γκαραζ πρεπει να ηταν τον περισσοτερο χρονο
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#521232 11 χρονια το εχω. Ειχε κανει 40 χιλιόμετρα.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#521354 Εδώ δεν έβγαινε με a/c ρε συ, έβγαινε με δερμάτινα; :lol:
After θα ναι. Ακόμα και το πίσω κομμάτι, 1η φορά το βλέπω.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#521383 Για κάποιο περίεργο λόγο θέλεις να δείξεις ότι το αμάξι είναι χειρότερο από αυτό που είναι. Λες και ψάχνω αγοραστή στο petrolheads να του φάμε τα χρήματα. :slap:

Α. Τί σχέση έχει το a/c με τα δερμάτινα; :dizzy: (το γέλιο δεν το καταλαβαίνω, αλήθεια)


Β. Εδώ είναι η ανάλυση του vin
Εικόνα
Στο interior color αναφέρεται "NA5" που σημαίνει το tan χρώμα που έχει στη μοκέτα, στο κάτω μέρος του ταμπλό, στα βινύλια των πορτών και φυσικά στα καθίσματα. Τα καθίσματα στα αυτοκίνητα με εσωτερικό NA5, καφετί δηλαδή, ήταν μόνο δερμάτινα. Σε κάποια mk1.5, η mazda τοποθετούσε καθίσματα από το mk2: με ξεχωριστό προσκέφαλο δηλαδή και όχι one piece όπως άλλα καθίσματα mk1 (). Ίσως να έχει να κάνει με το "STD seat" που αναφέρεται στο vin, για να ξεχωρίσει πιθανώς από τα ελαφρώς πιο μπακετοειδή one piece.


Γ. Το κομμάτι που καλύπτει την οροφή όταν αυτή είναι κατεβασμένη, φυσικά και είναι εργοστασιακό (https://www.mx5parts.co.uk/hood-rear-to ... -1176.html, όπου αναφέρεται ως Genuine Mazda rear tonneau cover for the Mk1). Ίσως έπρεπε να πληρωθεί έξτρα από αντιπροσωπεία, αυτό δεν το ξέρω. Το ότι το βλέπεις 1η φορά προφανώς δεν έχει καμία σημασία. Και για να ψειρίσουμε ακόμη περισσότερο τη μαϊμού ( :lol: ) : Αν προσέξεις υπάρχουν στο επάνω μέρος της μοκέτας, πίσω από τα προσκέφαλα, μεταλλικές υποδοχές για τα κουμπώματα. Τα οποία μπορείς πολύ εύκολα να δεις και σε άλλα NA. Με πολύ γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτή τη φωτογραφία όπου φαίνονται οι υποδοχές:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#521388
xenos έγραψε:Εδώ δεν έβγαινε με a/c ρε συ, έβγαινε με δερμάτινα; :lol:
After θα ναι. Ακόμα και το πίσω κομμάτι, 1η φορά το βλέπω.


Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι λες ό τι ναι....
Ας μην αναλύσουμε τον περίεργο τρόπο σκέψης σου :dizzy: αλλά το ότι έβγαινε με δερμάτινα καθίσματα ισχύει, όπως επίσης δερμάτινες (εργοστασιακές) επενδύσεις έχει και στις πόρτες. Το κομμάτι που καλύπτει την οροφή, δηλαδή το hood bag έβγαινε εργοστασιακό και κατά πως φαίνεται σαν (ακριβό) έξτρα. Παρακάτω έβαλα και εγώ το σημείο που φαίνονται καλύτερα οι εργοστασιακές υποδοχές για να κουμπώσουν τα κουμπιά του hood bag.

Εικόνα


@rocsta
Δημήτρη το κάλυμμα της κουκούλας στο πίσω μέρος του κουμπώνει σε κάποιο σημείο στο αμάξωμα ή είναι χύμα;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#521412
panos2171 έγραψε:@rocsta
Δημήτρη το κάλυμμα της κουκούλας στο πίσω μέρος του κουμπώνει σε κάποιο σημείο στο αμάξωμα ή είναι χύμα;

Συγγνώμη που θα ξενερώσω τον xenos :lol: , αλλά φυσικά και δεν είναι χύμα.
Δεν έχω το αυτοκίνητο τώρα μπροστά μου για να βγάλω καλύτερη φωτογραφία:
Εικόνα
Το κάλυμμα στο πίσω του μέρος έχει θηλυκή U πλαστική τσιμούχα (χωρισμένη σε 5 μέρη των περίπου 15cm) ώστε να πιάνει στο ανάλογο σταθερό κομμάτι του αυτοκινήτου.


Και για να το τερματίσουμε, υπάρχει και η OΡΙΤΖΙΝΑΛ θήκη που μπαίνει το κάλυμμα στο πορτ μπαγκάζ:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#521414 Νομίζω ότι κανονικά όλα το έχουν το κάλυμμα.
Καθίσματα τα mk1 είχαν μονοκόμματα, τα mk1.5 με προσκέφαλο. Όταν έψαχνα το 2006 να αγοράσω mx5 είδα πολλά με δέρμα από το εργοστάσιο.
A/C στην Ελλάδα μόνο από σπόντα θα βρεθεί εργοστασιακό, αλλά υπάρχουν πολλά με a/c τοποθετημένο εδώ, οι πιο μερακλήδες βάζανε και το γνήσιο κουμπί στο διακόπτη του μοτέρ του καλοριφέρ.
Από όλα τα αυτοκίνητα που έχω αλλάξει το mx5 είναι αυτό που έχω μετανιώσει περισσότερο που δεν το έχω πλέον.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#521416
Obelix έγραψε:Καθίσματα τα mk1 είχαν μονοκόμματα, τα mk1.5 με προσκέφαλο.

Ισώς αυτο ίσχυε σε αυτα που ηταν προορισμενα για ελληνικη αγορα. Πανευρωπαικα υπαρχουν και mk1.5 με μονοκομμματα καθισματα.



Sent >
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#521417 Λες το δικό μου που ήταν mk1.5 με μονοκόμματα να ήταν εισαγωγής και να μην τα είχε αλλάξει ο προηγούμενος όπως νόμιζα;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#521418 Όχι απαραίτητα. Εγώ έβγαλα το συμπέρασμα ψάχνοντας αγγελίες όπου κάποια έχουν, κάποια όχι https://www.autoscout24.com/results?sor ... 4&atype=C&, αν και επειδή παίζει πολύ retromod στα mx-5 δεν βγαίνει ακριβές συμπέρασμα, και επίσης και αυτό το post του αγγλάρα: https://www.mx5oc.co.uk/forum/yaf_posts ... post232162, "Some later Mk 1s had the two-piece seats reffered to above (certainly mine did)".