Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#486895 Αλουμινένιες καμπάνες απλά, όπως κάνει και ο Quadra21.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#487104 Ο Quadra Αλέξανδρε δεν φτιάχνει μακακίες. Αυτοί οι δίσκοι έχουν πείρους χυτούς μέσα στο μαντέμι και στην αλουμινένια καμπάνα και ο δίσκος δεν έχει την ελευθερία που έχουν οι πλευστοί δίσκοι γιαυτό και στραβώνουν εύκολα, είναι μια βιομηχανική κατασκευή χαμηλού κόστους, ξεκίνησε από την Audi, μετά ακολούθησαν η BMW / Merc και άλλοι και τώρα ψώνισε από τον ίδιο σβέρκο και η Renault.

Ξέρεις πόσους δίσκους κατεστραμμένους Audi / BMW / Merc μου έχουν φέρει να τους δώ και να φτιάξω άλλους με την καλή παραδοσιακή συνταγή και με το σωστό αλουμίνιο ?

Αυτός είναι Audi, ρίξε μια ματιά πως είναι τοποθετημένοι οι πείροι, είναι περίεργο γιατί αυτοί οι δίσκοι υπάρχουν μόνο εργοστασιακοί και όχι σαν aftermarket από μεγάλους και γνωστούς οίκους κατασκευής φρένων ? Αν ήταν η σωστή λύση γιατί δεν επικράτησαν ? Ούτε καμμία διαστημική κατασκευαστική τεχνική έχουν, αλλά ούτε και το ίδιο ποιοτικό αλουμίνιο έχουν αφού είναι πολύ μαλακό χυτό, το έχω πιάσει τορνίρει, τρυπήσει κλπ για να το δώ και είναι σκουπίδι, οι καμπάνες των aftermarket bi-metal δίσκων είναι από κράμα 6061, καμμία σχέση με αυτό το χώμα που έχουν αυτοί οι δίσκοι.

Εικόνα

Aυτός είναι ECS, από τους σοβαρότερους βελτιωτές, βλέπεις να έχουν ομοιότητα ως προς την στήριξη της καμπάνας ?
Εικόνα

Aυτός είναι Brembo, λες η Brembo να μην μπορούσε να φτιάξει για την δική της aftermarket αγορά αυτούς που φτιάχνει σαν εργοστασιακούς για τους παραπάνω Γερμανούς / Γάλλους κλπ ? Δε νομίζω.
Εικόνα

Ας παινέψω και το σπίτι μου
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#487115 Οι οποίοι δίσκοι της Audi και λογικά και της Renault γιατί φαντάζομαι θα είναι παρόμοιων διαστάσεων, κοστίζουν πάνω από 600€ σε διάσταση 370χ32.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#487154
21 quadra έγραψε:
Ξέρεις πόσους δίσκους κατεστραμμένους Audi / BMW / Merc μου έχουν φέρει να τους δώ και να φτιάξω άλλους με την καλή παραδοσιακή συνταγή και με το σωστό αλουμίνιο ?

δισκος evo x mr floating

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#487195
21 quadra έγραψε:

Ας παινέψω και το σπίτι μου
Εικόνα


Φοβερη δουλεια! :thumbsup:

Το αλουμινιο με το ατσαλι μπορουν να...συνυπαρχουν οταν αναπτυσσονται πολυ υψηλες θερμοκρασιες, οπως στην συγκεκριμενη περιπτωση, ή πχ χρειαζεται καποιο αλλο υλικο ενδιαμεσα ωστε να μην ειναι σε επαφη? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#487216
Κίκιζας . έγραψε:Το αλουμινιο με το ατσαλι μπορουν να...συνυπαρχουν οταν αναπτυσσονται πολυ υψηλες θερμοκρασιες, οπως στην συγκεκριμενη περιπτωση, ή πχ χρειαζεται καποιο αλλο υλικο ενδιαμεσα ωστε να μην ειναι σε επαφη? :hmmm:


Αυτό ήθελα να το ρωτήσω κι εγώ... Κάπου είχα δει πως αλουμίνιο + ατσάλι = διάβρωση. Είμαι σίγουρος πως ο quadra έχει βρει λύση (ή πως εγώ δεν θυμάμαι καλά :lol: ), ποια είναι όμως.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#487269 Yπάρχει διάβρωση λόγω της διαρροής του DC ρεύματος, είναι όμως σε πολύ μικρό βαθμό και γίνεται αντιληπτή όταν χωρίσουν τα δύο μέταλλα μετά από τουλάχιστον 3-4 χρόνια, στην πράξη δεν προβληματίζει, το φαινόμενο είναι μόνο οπτικό και μόνο στα σημεία επαφής, θέλω να πω ότι δεν φαίνεται αν δεν αφαιρεθεί η καμπάνα από τον δίσκο, θα ήταν πολύ χειρότερα αν υπήρχαν υγρασίες σε εκείνο το σημείο αλλά με τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται όλα είναι πάντα στεγνά ακόμα και στις βροχές γιατί στεγνώνουν όλα πολύ γρήγορα.

Προστασία βαφής δεν υφίσταται γιατί στην περίπτωση των fixed δίσκων πρέπει να υπάρχει σφιχτή επαφή για την μεταφορά της θερμοκρασίας, ούτε στις περιπτώσεις των πλευστών δίσκων βάφεται το σημείο γιατί τα ελάσματα που παρεμβάλονται είναι πολύ σφιχτά και μπαίνουν με το ζόρι οπότε το πάχος της μπογιάς δεν το επιτρέπει, η μόνη προστασία είναι η ανοδείωση του αλουμινίου αλλά και πάλι δεν κάνει μεγάλη διαφορά γιατί είναι πολύ επιθετικά τα κατάλοιπα από τα τακάκια που κάνουν ζημιά, ούτε λεπτό στρώμα γράσου δεν μπορείς να βάλεις γιατί με την θερμοκρασία γίνεται σαν νερό αφού αλλάζει το ιξώδες του και φυγοκεντρίζεται επάνω στον δίσκο σαν τις ακτίνες του ήλιου της Βεργίνας.

Τελικά δεν υπάρχει κανείς λόγος ανησυχίας, έτσι έχουν τα πράγματα εδώ και δεκαετίες, άλλα είναι τα προβλήματα στα φρένα και όχι αυτό.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#487316
21 quadra έγραψε:, θέλω να πω ότι δεν φαίνεται αν δεν αφαιρεθεί η καμπάνα από τον δίσκο.


ετσι ακριβως ηταν και τα δικα μου Παναγιωτη οταν λυθηκαν οι βιδες του δισκου με την καμπανα,για να αλλαξω τους ροτορες.Υπηρχε διαβρωση,αλλα ηταν επιφανειακη.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#487336
21 quadra έγραψε:
Τελικά δεν υπάρχει κανείς λόγος ανησυχίας, έτσι έχουν τα πράγματα εδώ και δεκαετίες, άλλα είναι τα προβλήματα στα φρένα και όχι αυτό.


OK! Ευχαριστώ! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#632485 πολύ ωραίο πακέτο , τετραδιεύθυνση, ρύθμιση αναρτήσεων και τα ρέστα