Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#527594 Να θυμίσουμε πάντως πως αλλάζει σε κάνα χρόνο μοντέλο.
Από εκεί και μετά, πολύ τίμιο αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#527598
XronisR έγραψε:Παρα πολλα ατομα και στην δουλεια και φιλοι μου και εχω μπει σε τρελο διλλημα.


Μεγάλοι γνώστες. :lol:

Όπως είπαν και οι αποδέλοιποι, το πετρέλαιο έχει την μοναδική αξία ως το οικονομικότερο καύσιμο (πλην αερίου), αν κάνεις ΠΟΛΛΑ χλμ. Κατά τα άλλα είναι κατάρα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#527769
XronisR έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,κοιταω τον τελευταιο καιρο να παρω αμαξι και ειδα το leon fr και με εντυπωσιασε.Αυριο θα παω να δω το leon που βαζω στο link.
https://www.car.gr/14395104-seat-leon-1-8-tsi-fr-plus
Δεν υπαρχει στο δικτυο να το κανω test drive.Ολοι μου λενε να παρω πετρελαιο αλλα ποσο καιει αυτο με νορμαλ οδηγηση;
Οποιαδηποτε γνωμη σας θα ειναι πολυ χρησιμη!

Καλησπέρα φίλε μου,ως κάτοχος του συγκεκριμένου οχήματος η κατανάλωση βρίσκεται μεταξύ 7-9l/100km αναλόγως το που κινείσαι.Κατα τα αλλά είναι ένα πολύ καλό αυτοκίνητο με πολύ καλό εξοπλισμό για τα χρήματα του,στριφτερο με φοβερό κινητήρα.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#532140 Seat Leon 1.8 Tsi
6 μήνες
10.700 km
Κατανάλωση 9 l/100km
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#532262
REALZEUS έγραψε:
XronisR έγραψε:Παρα πολλα ατομα και στην δουλεια και φιλοι μου και εχω μπει σε τρελο διλλημα.


Μεγάλοι γνώστες. :lol:

Όπως είπαν και οι αποδέλοιποι, το πετρέλαιο έχει την μοναδική αξία ως το οικονομικότερο καύσιμο (πλην αερίου), αν κάνεις ΠΟΛΛΑ χλμ. Κατά τα άλλα είναι κατάρα. :iconcool:


Το πετρέλαιο έχει τα συν και τα πλην του.
Για άλλη μια φορά Αλεξ βλέπεις μόνο άσπρο μαύρο
Άβαταρ μέλους
By sargus
#532290 Το ίδιο πράγμα λέτε. Απλά ο Realzeus θεωρεί ότι τα συν του πετρελαίου είναι μόνο ένα, η οικονομία :lol:!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#532319 Υπάρχει κάποιο άλλο; ΟΚ, και η αυτονομία (λόγω οικονομίας...), αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο άλλο.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#532367 Προφανώς και δεν υπάρχει άλλο.. :iconcool:
Κάποτε θα μιλούσαν κάποιοι και για αξιοπιστία, αλλα πλέον κι οι πετρελαιοκινητήρες ειναι τόσο πολύπλοκοι που μια χαρά προβλήματα, και μάλιστα ακριβά, παρουσιάζουν..
Άβαταρ μέλους
By g8777
#532381 Και τι; Ειναι λιγο το ζητημα "οικονομια" ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#532385 Δεν είπα πως είναι λίγο, ίσα-ίσα είναι πάρα πολύ και είναι και ο λόγος που πουλάνε τόσο καλά στην Ελλάδα.
Απλώς δεν βλέπω κάποιο άλλο πλεονέκτημα, αυτό λέω.
Υπάρχουν αρκετά μειονεκτήματα επίσης, που είτε ο κόσμος δεν τα γνωρίζει, είτε τα παραβλέπει λόγω της οικονομίας.
Είναι γεγονός πάντως πως που κατασκευαστές αρχίζουν σιγά-σιγά να μην τα προωθούν όπως πριν και δεν εννοώ μόνον την Toyota.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#532389 Η ροπή υπάρχει και στους βενζινοκινητήρες με τα τούρμπο που πλέον κυριαρχούν σε όλους τους κυβισμούς.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#532391
Dimsabas έγραψε:Η ροπή είναι μικρό πλεονέκτημα;


Πλέον με τα τουρμπομοτόρια δεν υφίσταται, μιας και οι βενζινοκινητήρες έχουν αντίστοιχο τράβηγμα... Χώρια που οι μακριές σχέσεις το μειώνουν ως πλεονέκτημα...
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#532395 Δεν έχουν την ίδια αίσθηση σε ροπή.
Ο Tsi με τον κομπρέσορα που είχα πρίν, πλησιάζει αλλά δύσκολο να φτάσει τον 1,6 dci που έχω τώρα...