Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#627864
elteo έγραψε:Το συγκεκριμένο λάδι φοράω εγώ και πολλά παιδιά κάτοχοι και πίνουμε νερό στο όνομα του.


Κάτσε να εξηγήσω κάτι.
Ο Θανάσης έβλεπε φυσιολογικές θερμοκρασίες παλιά. Έβαζε ό,τι βάζει η Βελμάρ. Και η Βελμάρ, δεν βάζει άλλο λάδι πέρα από το 5-30 Castrol fst titanium.
Όλα τα αμάξια Seat με TSI & TFSi, αυτό το λάδι φοράνε. Αυτό έχει μόνο.
Εγώ, ίδιο αμάξι, ίδιο μοτέρ, πάμε στο ίδιο συνεργείο 3 άτομα (εγώ, Θαν, Στέφαν), έχω φυσιολογικές θερμοκρασίες επίσης.
Ο Θανάσης τώρα δεν σημειώνει λίγους βαθμούς πάνω. Σημειώνει 20 βαθμούς Κελσίου διαφορά. Και στο cupranet να ψάξεις, τέτοια νούμερα δεν θα δεις να έχει κανένας. Το 121πχ είναι παλαβό νούμερο. :dizzy:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως όμως δεν καίει λάδι, ένα τόσο λεπτόρευστο λιπαντικό μάλιστα. :hmmm:

Σίγουρα θα έκανα μια άμεση αλλαγή λαδιών για να μου φύγει η ιδέα. Αλλά η διαφορά είναι τέτοια που μόνο στο καλό δεν πάει το μυαλό μας.
Το παλικάρι έχει πληρώσει ένα σκασμό λεφτά. Μακάρι ό,τι είναι να του βγάλει, να γίνει εντός εγγύησης για να μην τρέχει χειρότερα στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#627866 Γιάννη, δοκιμάστε μια μέρα για μια ίδια απόσταση να αλλάξετε αυτοκίνητα να δεις πόσο θα φτάσει το λάδι στο αυτοκίνητο του Θανάς.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#627883 Δεν εχει σχεση η θερμοκρασια λαδιου με την οδηγηση σε ηπιες συνθηκες.
Για να φθασει 120 βαθμους πρεπει να το κυνηγησει στον δρομο .
Εγω πιστευβ οτι εβαλαν λαθος τυπο λαδιου ,ισως καποιο 10-40 και δεν ψυχεται σωστα.
Αλλα αν δεν τα αλλαξει μονο υποθεσεις κανουμε.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#627890 Ανεβαίνει και στη κίνηση πολύ όχι μόνο με σκίσιμο...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#627894
italakias έγραψε:Εγω πιστευβ οτι εβαλαν λαθος τυπο λαδιου ,ισως καποιο 10-40 και δεν ψυχεται σωστα.
Αλλα αν δεν τα αλλαξει μονο υποθεσεις κανουμε.


Κι εγω αυτο νομιζω (μαλλον ελπιζω, για να μην μπλεξει κι αλλο ο ανθρωπος)
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#627900 Έχει γίνει δοκιμή με αναμμένο A/C πχ ,πέφτει η θερμοκρασία ή όχι?
Επίσης κάπως θα πρέπει να δει και την ακριβή θερμοκρασία νερού.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#627901 Με torque pro μέσω obd μπορεί να την δει εύκολα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#627914 Ή Vagcom. Αυτό που είπα εννοείται ότι θέλει ένα obd adapter σαν τον elm 327 που είναι παμφτηνος.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#627936
Giuseppe Busso έγραψε:
red_monster έγραψε:
thanasisr16 έγραψε:Πειραιάς-terra Petra με κίνηση και πολύ σταματα ξεκινα με χαλαρή οδήγηση 2.500-3000 στροφές αλλαγές και 1-2 ξεσπάσματα 5.000 στροφές



Έχεις δοκιμάσει να οδηγήσεις τα αυτοκίνητα των λοιπών χρηστών; Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην οδηγάς με ανάλογο τρόπο :innocent:


Χεχε, λέω δεν θα το πει κάποιος.
Φυσικά, κάνει λάθος ο Θανάσης. Πάντα αυτός φταίει. :iconcool:



Δεν καταλαβαίνω το σχόλιο σου.
Διαφορετικοί χρήστες έχουν διαφορετικά προφίλ οδήγησης
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#627938
kostis20 έγραψε:Ανεβαίνει και στη κίνηση πολύ όχι μόνο με σκίσιμο...



Κωστή τι θερμοκρασίες βλέπεις εσυ ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#627943 Διαφορετικό στυλ οδήγησης, φορτίου κλπ μπορεί να φέρει τη θερμοκρασία ψηλά πιο γρήγορα και να τη διατηρήσει εκεί.

Το ότι δε ξεπερνάει τους 120 μάλλον καλό είναι καθώς και επίσης ότι δε βλέπει κανένα warning ότι το λάδι έχει φτάσει σε θερμοκρασία πέραν του φυσιολογικού, οπότε θα πρότεινα ψυχραιμία.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#627950 Κάθε αυτοκίνητο έχει διαφορετικό φάκελο λειτουργίας οπότε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε άμεσα. Μια καταγραφή από το διαγνωστικό θα δείξει τις θερμοκρασίες και αν αυτές ήταν εκτός φυσιολογικών ορίων. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο οι αισθητήρες και τα όργανα των αυτοκινήτων έχουν μια κάποια ακρίβεια. Προσωπικά 120+ βαθμούς σε λάδι είδα μόνον τελικιασμένος (260+ kph κοντερίσια - Στην Γερμανία φυσικά, σε unlimited Autobahn :innocent: ) για 10 λεπτά.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#627965 Μήπως μέσα έχει κάνα 0W20 με την καινούργια προδιαγραφή VW 508 00 ?
https://www.antallaktikaonline.gr/ladia ... /vw-508-00

Αν και τόση διαφορά στις θερμοκρασίες μόνο με κάνα βαρελίσιο 20W50 θα περίμενα.

Εικόνα