Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#577061
thanasisr16 έγραψε:Το αμάξι έχει 20.100km και έχει για ακόμα 3 χρόνια εγγύηση.Όταν τους είπα γιατί δεν επισκευάζουν συτόν η απάντηση τους ήταν ότι το κόστος μπορεί να ξεπεράσει συτό του νέου κινητήρα.Θα απαιτήσω να μου δώσουν γραπτώς ότι έγιναν όλες οι απαραίτητες ενέργεις για τον έλεγχο της ζημιάς και θα απευθυνθώ στην εισαγωγική (ΤΕΧΝΟΚΑΡ) και στην seat Ισπανίας.

Με τι στόχο?

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#577062
Nikos! έγραψε:
Προφανώς έχει συγκεκριμένες οδηγίες για τέτοια συμβάν και κρίνει ότι είναι beyond economic repair οπότε προτείνει κατευθείαν αλλαγή.

Και σε άλλη να πάει το ίδιο θα πει πιστεύω.



Αυτό. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#577067 Περαστικά φίλε μου και προσπάθησε να μην στενοχωριέσαι , δεν αξίζει .
Μπορεί εύκολα να τύχει σε όλους .Σε φάση πίεσης το είχα κάνει και εγώ το λάθος στα Μέγαρα με κάποια BMW που είχα και από καθαρή τύχη δεν επαθα τίποτε .

Προσωπικά , θα έψαχνα πολύ καλό μηχανικό , ανεξάρτητα της εγγυήσεως. Τα ευρώ είναι πολλά .
Στη Seat Ισπανίας δεν κατάλαβα γιατί θέλεις να απευθυνθείς .
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#577079 Στην μαμα seat θέλω να απευθυνθώ για δύο λόγους.
Ο πρώτος είναι γιατί έκριναν ότι ο κινητήρας έχει καταστραφεί και θέλει αντικατάσταση χωρίς να έχει ανοιχθεί και ο δεύτερος για να εκφράσω τα παράπονα μου πως γίνεται σε αμάξι του 18 να συμβεί τέτοια ζημιά μπας και καταφέρω κάτι καλύτερο από οικονομικης μεριάς
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#577080
thanasisr16 έγραψε:Στην μαμα seat θέλω να απευθυνθώ για δύο λόγους.
Ο πρώτος είναι γιατί έκριναν ότι ο κινητήρας έχει καταστραφεί και θέλει αντικατάσταση χωρίς να έχει ανοιχθεί και ο δεύτερος για να εκφράσω τα παράπονα μου πως γίνεται σε αμάξι του 18 να συμβεί τέτοια ζημιά μπας και καταφέρω κάτι καλύτερο από οικονομικης μεριάς

Τι εννοείς βρε Θανάση μου? Αφού έβαλες από 3η σπασμένη 2α :)

Έκριναν ότι είναι πιο φθηνό να σου τον αλλάξουν με καινούριο γιατί αν προσπαθούσαν να τον φτιάξουν θα ήταν πιο ακριβό προφανώς.

< >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#577081
thanasisr16 έγραψε:Στην μαμα seat θέλω να απευθυνθώ για δύο λόγους.
Ο πρώτος είναι γιατί έκριναν ότι ο κινητήρας έχει καταστραφεί και θέλει αντικατάσταση χωρίς να έχει ανοιχθεί και ο δεύτερος για να εκφράσω τα παράπονα μου πως γίνεται σε αμάξι του 18 να συμβεί τέτοια ζημιά μπας και καταφέρω κάτι καλύτερο από οικονομικης μεριάς



Η ζημία είναι απόλυτα λογική.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#577082 Καλά θα κάνεις αφού δε χάνεις και τίποτα.
Καμία φορά ακόμα και για διαφημιστικούς λόγους μπορεί κάτι να κερδίσεις. Π.χ. Μπορεί να το κάνουν "ιστορία" για προμοσιον. Πότε δεν ξέρεις.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#577083 Σίγουρα εγώ έχω την ευθύνη για αυτό που συνέβη,αλλά γιατί σε άλλα αυτοκίνητα να μην συνέβη τίποτα και σε αυτό τόσο μεγάλη ζημιά;
Θέλω να μου δώσουν όλες τις διαδικασίες που έκαναν για να κρίνουν ότι είναι ασύμφορο να τον επισκευάσουν σε χαρτί υπογεγραμμένο και το τι ακριβώς έχει ο κινητήρας.
Όχι επειδή είμαι νέος βρήκαν εμένα για να βγάλουν λεφτά.
Εντωμεταξύ το αμάξι Τετάρτη πρωί που μπήκε και πήγα και το είδα μου ειπαν ότι δεν το είχαν δει ακόμα και χθες που ξανά πήγα είχαν βγάλει κοστολόγιο για νέο κινητήρα και το αμάξι ήταν ακριβώς στην ίδια θέση με τις ρόδες στραμμένες στην ίδια ακριβώς μεριά. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#577086 Να το προσέξεις αυτό με το κοστολόγιο, γιατί προ αρκετών ετών αντιπρόσωπος VW μου είχε πεί " Για να σου βγάλω κοστολόγιο, θα πληρώσεις 10% επι του κοστολογίου, το αφήσεις δεν το αφήσεις εδώ να το φτιάξουμε" και το 10% σε αυτά τα νούμερα είναι καλό πακετάκι. (τελικά προφανώς σηκώθηκα και έφυγα :lol: )

Σχετικό/άσχετο, φίλος καννίβαλος που οδηγάει punto τελευταίας γενιάς, όταν πήγε να πάθει κάτι αντίστοιχο, το κιβώτιο δεν την πήρε τη ταχύτητα συνοδεύοντάς το από προειδοποιητικό ήχο.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#577089
pierce21 έγραψε:Να το προσέξεις αυτό με το κοστολόγιο, γιατί προ αρκετών ετών αντιπρόσωπος VW μου είχε πεί " Για να σου βγάλω κοστολόγιο, θα πληρώσεις 10% επι του κοστολογίου, το αφήσεις δεν το αφήσεις εδώ να το φτιάξουμε" και το 10% σε αυτά τα νούμερα είναι καλό πακετάκι. (τελικά προφανώς σηκώθηκα και έφυγα :lol: )

Σχετικό/άσχετο, φίλος καννίβαλος που οδηγάει punto τελευταίας γενιάς, όταν πήγε να πάθει κάτι αντίστοιχο, το κιβώτιο δεν την πήρε τη ταχύτητα συνοδεύοντάς το από προειδοποιητικό ήχο.

Και εμένα μου έκανε εντύπωση πως την πήρε την 2α μέσα,αλλά μάλλον το κιβώτιο την γλύτωσε.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#577091
thanasisr16 έγραψε:Σίγουρα εγώ έχω την ευθύνη για αυτό που συνέβη,αλλά γιατί σε άλλα αυτοκίνητα να μην συνέβη τίποτα και σε αυτό τόσο μεγάλη ζημιά;
Θέλω να μου δώσουν όλες τις διαδικασίες που έκαναν για να κρίνουν ότι είναι ασύμφορο να τον επισκευάσουν σε χαρτί υπογεγραμμένο και το τι ακριβώς έχει ο κινητήρας.
Όχι επειδή είμαι νέος βρήκαν εμένα για να βγάλουν λεφτά.
Εντωμεταξύ το αμάξι Τετάρτη πρωί που μπήκε και πήγα και το είδα μου ειπαν ότι δεν το είχαν δει ακόμα και χθες που ξανά πήγα είχαν βγάλει κοστολόγιο για νέο κινητήρα και το αμάξι ήταν ακριβώς στην ίδια θέση με τις ρόδες στραμμένες στην ίδια ακριβώς μεριά. :hmmm:


Άσχετα με μηχανολογικά και τι είναι καλύτερο να γίνει, πριν γίνει οτιδήποτε στο αυτοκίνητο ζήτησε ξεκάθαρα κόστη.
Πχ αν τους πεις δείτε το --> μπορεί να σου έρθουν με hardcore ραβασάκι για λύσιμο κινητήρα.

Επίσης αν η επίσημη Seat σου πει ότι η καλύτερη λύση είναι αντικατάσταση κινητήρα, τότε φρόντισε ο μηχανικός που θα σου υποσχεθεί επισκευή με μικρότερο κόστος να το έχει ξανακάνει και να μην πειραματιστεί πάνω σου.

ΥΓ: αν το καταλαβαίνεις ότι είναι δική σου ευθύνη τότε μην χαλάς τη σχέση σου με την αντιπροσωπεία.
Δεν ξέρω αν μπορούν να σε βοηθήσουν με μτχ κινητήρα.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#577093
EDDIE_147 έγραψε:Άσχετα με μηχανολογικά και τι είναι καλύτερο να γίνει, πριν γίνει οτιδήποτε στο αυτοκίνητο ζήτησε ξεκάθαρα κόστη.
Πχ αν τους πεις δείτε το --> μπορεί να σου έρθουν με hardcore ραβασάκι για λύσιμο κινητήρα.

Επίσης αν η επίσημη Seat σου πει ότι η καλύτερη λύση είναι αντικατάσταση κινητήρα, τότε φρόντισε ο μηχανικός που θα σου υποσχεθεί επισκευή με μικρότερο κόστος να το έχει ξανακάνει και να μην πειραματιστεί πάνω σου.

ΥΓ: αν το καταλαβαίνεις ότι είναι δική σου ευθύνη τότε μην χαλάς τη σχέση σου με την αντιπροσωπεία.
Δεν ξέρω αν μπορούν να σε βοηθήσουν με μτχ κινητήρα.

Άλλο δίκη μου ευθύνη και άλλο να κοιτάνε να τα αρπάξουνε.Ας μου δώσουν γραπτώς τι έδειξε το διαγνωστικό και τι κατέγραψε ο εγκέφαλος.Οσο για την σχέση μου μαζί τους την έχω γραμμένη...
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#577094
thanasisr16 έγραψε:Σίγουρα εγώ έχω την ευθύνη για αυτό που συνέβη,αλλά γιατί σε άλλα αυτοκίνητα να μην συνέβη τίποτα και σε αυτό τόσο μεγάλη ζημιά;
:


Η απάντηση είναι: "γιατί έτυχε"
Αν είχες τις ίδιες συνθήκες σε διαφορετικά μοτέρ μπορεί να είχαν την ίδια ζημία μπορεί και όχι
Άβαταρ μέλους
By GTS
#577095
elteo έγραψε:
Nikos! έγραψε:
Προφανώς έχει συγκεκριμένες οδηγίες για τέτοια συμβάν και κρίνει ότι είναι beyond economic repair οπότε προτείνει κατευθείαν αλλαγή.

Και σε άλλη να πάει το ίδιο θα πει πιστεύω.



Αυτό. :s_thumbsup


Συνηθως και ειναι ακριβο να τον ανοιξουν (λογω εργατοωρας στην αντιπροωπεια) αλλα και γιατι ειναι ρισκο τι ποιοτητας δουλειας θα γινει. Αρα προτιμουν να τους επισκευαζουν στο εργοστασιο αφου ανταλλαγη θα κανουν εναν επισκευασμενο με τον χαλασμενο.

Θα πρεπει να παει σε συνεργειο εξω απο το δικτυο πιστευω.