Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#687956
Giuseppe Busso έγραψε:180ps


Δεν έχεις κάνει/επρόκειτο να κάνεις κάποια διορθωτική κίνηση να το στρογγυλέψεις προς το 200 ακόμα; Θυμάμαι λάθος; :hmmm:

Εννοείται ότι ο λαόc θέλει ριβιού. :protest:
Άβαταρ μέλους
By Jason Bourne
#688033 https://www.autofacil.es/seat/leon/2021 ... 60116.html


The 2021 Seat Leon receives the 190 hp TSI 2.0 engine: the lambskin wolf returns!

...However, the new Seat Leon has not yet unveiled all of his cards. The most dynamic drivers are in luck, with the return of one of the most interesting gasoline mechanics. We refer to the 2.0 TSI of 190 hp,an option that was available in the previous generation, and that now returns more in shape than ever before.

Although the Spanish brand has not revealed any more details of the new Seat León 2.0 TSI 190 cv,you should know that Autofácil has obtained its first official data. This powerful version is paired with a dual-clutch DSG automatic gearbox with seven ratios, accelerates from 0 to 100 km/h in just 7.3 seconds and records a top speed of 234 km/h.

In addition, the brand will propose this engine with the practical Sportstourer family bodywork. According to official provisional figures, it reaches 100 km/h from standing at 7.6 seconds and sets a top speed of 235 km/h.
As you can see, the performance data does not envy the e-Hybrid variant of 204 hp,and although it does not enjoy the DGT label 0 or its autonomy in electric mode, the Seat Leon 2.0 TSI DSG maintains the multi-link rear suspension of the PHEV version and is unchecked with a lower weight. In addition, it registers the same trunk as the rest of the conventional range -380 liters on the five doors and 620 liters for the Sportstourer.

At the moment, the seat León 2.0 TSI 190 DSG 2021rates for the Spanish market are unknown. But we can anticipate that it will be offered in Europe with the Xcellence and FR finishes, and that the brand shuffles a price similar to that of the 1.5 TSI 150 hp DSG drive with the MHEV soft hybridization system.

Υ.Γ. Αχχ άτιμος φόρος πολυτελείας....
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#688067 Δίκιο έχεις...
Ενώ εγώ πρόλαβα το 18άρι.
BTW ίδιες επιδόσεις με το δικό μου
Άβαταρ μέλους
By Jason Bourne
#688175 Είναι λογικό αν σκεφτείς ότι γενικά το mk4 είναι κάπου 80 με 90 κιλά βαρύτερο από το mk3...
Η μεγαλύτερη διαφορά σε σχέση με το δικό σου είναι η ροπή, νομίζω ανεβαίνει στα 32 κιλά έναντι των 25 του 1.8.
Γενικά ο 1.8 180 είναι φιμωμένος, ως προς τη ροπή, για να αντέχει το ξηρό DSG 7. Όταν όμως δεν υπάρχει το DSG με ένα επαναπρογραμματισμό ξεδιπλώνεται...
Άβαταρ μέλους
By Alex K
#692714 Ερώτηση αν ξέρεις κανείς να βοηθήσει. Έχω ένα ibiza 1.2 tsi 2013 αγορασμένο μεταχειρισμένο. Μου ανάβει συχνά πυκνα το λαμπάκι epc και το εξουσιοδότημενο συνεργείο που πάω μου είπε ότι είναι θέμα το Westgate. Το αμάξι έχει πάρει τις 2 αναβαθμίσεις που έβγαλε ο όμιλος καθώς ο κινητήρα έβγαζε θέματα. Ο μάστορας λέει ότι θέλει να αλλάξει όλα το set turbo καθώς δεν εγγυάται ότι αν αλλάξουμε μόνο το Westgate θα φτιαξει το θέμα. Κόστος πάνω κάτω 2.000 ευρώ. Παίζει να ισχύει? Έχει κανείς γνώση - εμπειρία στο θέμα?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#692715 Τι σφάλμα γράφει ακριβώς;
Άβαταρ μέλους
By Alex K
#692738
drdino έγραψε:Τι σφάλμα γράφει ακριβώς;

Καλησπέρα, δε γνωρίζω δε το είδα όταν έβαλε στο σύστημα. Αυτό που μου είπε είναι ότι του βγάζει για τη πίεση του τούρμπο και οφείλετε στο Westgate. Η τιμή που μου έδωσε για όλο το σετ δεν είναι ακριβή?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#692745 Για καινούριο εργοστασιακό τούρμπο δεν νομίζω ότι είναι ακριβή, όχι. Δεν θα τα έδινα όμως ακόμα μέχρι να καταλάβω ΑΚΡΙΒΩΣ τι σφάλμα υπάρχει. Πχ έτυχε τις προάλλες να διαβάζω για σφάλμα σε Skoda με τον 2λιτρο τούρμπο (δεν έχει σημασία η μάρκα, κοινό μοτέρ με πολλά στο γκρουπ) σχετικό με τον έλεγχο της wastegate και πρότειναν αλλαγή τούρμπο με ανάλογο κόστος. Όμως τελικά το θέμα είναι στο αξονάκι που συνδέει την wg με το actuator και λύθηκε το πρόβλημα με καθάρισμα και λίπανση του εξαρτήματος με κλάσμα του κόστους.
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#692747
Alex K έγραψε:
drdino έγραψε:Τι σφάλμα γράφει ακριβώς;

Καλησπέρα, δε γνωρίζω δε το είδα όταν έβαλε στο σύστημα. Αυτό που μου είπε είναι ότι του βγάζει για τη πίεση του τούρμπο και οφείλετε στο Westgate. Η τιμή που μου έδωσε για όλο το σετ δεν είναι ακριβή?


σαν τιμή πακέτου για turbo wastegate εργασία κλπ δεν είναι ακριβή. το θέμα είναι αν όντως χρειαζεται. Αν με την αλαγή μόνο του wastegate διορθωθεί γιατί να πληρώσεις και το turbo???

Πόσο εμπιστέυεσαι τον μηχανικό??? Αρκετά ώστε να προχωρήσεις χωρίς δευτερη γνωμη?
ΕΓΩ θα του έλεγα αλλάζουμε πρώτα την wastegate και αν δεν αλλάξει κάτι προχωράμε και σε αλλαγή turbo.

edit με προλαβανε και μαλιστε με πιο συγκεκριμένη προταση - λυση
Άβαταρ μέλους
By Alex K
#692749
nickthetrib έγραψε:
Alex K έγραψε:
drdino έγραψε:Τι σφάλμα γράφει ακριβώς;

Καλησπέρα, δε γνωρίζω δε το είδα όταν έβαλε στο σύστημα. Αυτό που μου είπε είναι ότι του βγάζει για τη πίεση του τούρμπο και οφείλετε στο Westgate. Η τιμή που μου έδωσε για όλο το σετ δεν είναι ακριβή?


σαν τιμή πακέτου για turbo wastegate εργασία κλπ δεν είναι ακριβή. το θέμα είναι αν όντως χρειαζεται. Αν με την αλαγή μόνο του wastegate διορθωθεί γιατί να πληρώσεις και το turbo???

Πόσο εμπιστέυεσαι τον μηχανικό??? Αρκετά ώστε να προχωρήσεις χωρίς δευτερη γνωμη?
ΕΓΩ θα του έλεγα αλλάζουμε πρώτα την wastegate και αν δεν αλλάξει κάτι προχωράμε και σε αλλαγή turbo.

edit με προλαβανε και μαλιστε με πιο συγκεκριμένη προταση - λυση


Πόσο μπορείς να εμπιστευτείς το μηχανικό??? Είναι ένα μεγάλο ερώτημα νομίζω. Είναι εξουσιοδότημενο συνεργείο οπότε θεωρητικά γνωρίζει τα αυτόκινητά του ομίλου.
Κατά πάσα πιθανότητα θα πάρω και άλλες γνώμες πριν προχωρήσω στο οτιδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#692752 Το έψαξα λίγο και μου μυρίζει λίγο άρμεγμα. Υπάρχουν βλέπω οδηγίες για παρόμοια σφάλματα:
http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/P334B/013131

https://drive.google.com/file/d/0B635Ed ... pNURR/view
Η συγκεκριμένη εκτός από την αναβάθμιση του λογισμικού θέλει και επέμβαση με ροδέλα, έχει γίνει αυτή στο δικό σου;

Είναι σημαντικό να δεις ακριβώς τι σφάλματα έχει ο εγκέφαλος. Αν έχει στραβώσει πχ η wg αυτή καθεαυτή ή έχει ραγίσει η τουρμπίνα/πολλαπλή καταλαβαίνω την πλήρη αντικατάσταση, αλλιώς πιο πιθανό είναι να την βγάλεις καθαρή με καθάρισμα/γρασάρισμα ή στην χειρότερη με κάτι τέτοιο:
https://www.ebay.co.uk/itm/NEW-GENUINE- ... 2432934493
Άβαταρ μέλους
By Alex K
#692848
drdino έγραψε:Το έψαξα λίγο και μου μυρίζει λίγο άρμεγμα. Υπάρχουν βλέπω οδηγίες για παρόμοια σφάλματα:
http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/P334B/013131

https://drive.google.com/file/d/0B635Ed ... pNURR/view
Η συγκεκριμένη εκτός από την αναβάθμιση του λογισμικού θέλει και επέμβαση με ροδέλα, έχει γίνει αυτή στο δικό σου;

Είναι σημαντικό να δεις ακριβώς τι σφάλματα έχει ο εγκέφαλος. Αν έχει στραβώσει πχ η wg αυτή καθεαυτή ή έχει ραγίσει η τουρμπίνα/πολλαπλή καταλαβαίνω την πλήρη αντικατάσταση, αλλιώς πιο πιθανό είναι να την βγάλεις καθαρή με καθάρισμα/γρασάρισμα ή στην χειρότερη με κάτι τέτοιο:
https://www.ebay.co.uk/itm/NEW-GENUINE- ... 2432934493


Τη ροδέλα μου είπαν ότι την έχει και την αναβάθμιση (επιφύλαξη στην αναβάθμιση) . Θα πάω και σε άλλα 2 - 3 συνεργεία για γνώμες. Γιατί με βλέπω να με γδέρνουν..
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#695708 Βάλαμε μαύρα καπάκια γυαλιστερά στους καθρέπτες.
Εικόνα