Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#569812 να παει στα σπανια πουλια :rtfm: :lol:
ποσα ζηταει?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#570000
rocsta έγραψε:Χλμ και ευρω

Sent >


αν εχει υπομονη θα τα παρει.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#573078 Αφού μείναμε Αθήνα το 3ημερο, κάναμε λίγο δουλίτσα στο αμάξι. Seat sound system και κάμερα οπισθοπορείας πλέον εγκατεστημένα.

ΕικόναΕικόναΕικόνα

ΕικόναΕικόνα

Και μια επιστροφη απο Ναυπλιο με λιγο κινηση και λογικες ταχυτητες Κυριακη βραδακι.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#573095 Πολύ μπελας… και θελει προσοχή μην περισσέψει κατι!!! Καλη παρεα το στερεοφωνικο και η καμερα…. μπραβο για το αποτέλεσμα..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#573096 Ωραίος και... θαρρετός! :lol:
Υποθέτω τα έβαλες μετά λόγω κόστους; Πόσο φθηνότερα σου πήγε;
Το SSS τι περιλαμβάνει;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#573100 Είτε το πιστεύεις είτε όχι το πιο μπελαλίδικο είναι οι βίδες του προφυλακτήρα στου πίσω θόλους για τον απλούστατο λόγο ότι το κενό με το λάστιχο είναι 3 δάχτυλα και δε χωράει ούτε μικρούλα καστάνια με τη μύτη του torx. Οπότε πρέπει να σηκώσεις το αμάξι, να κρεμάσει η ανάρτηση και να χωρέσει να μπει χέρι. Όλα τα υπόλοιπα πλαστικά κτλ είναι ξεκούμπωσε κούμπωσε.

Επίσης θέλει λίγο προσοχή στο που θα κόψεις τον προφυλακτήρα αλλά ο φίλος που βοήθησε είναι γραφίστας και μου έφτιαξε τάκα τάκα τα πατήματα και έκοψα εγώ μετά με το ντρέμελ. Γενικά αν εξαιρέσει κανείς την καλωδίωση στο quadlock του ηχοσυστήματος που απλά δε γινόταν αλλιώς, όλο το υπόλοιπο αποτέλεσμα είναι 100% εργοστασιακό.

Anonymous Founder έγραψε:Ωραίος και... θαρρετός! :lol:
Υποθέτω τα έβαλες μετά λόγω κόστους; Πόσο φθηνότερα σου πήγε;
Το SSS τι περιλαμβάνει;

Τα έβαλα μετά γιατί το αμάξι ήταν ετοιμοπαράδοτο και δεν υπήρχε δυνατότητα προσθηκών. Συνολικά φθηνότερα δε νομίζω ότι μου πήγε. 360€ η ΟΕΜ κάμερα με την έτοιμη καλωδίωσή της και άλλα 150€ παραγγελία τα ηχεία και τα παρελκόμενά τους. Αν βάλεις και κάποια εργαλεία που χρειάστηκαν περάσαμε τα 600€ σύνολο αλλά νομίζω άξιζε τον κόπο.

Το SSS προσθέτει δύο επιπλέον ηχεία στο σύστημα. Είναι passive σύστημα καθώς οδηγείται μόνο από την υπάρχουσα πηγή αλλά ακόμα κι έτσι η διαφορά είναι τουλάχιστον αισθητή. Το θέμα του subwoofer ίσως το ψάξω λίγο περισσότερο γιατί θέλω κάτι ακόμα σε μπάσο.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#573106 Όχι, μόνο η πηγή. Μέχρι τα ΜΥ17 τα Leon ως έξτρα είχαν αυτό το 9+1 ηχοσύστημα ως έξτρα. Αργότερα μπήκε ένα Beats που αντικατέστησε σαν option το SSS και έχει ψηφιακό ενισχυτή, ενεργό sub και τα ηχεία του Α3. Αυτό ήταν τρελός μπελάς για retrofit και φυσικά πολύ ακριβότερο οπότε δεν τέθηκε ποτέ θέμα τοποθέτησής του.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#573111 Κρίνοντας από το δικό μου πάντως, κάνει τεράστια διαφορά ο τελικός ενισχυτής. Και μιλάμε πως αν και Alpine, επί της ουσίας δεν είναι κάτι φοβερό σαν σύστημα. Είχε κάνει τρελή διαφορά με την Business πηγή ήδη, μια φορά σε ένα πάρκιγκ που την είχε πάει η γυναίκα μου, ο παρκαδόρος έκοβε βόλτες ψάχνοντας πώς ακούγεται τόσο καλά η μουσική! Οι αλλαγές ήταν ο τελικός που έδινε ισχύει στα εμπρός ηχεία (που είχαν και τουίτερ καλής ποιότητας) και στα sub κάτω από τα καθίσματα.
Ο συγκεκριμένος τελικός ενισχυτής, δεν οδηγείται από την πηγή, ούτε ελέγχεται: συνδέεται κατευθείαν στα ηχεία, ενισχύοντας το σήμα. Κάθε άλλο παρά η καλύτερη λύση, αλλά έτσι δεν αλλάζεις την πηγή. Και ήταν εργοστασιακό εξτρά της BMW.
Δες μήπως κάποιος έχει δώσει μια αντίστοιχη λύση και για την περίπτωσή σου. Δεν χρειάζεται να είναι εργοστασιακό, ούτως ή άλλως δεν θα πειραχτεί κάτι μη αναστρέψιμο.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#573114 Έτσι ήταν το σύστημα που είχα στο Audi και ήταν αρκετά ικανοποιητικό. Για την ώρα ίσως βάλω ένα crossover στο sub να το φιλτράρω λίγο γιατί μου φαίνεται ότι δεν παίζει 100% σωστά τις συχνότητες που πρέπει και σε δεύτερο χρόνο ίσως σκεφτώ την προσθήκη ενισχυτή. Το θέμα είναι ότι εάν μπεις σ' αυτό το τρυπάκι μετά θες και άλλα ηχεία και θα πάει μακριά η βαλίτσα. Ήδη έχω ξεφύγει πάαααρα πολύ σε ότι αφορά τα έξοδα του αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#573116 Τα ηχεία, νομίζω αν χρειαστούν αλλαγή (γιατί γενικώς δεν είναι σόι αυτά που βάζουν οι εταιρείες στις νορμαλ εκδόσεις) θα αφορά μόνον τα μπροστινά (mid-range + twitter). Κανένας λόγος ν'αλλαχτούν τα υπόλοιπα, το 80% του ήχου από αυτά έρχεται (το άλλο 20% είναι από τα sub...χοντρικά αυτά πάντα...). Αλλά ναι, ανοίγεις δουλειές σίγουρα και θέλει ψάξιμο. Το κόστος μπορεί να μείνει και χαμηλά πάντως, δεν θεωρώ πως πρέπει να ξεπεράσει τα 500€, ενώ με λιγότερα από 1000€ παίρνεις ηχεία και τελικό ενισχυτή τρομερής ποιότητας.