Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#520593 Κανένα εργοστασιακό φιμέ δεν έχει προστασία. Ειναι μόνο για privacy όπως λες. Τα laminated (πλευρικά, παρμπρίζ, πανοραμικές) έχουν σε UVA ή UVB (δεν θυμάμαι), όποτε και πάλι χρειάζεσαι μεμβράνες για πλήρη προστασία.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#520597 Είχε βγάλει μια ανακοίνωση μια ένωση δερματολόγων κι έλεγε το ότι είναι απαράδεκτο το ότι οι κατασκευαστές δεν προσφέρουν τζάμια με προστασία από την UVA. Για μερικά Ευρώ... :thumbsdown: :thumbsdown: :thumbsdown:
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 01 Ιούλ 2018, 18:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By sargus
#520602 2 περίπου ίδιες απαντήσεις οπότε συμπεραίνω ότι τα εργοστασιακά δεν προσφέρουν πλήρη προστασία. Ευχαριστώ κύριοι!
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#520702 Επειδή έχετε κάνει πια αρκετά χλμ οι έχοντες τα Leon 1,8 FR δώστε καμμιά πληροφορία για την κατανάλωση , πόσο καίει στο ταξίδι με 130-150 , επίσης σας ενοχλεί το μικρό σχετικά τεπόζιτο 50 λίτρων ( αν δεν κάνω λάθος);
Το έχω στα υπόψη για αγορά και ξέρω οτι είναι καλό αυτοκίνητο :) αλλα υπάρχουν ακόμα προβληματισμοί με την κατανάλωση , π.χ. το γνωστό σαιτ μετρήσεων το δίνει στα 7,70 .

https://www.spritmonitor.de/en/overview ... owerunit=2
Άβαταρ μέλους
By sargus
#520704 Και ποιος ο ενδοιασμός σου σχετικά; Σου φαίνεται πολύ το 7,7; Γιατί νομίζω ότι είναι άριστο νούμερο για 180 άλογα.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#520705 μια χαρά είναι το 7,7 και το 8 ακόμα για μέσο όρο, παραπάνω μην ξεφεύγει τότε θα πείραζε σε συνδυασμό με το μικρό σχετικά τεπόζιτο θα το εχω αν το πάρω για τον άξονα Αθήνα - Θεσσαλονίκη , ταξιδεύω περίεργες ώρες και δεν μου αρέσουν οι στάσεις για ανεφοδιασμό σε άγνωστα πρατήρια.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#521295
sargus έγραψε:Φίλε μου έχω μερικές ερωτήσεις:
Νομίζω το fr έχει από το εργοστάσιο πίσω φιμέ, έτσι; Αν ναι,

1. Μήπως έχεις εξακριβώσει αν τα εργοστασιακά φιμέ είναι και για το μπλοκάρισμα της ακτινοβολίας; Σε ρωτάω γιατί κάποιοι λένε ότι είναι μόνο για "privacy" και κάποιοι ότι έχουν και φίλτρα.
2. Τι έκανες στα πίσω τζάμια/παρμπριζ; Έβαλες πιο ανοιχτές μεμβράνες σε σχέση με οδηγού/συνοδηγού για να έρθουν στα "ίσια";
3. Έβαλες τίποτα στο μπροστινό παρμπριζ;
4. Ποια μάρκα έβαλες και πόσο αν επιτρέπεται;

Καλησπέρα φίλε μου!
1.Τα εργοστασιακά φιμέ δεν έχουν φίλτρα και δεν μπλοκάρουν καθόλου την ακτινοβολία
2.Στο πίσω παρμπρίζ,και στα πίσω πλαϊνά παράθυρα έβαλα σκουροτητα 55%(έτσι το λέει η llumar),άλλο που δεν είναι τόσο και στα μπροστινά παράθυρα 48%
Το 55% επιτρέπει 16% του φωτός να περνάει στην καμπίνα και το 48% επιτρέπει 38% του φωτός να περνάει στην καμπίνα
3.Στο παρμπρίζ δεν έβαλα τίποτα και γιατί δεν επιτρέπεται και γιατί δεν είμαι κανένας που θέλω να κρύβομαι
4.llumar έβαλα και μετά από έκπτωση η τελική τιμή με ΦΠΑ και εγγύηση εφ’ όρου ζωής μαζί με ηλιοροφή ανήλθε στα 229€
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#521297
MONMAN έγραψε:Επειδή έχετε κάνει πια αρκετά χλμ οι έχοντες τα Leon 1,8 FR δώστε καμμιά πληροφορία για την κατανάλωση , πόσο καίει στο ταξίδι με 130-150 , επίσης σας ενοχλεί το μικρό σχετικά τεπόζιτο 50 λίτρων ( αν δεν κάνω λάθος);
Το έχω στα υπόψη για αγορά και ξέρω οτι είναι καλό αυτοκίνητο :) αλλα υπάρχουν ακόμα προβληματισμοί με την κατανάλωση , π.χ. το γνωστό σαιτ μετρήσεων το δίνει στα 7,70 .

https://www.spritmonitor.de/en/overview ... owerunit=2

Μετά από 7.300 km η κατανάλωση σε ταξίδι στην εθνική με a/c ανοιχτό και ταχύτητες 130-150 χιλιομέτρων με cruise control ήταν στα 8 l/100km.
Χωρίς a/c η κατανάλωση ήταν μεταξύ 7.2-7.5l/100km.
Δεν έχω κάνει μέχρι στιγμής ταξίδι μεγαλύτερο των 150 χιλιομέτρων όποτε δεν μπορώ να σου απαντήσω για το αν με ενοχλεί ή όχι το μικρό ρεζερβουάρ.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#521300 Πριν τα φιμέ και μετά τα φιμέ
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By elteo
#521301 πολύ σκούρα.

η τροχαία λογικά θα σε γράψει αν πέσεις σε τέτοιο μπλόκο.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#521313 Φαίνονται έτσι τα μπροστινά λόγω του ηλίου,στην πραγματικότητα δεν είναι τα μπροστινά τόσο σκούρα,τα πίσω είναι σκούρα αλλά πίσω μπορείς να βάλεις όσο θέλεις από όσο ξέρω
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#521325 Πράγματι, του οδηγού δείχνει πολύ σκούρο.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#521330
thanasisr16 έγραψε:Καλησπέρα φίλε μου!
1.Τα εργοστασιακά φιμέ δεν έχουν φίλτρα και δεν μπλοκάρουν καθόλου την ακτινοβολία
2.Στο πίσω παρμπρίζ,και στα πίσω πλαϊνά παράθυρα έβαλα σκουροτητα 55%(έτσι το λέει η llumar),άλλο που δεν είναι τόσο και στα μπροστινά παράθυρα 48%
Το 55% επιτρέπει 16% του φωτός να περνάει στην καμπίνα και το 48% επιτρέπει 38% του φωτός να περνάει στην καμπίνα
3.Στο παρμπρίζ δεν έβαλα τίποτα και γιατί δεν επιτρέπεται και γιατί δεν είμαι κανένας που θέλω να κρύβομαι
4.llumar έβαλα και μετά από έκπτωση η τελική τιμή με ΦΠΑ και εγγύηση εφ’ όρου ζωής μαζί με ηλιοροφή ανήλθε στα 229€


Ευχαριστώ! Είναι πανέμορφο το άτιμο!
Εν τω μεταξύ, από όταν αποφάσισα να πάρω το civic και όχι αυτό, πήρε ένας στη δουλειά ένα cupra και το βλέπω κάθε πρωί και κάθε μεσημέρι και με αρρωσταίνει!
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#521395 Και Εσυ έχεις κάνει ωραία επιλογή!
Πότε με το καλό παραλαμβάνεις;
To 1.5 είναι;
Άβαταρ μέλους
By sargus
#521461 Ναι φίλε, το 1.5.
Παραλαμβάνω (εαν δεν αλλάξει κάτι) αρχές Οκτώβρη.