Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By morpheus
#200083
Κίκιζας . έγραψε:Για τα δεδομενα του Ελλαδισταν σιγουρα...

Μπα μην το λες... όπως και εδώ (άσε το όφελος απόσυρσης) έτσι και πχ στο Αμέρικα ξεκινάει από 30 και πάει 40 για πλάκα...
Ντόλαρς φυσικά και δεν τους αρέσει καθόλου αυτή η τιμή για ένα γλήγορο μπροστοκίνητο Mini...

Κίκιζας . έγραψε:Thnks για τα info. Για την ιστορια και σε συνεχεια αυτου που ανεφερες, φιλος μου οταν το ειχε παραγγειλει (R56 04-2007) , μου ειπε οτι στον καταλογο το ειχε -και το επελεξε φυσικα- στα 150 ευρω, και με αυτη την τιμη φανταζομουν οτι προκειται για EDL . Eντωμεταξυ και σε φυλλαδια/ιστοσελιδα της MIni δεν το διευκρινιζε αν θυμαμαι καλα, νομιζω ελεγε απλως "μπλοκε διαφορικο", ουτε μηχανικο, ουτε ηλεκτρομπλοκε πχ. :hmmm:

Απο την αλλη, ενα παληκαρι που ειχα γνωρισει, ο οποιος δουλευε στην minispeed ως μηχανικος, με διαβεβαιωνε μετα και απο πολλα κιβωτια σε R53-56 που ειχε λυσει, οτι πραγματι ηταν κανονικο μηχανικο μπλοκε που κοστιζε μολις 150 ευρω ως εργοστασιακο εξτρα , κατηγοροντας παραλληλα την επικοινωνιακη πολιτικη της MINI τοτε που δεν το διαφημισε, καθοτι του ερχονταν για after market τοποθετηση και αρκετοι πρωτοι ιδιοκτητες που δεν γνωριζαν καν οτι υπηρχει ως εργοστασιακο εξτρα.

Ναι, ήταν όπως σου είπε το παλικάρι της minispeed (τον Σπύρο γνωρισες;) μηχανικό μπλοκέ και πάμφθηνο...
Καλά για το ότι δεν ήξεραν κάποιοι τι έξτρα υπάρχουν για το αυτοκίνητο που αγοράζουν δεν τους φταίει κανένας... φάτσα κάρτα ήταν μαζί με τα δέρματα και τα νάβι (αλλά αυτά τα ήξεραν) :lol:

Κίκιζας . έγραψε:Αν οντως λοιπον ισχυει αυτο που λες, τοτε οποιοδηποτε Pre fl R56 με το εξτρα μηχανικο μπλοκε, ισως να θεωρειται ακομα πιο καλοστημενο απο τα επερχομενα LCI, ή εστω πιο αμεσο-διασκεδαστικο, αλλα και πιο αποτομο(?) σε αντιδρασεις στο τιμονι...
Σε αγγελιες παντως κατα καιρους που εχω χαζεψει για R56, ελαχιστα αναφερουν οτι εχουν προσθεσει (το εργοστασιακο)...

Εδώ υπάρχει το εξής παράδοξο (και δείχνει το mixed target group του Mini)... κάποιοι το έχουν και δεν το ξέρουν... :svivhaha:
Βλέπεις στις αντιπροσωπίες οι περισσότεροι πωλητές το πρότειναν σαν must λόγω πολύ χαμηλής τιμής και αρκετοί το έβαλαν σαν "ε βάλτο και αυτό, καλό θα είναι για να το λες"... :lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#200099 To Mini είναι παντου ακριβο σαν πριμιουμ προιον που είναι σε συκριση με παρομοιου μεγέθους αυτοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#249709 Παίδες ρωτάει φίλος που είναι με το μετρητό στο χέρι.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7963472/

Τι ξέρουμε γι΄αυτο το εργαλείο? Είναι της γενιάς που σκορπάνε ή παλεύεται η κατάσταση? Για τον έμπορο ξέρουμε τίποτα?
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#249716 Ωραίο κάρο, αλλάζει κάθισμα και πυροβολάει.
(Σόρρυ, δεν έχω ιδέα για το συγκεκριμένο ή τον έμπορΑ)
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#249717 12ος του 2009 είναι με το FL που το Cooper S πήγε στα 184hp ή το JCW δεν το έπιασε το FL?

Ιδού το ερώτημα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Roulis
#249728
Deleted User 1 έγραψε:Παίδες ρωτάει φίλος που είναι με το μετρητό στο χέρι.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7963472/

Τι ξέρουμε γι΄αυτο το εργαλείο? Είναι της γενιάς που σκορπάνε ή παλεύεται η κατάσταση? Για τον έμπορο ξέρουμε τίποτα?



ο εμπορας ειναι ΟΚ απο οσο ξερω, αλλα πες στο φιλο οτι ο ελεγχος μτχ στο σπανο ειναι δωρεαν....
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#249731 OK. Thx.

Εγώ του είπα να κοιτάξει και αυτό:http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7687364/

Μπορεί το συγκεκριμένο αυτόματο να είναι λίγο κοιμισμένο, τουλάχιστον σε 175αρι που έχω οδηγήσει, αλλά έχει περισσότερες πιθανότητες να μην είναι σκισμένο με εκκινήσεις κτλ. Χώρια που τα 30 άλογα δε νομίζω ότι θα κάνουν και τόσο δραματική διαφορά.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#249797 Όχι, μάλλον αδιάφορο είναι.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#249814 Σε ένα cooper R56 πάντως που είχα οδηγήσει παλιότερα,εμαθα οτι πριν ένα μήνα χάλασε ο ηλεκτρονικός έλεγχος,μάλλον εγκέφαλος κιβωτίου εικάζω,και το πακέτο βγήκε 700 ευρω. :metalo:
Μιλάμε για ποιότητα :lol:
Άβαταρ μέλους
By morpheus
#249846
Deleted User 1 έγραψε:12ος του 2009 είναι με το FL που το Cooper S πήγε στα 184hp ή το JCW δεν το έπιασε το FL?

Ιδού το ερώτημα. :hmmm:

Όχι κανονικά έπιασε το FL (το ίδιο αυτοκίνητο είναι) το οποίο έγινε σε όλα 12ο του 2010.
Το παραπάνω JCW δεν είναι LCI... το MCS που έβαλες μετά όμως είναι.

Δεν είναι η γενιά που σκορπάει... :lol: Παλεύεται μια χαρά η κατάσταση και στα 2 με ένα μικρό προβάδισμα στο LCI (ίσως η πιο bulletproof φουρνιά Mini).
Σίγουρα όμως θα πρέπει να κάνει ένα γερό τσεκ.

υγ: δεν θα έπαιρνα με τίποτα MCS ή JCW αυτόματο...
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#249847 Από τον συγκεκριμένο έμπορο πήρα το Zafira και δεν έχω κάτι αρνητικό. Όλα γίναν όπως έπρεπε και το αυτοκίνητο ήταν οκ.

.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#249874 Θενκς παίδες.

Δυστυχώς ο φίλος είναι 1.96 και καμία 130αρα και μπήκε μέσα και σχεδόν σφήνωσε. Θα πάει για κάτι πιο ευρύχωρο.