Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By dimik
#598868 Σαν το σκρινιο που έχει τα γυαλικά η γιαγιά..


Vintage το λένε

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#598869
Asimov έγραψε:Το έχεις δει πως ανοίγει πίσω ε; :dizzy:
Ναι, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Δεν νομίζω πως θα βγει σε τιμή κάτω από 17Κ εξάλλου, οπότε θεωρητική κουβέντα κάνουμε εντελώς.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#598872 Μεγάλο πρόβλημα σε πάρκινγκ κλπ που για να φορτώσεις θα πρέπει να ανοίγει προς τα έξω. Ειδικά αν έχεις παιδιά, καρότσια, στο s/m κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#598884 Και η κλασική πέμπτη πόρτα θέλει χώρο ν'ανοίξει πάντως. Σε πάρκινγκ, δεν βλέπω πρόβλημα, έξω στο δρόμο ίσως. Αλλά οπως είπα, η κουβέντα είναι καθαρά θεωρητική αφού βγαίνει ακριβότερο από 17Κ ΛΤΠΦ και δεν γουστάρω να πληρώνω παραπάνω φόρο, ακόμη και να δεχόταν η εταιρεία να μου το παρέχει.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#598887 Η κλασική που ανοίγει προς τα πάνω, θέλει ελάχιστα εκατοστά επιπλέον χώρο. Εδώ μιλάμε για κάνα μέτρο ξέρω γω :lipsealed:
Και δυσκολεύει και τη φόρτωση λόγω περιορισμού του πλάτους στο άνοιγμα.
Εντάξει, χαριτωμένα αυτά τα εναλλακτικά (αν και λίγο δήθεν η φάση, όπως όλο το brand, τεσπα), αλλά να κάνεις και τη δουλειά σου, ειδικά όταν δίνεις ένα τσουβάλι λεφτά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#598895 Δεν θέλει λίγα εκατοστά, θέλει αρκετά εκατοστά και αναλόγως την πόρτα. Σίγουρα πάντως δεν είναι το ίδιο πρακτική, ασυζητητί αυτό. Αλλά όπως είπα, φάτε μάτια ψάρια, δεν υπάρχει περίπτωση και δεν καίγομαι κιόλας, υπάρχουν καλύτερα αυτοκίνητα σε αυτά τα λεφτά, απλώς το συγκεκριμένο είναι λιγότερο βαρετό από τα υπόλοιπα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#598914
Asimov έγραψε:Η κλασική που ανοίγει προς τα πάνω, θέλει ελάχιστα εκατοστά επιπλέον χώρο. Εδώ μιλάμε για κάνα μέτρο ξέρω γω :lipsealed:
Και δυσκολεύει και τη φόρτωση λόγω περιορισμού του πλάτους στο άνοιγμα.
Εντάξει, χαριτωμένα αυτά τα εναλλακτικά (αν και λίγο δήθεν η φάση, όπως όλο το brand, τεσπα), αλλά να κάνεις και τη δουλειά σου, ειδικά όταν δίνεις ένα τσουβάλι λεφτά


Οι πόρτες του Mini δεν θέλουν παραπάνω χώρο από ότι μια κλασική tailgate, γιατί είναι χωρισμένες στην μέση. Επίσης είναι πολύ πιο εύκολη η φόρτωση καθώς δεν χρειάζεται να σκύβεις. Δεν είναι τυχαίο ότι στα φορτηγάκια αυτές οι πόρτες προτιμούνται.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#598951
REALZEUS έγραψε:
Οι πόρτες του Mini δεν θέλουν παραπάνω χώρο από ότι μια κλασική tailgate, γιατί είναι χωρισμένες στην μέση. Επίσης είναι πολύ πιο εύκολη η φόρτωση καθώς δεν χρειάζεται να σκύβεις. Δεν είναι τυχαίο ότι στα φορτηγάκια αυτές οι πόρτες προτιμούνται.


δεν νομιζω οτι δεν θελει παρα πανω χωρο.
σε πολλα κλασσικα χατς αυτοκινητα, δεν θελουν καθολου χωρο για να ανοιξουν.
Στο μινι θελουν
επισης οσο θα σκυψεις σε ενα χατς το ιδιο ακριβως θα σκυψεις και στο μινι.
Εκτος και αν το πατωμα του μινι ειναι καμια 30-40 ποντους ψηλοτερο.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#598954 Καλά προφανώς, τι συζητάμε τώρα, είναι ίδιο να ανοίγει προς τα πάνω με το να ανοίγει προς τα έξω;
Και τα φορτηγάκια τι σχέση έχουν; Στην πόλη θα το κυκλοφορείς και θα το παρκάρεις αυτό, όχι σε καμια φάρμα. Άσε που και στα φορτηγάκια δεν ανοίγει με αυτόν τον τρόπο.
Τεσπα, η αυτοκινητοβιομηχανια τα έχει αποφασίσει αυτά: αν ήταν όντως πιο βολικό έτσι, θα άνοιγαν όλα έτσι κι όχι μόνο ένα μοντέλο, μιας εταιρείας.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#598955 Εγω νομίζω και απ' ότι έχω δει και live θέλει αρκετό χώρο. Θα έλεγα σίγουρα παραπάνω από την συμβατική πίσω πόρτα των 5θυρων ή SW.
Απλά η Mini το επέλεξε λόγω του αρχαίου clubman. Marketing... ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#598960 Φυσικά και θέλει χωρο παρόλο που η μικρή κλίση που έχουν βελτιώνει τα πράγματα. Επίσης στα extra εχει hands free άνοιγμα που είναι αρκετά θεαματικό.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#598965
Asimov έγραψε:Και τα φορτηγάκια τι σχέση έχουν; Στην πόλη θα το κυκλοφορείς και θα το παρκάρεις αυτό, όχι σε καμια φάρμα. Άσε που και στα φορτηγάκια δεν ανοίγει με αυτόν τον τρόπο.


Τι σχέση έχει η φάρμα; Για φορτηγάκια αστικών παραδόσεων μιλάμε. Τι εννοείς ότι δεν ανοίγουν έτσι;

Εικόνα


Μόνο με μεζούρα θα ξέρουμε, αλλά δεν βλέπω να προεξέχει πολύ περισσότερο η split tailgate. Περί σκυψίματος:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#598968 Δεν ξερω αν σκύβεις ή όχι αλλα οπως ειπα το φόρτωμα ξεφορτωμα ειναι κάπως ειδικα σε παράλληλο παρκάρισμα.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#598970 Δεν φτανει να εχει χωρο μονο για να ανοιξουν οι πορτες!
Χρειαζεται τουλαχιστον αλλος τοσος χωρος και για να περασουν τα πραγματα που θα φορτωθουν ή ξεφορτωθουν! :s_wacko