Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#127802 Μήπως επειδή δεν υπάρχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα ; Από ότι ξέρω υπάρχουν μόνο εξουσιοδοτημενοι επισκευαστες που περνουν ανταλλακτικά κατευθείαν από το εξωτερικό
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#128036
belgarion έγραψε:Μήπως επειδή δεν υπάρχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα ; Από ότι ξέρω υπάρχουν μόνο εξουσιοδοτημενοι επισκευαστες που περνουν ανταλλακτικά κατευθείαν από το εξωτερικό


Έτσι...αυτή τη στιγμή η Mazda ΔΕΝ υπάρχει επισήμως στην Ελλάδα :thumbsdown:
Υπάρχουν απλά μερικά "εξουσιοδοτημένα" συνεργεία για συντήρηση, service και άλλες εργασίες. Πέραν τούτου, ουδέν....Βλέψεις και προβλέψεις για το αν, πότε, πως και ποιος θα φέρει τη Mazda ξανά επισήμως στην Ελλάδα, ούτε καν αυτοί που είναι "μέσα" δεν ξέρουν....
Άβαταρ μέλους
By apav
#128076
mousatos έγραψε:Νομίζω τα mazda βενζίνης αλλάζουν ιμάντα χρονισμού στα 10 χρόνια ή 200.000 χλμ , κάτι τέτοιο.


Τα βενζινοκίνητα έχουν καδένα ενώ τα πετρελαιοκίνητα έχουν ιμάντα. Ο ιμάντας θέλει αλλαγή κάθε 125Κ χλμ χωρίς περιορισμό έτων.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#128556 Καλοταξιδο.
Άβαταρ μέλους
By apav
#129163 Ευχαριστώ πολύ .! :adminpower:

Σχεδόν φτάσαμε τα πρώτα 1Κ χλμ. Μια βόλτα ~150 χλμ χτες για το «στρώσιμο» μέσω Μόσχας (https://www.google.co.uk/maps/place/Mos ... ae065e0217) και σήμερα κάναμε 750 χλμ, τα μισά και κάτι παραπάνω, σε αυτοκινητόδρομο με κίνηση και τα υπόλοιπα σε επαρχιακό και πόλη με ακόμη χειρότερη κίνηση. :s_whiteflag

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι πρέπει να καίει πολύ λιγότερο από τα 5λτ/100χλμ που είναι η επίσημη ελάχιστη κατανάλωση. Ουσιαστικά το γέμισα χτες το βράδυ και ότι ταξίδεψε σήμερα έκαψε ελάχιστα παραπάνω από το μισό ρεζερβουάρ, το πόσο ακριβώς θα το δω στο επόμενο γέμισμα. Από το trip computer, η μέση κατανάλωση πέφτει πολύ αργά, η αυτονομία ανεβαίνει πιο γρήγορα, και η στιγμιαία κατανάλωση με το cruise control ενεργοποιημένο γράφει κάτι τρελά νούμερα 3.8λτ/100χλμ συνεχόμενα και στις κατηφόρες μηδενίζει. :dizzy:

Ακόμη και στο όριο ταχύτητας, ταξιδεύει με λιγότερες από 2Κ rpm και όλα τα ηλεκτρικά αναμένα (κλιματισμό, ράδιο, φώτα, συν τις αυτόματες λειτουργίες για τα φώτα, καθρέπτη, καθαριστήρες), συν η βροχή. Στον δρόμο δεν είναι το GTi που ήταν η προηγούμενη γενιά, αλλά μάλλον αυτός ήταν και ο σκοπός τους. Αύριο κάνουμε timing control, οπότε αναλόγως πως θα ξυπνήσουμε το πρώι, ίσως να κάνει και την πρώτη του ειδική για να πατήσουμε και λίγο χώμα για καλή τύχη. :inlove:

ΥΓ Προσπαθούμε να αγοράσουμε ένα σπιτάκι. Σήμερα κάναμε όλο αυτό το δρομολόγιο 12+ ώρες στον δρόμο και λόγω της κίνησης αναγκαστήκαμε να τηλεφωνήσουμε δύο φορές στον μεσίτη να αλλάξει το ραντεβού γιατί είχαμε φρικάρει με την κίνηση και δεν έβγαιναν οι μέσες ωριαίες με τίποτα. Φτάνουμε στο σπίτι μόνο και μόνο για να δούμε ότι βρίσκεται σε παρακμιακό αδιέξοδο στενό μιας λωρίδας πίσω από τον κεντρικό δρόμο. Επειδή στο τέλος του δρόμου κάτι προσπαθούσαν να κάνουν με ένα άλλο αυτοκίνητο, το βάζω στην άκρη μπροστά από ένα άλλο κτίριο. :ninja:

Βλέπουμε δύο σπίτια, το ένα δίπλα στο άλλο. Εγώ μέσα με τον μεσίτη, η κοπελιά την περισσότερη ώρα στο στενό. Μας προτείνει ο πωλητής να μας δείξει και ένα τρίτο σπίτι με είσοδο και στο στενό και στον κεντρικό δρόμο. Το βλέπουμε και αυτό και αφού λέμε τα αντίος μας, επιστρέφουμε στο αυτοκίνητο που το είχαμε παρατήσει στο στενό, £90 πρόστιμο από ιδιωτική εταιρία για παρκάρισμα σε ιδιωτική γη! Ούτε πινακίδα να υπάρχει πουθενά, ούτε καν να δούμε κάποιον να γράφει το πρόστιμο. Όλο αυτό στα 10 λεπτά που αφήσαμε το αυτοκίνητο εκεί χωρίς να το κοιτάμε γιατί νόμιζα ότι κάποιον μπορεί να ενοχλήσει και είχα το νου μου να τρέξω να το πάρω από εκεί εάν μας έβαζαν τις φωνές. :s_mad

Μου θύμισε λίγο περίπτωση https://www.youtube.com/watch?v=nBZH4hL1YXY μόνο και μόνο επειδή έχει Σκωτζέζικες πινακίδες αλλά για την τιμή των όπλων θα τους στείλω το γράμμα. Είχα διαβάσει στο παρελθόν για πρόστιμα από ιδιωτικές εταιρίες σε parking επειδή δεν πλήρωσαν ή έμειναν παραπάνω ώρα, και υπήρχε κόσμος που δεν πλήρωνε από επιλογή. Η κλήση γράφει πάνω ότι εάν δεν την πληρώσεις, θα βρουν που μένεις και θα τα πληρώσεις όλα μαζί (https://www.youtube.com/watch?v=0bW4sDrSlo8). Σε αυτούς, τους έστελναν κάθε τόσο γράμμα στο σπίτι με διάφορες «απειλές», χωρίς ποτέ να κινηθούν εναντίων τους. Βασικά αυτό που γράφει η κλήση, είναι ότι εάν θες να καταθέσεις ένστανση, δώσε μας τα στοιχεία σου για να ανακαλύψουμε ποιος είσαι. :rtfm:

Χτες έγιναν οι διαπραγματεύσεις για να πάρουμε μία έκτωση £89 για την ασφάλεια και σήμερα τα δώσαμε πίσω. Μου αρέσει που εγώ βασιζόμουν στις φωτογραφίες του σπιτιού και ήθελα να πάω να το δω αμέσως μην χάσουμε το κελεπούρι. 2+ ώρες καθυστέρηση στον δρόμο, άδικα το άγχος να τα κάνουμε όλα αυτά και έτοιμο και το μπιλιετάκι από τον γείτονα. Νιώθω μία μικρή γκαντεμιά να το σκοτεινιάζει ήδη και αυτό το κακόμοιρο. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#131394
apav έγραψε:....και στις κατηφόρες μηδενίζει. :dizzy:


Απλώς μια σημείωση, όλα τα -σύγχρονα- αυτοκίνητα μηδενίζουν την κατανάλωση όταν είσαι σε κατωφέρεια με επιλεγμένη ταχύτητα στο κιβώτιο και μηδενικό γκάζι. Ίσως το skyactiv σύστημα να μπορεί να το κάνει και χωρίς ταχύτητα ή/και με ελάχιστο γκάζι, δηλαδή δουλεύοντας πάντα τριγύρω από το οριακό μείγμα για να μην έχει πρόβλημα ο κινητήρας (κάπου ή και κάτω από το 22:1)
Άβαταρ μέλους
By apav
#131966 Ναι το έχω δει αυτό που λες, αλλά οι κατηφόρες με το όριο ταχύτητας στην εθνική, δεν βγαίνουν με την σταθερή ταχύτητα που κράταγε με το cruise control ενεργοποιημένο. Τουλάχιστον με το παλιό που δεν είχε cruise control, έπεφτε η ταχύτητα εάν δεν πάταγες. Το 99.9 mpg που έγραφε, μάλλον δεν είναι μηδέν, αλλά πολύ μικρή κατανάλωση, ενώ στο ρελαντύ γράφει «--.-» που μάλλον είναι το πιο σωστό για ελάχιστη κατανάλωση. Την Κυριακή που το ξανά-έβγαλα, έγραφε 3.4λτ/100χλμ (84.3mpg) για τα 112χλμ/ώρα (70mph) που είναι το όριο στις 1875rpm με όλα τα ηλεκτρικά ανοικτά αλλά άδειο, και έδειχνε 99.9mpg όπου ένιωθες ότι είχε κατηφόρα. Φοράει τον αρχαίο δίλιτρο που φόραγε και η προηγούμενη γενιά και τον κατάργησαν λόγω των πολλών προβλημάτων. Δεν νομίζω να έχει κάποια ιδιαίτερη τεχνολογία, αλλά δείχνει πολύ μελετημένος/πολιτισμένος και το cruise control που έχει δεν τον αφήνει να λειτουργεί στεγνά. Θα το γεμίσω αύριο και θα δω τι θα βγάλει στην αντλία. Η μέση κατανάλωση που είχε ο προηγούμενος στο trip computer ήταν 7.7λτ/100χλμ και μετά από σχεδόν 1Κ χιλιόμετρα έχει πέσει στα 7.6λτ/100χλμ. :s_roses

ΥΓ Πήγα στην αστυνομία για την «κλήση» και έπεσα σε Συριζαίο αστυνομικό, επίτιμο μέλος του δεν πληρώνω. Μου είπε ότι αυτό το πράγμα δεν είναι κλήση αλλά civil matter. Για να με βρουν, θα πρέπει να πληρώσουν χρήματα στην DVLA και μετά δικηγόρο. Στο δικαστήριο δεν μπορούν να αποδείξουν ποιος οδηγούσε, οπότε δεν έχει νοήμα να πληρώσουν έξοδα. Γι’ αυτό γράφει πάνω εάν θες να κάνεις ένσταση, πες μας ποιος είσαι για να μου στέλνουν γραμματάκια επ’ άπειρον. Όταν είδε την κλήση, μου είπε ότι είναι ακόμη χειρότερη για την εταιρία λόγω της παραβίασης των trading standards λόγω της ορολογίας και των λαθών. Έχουν γράψει μάρκα, μοντέλο και χρώμα λάθος και τα έχουν μουτζουρώσει και ξαναπεράσει δίπλα. Βασικά η κλήση δείχνει σαν να γράφτηκε για άλλο αυτοκίνητο και κάποιος την άλλαξε και την κόλλησε σε εμένα. Το Vauxhall που είχε αρχικά η κλήση και το Zafira που βρέθηκε παρκαρισμένο δίπλα σε εμένα, ίσως να μην ήταν τόσο τυχαία. Τελικά σήμερα πήγα στο CAB για να γράψουμε γραμματάκι και εκεί ανακάλυψα αφίσσα με αυτό που έψαχνα http://www.cas.org.uk/about-us/campaign ... ng-charges. Θα ξαναγράψω το γράμμα αύριο και θα το στείλω. :s_mad
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#132061
apav έγραψε:...Φοράει τον αρχαίο δίλιτρο που φόραγε και η προηγούμενη γενιά ...


είναι ουσιαστικά ο ντούρατεκ 2.0 με χρονισμό βαλβίδων;
Άβαταρ μέλους
By famas
#132068
JimClark έγραψε:
apav έγραψε:...Φοράει τον αρχαίο δίλιτρο που φόραγε και η προηγούμενη γενιά ...


είναι ουσιαστικά ο ντούρατορκ 2.0 με χρονισμό βαλβίδων;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#132077 πββββ, σωστά. Σιγά μην έπαιρνε βενζίνη στο εξωτερικό.

Στο θέμα του κινητήρα βενζίνης (άσχετο με του συμφορουμίτη), επειδή έχω ακούσει διάφορα για σπασμένα μοτέρ (π.χ. με το παραμικρό πείραγμα σε mx5 με 2λιτρα βενζίνης μοτέρ), η ερώτησή μου ισχύει, αν ο 2.0 βενζίνης της mazda πριν 5 6 χρόνια ήταν ο της ford με χρονισμό.