Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#710642 Tι συμβαίνει όταν δε πατάμε τέρμα το συμπλέκτη; Δε το κάνω φυσικά αλλά έχω δει να το κάνουν, βασικά καταλαβαίνω το πιο ''σκληρό'' κούμπωμα στην ταχύτητα, το κιβώτιο βιάζεται ή δίσκος, βολάν κλπ?
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#710657
panos2171 έγραψε:Tι συμβαίνει όταν δε πατάμε τέρμα το συμπλέκτη; Δε το κάνω φυσικά αλλά έχω δει να το κάνουν, βασικά καταλαβαίνω το πιο ''σκληρό'' κούμπωμα στην ταχύτητα, το κιβώτιο βιάζεται ή δίσκος, βολάν κλπ?
Ε το προφανές: δεν αποσυμπλεκει πλήρως το σύστημα, εξακολουθούν να υπάρχουν τριβές κτλ.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#710660
panos2171 έγραψε:Tι συμβαίνει όταν δε πατάμε τέρμα το συμπλέκτη; Δε το κάνω φυσικά αλλά έχω δει να το κάνουν, βασικά καταλαβαίνω το πιο ''σκληρό'' κούμπωμα στην ταχύτητα, το κιβώτιο βιάζεται ή δίσκος, βολάν κλπ?


φθειρεις εσωτερικα εξαρτηματα του σαζμαν,πχ συνχρονιζε,κομπλερ κλπ
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#710706 Κάθε αυτοκίνητο συμπλέκει διαφορετικά, αλλά τα Mazda πιάνουν από χαμηλά συνήθως. Οπότε δεν είναι καλό να μην πηγαίνει τέρμα ο συμπλέκτης στο πάτωμα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#710715 Στο ΜΧ5 και να θες δεν κουμπώνει ταχύτητα αν δε πατηθεί τέρμα. Στο 308 και στο fiesta κουμπώνει. Δυστυχώς δε το οδηγάω πλέον μόνο εγω και το αντιληφθηκα σα συνοδηγός.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By g47
#711280
g47 έγραψε: Βρηκαμε αλλο μεταχειρισμενο το οποιο γρατσουνουσε την ιδια ταχυτητα (ευτυχως πηρα τα χρηματα μου πισω). Βρηκαμε τελικα ενα το οποιο ειναι μια χαρα αλλα, οπως ολα οσα δοκιμασα(και αυτο που εχει ο μηχανικος για το αγωνιστικο του και καποια ακομα cosmo που του εχουν ερθει), εχουν ενα σφυριγμα οσο ανεβαινουν οι στροφες κυριως σε 2α, 4η, 6η.


Ο θορυβος ειναι αυτος




Και τον κανουν ολα τα κοσμο που εχω πετυχει. Απουσιαζει στα challenge.
Σημειωτεον οτι στα κιβωτια που δοκιμασαμε δεν ειναι τοσο εντονο, πραγμα που μαλλον σημαινει οτι αυξανεται με τα χλμ/φθορα. Προς το παρον στο δικο μου τον ακουω μονο εγω που τον ψαχνω και ελπιζω να μεινει ετσι.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#714257
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#717574 Κάντε βόλτα με 500e εσεις. :shifty:
Όπως όλα τα γνήσια κατσεκαλάδικα αμάξια, όταν κινείται με 20χαω νιώθεις ότι θα διαλύσει, ενώ όταν δουλεύει στις 7.500+σαλ νιώθεις ότι μπορεί να γυρνάει εκεί για πάντα. :s_gamer
Εικόνα

YΓ: pop ίσα ίσα προλαβαίνεις τα παλιά λάστιχα

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#717578
rocsta έγραψε:Όπως όλα τα γνήσια κατσεκαλάδικα αμάξια, όταν κινείται με 20χαω νιώθεις ότι θα διαλύσει, ενώ όταν δουλεύει στις 7.500+σαλ νιώθεις ότι μπορεί να γυρνάει εκεί για πάντα. :s_gamer

ετσι ακριβως!! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#717581
rocsta έγραψε:Κάντε βόλτα με 500e εσεις. :shifty:
Όπως όλα τα γνήσια κατσεκαλάδικα αμάξια, όταν κινείται με 20χαω νιώθεις ότι θα διαλύσει, ενώ όταν δουλεύει στις 7.500+σαλ νιώθεις ότι μπορεί να γυρνάει εκεί για πάντα. :s_gamer
Εικόνα

YΓ: pop ίσα ίσα προλαβαίνεις τα παλιά λάστιχα

< >
Ειδικά όταν κομπιαζει στις χαμηλές σου έρχεται να κατέβεις και να φύγεις με τα πόδια αλλά σε κανένα roundabout με έξοδο στις 7Κ και κωλιδια στο ξεπληρωνει.

Αν μπορούσα να καθίσω άνετα μέσα θα αγόραζα ένα για weekend car.

< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#717595 Μπα, αυτά ειναι για κανα mx5. Το rx8 θέλει βουνό, ανοιχτές, σφιχτές διαδρομες, αλλιώς χαραμίζεται.

< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#717621 βασικά το στροφάρισμα του, όπου κι αν γίνεται, είναι τόσο πορωτικό , ειδικά αν έχεις παραστάσεις μοτοσυκλέτας, σου γνέφει πονηρά κατευθείαν :lol:
Λάτρεψα και το κιβώτιο του , πολύ ταιριαστό.

Μακάρι να είχα χώρο για 4ο όχημα αυτή τη στιγμή, θα το έπαιρνα άνετα :inlove:
Άβαταρ μέλους
By g47
#718145 Χθες βολτα

Εικόνα

Σημερα πλυσιμο

Εικόνα

Αυριο γεμισμα :help:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#718146 :lol:
Δείχνει υπέροχο πάντως! Εύχομαι να το κρατήσεις για πάντα! Δεν θα ξαναβγούν τέτοια αυτοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#718148 αυτο το στροφομετρο με το 8-9 εκει ψηλα ειναι πολυ προκλητικο. :inlove: