Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#611143
Dimsabas έγραψε:Επίσης, ο 1.4 κινητήρας με τα 80 άλογα, που φοράει το 2, είναι της Ford; Συνολικές κριτικές; Είναι αξιόπιστο ως Mazda ή Ford με ανατολίτικο σουλούπι;


Βασίζεται στον Zetec SΕ της Ford, απροβλημάτιστος σχετικά. Το υπόλοιπο αυτοκίνητο είναι κατά κύριο λόγο Mazda. Το Ford βασίζεται πάνω σε αυτό, όχι το αντίστροφο. Το κιβώτιο είναι με μετατροπέα ροπής: https://en.wikipedia.org/wiki/Ford_4F27E_transmission
Άβαταρ μέλους
By drdino
#611173
REALZEUS έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Επίσης, ο 1.4 κινητήρας με τα 80 άλογα, που φοράει το 2, είναι της Ford; Συνολικές κριτικές; Είναι αξιόπιστο ως Mazda ή Ford με ανατολίτικο σουλούπι;


Βασίζεται στον Zetec SΕ της Ford, απροβλημάτιστος σχετικά. Το υπόλοιπο αυτοκίνητο είναι κατά κύριο λόγο Mazda. Το Ford βασίζεται πάνω σε αυτό, όχι το αντίστροφο. Το κιβώτιο είναι με μετατροπέα ροπής: https://en.wikipedia.org/wiki/Ford_4F27E_transmission
Το 4αρι είναι με μετατροπέα και συμβατικό λεβιέ (prndl).
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#627815 ΑΝΟΙΞΑΜΕ MAZDA RX8 με +200.000χλμ - ΤΙ ΒΡΗΚΑΜΕ????



Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#627836
Η Mazda δεν παραδίνεται ακόμα στο downsizing


Σταμάτησα να διαβάζω εκεί. :s_whiteflag :s_whiteflag
Πόσο πιο χαμηλά θα πέσει ο Τύπος στη Μπανανία. :(
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#627858 Τι εννοείς?
Το άρθρο απευθύνεται στους Έλληνες που ακόμα και τώρα θεωρούν τα "κυβικά" θηλιά. Και είναι!
Η φράση που παρέθεσες με "προειδοποίησε" ούτε κλικ στο λινκ να κάνω καν. Μου είναι εντελώς αδιάφορο να ενημερωθώ για ένα 2λιτρο μικρομεσαίο, πόσο μάλλον στην περίπτωση που δεν έχει το RS, GTI κλπ στο όνομα του που δηλώνει κορυφαία έκδοση.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#627859 Το διλιτρο θα έχει κ φόρο πολυτελείας δηλαδή?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#628068
Giuseppe Busso έγραψε:
Η Mazda δεν παραδίνεται ακόμα στο downsizing


Σταμάτησα να διαβάζω εκεί. :s_whiteflag :s_whiteflag
Πόσο πιο χαμηλά θα πέσει ο Τύπος στη Μπανανία. :(


:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#628077 Τι απορείς φίλε μου; είναι δημοσιογραφία αυτό;
Οι αντίπαλοι της Mazda έχουν παραδοθεί στο downsizing;
Είδες τον όμιλο VAG να μην έχει 2λτ μοντέλο; που έχουν μέχρι τα 5cyl 2.5lt RS3;
Η BMW; δεν βγάζει 2λτ τον Άσσο;
Η Μερτσέντες; Α250, Α35, Α45;
Η Φορδ; τι βγάζει το Focus;

Είδες κάποιον να παραδίνεται;
Δεν ξέρω τι κάνουν εκεί στη Mazda και καταναλωτής είμαι, εγώ θα κρίνω αν θα αγοράσω το προϊόντα του καθενός, αλλά ο ξεπεσμός του δημοσιογράφου στην Ελλάδα, δεν έχει σταματημό.

Γράφει κάποιος Πανάγος αυτό το πράμα ας πούμε.
Πανάγο εγώ ήξερα έναν. Τον θρυλικό σουβλαζτή στη Νίκαια στην Π.Ράλλη που είχα χιλιόμετρα ουρά για να φας το τυλιχτό και τη μερίδα με την κιμαδένια σάλτσα του.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#628085 Οι κατασκευαστές που ανέφερες πάντως έχουν ΚΑΙ downsized κινητήρες κάτι που δεν έχει η Mazda.
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#628089
Giuseppe Busso έγραψε:Τι απορείς φίλε μου; είναι δημοσιογραφία αυτό;
Οι αντίπαλοι της Mazda έχουν παραδοθεί στο downsizing;
Είδες τον όμιλο VAG να μην έχει 2λτ μοντέλο; που έχουν μέχρι τα 5cyl 2.5lt RS3;
Η BMW; δεν βγάζει 2λτ τον Άσσο;
Η Μερτσέντες; Α250, Α35, Α45;
Η Φορδ; τι βγάζει το Focus;

Είδες κάποιον να παραδίνεται;
Δεν ξέρω τι κάνουν εκεί στη Mazda και καταναλωτής είμαι, εγώ θα κρίνω αν θα αγοράσω το προϊόντα του καθενός, αλλά ο ξεπεσμός του δημοσιογράφου στην Ελλάδα, δεν έχει σταματημό.

Γράφει κάποιος Πανάγος αυτό το πράμα ας πούμε.
Πανάγο εγώ ήξερα έναν. Τον θρυλικό σουβλαζτή στη Νίκαια στην Π.Ράλλη που είχα χιλιόμετρα ουρά για να φας το τυλιχτό και τη μερίδα με την κιμαδένια σάλτσα του.


Φαντάζομαι σε VW και Ford, τον κύριο όγκο των πωλήσεων τον κάνουν οι 1.0T και 1.5T παρά οι διλιτροι.
Και αν θέλουμε να το προχωρήσουμε κάθε turbo κινητήρας μπορεί να θεωρηθεί downsized κάποιου μεγαλύτερου ατμοσφαίρικου. Κάποτε είχα δεν και την Volvo να θεωρεί τους δίλιτρους που έβγαλε downsized από τον 2,5 και 3L.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#641610 H Mazda σκέφτεται να κάνει πισωκίνητο το επόμενο 6! Αν δεν είχαμε τα γνωστά θέματα με τα μοτέρ που δεν βολεύουν το ελληνικό φορολογικό σύστημα, θα ήταν το επόμενο αυτοκίνητο μου!
https://www.gazzetta.gr/in-motion/news/ ... pike-i-bmw