Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By elvet
#436356
rocsta έγραψε:@elvet
punto είναι βρε συ. Γαλλικό, μόνο 306 gti συνεταιρικό με popolaro!

306? ακόμα καλύτερα :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#436606 Έχουμε ολική ανατροπή εδώ(?), όχι κατ' ανάγκη θετική σε όλες τις πτυχές της :
Το νέο Μάζντα 6 θα είναι πισωκούνα με πάτωμα (παρκέ) από Λέξους.

https://www.autoblog.gr/2017/09/22/to-epomeno-mazda6-kai-to-rx-9-tha-xrhsimopoioun-thn-idia-piswkinhth-platforma-ths-toyota/
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#436679 Δεν βλέπω κάτι αρνητικό, αν και φυσικά δεν είναι ακόμα βέβαιο ότι θα συμβεί. Υποσυστήματα, ρυθμίσεις κλπ θα είναι Mazda οπότε δεν προβλέπεται κάτι αρνητικό στην συμπεριφορά. Αν μη τι άλλο λογικά θα είναι μαζί με την Giulia και την 3άρα τα τρία πιο καλοστημένα και σπορ μεσαία.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#442588
rocsta έγραψε:
JasonLouk έγραψε:Ελα πες την αλήθεια, ξύλινο τιμόνι?

Πάντα :oops:
Stay tuned!

:shifty:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#449607 Επειδή κουβεντιάζαμε κάποια στιγμή για τους νέους κινητήρες της Μαζντα, ένα ενδιαφέρον άρθρο και βίντεο σχετικά με το πως λειτουργούν:
https://jalopnik.com/be-amazed-by-this- ... 1819890045
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#451091 Zoom zoom racing volume επίλογος (ίσως, μπορεί , θα δείξει, δεν ξέρω ... :help: )

Εγώ λέω ότι θέλω να αγιάσω και δεν με αφήνουν. Εκεί που έλεγα ότι θα ηρεμήσω και θα επικεντρωθώ στην αναζήτηση πρότζεκτ για του χρόνου (βλέπε αντίστοιχο θέμα) έγιναν κάποια πραγματάκια και ο αγώνας της Θεσσαλονίκης πρακτικά θα μου έβγαινε τζάμπα. Κάτι αυτό και κάτι το οτι δεν είχα ξανατρέξει σε πίστα με βρήκε να ετοιμάζομαι για μια ακόμα δεξιοτεχνία.

Βρήκα ένα μισάωρο διαθέσιμο και ξήλωσα πάλι καθίσματα (πλέον το κάνω με κλειστά μάτια κι ένα χέρι δεμένο :lol: ) και ενώ περίμενα καρτερικά να περάσει η ώρα για να πάρω το αυτοκίνητο από το πλυντήριο χτυπάει το τηλέφωνο.
Είχαμε κανονίσει να πάμε παρέα τρία αυτοκίνητα, εγώ και 2 BMW. Ένα μπέρδεμα με τις διαθέσιμες θέσεις και τα άτομα της παρέας με αναγκάζει να ξαναβάλω καθίσματα :rant: με τη χρήση φακού από το κινητό (το με κλειστά μάτια που λέγαμε βοήθησε).

Κυριακή πρωί λοιπόν και στο καφέ που είχαμε δώσει ραντεβού η ώρα περνάει και εμείς ακόμα κανονίζουμε τι και πως. Λίγο πριν αναχωρήσουμε θυμάμαι ότι έχω αφήσει την ταυτότητα σπίτι. Αφήνω λοιπόν τους άλλους να ξεκινήσουν με την εντολή ότι αν δεν τους προλάβω να με περιμενουν στα διόδια και ψάχνω ένα τέταρτο όλη τη ντουλάπα γιατί δεν μπορούσα να θυμηθώ σε ποιο παντελόνι ή μπουφαν την είχα αφήσει. :rant: Τελικά τους πρόλαβα γιατί οι προσθήκες στους εμπρός τροχούς ενός από τα BMW δεν τον άφηναν να περάσει τα 100 χλμ/ώρα χωρίς να πάθει Πάρκινσον από το τρέμουλο και γιατί η κατανάλωση του Μάζντα άγγιξε τα επίπεδα που βλέπει ο φίλτατος Ντιμ στο Έβο του :innocent: (εντάξει στο ρελαντί :lol: ). Η υπόλοιπη διαδρομή κύλησε ομαλά με τον Σπίθα να μου διηγείται για εκείνη τη φορά που πήγαν Θεσσαλονίκη με ένα ascona χωρίς καλοριφέρ που θόλωνε τα τζάμια για πλάκα.

Τελικά φτάσαμε στην πίστα λίγο αργοπορημένοι και μετά τα διαδικαστικά για τη συμμετοχή, παρέα με το φίλο μου το Σπίθα πιάσαμε να βγάλουμε για άλλη μια φορά τα καθίσματα και να αλλάξουμε λάστιχα. Είχα πάρει μαζί μου 4 ζαντολάστιχα για πίσω γιατί τα ηρωικά Μισελέν έχω αρχίσει να τα φοβάμαι. Να δείτε που τελικά θα με αφήσουν στο μοναδικό αγώνα που δε θα έχω άλλα μαζί . Αφού καταφέραμε να είμαστε έτοιμοι είχα χρόνο να πειράξω ένα καλό φίλο που το επίθετο του ειναι και γνωστό ...πτηνό. Μου έδωσε και ένα διαφημιστικό μπλουζάκι το οποίο μάλλον αποδείχτηκε γκαντέμικο. Βέβαια επειδή είναι μπούφος (άλλο πτηνό αυτό, όχι το επιθετό του) το μπλουζάκι ήταν τόσο μεγάλο που μπορουσα να το χρησιμοποιήσω για τέντα. Ευτυχώς είχε συννεφιά και δε το χρειάστηκα.

Έφτασε η ώρα για το πρώτο σκέλος και μπήκα να ζεστάνω λίγο τα λάστιχα στο κομμάτι της πίστας που οι οργανωτές είχαν διαθέσει για αυτό το σκοπό. Δοκιμάζω λίγο το χειρόφρενο (πρώτη φορά είπαμε σε πίστα) και βλέπω ότι η άσφαλτος όχι μόνο έμοιαζε με γυαλόχαρτο αλλά κρατούσε κιόλας. Το Μάζντα δε συγκινείται από το χειρόφρενο και ετοιμάζομαι ψυχολογικά για ρεζιλίκι. Το πρώτο βαρέλι μάλιστα ήταν στην ευθεία της πίστας ακριβώς μπροστά στην κερκίδα. Μαζεύω λοιπόν όση φορά μπορώ από την εκκίνηση , τραβάω χειρόφρενο με δύναμη και τρώω μια σφαλιάρα από τον κώλο του Μάζντα που θα ζήλευε και η Δήμητρα Λιάνη Παπανδρέου (οι νεότεροι μπορείτε να το γκουγκλάρετε) . Τελικά το μόνο κομμάτι της πίστας που κρατούσε τόσο καλά ήταν αυτό που δεν τρέχαμε. Καλό αυτό βέβαια γιατί είχα ετοιμάσει τον Σπίθα για σπορά σε περίπτωση που όργωνα το γκαζόν δίπλα από την πίστα εκεί που είχε βαρέλια σε περίπτωση που δεν χωρούσα. Υπήρχε και ένα κομμάτι της πίστας χωρίς εμπόδια με κάτι λίγους κώνους που σκοπό είχαν να σε αναγκάσουν να επιβραδύνεις , πρακτικά χαλώντας σου την "καλή" γραμμή. Ακόμα κι έτσι ένας έρωτας γεννήθηκε. :inlove: Δηλώνω in love με την οδήγηση σε πίστα, και η τσέπη μου και το Μάζντα ήδη αγχώνονται.

Το παιδί που μου έδωσε το μπλουζάκι είχε φάει την καζούρα του αιώνα γιατί πάντα έκανε ένα λάθος στην διαδρομή σε όσους αγώνες είχε τρέξει. Μέχρι και την περίφραξη τον έβαλα να ελέγξει , μην έχει καμμιά τρύπα και τον χάσουμε αν μπερδευτεί. Δε λένε πως ότι κοροϊδεύεις το λούζεσαι; Μαντέψτε ποιος έκανε το λάθος. :lol: Πως κατάφερα και πέρασα το τελευταίο εμπόδιο της διαδρομής από τη λάθος πλευρά είναι κάτι που ακόμα το ψάχνουν οι ειδικοί. Μιλάμε ότι μέχρι και οι κώνοι στην τελευταία στροφή σε οδηγούσαν να το περάσεις από τη σωστή πλευρά. Αν είσαι μεγάλος οδηγός όμως όπως εγώ καταφέρνεις και το κάνεις λάθος. :metalo:

Στο δεύτερο σκέλος αποφάσισα να τη δω Ρανιοτί. Στην τελική και οι δύο μεγάλη μύτη έχουμε και αυτός στα Ελληνικά Γιάννης θα ήταν. Στο κομμάτι που σας είπα ότι είχε απλά τους κώνους προσπάθησα να έχω λίγο γυρισμένο από πριν το αυτοκίνητο με τιμονιά και άσε του γκαζιού, γιατί τα εμπρός λάστιχα είχαν αποδημήσει προ πολλού. Συν τοις άλλοις έπρεπε να γυρνάω με δευτέρα στην πίστα η οποία και δε ...γέμιζε ποτέ. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι που σε μια δεξιά βρήκε απότομα πρόσφυση το Μάζντα και μόλις ίσιωσε κοπάνησα το κεφάλι μου στην πόρτα. Ευτυχώς φορούσα κράνος γιατί άντε να βρεις μεταχειρισμένη πόρτα.

Τελικά το ρεζιλίκι μπροστά στην κερκίδα δεν το γλύτωσα. Μπορεί να πέρασα το εμπόδιο σωστά αυτή τη φορά αλλά λυπήθηκα να ταλαιπωρήσω τον συμπλέκτη και το γνωστό θέμα με το ηλεκτρόγκαζο ξαναχτύπησε. Έπεσαν τόσο οι στροφές που το αυτοκίνητο έσβησε. :rant: :rant:
Με μένα να βγάζω περισσότερους καπνούς από τα αυτιά απ' ότι οι υπόλοιποι από τα λάστιχα επαναφέραμε το Μάζντα σε κατάσταση Ι.Χ. Αποτελέσματα δεν αναφέρω καν. Θα σας πω μόνο ότι κατάφερα και πέρασα 2 άτομα οπότε δεν τερμάτισα τελευταίος :yahoo: :lol:

Ευτυχώς ο φίλος μου ο ...μπούφος ανέβηκε για πρώτη φορά στη ζωή του στο βάθρο και η μέρα έκλεισε με χαμόγελα και πειράγματα. Εγώ για να είμαι ειλικρινής την έψαξα την πίστα μήπως τελικά βρηκε τρύπα στην περίφραξη και έκοψε δρόμο αλλά τίποτα. Να δεις που τελικά όντως τα κατάφερε.

Τα λάστιχα μου, ο Σπιθας και πολλοί άλλοι λένε να τα παρατήσω αλλά κάτι πήρε το αυτί μου ότι στον τελευταίο αγώνα στις Σέρρες που είναι πάλι σε πίστα θα έχει μετά δωρεάν γεύμα. Και είναι να μη τάξεις φαγητό σε κάποιον με ...βαρύτητα. :rtfm:
Βρήκα κι ένα βιντεάκι από το πρωτο σκέλος για όποιον ενδιαφέρεται. Όποιος δει και κανέναν από τους άλλους αγωνιζόμενους θα καταλάβει και το λάθος.

https://youtu.be/SnZ_lAhlJZ0?t=1011
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#451105 Είσαι άρχοντας !
Aφού το διασκεδάζεις μην το κουράζεις, μια χαρά το πας, άλλωστε η εξέδρα ρίχνει περισσότερο χειροκρότημα στα μικρά και αδύνατα αυτοκίνητα παρά στα τέρατα, περιμένουμε τα νέα σου από την επόμενη με το γνωστό σου ( καλό ) γράψιμο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#451106 Αρχηγος ο Μπλινκυς,πιες του το αιμα,ετσι πρεπει. :yahoo:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#451109
21 quadra έγραψε:Είσαι άρχοντας !
Aφού το διασκεδάζεις μην το κουράζεις, μια χαρά το πας, άλλωστε η εξέδρα ρίχνει περισσότερο χειροκρότημα στα μικρά και αδύνατα αυτοκίνητα παρά στα τέρατα, περιμένουμε τα νέα σου από την επόμενη με το γνωστό σου ( καλό ) γράψιμο.


Όταν μπήκες ανάποδα στο τέλος τους ξεμάτιασες όλους, :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#451111
21 quadra έγραψε:
21 quadra έγραψε:Είσαι άρχοντας !
Aφού το διασκεδάζεις μην το κουράζεις, μια χαρά το πας, άλλωστε η εξέδρα ρίχνει περισσότερο χειροκρότημα στα μικρά και αδύνατα αυτοκίνητα παρά στα τέρατα, περιμένουμε τα νέα σου από την επόμενη με το γνωστό σου ( καλό ) γράψιμο.


Όταν μπήκες ανάποδα στο τέλος τους ξεμάτιασες όλους, :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Η πλάκα είναι ότι το ίδιο λάθος έκανε και ο αλυτάρχης όταν μας έδειχνε τη διαδρομή. Τον πείραζα μετά και του έλεγα ότι θα κάνω ένσταση. :lol: :lol:

Αν ακούσεις στο βίντεο φωνάζει ένας άλλος αγωνιζόμενος να γυρίσω πάλι να το κάνω σωστά για να μην πάει άκυρη η προσπάθεια. Αλλά προφανώς και δεν τον άκουσα. :lol: :lol:

Μια χαρά το διασκεδάζω. Απλά είχα κάνει όρκο να μη ρίξω λεφτά στο Μάζντα (μη έντιμος, πρότερος βίος ) και με αγχώνει ενδεχόμενη ζημιά.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#453819 Βγαίνω σήμερα βόλτα στο κέντρο και έξω απο σουπερμάρκετ πετυχαίνω να κληρωνεται "ολοκαίνουριο" Εικόνα
Το περίεργο είναι ότι όχι μόνο είναι πινακιδωμενο που το λες και αναμενόμενο αλλά και περασμένο ΚΤΕΟ πριν 1 μήνα

Εικόνα
Να υποθέσω λοιπόν ότι είναι τουλάχιστον 4 ετών ώστε να έχει την υποχρέωση ΚΤΕΟ ? Θυμάται κανείς πότε έκλεισε η ΕΛΜΑ ? Γιατί στο εσωτερικό έχει το χαρτί της μεταφοράς που γράφει ΕΛΜΑ BARCELONA . Το αστείο είναι ότι η κλήρωση θα γίνει 4/2018 οπότε θα μείνει και ένα εξάμηνο μπροστά στο σουπερμάρκετ!
Τελευταία επεξεργασία από belgarion και 13 Νοέμ 2017, 21:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#453820 φιλος τη δεκαετια του 90 του ετυχε σε κληρωση 205 1000 cc
Μολις το πηρε,κατευθειαν στο συνεργειο του Κορβεση στη Συγγρου τοτε,και εγινε 1,9 gti σε 10 μερες. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#453842
belgarion έγραψε:Θυμάται κανείς πότε έκλεισε η ΕΛΜΑ ?


Τον Ιούλιο του 2014 έκλεισε

ΥΓ. Δεν είναι κακό σαν δώρο πάντως!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#453844
belgarion έγραψε:Βγαίνω σήμερα βόλτα στο κέντρο και έξω απο σουπερμάρκετ πετυχαίνω να κληρωνεται "ολοκαίνουριο" Εικόνα
Το περίεργο είναι ότι όχι μόνο είναι πινακιδωμενο που το λες και αναμενόμενο αλλά και περασμένο ΚΤΕΟ πριν 1 μήνα

Εικόνα
Να υποθέσω λοιπόν ότι είναι τουλάχιστον 4 ετών ώστε να έχει την υποχρέωση ΚΤΕΟ ? Θυμάται κανείς πότε έκλεισε η ΕΛΜΑ ? Γιατί στο εσωτερικό έχει το χαρτί της μεταφοράς που γράφει ΕΛΜΑ BARCELONA . Το αστείο είναι ότι η κλήρωση θα γίνει 4/2018 οπότε θα μείνει και ένα εξάμηνο μπροστά στο σουπερμάρκετ!


Ήθελα να το γράψω από την προηγούμενη εβδομάδα και μου διέφυγε. Μα μαζντα 2; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#461386 Παίδες ,
Αδυναμίες και default προβλήματα των Cx7 ξέρουμε (εκτός κατανάλωσης) ?

Όχι να πάρω και να μου τα λέτε μετά , τώρα να τα πείτε ! :lol: :lol: :lol:

Dim δυναμώνουν αυτά ή είναι στην κατηγορία «μήν εγγίζετε, εύθραστον» σαν του Σουμπαρού μου ?