Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#789593 Προσοχή κυκλοφορεί πολύ σαβουρέ καύσιμο. Το κατάλαβα μετά από μια επίσκεψη στους κουμπάρους βάζοντας Τούρκικο premium diesel . Το χρυσοπλήρωσα ( 1,81e) αλλά το αμαξάκι πετούσε όπως παλιά, άρπαζε με τη μια.
Εδώ "χάλασε" κι ο μόνιμος ο δικός μου . :x
Άβαταρ μέλους
By 224v
#789597 Πολύ γνωστοί μου, λένε ότι φουλαροντας σε Βουλγαρία η ένδειξη χλμ, είναι μεγαλύτερη, από όταν φουλαρουν Ελλάδα, σε επανηλλειμένα γεμίσματα.
Ισχύει??

.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#789598
mousatos έγραψε:Προσοχή κυκλοφορεί πολύ σαβουρέ καύσιμο. Το κατάλαβα μετά από μια επίσκεψη στους κουμπάρους βάζοντας Τούρκικο premium diesel . Το χρυσοπλήρωσα ( 1,81e) αλλά το αμαξάκι πετούσε όπως παλιά, άρπαζε με τη μια.


Εδω ξερω καλα που να γεμισω. Αθηνα που δεν ημουν σιγουρος, σκεφτηκα σαν ασφαλη τη λυση του εταιρικου...

Στην αρχη νομιζα οτι με τιμωρησε ο Θεος και αναψε το λαμπακι :lipsealed:

Φτανω που λετε κατακοπος μετα απο το πιο βασανιστικο ταξιδι ΕΒΕΡ, αφου ηταν η πρωτη φορα ΕΒΕΡ που το εβγαλα με ενα ντεποζιτο βενζινα μη ξεπερνωντας τα 150χμ/ω...
Λεω στο παλικαρι "Καλησπερα, γεμισε το απλη αμολυβδη".
Κλασσικος υπαλληλος Σελλ μου αρχιζει "Να βαλω την αλλη την καλυτερη μπλα μπλα μπλα"
Απανταω ευγενικα "Οχι φιλε, την απλη αμολυβδη βαλε".
Και τολμαει ΞΑΝΑ "Με την αλλη να ξερεις οτι καιει λιγοτερη βενζινα".
Ε δεν κρατηθηκα ο χριστιανος "Ρε μεγαλε βαλε την απλη και μη μου ζαλιζεις τα παπαργια κι ερχομαι κι απο δυσκολο ταξιδι".
Μαζευτηκε λιγακι και μου λεει "Εμενα η δουλεια μου ειναι να τα πω αυτα".
Του απαντησα οτι "Σε καποιον που σου λεει εξαρχης τι να βαλεις, δε δικαιολογεισαι να επιμενεις τοσο πολυ, αντε 1 φορα να το ελεγες και πολυ που θα σου ηταν".

Τεσπα, μετα με πιασαν οι τυψεις που μιλησα ετσι στο παλικαρι (κι ας ητανε μαλακας). Και καπου εκει στις τυψεις αναψε και το λαμπακι της κολασης απο το μοτορι και σκεφτηκα την περιβοητη "θεια δικη" :s_devil

Ηθικο διδαγμα:
Για ολα φταιει ο Κουλης. Αν δεν ειχε παει 2φευγα η βενζινα, δε θα κατεβαινα Αθηνα τοσο αργα και στα ορια της ψυχολογικης καταρρευσης :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#789605 εγω παντως στο προσφατο ταξιδι απο Γερμανια δεν ειδα διαφορες.Ιδια τελικη εβγαζε παντου :shifty:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#789610
dimviii έγραψε:εγω παντως στο προσφατο ταξιδι απο Γερμανια δεν ειδα διαφορες.Ιδια τελικη εβγαζε παντου :shifty:


Σε σκεφτομουνα για 2 πραγματα πριν απο λιγο!

1) Φαντασου να ημουνα με κανενα Τεζλα στο ταξιδι και μετα απο 3-4 στασεις για "κατουρημα" :shifty: και 6 ωρες στο δρομο, να με νευριαζε ετσι ανθρωπος. Σφαγη θα ειχαμε :lipsealed:

2) Σου βγαζει 520 χιλιομετρα αυτονομια τελικιασμενος? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#789613
224v έγραψε:Πολύ γνωστοί μου, λένε ότι φουλαροντας σε Βουλγαρία η ένδειξη χλμ, είναι μεγαλύτερη, από όταν φουλαρουν Ελλάδα, σε επανηλλειμένα γεμίσματα.
Ισχύει??

.

Βρε είναι επαγγελματίες μαφιόζοι. Έχω βάλει κάτι τρελές σαβούρες εκεί, ειδικά shell . Παρακαλάς απλά να δουλεύει και να μη σου σβύνει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#789618
224v έγραψε:Πολύ γνωστοί μου, λένε ότι φουλαροντας σε Βουλγαρία η ένδειξη χλμ, είναι μεγαλύτερη, από όταν φουλαρουν Ελλάδα, σε επανηλλειμένα γεμίσματα.
Ισχύει??

.


Ισχύει, με 60 € έβγαλα σχεδόν διπλάσια χιλιόμετρα.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#789644 Είναι κατηφόρα από Βουλγαρία

Sent from hell >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#789652
George_Prix έγραψε:
1) Φαντασου να ημουνα με κανενα Τεζλα στο ταξιδι και μετα απο 3-4 στασεις για "κατουρημα" :shifty: και 6 ωρες στο δρομο, να με νευριαζε ετσι ανθρωπος. Σφαγη θα ειχαμε :lipsealed:

δεν θα υπηρχε καμια σφαγη.Θα περναγες τα συνορα καμια μερα αργοτερα. :shifty:

George_Prix έγραψε:2) Σου βγαζει 520 χιλιομετρα αυτονομια τελικιασμενος? :hmmm:

δεν καιει πολυ τελικιασμενος,σιγουρα βγαζει πολυ παραπανω απο 520,καπου 650-700 υπολογιζω.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#789824
224v έγραψε:Πολύ γνωστοί μου, λένε ότι φουλαροντας σε Βουλγαρία η ένδειξη χλμ, είναι μεγαλύτερη, από όταν φουλαρουν Ελλάδα, σε επανηλλειμένα γεμίσματα.
Ισχύει??

.


Οι Βούλγαροι λένε το ίδιο για το Ελληνικό πετρέλαιο πάντως... :lol: :lol:


dimviii έγραψε:
George_Prix έγραψε:
George_Prix έγραψε:2) Σου βγαζει 520 χιλιομετρα αυτονομια τελικιασμενος? :hmmm:

δεν καιει πολυ τελικιασμενος,σιγουρα βγαζει πολυ παραπανω απο 520,καπου 650-700 υπολογιζω.


Tesla owners:

Εικόνα

:shifty: :shifty: :shifty: :shifty: :shifty:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#791051
dimviii έγραψε:δεν καιει πολυ τελικιασμενος,σιγουρα βγαζει πολυ παραπανω απο 520,καπου 650-700 υπολογιζω.


ΤΙ ΓΑΜΑΤΗ ΑΜΑΞΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΡΕ ΠΣΤ ΜΟΥ :metalo: :metalo: :metalo: :metalo: :metalo: :metalo:

ΘΑ ΜΑΣ ΠΗΔΗΞΕΙ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΝΤΡΑ :metalo: :metalo: :metalo: :metalo: :metalo: :metalo: :metalo:

Ολα καλα Ντιμη? :shifty: Τα φτιαξαμε παλι? :shifty:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#791881
George_Prix έγραψε:Και κατι που ξεχναω να ρωτησω εδω και καιρο...

Απο το στουκο που ποσταρισα στο αλλο τοπικο, μου εμεινε ενα κουσουρακι που θελω να φτιαξω σε καποια φαση. Τα πραγματα που αλλαξα για αυτο το μικρο τρακαρισματακι ηταν ενα κατεβατο και τα εβαλα ολα οριτζιναλ μεταχειρισμενα. Εβγαινε πολυ κατω απο τα ιμιτασιον και τα εμπιστευομαι πολυ περισσοτερο.

Το κουσουρακι λοιπον ειναι οτι το δοχειο νερου για τα πιτσιλιστηρια καπου ειχε μια τρυπουλα που δε φαινοτανε και χανει νερο ζγα ζγα.

Ο κωδικος του εξαρτηματος ειναι 3B0955453AF. Σε μερικα που ειχα ψαξει με μεταχειρισμενα δεν το βρηκα. Στο νετ βρηκα το εξης που δειχνει να ειναι το σωστο:

https://www.antallaktikaonline.gr/metzger/7495875

2 ερωτησεις:
1) Αυτο το πραμα μπαινοβγαινει ευκολα ή πρεπει να ξηλωθει "το μισο αμαξι"? Μπορω δηλαδη να παω σε ενα συνεργειο στη γειτονια και να μου το περασει τσακ-μπαμ?
2) Τι ακριβως σημαινει αυτο το "με καπακι, χωρις αισθητηρα" που γραφει ο ποιητης? Τι αισθητηρας ειναι αυτος που δεν εχει το συγκεκριμενο? Αισθητηρας για να αναψει το λαμπακι οτι αδειασε?


Τελικα το πηγα σε ενα φαναρτζη... Ξηλωσε το θολο και ειδαμε οτι εχανε απο το μοτερακι κι οχι απο το παγουρι. Βρηκε ενα μεταχειρισμενο, το εφερε και το περασε. 1 ωρα υποθεση και 50 ευρα. Χαλαλι αφου δε βλεπω το αναμενο λαμπακι και εχω και νερο να ξεβρωμισω τα τζαμια :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#793033
Άβαταρ μέλους
By postruck
#793070 A59....ενας κωδικός που έχει γίνει θρύλος,για οποιον έχει ασχοληθεί με τα vw golf και τους αγώνες. Αν είχε μπεί σε παραγωγή, δεν ξέρω αν θα είχε τόση φήμη,οπως σήμερα,αλλα σίγουρα μερικοί βελτιωτές θα είχαν βγάλει καλό μεροκάματο.
Ενας απο αυτούς είναι και ο Μπουλέκος,ο οποίος,κατάφερε τότε και έφερε στην Ελλάδα, την μία απο τις 4 ετοιμες καρότσες που είχε φτιάξει η SMS απο το Α59.Θα περίμενε κάποιος να έφτιαχνε ενα body kit Α59,αλλα το μοναδικό κομμάτι που έφτιαξε σε αντίγραφο,ήταν το καπό.
Δεν γνωρίζω τώρα, αν ακόμα το έχει στο μαγαζί του, το Α59 και σε τι κατάσταση είναι.