Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#616874 Οκ, είναι καλύτερο στο δρόμο, έτσι θα είναι για να το λες. Είναι όμως πολύ πιο άγευστο εμφανισιακά, ενώ η Volvo έχει περισσότερη πληρότητα στη γκάμα της. Πχ plug-in hybrid Τ8.
Πώς συγκρίνονται από θέμα τιμής κι εξοπλισμού;
Άβαταρ μέλους
By elteo
#616877
Deleted User 1 έγραψε:To όχημά μου για το ΣΚ. Αρκετά καλό θα έλεγα. Υπολείπεται κατάτι από την κορυφή της κατηγορίας σε ότι αφορά την ποιότητα εσωτερικού αλλά το βρίσκω αρκετά εμφανίσιμο και από τη σύντομη βόλτα που του έκανα είναι σίγουρα πολύ καλύτερο στο δρόμο από το εντελώς φορτηγό XC90.

ΕικόναΕικόνα
Εικόνα
Εικόνα

< >


Γοτθική σχεδίαση. Brutal αλλά ρε παιδί μου άσχημο. Καμία φινέτσα πάνω του. Χίλιες φορές το XC90.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#617440 Τα τελευταία 2+ χρόνια πρέπει να χω δοκιμάσει πάνω από 50 αυτοκίνητα, υπολογίζοντας και το ίδιο μοντέλο σε διάφορες εκδόσεις. Ε το Touareg ήταν ίσως το μοναδικό που είπα ότι ναι, αξίζει τα λεφτά του και αν τα είχα τα έδινα.

Θεωρώ ότι είναι από τις περιπτώσεις εκείνες του VAGελόομίλου που παίρνεις πολύ αμάξι σε νορμάλ χρήματα σε σχέση με τα αντίστοιχα Audi/Porsche στη συγκεκριμένη περίπτωση. Κάτι αντίστοιχο βασικά με το Seat μου σε σχέση Golf R/S3.

Του κανα περίπου 300χλμ από την Πέμπτη και η κατανάλωση ήταν κάτω από 10λτ και γενικά πάω εντελώς αντιοικονομικά. Πολύ καλό μοτέρ ΑΛΛΑ απροσδόκητα πολύ lag για τα 3λτ του. Φταίει βέβαια αρκετά και το κιβώτιο το οποίο είναι νωχελικά ρυθμισμένο ακόμα και στο sport ή τέλος πάντων τόσο μπορεί (που δεν το πιστεύω) ως αυτόματο με μετατροπέα. Επίσης απαράδεκτο το γεγονός ότι με 95.000€ παίρνεις 8 ηχεία και ήχο αντίστοιχο Seat Leon. Λίγο ντροπή δηλαδή. :lol:

Μία ακόμα μικρή ένσταση έχει να κάνει με την ποιότητα κύλισης και γενικότερα τη συμπεριφορά της έξτρα αερανάρτησης. Δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι αξίζει τα χρήματά της ειδικά αν αναλογιστούμε πόσο επιρρεπείς έχουν αποδειχθεί αυτές οι αναρτήσεις ανεξαρτήτως κατασκευαστή. Το αμάξι δεν το λες σε καμία περίπτωση μαγικό χαλί ακόμα και στην επιλογή comfort και δε νομίζω ότι φταίγανε οι (έξτρα) 20αρες γι' αυτό. Επίσης θα ήθελα να ψάξω λίγο τα τεχνικά της 4κίνησής του γιατί σε κάτι έργα που κάνουν έξω απ' το πατρικό μου το έβαλα επίτηδες να σκαρφαλώσει και έδειξε κάποια σχετική δυσκολία με χαζοσπιναρίσματα του πίσω άξονα. :hmmm:

Κατά τα άλλα το αμάξι είναι εξαιρετικό σε χώρους (χώρεσε κουτί 55αρας σχεδόν χωρίς να ρίξω καθίσματα), ποιοτικά δεν είναι κορυφή (υποδεέστερο από Χ5 πχ) αλλά είναι απόλυτα αποδεκτό για το κόστος του και το όλο infotaiment είναι φανταστικό. Φυσικά η γυναίκα ενθουσιάστηκε με την αφθονία σε οθόνες, την πολύ ψηλή θέση οδήγησης (που γίνεται ακόμα υψηλότερη με τη ρυθμιζόμενη αερανάρτηση), τη γενικότερη ησυχία κτλ οπότε αντιλαμβάνεστε γιατί πουλάνε τόσο αυτά τα αυτόκινητα σε σχέση με τα αντίστοιχα σεντάν.

Overall ολοκληρωμένο full size SUV με οικονομία κίνησης ανώτερη από hot hatch. Τι άλλο να ζητήσει ο μέσος οικογενειάρχης οδηγός που μπορεί να διαθέσει αυτά τα χρήματα για αυτοκίνητο?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#617441
Deleted User 1 έγραψε:. Ε το Touareg ήταν ίσως το μοναδικό που είπα ότι ναι, αξίζει τα λεφτά του και αν τα είχα τα έδινα.
Φυσικά η γυναίκα ενθουσιάστηκε με την αφθονία σε οθόνες, την πολύ ψηλή θέση οδήγησης . Τι άλλο να ζητήσει ο μέσος οικογενειάρχης οδηγός που μπορεί να διαθέσει αυτά τα χρήματα για αυτοκίνητο?


:shifty:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#617445 Ε εγώ δε μπορώ να τα διαθέσω οπότε problem solved. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#617447 Είμαι σίγουρος πως σαν τεχνολογία και ευκολίες θα είναι στην κορυφή, εμφανισιακά πάντως, είναι χάλια. Από το πλάι θυμίζει Tiguan, ενώ από εμπρός γκαραζόπορτα. Φάτε μάτια ψάρια βέβαια, αφού σε κάτι τέτοιο μάλλον δεν πρόκειται καν να μπω, όχι να το... αγοράσω κιόλας, αλλά μπροστά του το Volvo είναι αριστοτέχνημα.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#617448 Μα ΕΝΕΝΗΝΤΑΠΕΝΤΕ χιλιάρικα γι' αυτό το πράγμα :lipsealed: ;;
Τόσα αυτοκίνητα υπάρχουν με τόσα πολλά χρήματα, αυτό στα μάτια μου φαίνεται σαν αυτοκινητιστική ύβρις :oops: ...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#617449
Deleted User 1 έγραψε:Ε εγώ δε μπορώ να τα διαθέσω οπότε problem solved. :lol:


μπορει να δυνατε να τα διαθεσει ο πεθερος.Μην εισαι αρνητικος. :rtfm: :x
Άβαταρ μέλους
By elteo
#617452
Govus έγραψε:Μα ΕΝΕΝΗΝΤΑΠΕΝΤΕ χιλιάρικα γι' αυτό το πράγμα :lipsealed: ;;
Τόσα αυτοκίνητα υπάρχουν με τόσα πολλά χρήματα, αυτό στα μάτια μου φαίνεται σαν αυτοκινητιστική ύβρις :oops: ...


95 τα λες και ευκαιρία. :shifty:

δες τα άλλα μεγάλα σουβ-λάκια του ομίλου πόσο κοστίζουν και θα καταλάβεις. :shifty:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#617453
dimviii έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Ε εγώ δε μπορώ να τα διαθέσω οπότε problem solved. :lol:


μπορει να δυνατε να τα διαθεσει ο πεθερος.Μην εισαι αρνητικος. :rtfm: :x

Αν τα διαθέσει ο πεθερος από εκεί που είναι τότε θα μιλάμε για πρώτης τάξεως μεταφυσικό φαινόμενο οπότε ο αρνητισμός μου θα είναι το μικρότερο από τα προβλήματα μας.

elteo έγραψε:
Govus έγραψε:Μα ΕΝΕΝΗΝΤΑΠΕΝΤΕ χιλιάρικα γι' αυτό το πράγμα :lipsealed: ;;
Τόσα αυτοκίνητα υπάρχουν με τόσα πολλά χρήματα, αυτό στα μάτια μου φαίνεται σαν αυτοκινητιστική ύβρις :oops: ...


95 τα λες και ευκαιρία. :shifty:

δες τα άλλα μεγάλα σουβ-λάκια του ομίλου πόσο κοστίζουν και θα καταλάβεις. :shifty:

Αυτό. Το μόνο ανταγωνιστικό τιμολογιακά είναι το XC90 κι αυτό λόγω 2λτ. Γενικά όμως επειδή το χω οδηγήσει κι αυτό αρκετά, το θεωρώ υποδεέστερο του Touareg. Τα υπόλοιπα premium της κατηγορίας είναι με το καλημέρα μίνιμουμ +20Κ οπότε το φάουβε το λες και ευκαιρία.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#617457 Όχι βέβαια. Κι άλλα αξίζουν. Απλά αυτό το βρήκα εξαιρετικά ολοκληρωμένο ως πακέτο. Αλίμονο αν ήταν διαφορετικά για κάτι που κοστίζει 95Κ.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#617465 Πήρε ένας συνάδελφος το Τ8 ΧC90 και έφτασε για πλάκα 115.000 :dizzy: :dizzy:
Κατά τα λοιπά ούτε και εγώ τρελαίνομαι με το Touareg .Περάσαν και τα χρόνια που έκανε κάποια αίσθηση όταν πρωτοβγήκε η πρώτη γενιά...
Ίσως εξακολουθεί να είναι καλό εκτός δρόμου αν βάλεις off road pack .
Άβαταρ μέλους
By markvag
#617469 Και θα πας ένα αμάξι των 100Κ εκτός δρόμου, να σου το χτυπάνε κοτρώνες, να γρατζουνάνε το χρώμα κλαδιά, κτλ;;; :lol: Δεν νομίζω να το κάνουν πολλοί...