Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#16044 Image


Image



Jeep is a brand of American automobiles that is a division of Chrysler Group LLC, a wholly owned subsidiary of Italian multinational automaker Fiat S.p.A..
The former Chrysler Corporation acquired the Jeep brand, along with the remaining assets of its owner American Motors, in 1987.
Jeep's current product range consists solely of sport utility vehicles and off-road vehicles, but has also included pickup trucks in the past.

The first Willys MB Jeeps were produced in 1941, making it the oldest off-road vehicle ever made, and the first civilian models were produced in 1945.
It inspired a number of other light utility vehicles, such as the Land Rover.

The original Jeep vehicle that first appeared as the prototype Bantam BRC became the primary light 4-wheel-drive vehicle of the United States Army and Allies during World War II, as well as the postwar period.
Many Jeep variants serving similar military and civilian roles have since been created in other nations.


Image

Image

Image

Image

Image

Image


Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#30291 Δεν περίμενα ότι θα το λεγα ποτέ αλλά ο καινούριος τσερόκης είναι πολύ καύλα...



Γερνάω; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#30299 Εξωτερικά είναι απλά διαφορετικό. Το εσωτερικό πιο ευρωπαϊκό. Αλλά Jeep® δεν είναι...

Σαν κάτοχος GC 2009, δεν θα το άλλαζα με το καινούριο. Είτε σου αρέσουν τα Jeep, είτε όχι. Πιστεύω ότι θα χάσουν αυτό το φανατικό κοινό που είχαν. Από την άλλη επιχείρηση είναι, κέρδος θέλει. Σίγουρα με τα νέα μοντέλα απευθύνεται σε περισσότερο κόσμο. Έριξε τις τιμές και τα έκανε λίγο πιο soft. Άλλωστε η πλειοψηφία αυτών σπάνια βγαίνει στα βουνά :(
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#30300 Για το grand θα συμφωνήσω. Αυτό του βίντεο από την άλλη τελείως για τον π.....
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#30303 Δεν θα αγόραζα ποτέ τέτοιο όχημα γιατί δεν θα το χρησιμοποιούσα για το λόγο που έχει σχεδιαστεί (το συγκεκριμένο που έχει off road δυνατότητες), αλλά μου αρέσει σαν σχήμα γιατί ξεφεύγει από το κουτοειδές σουλούπι που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε.

Οι πινελιές της FIAT στο εσωτερικό και στους κινητήρες θα βοηθήσουν πολύ τις πωλήσεις στην Ευρώπη.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#30305 Σκέψου ότι σε κάποιους αρέσει, αυτό το κουτοειδές που γράφεις.

Εγώ θα άλλαζα το δικό μου, μόνο με range. Όχι όμως το καινούριο που στρογγύλεψαν, αλλά το προηγούμενο.


Όσο για το αν γερνάς.... Όλοι μεγαλώνουμε.
10 χρόνια πριν κοιτούσα για κιλά/ίππο και σήμερα κοιτάω χώρους και άνεση... :innocent:
Άβαταρ μέλους
By dstou
#30307 Αυτό είναι το θέμα, οι πινελιές Φίατ. Στο φινάλε και εγώ που μένω στας Ευρώπας άμα το έπαιρνα θα το έπαιρνα για την ανόθευτη αμερικανιά του, η ντεμί δεν με ενδιαφέρει.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#30309 Εικόνα

Εικόνα


Μ'αρέσει.
Γενικά δεν θα κοιτούσα γερμανικό στην κατηγορία αυτή. Τα έχω βαρεθεί.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#30310 Λένε ότι οι εκδόσεις trailhawk θα εξασφαλίζουν ακριβώς αυτό.
Το να μη χαθεί δηλαδή ο χαρακτήρας των Jeep.

Όταν λέω για πινελιές FIAT εννοώ και τους entry level κινητήρες.

Ο 2λιτρος diesel νομίζω ότι αποδίδει όσο ο 2,8 που είχε ο προηγούμενος φτηνότερος τσερόκης.

Ανόθευτα τέλη και ανόθευτη κατανάλωση δηλαδή... :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#168855 Να ένα τοπικό στο οποίο δεν πίστευα ποτέ ότι θα έγραφα.

Επί της ουσίας, θέλω για λογαριασμό μίας φίλης μου να κάνω σέρβις σε ένα Cherokee 2.5 του 2005 (αυτό με τα στρογγυλά φανάρια). Υποθέτω ότι θα είναι αρκετά εκτεταμένο σέρβις, καθώς το αυτοκίνητο ήταν ακινητοποιημένο για δύο περίπου χρόνια (προκρίθηκε η λύση καινούριου αυτοκινήτου με leasing αντί της πληρωμής εξωφρενικών τελών και φόρου πολυτελείας!).

Για λόγους κόστους, θα προτιμούσα να αποφύγω την αντιπροσωπεία - είχε κάνει μία επαφή αλλά της είπαν ένα εξωφρενικό ποσό. Έτσι, ψάχνω για συνεργείο που να έχει κάποια γνώση για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (εγώ προσωπικά δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ιδέα από Jeep), με λογικές τιμές.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη! :)
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#168893 Θεσσαλονίκη είναι ο Καλακίδης στον παράδρομο του περιφερειακού. Στο ύψος του makro. Jeepers λέγεται.
Να ξέρεις ότι γενικά τα ανταλλακτικά είναι ακριβά. Αναλώσιμα και μη.
Σελίδες για να κοιτάξεις ανταλλακτικά...

http://www.factorychryslerparts.com/
http://www.moparpartsoverstock.com/
http://www.factorymoparparts.net/
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#168895 kyr80 σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Ξέχασα όμως να διευκρινίσω ότι το αυτοκίνητο βρίσκεται Αττική. Ως προς τα ανταλλακτικά, κάτι έχω καταλάβει...!
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#168910 Θα πας στον Γιασημάκο, Πεντέλης 102 Μαρούσι, 2106139820
Πολύ γνώστης ο Χρήστος, τίμιος και με σχετικά καλές τιμές. :)
Από αντιπροσωπεία κλάσεις ανώτερος και βέβαια φθηνότερος.
Άβαταρ μέλους
By NickNT
#168957
junior gt έγραψε:Θα πας στον Γιασημάκο, Πεντέλης 102 Μαρούσι, 2106139820
Πολύ γνώστης ο Χρήστος, τίμιος και με σχετικά καλές τιμές. :)
Από αντιπροσωπεία κλάσεις ανώτερος και βέβαια φθηνότερος.


Ωραία, σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Λογικά θα το πάω προς τα τέλη του μήνα, με γερανό (προφανώς πινακίδες το 2016 πάλι!).

:)
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#168989 Γιατι δεν παιρνεις πινακιδες το Δεκεμβριο; 73 ευρω ειναι. Πιο πολλα θα παρει πηγαινε ελα ο γερανος.

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους