Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#550371
cosneo έγραψε:Αντρέα γράψε κάποια στιγμή πως σου φάνηκε το βενζίνης?! :)


Το βάζω εδώ @cosneo

Ήταν με τα 70 άλογα.
Δεν είχα πρόβλημα μέσα στο Ηράκλειο αλλά στην εθνική οδό Ηράκλειο - Άγιος Νικόλαος και στον επαρχιακό για Χουδέτσι, με τον diesel ή τον 0,9 - 90hp θα ήταν πολύ καλύτερο.

Καταναλώση στο trip computer έλεγε 6,8lt/100km χωρίς να δώσω σημασία (200 χιλιόμετρα έκανα συνολικά).

Μου φάνηκε καλοφτιαγμένο και άνετο και μου έκαναν εντύπωση οι χώροι του, έχει μεγαλώσει πολύ ειδικά στο πλάτος.
Σε σχέση με ότι είδα στην έκθεση πρέπει να είναι το μόνο στην κατηγορία του με μαλακά πλαστικά και φαίνεται μεγαλύτερης κατηγορίας μέσα.

Το θέμα είναι ότι μου μπήκαν ιδέες να αλλάξω το coltακι

Αυτό είναι:ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#550373 Ωραίο το μέσα έξω αλλά τα τασια του βασικού από στοκ 20ετιας+ ... τραγικό! Ακόμα και το Sunny του 91 ομορφότερα είχε...
Ο συνδυασμός γκρι έξω, μπεζ μέσα μου θυμίζει το QQ μου που ποτέ δεν κατάλαβα αν δένουν χρωματικα. Δεν μου ταιριαζαν.
Στο νετ διαβάζω για καλύτερο στήσιμο στον δρόμο στα diesel από τα βενζίνης και το td diesel που είχα κάνει ήταν σχετικό σφιχτο οπότε δεν ξέρω πόσο "μαλακό" είναι το βενζινοκινητο.
Τσιμπημενη η κατανάλωση του μάλλον...
Στο τιμόνι τα κουμπάκια είναι του criuse control ή του speed limiter?

Τεσπα. Να ξαναπώ τον πόνο μου, το λατρεύω αυτό το αυτοκίνητο και το θέλω πολύ (σε γκρι με οοοοολες τις πορτοκαλί λεπτομέρειες/αξεσουάρ), ήθελα όμως να φοράει τουλάχιστον τον 1.2Τ. Και όσο βλέπω στα ελληνικά και ευρωπαϊκά στατιστικά να πουλάει πολύ καλά δεν πρόκειται να ασχοληθούν με ισχυροτερους κινητήρες από τα 90 άλογα αν και έχουν εξτρα προγράμματα που diesel και 0.9Τ τα ανεβάζουν πάνω από τα 100 άλογα.
Μια χαρά για νοικιαρικα, εταιρικά leasing ή δεύτερα οικογενειακά.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#550377 Γκρι με πορτοκαλί είναι ο τέλειος συνδυασμός..Για γκρι πήγα αλλά έφυγα με μπλε...


< >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#550383 Manolio εμένα το δικό σου μ’ αρέσει περισσότερο απ’ όλα σαν χρωματικός συνδυασμός.

Cosneo ίσως βγάλουν κάποια έκδοση με τον καινούργιο 1.000 που να έχει παραπάνω άλογα.
Πάντως όντως πουλάει πολύ καλά.

Τα τάσια πραγματικά χάλια. Αν δεις είχε και άλλη οθόνη στον πίνακα οργάνων απ’ ότι του Μανώλη και δεν είχε ξεχωριστούς δείκτες βενζίνες και θερμοκρασίας. Ήταν όμως η βασική έκδοση και ήταν προσεγμένη. Μέχρι και χαμηλά στην κονσόλα στα πόδια δίπλα από το λεβιέ ταχυτήτων ήταν επενδεδυμένο με κάτι σαν δερματίνη (;;) και έντονες ραφές και έδειχνε πολύ ωραίο (φαίνεται και λίγο στην τελευταία φωτογραφία).
Τελευταία επεξεργασία από Andreasdik και 17 Νοέμ 2018, 14:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#550384 Εγώ πιστεύω ότι θα του Ταίριαζε πολύ το 1.2Τ όπως και αν βγάζανε κι ένα "nismo" με τον 16αρι κινητήρα του clio και τιμή κανένα 20-22 χιλιάρικα θα χτυπούσε πολύ άνετα τον ανταγωνισμό γιατί το αυτοκίνητο έχει και πολύ ωραίο στήσιμο...


< >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#550389 Περιμεντε κάνα facelift για να μπουν πιο σπιρτοζοι κινητήρες.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#550441 Ή ίσως μετά το λανσάρισμα του νέου αρχηγοπουλου Clio που αποκλείεται να το έχουν μόνο με κινητήρες 90 ίππων.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#550747 Να ενημερώσω για το start stop ότι πήγα αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι είχε χάσει λίγο χωρητικότητα η μπαταρία.Μου είπαν ότι οδηγία της Nissan είναι να γίνει φόρτιση και μετά αν ξαναχασει τότε να γίνει αντικατάσταση αλλά δεν δέχτηκα γιατί το αμάξι είναι 6 μηνών και ζήτησα απευθείας αντικατάσταση !εν τελεί θα γίνει αλλαγή μπαταρίας με καινούργια!


< >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#550916 Φαγώθηκε να τους συγχωνεύσει με τη Renault....
Ας πρόσεχε, σιγά μη το δεχόντουσαν οι Ιάπωνες :shifty:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#550922 Αγορασε η Mitsoubishi Την Ρενω και Νισσαν???
Άβαταρ μέλους
By mirage
#550923 Το ανάποδο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#550927
mirage έγραψε:Το ανάποδο.


Α!!! Ο.κ.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#551055 Εδώ και καιρό διάβαζα στο νετ ότι ο Ghosn είχε αρκετά ενδοεταιρικα θέματα με μεγαλύτερα ότι η Renault πλέον δεν τον ήθελε, καθυστερουσε την ανάπτυξη της Mitsubishi και το σοβαροτερο ότι η Nissan στις ΗΠΑ σημειώνει μεγάλη πτώση. Ήταν λίγα τα ψωμιά του...
Σήμερα η Renault θα πρότεινε αντικαταστατη του και ως την Παρασκευή θα αποφασίσουν και οι δύο Ιάπωνες.