Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#625504 Χάνεις την live κίνηση όμως
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#625505 Και φορτίζεις το κινητό παράλληλα.
Για αυτό και πλέον οι κατασκευαστές τοποθετούν ασύρματη φόρτιση. Γιατί η σύνδεση με ΒΤ στο αυτοκίνητο, κατεβάζει τη μπαταρία.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#625506 Αφού έχει και το Tom Τοm live.
Η μπαταρία στο κινητό της συζύγου δε βλέπω να πέφτει ιδιαίτερα.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#625515
Giuseppe Busso έγραψε:Και φορτίζεις το κινητό παράλληλα.
Για αυτό και πλέον οι κατασκευαστές τοποθετούν ασύρματη φόρτιση. Γιατί η σύνδεση με ΒΤ στο αυτοκίνητο, κατεβάζει τη μπαταρία.


What? Η σύνδεση από μόνη της (για τηλέφωνα, ακόμα και streaming) δεν κάνει καμιά ιδιαίτερη αυξημένη κατανάλωση.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#625535
drdino έγραψε:
What? Η σύνδεση από μόνη της (για τηλέφωνα, ακόμα και streaming) δεν κάνει καμιά ιδιαίτερη αυξημένη κατανάλωση.


Κατάλαβες καλά τι θέλω να πω. Σίγουρα δεν το φορτίζει πάντως. Πχ είσαι στο αμάξι και κάνεις μια τηλεφωνική κλήση 20 λεπτά κατά τη διάρκεια της οδήγησης. Αλλάζεις κεραίες, αυξομειώνεται το σήμα, η μπαταρία πέφτει.
Φεύγεις βιαστικά από το σπίτι, δεν έχεις φορτίσει το κινητό. Γίνεται στο αμάξι μέσω καλωδίου ή ασύρματης φόρτισης.
Ξέρεις καλά ότι έχω κάνει όλες τις πιθανές δοκιμές και με διαφορετικές συσκευές. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#625536 Εγώ δεν κατάλαβα ότι εννοούσες αυτό Γιαννη.
Τέλος παντων άμα αποφορτίζει συνδέεις το καλώδιο και φορτίζει.
Αυξημένη κατανάλωση πάντως δεν έχω παρατηρήσει.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#625537
kostis20 έγραψε:Εγώ δεν κατάλαβα ότι εννοούσες αυτό Γιαννη.
Τέλος παντων άμα αποφορτίζει συνδέεις το καλώδιο και φορτίζει.
Αυξημένη κατανάλωση πάντως δεν έχω παρατηρήσει.

< A3003 >



Γνώμη μου είναι ότι εφόσον έχεις τη δυνατότητα για Android Auto, κάνε ένα κόπο και μάθε το και μετά θα δεις πόσο θα το βολευτείς Κωστή.
Μπορεί να είναι καλοί οι ΤomTom χάρτες, αλλά google Maps δεν είναι. Στους οποίους μπορείς να έχεις όλο το ιστορικό αναζήτησης ή POIs (λόγω google account) και αυτό είναι πολύ σημαντικό για μένα.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#625538 Οκ απλά εγώ το οδηγώ περιστασιακά.Η σύζυγος το έχει για καθημερινό και δε πολυβολευεται με το ΑΑ

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#625541
Giuseppe Busso έγραψε:
drdino έγραψε:
What? Η σύνδεση από μόνη της (για τηλέφωνα, ακόμα και streaming) δεν κάνει καμιά ιδιαίτερη αυξημένη κατανάλωση.


Κατάλαβες καλά τι θέλω να πω. Σίγουρα δεν το φορτίζει πάντως. Πχ είσαι στο αμάξι και κάνεις μια τηλεφωνική κλήση 20 λεπτά κατά τη διάρκεια της οδήγησης. Αλλάζεις κεραίες, αυξομειώνεται το σήμα, η μπαταρία πέφτει.
Φεύγεις βιαστικά από το σπίτι, δεν έχεις φορτίσει το κινητό. Γίνεται στο αμάξι μέσω καλωδίου ή ασύρματης φόρτισης.
Ξέρεις καλά ότι έχω κάνει όλες τις πιθανές δοκιμές και με διαφορετικές συσκευές. :iconcool:


Δεν κατάλαβα ποιό ειναι το προβλημα με το bluetooth, όχι. Στο τηλέφωνο να μιλήσεις, χωρίς bt, πάλι θα πέσει η μπαταρία. Αν το συνδέσεις με καλωδιο σε φορτιστή , θα φορτίσει.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#626465 TomTom ή όχι, δεν είναι λίγο :oops: να πουλάνε κάτι τέτοιο εν έτει 2020;

Εικόνα

(ΟΚ, παλιά πλέον πλατφόρμα αλλά και πάλι...)
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#626483 Εγώ το βρίσκω ξεχωριστό και όμορφο, σίγουρα θα το προτιμούσα έναντι του πανομοιότυπου ανταγωνισμού
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#626498
Zorz έγραψε:TomTom ή όχι, δεν είναι λίγο :oops: να πουλάνε κάτι τέτοιο εν έτει 2020;

Εικόνα

(ΟΚ, παλιά πλέον πλατφόρμα αλλά και πάλι...)
Αυτό πώς δουλεύει?Βάζεις το κινητό στη βάση και συνδέεται κάπως?

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#626514 μέσω του blue tooth, με δικο του app που δινει άμεσο χειρισμό σε mp3, navigation (συμβατο ειναι το waze), και λοιπες πληροφορίες του οχήματος.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#626547
red_monster έγραψε:Εγώ το βρίσκω ξεχωριστό και όμορφο, σίγουρα θα το προτιμούσα έναντι του πανομοιότυπου ανταγωνισμού


Όμορφο είναι, και παρά το χαμηλό κόστος έχει χαριτωμένες λεπτομέρειες που το κάνουν πιο ευχάριστο κι εύχρηστο από κάτι άλλες καταθλιπτικές πλαστικούρες (γκούχου, γκούχου Celerio, Mirage κλπ) ή εργονομικά ανοσιουργήματα (γκούχου, γκούχου Sandero,προ-facelift MG3). Το ματσούκι για το κινητό (έπρεπε να διευκρινίσω ότι αυτό εννοώ) συγχωρείται πχ. σε i10 πενταετίας

Εικόνα

δύσκολα χωνεύεται όμως σε αμάξι που πωλείται καινούριο σήμερα. :oops: