Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#655528 Πως την πετσόκοψες την TNGA έτσι ρε μουσάτε.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#655531 ας όψεται ο Έλλην εργολάβος , οι κατσικόδρομοι που φτιάχνει , και η συντήρησή τους ( που δε γίνεται).
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#678215
Άβαταρ μέλους
By alexm
#708226 Ερώτηση: σε μεταχειρο 500αρακι, τι να προσεξουμε; Το twinair είναι αξιόπιστο μοτέρ;
Επίσης υπάρχει κάποιο καλό συνεργείο για έλεγχο στην Ανατολική Θεσσαλονίκη; Είχα ακούσει καλά λόγια για τον Παπάζογλου
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#708229 Τα 500 είχαν θέμα στο ταμπλώ που σκίζεται στον αερόσακο του συνοδηγού, και στον νεροχύτη του παρμπριζ που επίσης σκάει εύκολα. Γενικά έχουν πολύ "ευθραυστους" ημιάκαμπτους άξονες που στραβώνουν και όλα έχουν στραβά τιμόνια. Θεματάκια και με τον εσωτερικό φωτισμό, προσπάθησε να το δεις νύχτα γιατί καίγονται οι λάμπες τους.
Τα twinair δεν είναι τόσο αξιόπιστα όσο τα FIRE.
Αν θέλεις κάτι από Παπάζογλου, πάρε με τηλ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708230 Ο ημιάκαμπτός τους είναι διαφορετικός από του Panda; Εκεί υπάρχει το ίδιο πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
By alexm
#708232
rocsta έγραψε:Τα 500 είχαν θέμα στο ταμπλώ που σκίζεται στον αερόσακο του συνοδηγού, και στον νεροχύτη του παρμπριζ που επίσης σκάει εύκολα. Γενικά έχουν πολύ "ευθραυστους" ημιάκαμπτους άξονες που στραβώνουν και όλα έχουν στραβά τιμόνια. Θεματάκια και με τον εσωτερικό φωτισμό, προσπάθησε να το δεις νύχτα γιατί καίγονται οι λάμπες τους.
Τα twinair δεν είναι τόσο αξιόπιστα όσο τα FIRE.
Αν θέλεις κάτι από Παπάζογλου, πάρε με τηλ


Thanks Δημήτρη. Η :inlove: το κοιτάει φυσικά και προσπαθώ να την βοηθήσω.

Το αμάξι θα χρησιμοποιηθεί κατά κύριο λόγο εντός πόλης αλλά το καλοκαίρι θα πηγαίνει αρκετά Χαλκιδική και σε γειτονικους νομους λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Θεωρείς ότι είναι καλύτερα να κοιτάξουμε για 14αρι;

Επίσης γνώμες για dualogic?
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#708234 @Anonymous Founder
Στα panda δεν το έχω συναντήσει είναι η αλήθεια. Μήπως είναι θέμα βάρους... το panda είναι 120 κιλά ελαφρύτερο.

@alexm
Εγώ μόνο τα 1242 γουστάρω. Το 1.4 οκ πάει καλύτερα, αλλά δεν νομίζω να έχει θέμα σε ταξίδι με 2 άτομα.
To dualogic όπως όλα τα ρομποτικά με συμπλέκτη, αν χαλάσει κλαις. Αν απ' την άλλη θέλεις την ευκολία του αυτόματου, το τρως.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708235
alexm έγραψε:
rocsta έγραψε:Τα 500 είχαν θέμα στο ταμπλώ που σκίζεται στον αερόσακο του συνοδηγού, και στον νεροχύτη του παρμπριζ που επίσης σκάει εύκολα. Γενικά έχουν πολύ "ευθραυστους" ημιάκαμπτους άξονες που στραβώνουν και όλα έχουν στραβά τιμόνια. Θεματάκια και με τον εσωτερικό φωτισμό, προσπάθησε να το δεις νύχτα γιατί καίγονται οι λάμπες τους.
Τα twinair δεν είναι τόσο αξιόπιστα όσο τα FIRE.
Αν θέλεις κάτι από Παπάζογλου, πάρε με τηλ


Thanks Δημήτρη. Η :inlove: το κοιτάει φυσικά και προσπαθώ να την βοηθήσω.

Το αμάξι θα χρησιμοποιηθεί κατά κύριο λόγο εντός πόλης αλλά το καλοκαίρι θα πηγαίνει αρκετά Χαλκιδική και σε γειτονικους νομους λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων. Θεωρείς ότι είναι καλύτερα να κοιτάξουμε για 14αρι;

Επίσης γνώμες για dualogic?

Αν και είμαι μεγάλος fan των αυτόματων, μείνε μακριά από το dualogic. Αργό και με βλάβες, συχνά ακριβές. Και έχει και συμπλέκτη, άρα θα έχεις και αυτή την συντήρηση.

Θεωρώ και το 1.2 με τα 70 άλογα επαρκές, και το μοτεράκι αυτό είναι και εξαιρετικά αξιόπιστο και φθηνό στην συντήρηση, και σαφώς καλύτερο εντός πόλης. Αν δεν κάνει μακριά ταξίδια σε επαρχιακό, μια χαρά θα την βολέψει. Δεν είναι τυχαία τόσο δημοφιλές τόσα χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#708237 Η αλήθεια είναι ότι γενικά το twinair μου βγάζει μια μιεχιλα, όποτε με διευκολύνουν οι απαντήσεις σας.

Ο λόγος που κοιτούσα το dualogic είναι διότι βρήκαμε μια πολύ καλή ypsilon (2η υποψηφιότητα) με twinair αλλά πολύ καλό εξοπλισμό. Μετά από τα σχόλια σας την αποκλειω.

Σας μερσω και αν έχετε κάτι στο νου σας από Θεσσαλονίκη μέχρι το πολύ 7.000, ενημερώστε
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708239 Και Ypsilon αν βρείτε καλή, μια χαρά επιλογή, ίδιο αμάξι είναι. Αλλά αν θέλετε την ησυχία σας, χειροκίνητο και 1.2 μοτέρ ή έστω 1.4 αν θέλετε και καλύτερες επιδόσεις.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#708260 το ντήζελ με τα 95 άλογα??? το έχουμε ήδη 6 χρόνια και δεν ξέρω αν εχει κάνει αναγέννηση το PDF!!!! το παει όμως πλακομενο συνήθως η κόρη. Χλμ περίπου 95.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#708319 Με δεδομένο ότι θα κάνετε και εξορμήσεις, εγώ ίσως να βλεπα το ντίζελ.

Γενικά ένα 500αρακι ντίζελ στην σπορ έκδοση δεν θα με χάλαγε καθόλου

(Αρκεί να χα κι ένα μεγαλύτερο όχημα).

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#708337 Εμένα για αυτοκίνητο πόλης δεν μου άρεσε το diesel 500. Η έλλειψη ροπής μέχρι να μπει το turbo ήταν ενοχλητική σε κίνηση πόλης.
Το 1.2 εκεί χαμηλά είναι πολύ καλύτερο.
Σε ταξίδι αλλάζει το πράγμα βέβαια, αλλά γιατί να βάλει ένα πονοκέφαλο στο κεφάλι του με το diesel;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#708339 Ούτε εμένα με τρέλανε σε κίνηση σε Panda.
Αντίθετα σε Corsa ο ίδιος κινητήρας μου φάνηκε πολύ καλύτερος.
Ακόμα καλύτερος μου φάνηκε ο καινούριος 1.5 του PSA group.