Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#781649 Έχω πάρει δυο τιμές. 200€ και 175€ από δυο καταστήματα με εξατμίσεις.
Αυτό που λες δεν το έχω σκεφτεί για να είμαι ειλικρινής. Αν ήταν αποκλειστικά δίκης μου χρήσης το αμάξι, ενδεχομένως να το έψαχνα αυτό.

Γιατί όμως προτιμάς αυτό που λες από τη λύση που θα ακολουθήσω. Τι σε προβληματίζει;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#781651
Giuseppe Busso έγραψε:Έχω πάρει δυο τιμές. 200€ και 175€ από δυο καταστήματα με εξατμίσεις.
Αυτό που λες δεν το έχω σκεφτεί για να είμαι ειλικρινής. Αν ήταν αποκλειστικά δίκης μου χρήσης το αμάξι, ενδεχομένως να το έψαχνα αυτό.

Γιατί όμως προτιμάς αυτό που λες από τη λύση που θα ακολουθήσω. Τι σε προβληματίζει;


Μια χαρά είναι ο κινητήρας που έχει για τη χρήση που προορίζεται. 80% τα τσιμουχάκια βαλβιδών είναι υπαίτια αν καταναλώνει λάδι, σχετικά φθηνή επισκευή σε αυτό το μοτέρ.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#781652 Επειδη οι εξατμισαδες συνηθως ειναι γτπ , και συνηθως κανουν μαλακιες . Πχ κακες κουρμπες με στενεματα ή κακες κολλήσεις . Τουλαχιστον βαλε λιγο μεγαλυτερης διαστασης εξατμιση. Πχ αν ειναι 45 αρα , καντην 50αρα . Δλδ την αμεσως μεγαλυτερη διασταση .

Μια τετοια ελεγα να βαλεις
https://www.car.gr/parts/view/21269194- ... -16v-100hp
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#781657 Βάλε μια μαμά ιμιτασιον ρε Μπούσο που θα φτιάξεις χειροποίητη,κρίμα τα λεφτά ρε συ. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#781799 Ρώτησα τους ιδιοκτήτες του αν ήθελαν μεταχειρισμένη και δεν ψήθηκαν.

Εικόνα

Ντίμη μάλλον λέμε το ίδιο με άλλα λόγια. Ιμιτασιόν μπήκε. Φτιάχτηκε σωλήνας μαζί με το σπιράλ και αυτό ήταν όλο.
Δεν το οδήγησα εγώ μετά αλλά ο αδερφός μου. Απλά το έβγαλα μια φωτό. Μια χαρά μου φάνηκε για 150 τελικά ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#781803 Τι μπήκε δηλαδή με 150€; Όλη η εξάτμιση με δύο καζανάκια από καταλύτη και πίσω; Μια χαρά θα έλεγα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#781804
Anonymous Founder έγραψε:Τι μπήκε δηλαδή με 150€; Όλη η εξάτμιση με δύο καζανάκια από καταλύτη και πίσω; Μια χαρά θα έλεγα.


Δεν έχει μεσαίο το 500.
Σωλήνα-σπιράλ και τελικό μπήκε.

Εικόνα

Έτσι είναι από κάτω
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#781824 Ωραια , καλη τιμη βγηκε. Μαλλον εννοεις οτι εφτιαξε ο εξατμισας την σωληνα με το σπιραλ και εβαλε ενα ιμιτασιον τελικο
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#781833
alexandros.K έγραψε:Ωραια , καλη τιμη βγηκε. Μαλλον εννοεις οτι εφτιαξε ο εξατμισας την σωληνα με το σπιραλ και εβαλε ενα ιμιτασιον τελικο


Ναι, έτσι φαίνεται. Δεν ήθελα να δώσω και πολλά για να είμαι ειλικρινής.
Για την ιστορία το μαγαζί είναι ο Μάριος Εξατμίσεις στον Άνω Κορυδαλλό. Ενώ το μαγαζί με τα 200€ ήταν ο Θεόφιλος στην Κοκκινιά.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#781836 Ενταξει καλα εκανες . Νομισα οτι θα την εκανες ολη χειροποιητη, γι αυτο και ειπα να βρεις πιο φθηνη λυση
Άβαταρ μέλους
By bill33
#782909 Πέρασα το punto σήμερα απο ΚΤΕΟ ,όλα καλά. 16000χλμ σε αυτά τα δύο χρόνια.Punto HGT 2005
Την άλλη εβδομάδα αλλάζουμε ιμάντες μαζί με αντλία νερού,φλάτζα ψευτοκάπακου και τσιμούχες εκκεντροφόρων.Θα μπουν φωτό απο αυτά που βγήκαν.
Η αντλία και οι τσιμουχες θα αλλαχθουν προληπτικά.
Τον Γενάρη πάμε για αμορτισέρ.
311Κ χλμ και συνεχίζουμε.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#784365 Μεγάλο σερβις στα 311000χλμ.
Είχαν αλλαχθεί σίγουρα στα 90000χλμ το 2008; και το αμάξι ήρθε στα χέρια πάλι το 2015 με 250000χλμ.Ενδιάμεσα άγνωστο τι έγινε ,εγω επιμένω ότι δεν έχουν αλλαχθεί, ο μηχανικός μου λεει δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τα ίδια απο τότε.Τα γράμματα στον ιμάντα εκκ έχουν σβήσει .Η τρόμπα νερού δεν έχανε αλλά μιας και ανοίχτηκε εκείνη η μεριά την αλλάξαμε.
Ιμάντας εκκ,βοηθητικός ιμάντας και τρόμπα νερού,τσιμούχες εκκ.
Το SKF που φαίνεται κάπου σε μια φωτό ήταν λαθος και τελικά μπήκε σετ της ΙΝΑ.Η νέα τρόμπα είναι με μεταλλική φτερωτή.
Το πλαστικό καπάκι του ιμαντα δεν το έχουμε βάλει γιατί έχει πετσικάρει και έχει φαγωθεί απο τον βοηθητικό ιμάντα,ψάχνουμε να το βρούμε.

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Αλλάχτηκε και η φλάντζα στο ψευτοκάπακο που έχανε.Καθαρίστηκε και η πεταλούδα ενω απο εβδομάδα θα αλλαχθούν τα αμορτισερ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#823593 Ο (ηλεκτρικός μόνον) διάδοχος του 500x υποθέτω. Στην ίδια πλατφόρμα με το Jeep Avenger. Ωραίο, αλλά να δούμε και την τιμή.
https://www.carsales.com.au/editorial/d ... ed-141141/
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα