Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#562919 Στη Ford πρέπει να είναι πολύ ευχαριστημένοι με την πορεία του νέου Focus(εγώ πάντως ένα λευκό από εταιρεία leasing έχω δει μέχρι τώρα στα Γιάννενα) για να ανεβάσουν τόσο τις τιμές σε κάποιες εκδόσεις. 1.000€ πάνω η βασική trend, 1.800€ πάνω το diesel Titanium και το 182αρι St Line...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#562921 Μόνο στα χαρτιά είναι η αύξηση, για να φαίνονται μεγαλύτερες οι εκπτώσεις.
Εμένα με πήραν να μου πουν ότι το business που το Νοέμβριο το έδιναν 19,7 πλέον το δίνουν 18,7.

Btw το trend (που δε νομίζω ότι το πουλάνε στη λιανική, σε πάνε κατευθείαν σε business) αυξήθηκε τόσο πολύ τυπικά, γιατί ανέβηκε ελάχιστα η ΛΤΠΦ, πέρασε το όριο των 14k και διπλασιαστηκε το τέλος ταξινόμησης.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#562922
Asimov έγραψε:Μόνο στα χαρτιά είναι η αύξηση, για να φαίνονται μεγαλύτερες οι εκπτώσεις.
Εμένα με πήραν να μου πουν ότι το business που το Νοέμβριο το έδιναν 19,7 πλέον το δίνουν 18,7.

Btw το trend (που δε νομίζω ότι το πουλάνε στη λιανική, σε πάνε κατευθείαν σε business) αυξήθηκε τόσο πολύ τυπικά, γιατί ανέβηκε ελάχιστα η ΛΤΠΦ, πέρασε το όριο των 14k και διπλασιαστηκε το τέλος ταξινόμησης.
Δηλαδή αν πάω και ζητήσω τιμή για Titanium diesel θα μου πουν 21.000 με 22.000€? Μακάρι αλλά φοβάμαι ότι δεν θα είναι έτσι. Το συζητήσαμε και άλλη φορά άλλωστε, ότι έκπτωση επί της ΛΤΠΦ δεν μπορούν να κάνουν, οπότε δεν τους βλέπω να καταπίνουν 2.000-3.000€ φόρου.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#562923 Για το titanium δεν ξέρω, δεν ρώτησα, αλλά υποθέτω πως η εκπτωτική πολιτική ισχύει και γι αυτό. Για το business όμως είμαι βέβαιος, έχω γραπτή προσφορά.

Φυσικά μπορούν να κάνουν έκπτωση επί της ΛΤΠΦ, αυτό είχαμε πει. Ο τι θέλουν μπορούν να κάνουν, απλά πρέπει να ακολουθήσουν την τυπική διαδικασία (άλλο ο τιμοκατάλογος που έχουν ενδεικτικά στο ίντερνετ, άλλο αυτός που καταθέτουν στο τελωνείο)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#562927 Γενικός εισαγωγέας Φορντ: ΜΆΙΚ ΛΑΜΑΡ Μονοπροσωπη ΙΚΕ.

Ωραία, τον βρήκαμε αυτόν. Μένει τώρα ο Γιώργος Γκουτης από τό Μουσικοραμα.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#563210
Asimov έγραψε:Για το titanium δεν ξέρω, δεν ρώτησα, αλλά υποθέτω πως η εκπτωτική πολιτική ισχύει και γι αυτό. Για το business όμως είμαι βέβαιος, έχω γραπτή προσφορά.

Φυσικά μπορούν να κάνουν έκπτωση επί της ΛΤΠΦ, αυτό είχαμε πει. Ο τι θέλουν μπορούν να κάνουν, απλά πρέπει να ακολουθήσουν την τυπική διαδικασία (άλλο ο τιμοκατάλογος που έχουν ενδεικτικά στο ίντερνετ, άλλο αυτός που καταθέτουν στο τελωνείο)
Τελικά η κατάσταση είναι κάπου ανάμεσα. Όντως παίζουν εκπτώσεις σε σχέση με τον κατάλογο ή συνδυασμός έκπτωσης- δωρεάν εξοπλισμού. Οπότε ένα diesel Business 120 βγαίνει 21.500 περίπου κλειδί σε λευκό ενώ έχει 22.000 τιμή καταλόγου. Όμως το Titanium που είχε τιμή καταλόγου 22.360€ πριν 15 ημέρες βγαίνει 23.700€ με τιμή καταλόγου πλέον 24.000€ . Καλό πακέτο παίζει για το ST Line βενζίνης που βγαίνει το 150 ίππων 21.400€ κλειδί με δώρο το comfort pack, το hud και το parking pack, και κάνα χιλιάρικο κάτω το 125 βενζίνης, πάντα σε λευκό

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#563214 Μεγαλύτερες εκπτώσεις (και έξτρα εξοπλισμό) έχουν τα πιο εμπορικά μοντέλα που είναι και ετοιμοπαραδοτα ή στο καράβι για Ελλάδα.
Αυτά που βλέπεις ότι ακριβυναν, το έκαναν για να σε αποθαρρύνουν να τα παραγγείλεις (γενικότερα αποθαρρύνουν τις παραγγελίες) Κλασική τακτική Ford.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#563227
Asimov έγραψε:Μεγαλύτερες εκπτώσεις (και έξτρα εξοπλισμό) έχουν τα πιο εμπορικά μοντέλα που είναι και ετοιμοπαραδοτα ή στο καράβι για Ελλάδα.
Αυτά που βλέπεις ότι ακριβυναν, το έκαναν για να σε αποθαρρύνουν να τα παραγγείλεις (γενικότερα αποθαρρύνουν τις παραγγελίες) Κλασική τακτική Ford.
Άλλος ένας λόγος που αμφιβάλλω αν θα ξαναπάρω Ford.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#563228 Βολεύει πάντως γιατί έτσι μπορεί να πάρεις αμάξι σε πολύ καλή τιμή, ειδικά προς το τέλος του έτους που ρίχνουν πολύ τα ετοιμοπαραδοτα.
Εγώ δύο που πήρα από αυτούς έτσι τα πήρα και δεν το μετάνιωσα.
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#563264 Ναι αλλά έτσι παίρνεις ότι "έχουν" να σου δώσουν και όχι αυτό που "ακριβώς" θέλεις! Αν το ύψος της προσφοράς βέβαια ισοσκελίζει την όποια επιθυμία σε πρόσθετο εξοπλισμό πάσο.
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#563458
Asimov έγραψε:Μεγαλύτερες εκπτώσεις (και έξτρα εξοπλισμό) έχουν τα πιο εμπορικά μοντέλα που είναι και ετοιμοπαραδοτα ή στο καράβι για Ελλάδα.
Αυτά που βλέπεις ότι ακριβυναν, το έκαναν για να σε αποθαρρύνουν να τα παραγγείλεις (γενικότερα αποθαρρύνουν τις παραγγελίες) Κλασική τακτική Ford.

Jorge_greek έγραψε:Ναι αλλά έτσι παίρνεις ότι "έχουν" να σου δώσουν και όχι αυτό που "ακριβώς" θέλεις! Αν το ύψος της προσφοράς βέβαια ισοσκελίζει την όποια επιθυμία σε πρόσθετο εξοπλισμό πάσο.

Αυτο ακριβως μου εκαναν κι εμενα για το Focus 1.0 125ΗΡ Businnes.
Τιμή καταλογου 19.449 €
Τιμή έτοιμοπαραδοτου απο αυτα που εχουν φερει 18.750 € (κλειδι), με δωρεαν το πακετο για το αυτοματο παρκαρισμα (με αισθητηρες μπροστα-πισω και καμερα).
Τους λεω δεν το θελω αυτο, να τιμολογησουμε ενα Business με τα εξτρα που θελω εγω. Ξεπερασαμε τις 20.000 €, με ελαχιστες προσθηκες. Χανεις την εκπτωση που κανουν στα ετοιμοπαραδοτα και ετσι οδηγεισαι εκ των πραγματων εκει που θελουν αυτοι.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#563460
kantoniou έγραψε:
Asimov έγραψε:Μεγαλύτερες εκπτώσεις (και έξτρα εξοπλισμό) έχουν τα πιο εμπορικά μοντέλα που είναι και ετοιμοπαραδοτα ή στο καράβι για Ελλάδα.
Αυτά που βλέπεις ότι ακριβυναν, το έκαναν για να σε αποθαρρύνουν να τα παραγγείλεις (γενικότερα αποθαρρύνουν τις παραγγελίες) Κλασική τακτική Ford.

Jorge_greek έγραψε:Ναι αλλά έτσι παίρνεις ότι "έχουν" να σου δώσουν και όχι αυτό που "ακριβώς" θέλεις! Αν το ύψος της προσφοράς βέβαια ισοσκελίζει την όποια επιθυμία σε πρόσθετο εξοπλισμό πάσο.

Αυτο ακριβως μου εκαναν κι εμενα για το Focus 1.0 125ΗΡ Businnes.
Τιμή καταλογου 19.449 €
Τιμή έτοιμοπαραδοτου απο αυτα που εχουν φερει 18.750 € (κλειδι), με δωρεαν το πακετο για το αυτοματο παρκαρισμα (με αισθητηρες μπροστα-πισω και καμερα).
Τους λεω δεν το θελω αυτο, να τιμολογησουμε ενα Business με τα εξτρα που θελω εγω. Ξεπερασαμε τις 20.000 €, με ελαχιστες προσθηκες. Χανεις την εκπτωση που κανουν στα ετοιμοπαραδοτα και ετσι οδηγεισαι εκ των πραγματων εκει που θελουν αυτοι.
Ε ναι, και εγώ τώρα που κοιτάζω την προσφορά που έχω στα χέρια μου, στην πραγματικότητα μου δίνουν δώρο 3 πράγματα (comfort pack, parking pack, head up display)εκ των οποίων θέλω το ένα( το comfort pack,) και το αμάξι καταλήγει περίπου στην τιμή καταλόγου συν 200€ (άρα πάνω κάτω μου κάνουν δώρο και τα έξοδα πλην τελών κυκλοφορίας).

< Note >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#563474 kantoniou όταν λες δώρο την κάμερα εννοείς εργοστασιακή ή είναι κάτι που μπαίνει εδώ;
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#563601 Εργοστασιακή, είναι σαν να έχουν κάποια κομμάτια Business+ ας τα πούμε.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#565658 Μιας κ ο Focusman91 έχει ίδιο :

α) όταν έχει κρύο , το μοτέρ ανεβάζει πάνω απο 1200 ρελαντί μέχρι να ζεσταθεί και έχει ένα ορατό/αισθαντικό© jerkiness ?

β) είχες ποτέ θέματα με κρέμα-ργιερα , τίποτε θορύβους ?

γ) συμπλέκτη έχεις αλλάξει στα 130Κ ?

Αυτά , just checkin'