Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#858112
dimik έγραψε:Δεν έχει να κάνει με την ελληνική αγορά μόνο, οι τιμές είναι απαράδεκτες για το τι προσφέρουν παντού.

< >


Αυτό ισχύει,έχω δοκιμάσει αρκετούς διαμορφωτές για διάφορα μοντέλα μικρομεσαίας κατηγορίας και χωρίς να επιλέξω καμιά τοπ έκδοση εξοπλισμού,πάντα ξεπερνάω τις 25 χιλιαδες ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#858123 Να θυμίσουμε στο φιλοθεαμον κοινό ότι το Puma τέλος του 19, με 23κ το αγόραζες υπερπλήρες.

Αλλά βρίσκουν και τα κάνουν. Πήγε τόσο καλά που κανιβαλισε το Fiesta. Τόσο ώστε να πουλάνε την ίδια πλατφόρμα με καπέλο +6κ επειδή γιατί όχι?

Και αφού έγινε η παρουσίαση των τιμών θα γίνει το εξής:

Θα δείξουμε όλες τις τιμές αλλά φυσικά θα έχουμε στοκ μόνο το βασικό st line.

Οι υπόλοιπες εκδόσεις σιγά σιγά θα εξαφανιστούν απ' τους καταλόγους και μετά θα έρθει ο μεσσίας που θα λέγεται ηλεκτρικό Puma με τιμή γύρω στα 37.000€ και θα μας φαίνεται λογικό.

Πάντως όταν είχα οδηγήσει το Puma, μου είχε φανεί ψιλοαδιαφορο με τα 125 άλογα. Λογικά θα γίνεται ενδιαφέρον με τα 155 (σταξε 33-34κ :svivhaha: )
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#858133 Χωρίς φυσικά να λέω ότι οι αυτοκινητοβιομηχανίες είναι άγγελοι, τα κόστη (ενέργεια, μεταφορικά, πρώτες ύλες, επιβεβλημένες επενδύσεις στην ηλεκτροκίνηση) έχουν εκτιναχθεί λόγω Covid-19, Ουκρανίας και Χούθι, οπότε είναι αναπόφευκτο οι τιμές να ακολουθήσουν. Δεν είναι ότι ξαφνικά αποφάσισαν οι εταιρείες να κερδοσκοπήσουν, αλλά είναι επίσης αποφασισμένες να μην χάσουν και λεφτά. Οπότε το κόστος μετακυλίεται στον καταναλωτή. Δεν είναι μόνον η Ford. Δείτε τα αντίστοιχα VW/Peugeot/Renault/whatever. Η λύση για εμάς είναι οι Κινέζοι, αλλά έτσι πυροβολούμε τα πόδια μας μακροπρόθεσμα.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#858790 Προφανώς δεν είναι μόνο η Φορντ,έχω δει τιμές από Ρενώ και μου φάνηκαν υπερβολικα υπερκοστολογημενα κάποια μοντέλα,η το 208 που φτάνει 25+ χιλιάρικα.

Το θέμα είναι το αμιγώς ηλεκτρικό Puma,αν πιάνει 30-35 χιλιάρικα,τους ακόμα και με ηλεκτρική επιδότηση παραμένει ακριβό.

Δλδ και να είχε άμεσα να διαθέσω ένα τέτοιο ποσό,θα ήμουν επιφυλακτικός για την αναλογία τι πληρώνω και τι θα πάρω