Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#763822
georgetz έγραψε:
panos2171 έγραψε:Δεν αλλάζονται ανεξάρτητα τελικά, αλλά το επισκευασαμε.

.

πως ?

για να ξέρουμε (φτου φτου , όχι ακόμα)



Εικόνα
instagram photo and video downloader

Έσπασε το πλαστικό έλασμα, αντίστοιχο με αυτό που δείχνω στη φωτό και έφυγε από τη θέση του οπότε τραβώντας το κατά πάνω (στη δική μας περίπτωση έσπασε της εντολής για το κλείσιμο παραθύρου) απλά ήταν στον αέρα ο διακόπτης.
Το ξανατοποθετήσαμε χωρίς κόλλημα και θα δούμε πόσο θα κρατήσει. Αν ξαναφύγει θα κολληθεί με κάποιον τρόπο. Αφαιρείτε εύκολα, δε χρειάζεται λύσιμο της πόρτας, κάτι πλαστικά κλιπς βγαίνουν και εμφανίζονται 2 torx βίδες.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#763838 Μετά από 12 χρόνια, αυτό το κομμάτι με τους διακόπτες, "παίζει". Απορώ πως δεν μ έχει μείνει στα χέρια ακόμα.

.
Άβαταρ μέλους
By glf
#763878 Χθες τακτοποιούσα όλο το χώρο αποσκευών μετά που άλλαξα τη δεξαμενή LPG. Σε μια φάση είδα ένα πλαστικό σωλήνα σα χωνί που θυμάμαι ότι το είχα ξαναδεί όταν πήρα το αυτοκίνητο.
Σε μια φάση λέω μήπως είναι βοηθητικό για να βάζω το λάδι στο μοτέρ, αλλά οκ το δικό μου χωνί είναι.. κανονικό και μεγάλο να μη λερώνουμε.
Από περιέργια χτυπάω τον κωδικό FoMoCo που γράφει επάνω του και βλέπω ότι είναι σωλήνας-αντάπτορας για την τάπα (ασφαλείας) του ρεζερβουάρ, για να κρατάει ανοιχτό το εσωτερικό πορτάκι χαχαχα. Είμαι και petrolhead και καλά ε;
Η αλήθεια είναι ότι έχω ένα κανονικό μεταλλικό κάνιστρο για περίπτωση ανάγκης για βενζίνη και μαζί έχω και τη δική του "μύτη" που μπαίνει μέσα στη σωλήνα στην τάπα της βενζίνης και δε χρειάζομαι ούτε καν χωνί. Από όταν κάναμε ανεφοδιασμό στους αγώνες..
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#764452 Focus 2010 με τον 1.6 και τα 115 ατίθασα, ξέρει κανείς τι μπαταρία παίρνει για να κάνω έρευνα αγοράς;; Καμιά πρόταση;;
Άβαταρ μέλους
By glf
#764454 Δεν είμαι σίγουρος αν έχουμε το ίδιο.
Έχω μοντέλο 2008 MK2 facelift.
Το λένε και ΜΚ2,5.

Του 2010 μήπως είναι MK3 οπότε δε ξέρω σίγουρα αν έχουμε την ίδια μπαταρία.

Η προηγούμενη που είχα ήταν
Μπαταρία GLS (55566) 55Ah 480
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#764464 Ευχαριστώ για την απάντηση, ναι το ίδιο έχουμε. Άρα τα specs αυτά είναι;
Άβαταρ μέλους
By glf
#764467 Ναι μπήκε μια χαρά. Προσοχή στο που κοιτάνε οι πόλοι, κάποιο απο τα νούμερα διασφαλίζει το σωστό "πρότυπο"
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#765877 Σε Grand Cmax mk2 Facelift (το τελευταίο δηλαδή), 2.0 Diesel Powershift τι να προσέξω?
Έχει 170.000 σε 5 χρόνια και βρήκα πως πρέπει κάθε 60.000 να αλλάζουν λάδια στο κιβώτιο.
Αξίζει ή θα μπλέξω?
Κάποια άλλα αναλώσιμα που πρέπει να δω αν έχουν αλλαχτεί σε αυτά τα χιλιόμετρα?
Μεθαύριο θα γίνει μια δοκιμή και ίσως μπορέσω να το πάω σε μάστορα να το δεί.
Ξέρω σπάνιο πουλί, μα αυτό μου ταιριάζει τώρα. Κάθε εμπειρία και συμβουλή δεκτή :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By edmond
#765888 Επαυξάνω περί κακής αξιοπιστίας των εν λόγω σαζμάν, θα έψαχνα όμως να δω αν έιναι υγρού τύπου, καθώς αυτά είναι πιο αξιόπιστα από τα ξηρού. Και βασικά τα υγρού μπαίνουν σε μοτέρ μεγάλου κυβισμού όπως αυτό που ενδιαφέρεσαι. Τα ξηρού στα πιο μικρά--->το ίδιο ακριβώς πέρνουν τα ρενό με τον 1500άρη dci. Μακριά δλδ :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#765923 Τα πιο πολλά παράπονα πάντως, έρχονται από ΗΠΑ, που εκεί δεν παίζουν μικρά μοτέρ ή όχι; :lol:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#765945 Τι να πω!
Εδώ πάντως(ευρώπη) υπάρχει διαφορά μεταξύ των 2, μου το είχε παραδεχτεί και ο μηχανικός μου που κούραρε το μεγκάν και ο οποίος μου έβαλε ταφόπλακα στις ορέξεις μου για καναδυο captur που ζαχάρωνα τότενες.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#771231 Το νεο αυτοματο κιβωτιο τους ,εχει τυχει να το δοκιμασει η να το αγορασει κανεις fordακιας,ποιες ειναι οι εντυπωσεις εν συγκρισει με το παλιο προβληματικο της getrag?
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#781037 Dimvηηηηηηηηη

Παντού τριμπούρδελοι ρε μλκ

26 Αυγούστου παρέλαβα το Ford Transit Courier απο Βροχίδη Χατζή

Βλέπω πίσω έχει τζάμι, είχαμε πει να είναι κλειστο. Τεσπα, το προσπερνάω - θα βάλω αυτοκόλλητα ούτως η άλλως

Λείπουν όμως οι αισθητήρες παρκαρίσματος που είχαμε συμφωνήσει να τοποθετηθούν στην αντιπροσωπεία.

Κλείσαμε ραντεβού για σήμερα 09:00 προκειμένου να τοποθετηθούν.
Σκάμε μύτη 9 σαρπ στην "υποδοχή" μας γράφουν κανονικά κανα 10λεπτο. :sleep:
Βάζουμε μια φωνή, έρχεται κάποιος να μας "εξυπηρετήσει". :rant:
10:30 είναι το ραντεβού λεει. :dizzy: Βρε άντε και γμς τεσπα το αφήνουμε.
Κατά τις 12:00 - 13:00 θα είναι έτοιμο , θα σας καλέσω λέει.
Πάει 14:00, μας γράψανε στα φρύδια τους, καλούμε εμείς. :rant:
Α δεν είναι έτοιμο, δεν ήρθε το ανταλλακτικό :dizzy:
Ε γμτπκτχ σου, απο 26 Αυγούστου τι στον Π@@@ο έκανες; :s_shout
Παραλαβή αύριο λοιπόν. Ευτυχώς δεν πούλησα ακόμα το Combo. :iconcool:

Περιμένω να δω μερακλίδικη δουλειά. (not) :help: