Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#699311
Focusman91 έγραψε:Georgetz τι θα γίνει πότε θα αλλάξουμε αμορτισέρ?? 11 χρόνια με τα μαμά, να τα αφήσω ή να κάνω το τοσκα μου παξιμάδι για το σετ? Μιλάμε ήδη για 171.000 χλμ.

Μπόνους ακόμα δεν έχει αλλαχτεί ο συμπλέκτης.

Υγ. Εσένα σου χει χαλάσει το ράδιο?

< Note 8 >


Καλησπέρα σύντροφε , ελπιδοφόρο ότι δεν το έχεις βάψει μπλέ και να το σπρώξεις Σούνιο μεριά :lol:

Πλάκα κάνω, έχω 215Κ μαζί του και δε βρίσκω ακόμα κάτι σοβαρό να το αλλάξω. Ίσα ίσα, μάλλον θα παραμείνει και θα αλλάξω τη μηχανή μου :lol:

Εγώ άλλαξα αμορτισέρ στα 170-180 περίπου, η αμορτισερομέτρηση είχε δείξει γύρω στο 50% εξόν ενός που είχε "σκάσει" :)

Συμπλέκτη άλλαξα πρόσφατα στα 215Κ και είχε λίγο ακόμα. Επίσης, πρέπει να δω τη βάση μηχανής γιατί όποιο θέμα έχω με δονήσεις μέσα στο αμάξι , πρέπει να έρχεται απο εκεί.
Το κιβώτιο σε μένα είναι θέμα , που και που πετά τη 2α, εδώ και κάνα 1.5 χρόνο.
Οπότε η λυπητερή κάποια στιγμή θα έρθει (~ 800άρι)
Επίσης, πρόσφατα κόπηκε η ντίζα απο το συρματόσχοινο που ανοίγει το καπώ και τρύπησε το δοχείο υγρού των υαλοκαθαριστήρων :lol:

Το ηχοσύστημα όχι, δεν έχει χαλάσει. Που και που, παρατηρώ ότι εαν σταματήσω κάπου, μείνω μέσα στο αμάξι
π.χ για καμιά μισή - μία ωρίτσα κλειστά όλα , όταν βάλω μπροστά το ηχοσύστημα μετά κολλά στη ένταση της φωνής και δεν αλλάζει !
Λύνεται φυσικά μετά απο παρόμοια εκφόρτιση αλλά που και που θυμάμαι πόσο κουλό είναι αυτό :lol:

Υγ λάστιχα έχει το μενού για φέτος , ψάχνω μια σοβαρή τετράδα μετά τα Toyo Proxes CF2 που ήταν πολύ καλά , θέλουμε λίγο πιο σύγχρονη γόμα όμως.
Άβαταρ μέλους
By glf
#702603 Είδα οτι τρέχει καμπάνια δωρεάν αλλαγής στα ξεφτισμενα σήματα στα ford.
Θα ρωτήσω την τοπική αντιπροσωπεία μιας και το πίσω σήμα είναι χάλια..
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#703081 Από άχρηστες αγορές τον τελευταίο καιρό πήρα ένα πλαίσιο πινακίδας ford performance αλλά μια βίδα αρνείται να ξεβιδωθει. Για πείτε ιδέες.

Επίσης έχω παραγγείλει αυτά εδώ τα αμορτισερακια.


Να αποκτησει νοημα και το κουμπι του πορτ παγκαζ στο κλειδι.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By glf
#703106 Ισχύει αυτό που είπα. Πήγα, το βγάλανε φωτογραφία και παραγγειλανε νέο σήμα. Μόνο το πίσω.
Όλα δωρεάν.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#703147
glf έγραψε:Ισχύει αυτό που είπα. Πήγα, το βγάλανε φωτογραφία και παραγγειλανε νέο σήμα. Μόνο το πίσω.
Όλα δωρεάν.
Μάλλον θα τους πω να Μ αλλάξουν και το δικό μου μπροστά. Άρχισε να ξεφταει.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By glf
#704229 Το μπροστά σε μένα έχει χάσει τη γυαλαδα μόνο και δεν το άλλαξαν.
Εικόνα

Το πίσω το άλλαξα σήμερα.
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#704844 Για πείτε οι γνώστες, λαμπάκια, καμπανάκια και μήνυμα engine malfunction σε ford focus 2 τι να περιμένω; Τα πάντα και τίποτα;; :lol: Το αυτοκίνητο το πάρκαρα κατευθείαν στην άκρη και το πήρε πριν λίγο η οδική. Το ξανάβαλα όσο περίμενα μπροστά για λίγο δεν άναψε τίποτα αλλά η μηχανή ακουγόταν λίγο περίεργα είναι η αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#704848 ανεβαίνουν τα Ford σε οδική ? :shifty: :lol:

ειλικρινά, μέχρι σήμερα δεν είχα κάτι , το μυαλό μου πήγε σε ιμάντα/μεταβλητό / δυναμό με αυτά που λες :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By glf
#704860 Με obd reader θα έβλεπες τη βλάβη στο κινητό
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#704870 Με πήραν από το συνεργείο πριν λίγο, πίνακας οργάνων η διάγνωση. Για επισκευή, όχι αντικατάσταση 180 €.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#705933 Georgetz για πες τι αναρτησεις να βαλω....

Αν και δεν θα θελα να αλλαξω το setup του οχηματος, δεν θα με χαλαγε καθολου να βαλω μια ρυθμιζομενη αναρτηση που να την εχω μονιμα στο ανετο και οποτε μου τη βαρεσει (σπανια πλεον) να την εχω στο sport.
Εχω δει αυτην εδω.
https://apergissport.car.gr/parts/view/ ... H0qOGxkK2o
Για πειτε γνωμουλες!!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#705974 Για να κάνεις την αλλαγή από άνετο σε σπορ θέλει ώρα και εργαλεία, δεν έχει και νόημα.
το καλό που έχουν οι ρυθμιζόμενες είναι πως μπορείς να το ρυθμίσεις εκεί που σου αρέσει.
και να το αφήσεις εκεί, γιατί η αλλαγή είναι βαβούρα...
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#705976 Άρα μάλλον πρέπει να κινηθώ σε πιο σεηφ μονοπάτια...

Ευχαριστωωω!!!

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#705978
Anonymous Founder έγραψε:Για να κάνεις την αλλαγή από άνετο σε σπορ θέλει ώρα και εργαλεία, δεν έχει και νόημα.
το καλό που έχουν οι ρυθμιζόμενες είναι πως μπορείς να το ρυθμίσεις εκεί που σου αρέσει.
και να το αφήσεις εκεί, γιατί η αλλαγή είναι βαβούρα...


Γιατί, νομίζεις ότι οι ρυθμίσεις είναι εύκολες;
Στην 147 που είχα βάλει ρυθμιζόμενες, κάποια στιγμή κουράστηκα από το ψάξιμο, βρήκα μια χρυσή τομή και δεν τις πείραξα ξανά.

@ΦόκουςΖορζ

Έχε το νου σου ότι θα δεις ΑΛΛΟ αυτοκίνητο και αυτό είναι και καλό και κακό. Δυστυχώς όλα όσα θα κερδίσεις, θα στα γκρεμίσουν οι σκατόδρομοι φίλε. Είναι μεγάλο δίκοπο μαχαίρι τέτοια αλλαγή σε daily use ΙΧ. Πρόσεξε, δεν σου λέω ότι είμαι κατά, αρκεί να το κάνεις συνειδητά. Αν ναι, τότε προχώρα.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#705993
Focusman91 έγραψε:Georgetz για πες τι αναρτησεις να βαλω....

Αν και δεν θα θελα να αλλαξω το setup του οχηματος, δεν θα με χαλαγε καθολου να βαλω μια ρυθμιζομενη αναρτηση που να την εχω μονιμα στο ανετο και οποτε μου τη βαρεσει (σπανια πλεον) να την εχω στο sport.
Εχω δει αυτην εδω.
https://apergissport.car.gr/parts/view/ ... H0qOGxkK2o
Για πειτε γνωμουλες!!


Τη μόνη αλλαγή που έκανα , ήταν τα KYB Excel G με ίδιους κωδικούς. Δεν τρελάθηκα και νομίζω ότι "κουράστηκαν" γρήγορα.
Σκέφτομαι τα επόμενα να είναι πάλι τα oem Monroe.
Καταλαβαίνω ότι θες μια καλύτερη ποιότητα απόσβεσης , δεν έχω κάτι για αυτό.

Αν θέλεις κάτι καλύτερο, δύσκολο με τους δρόμους που έχουμε,ρίξε μια ματιά εδώ
https://www.european-parts.net/de/Ford- ... iesta-MK7/

Πέραν του κόστους,θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον που να νιώθει.

Καλύτερα να βάλεις μια 4αδα καλά λάστιχα αν θες το κάτι παραπάνω από κράτημα/απόδοση.

Περιττό να πω ότι έκανα αλλαγή συμπλέκτη, περιποιήθηκα βάσεις μηχανής και νιώθω λες και πήρε 25 άλογα :lol: