Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#607911 Δυστυχώς η αγαπημένη μου παγόδα W113 είναι εξαιρετικά ακριβή. Αλλά και η επόμενη σειρά, η R107 έχουν αρχίσει να ακριβαίνουν επικίνδυνα, οι καλές είναι ήδη ακριβές. Και στην καλύτερη είναι 30 χρονών αυτοκίνητα αλλά μπορεί να είναι μέχρι 48 χρονών.... Θέλουν χρόνο και χρήμα για να διατηρούνται όπως τους αξίζει.
Οι R129 έχουν χάσει αυτό που είχαν οι προηγούμενες, έχει βαρύνει και σοβαρέψει πολύ.
Άβαταρ μέλους
By George
#614030 Καλημέρα σας. Θα ήθελα να ενημερωθώ για κάποια πραγματάκια σχετικά με την καινούργια AMG A45 S. Καθότι χρόνια μεγάλος υπέρμαχος των evo / sub θα ήθελα να ρωτήσω αν η Α45 S θα μπορούσε να αποτελέσει μια εναλλακτική λύση απέναντι σε αυτή την κατηγορία. Οχι τόσο στο επίπεδο δύναμης μιας και 421 άλογα είναι αρκετή δύναμη αλλά κυρίως στο επίπεδο ακαμψίας πλαισίου, στησίματος, τετρακίνησης. Η AMG μπορεί να περάσει όλη αυτή την δύναμη στον δρόμο; Το τιμόνι της είναι ξυράφι και σημαδέυει εκεί που δείχνεις; Eίναι απόλυτο; Η φιλοσοφία της Α45 είναι ποιο πολύ ένα πάρα πολύ γρήγορο hatch στα χαρτιά ή μια πολεμική μηχανή στην πραγματικότητα;

Πως λειτουργεί το 4matic της Α45 S; Είναι όπως η προηγούμενη γενιά μπροστοκίνητη και όταν νιώσει οτι χάνει πρόσφυση στέλνει το 50% της δύναμης στους πίσω τροχούς ή είναι μόνιμα τετρακίνητη και απλά παίζει με το Torque vectoring στους πίσω τροχούς; Για να είμαι ειλικρινής το drift mode της όπως το είδα σε reviews δεν με έπεισε. Δείχνει να καταπονείται πάρα πολύ να κρατήσει τον κώλο ξεκολλημένο. Σίγουρα μπορεί να προκαλέσει χαμόγελα αλλά δείχνει να είναι έξω απο τα νερά της.

Απο αξιοπιστία γενικά οι ΑΜG πως πάνε; Λίγο που διάβασα οι Merc βγάζουν θεματάκια ανάλογα με το μοντέλο αλλά οι ΑΜG ακολουθάνε το ίδιο μοτίβο; Μιας και είναι αρκετά ποιό ακριβές σε σχέση με τις απλές καθημερινές Merc.

Και τέλος γιατί αυτή η τιμή; Η AMG Α35 με τα 306 άλογα είναι στην σχετικά "λογική τιμή" των 58.000 ευρώ. Η Α45 S εκτοξέυεται στα 81.000 ευρώ και αν βάλλεις και μερικά extra όπως πανοραμική οροφή, τα bucket καθίσματα, το αεροδυναμικό πακέτο της AMG φτάνεις στα 100.000 ευρώ για ένα Hatchback! Το οποίο είναι παντελώς φάουλ τιμή γιατί σε αυτά τα λεφτά οι επιλογές είναι αμέτρητες!

Kλείνοντας να πώ πως το μόνο που δεν μου αρέσει πάνω της είναι τα πίσω φανάρια όπως καταλήγουν στην πινακίδα (Κάτι με χαλάει) όπως και οι διπλές ψέυτικες απολήξεις (γιατί είναι ψέυτικες. Απο μέσα είναι μονή απόληξη) και ο ήχος που αναγκαστικά τον σκότωσαν λόγο κανονισμών και euro 6. Στην προηγούμενη Α45 ο ήχος ήταν απίστευτος! Το σαλόνι της είναι έπος καθώς και εμφανισιακά!

Θα χαρώ πολύ να διαβάσω τις απόψεις σας

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#618085 Ανταγωνισμός στο γνωστό ασημί της Θεσσαλονίκης

https://www.car.gr/24358572-mercedes-be ... kompressor

https://www.car.gr/9608671-mercedes-ben ... r-elegance

Πράγματι με αυτές τις τιμές και αυτή τη κατάσταση που είναι σου έρχεται να πάρεις ενα (απο τα τρία) να το κάνεις υγραέριο ή ακόμα καλλίτερα φυσικό αέριο και να οργώσεις την Ευρώπη , θα ταξιδεύεις πιο άνετα απο την ryan :lol:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#618090 40000 χιλιόμετρα σε 20 χρόνια...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#618091 Είναι πιθανό!
Ο πατέρας μου -με μερσεντέ και αυτός- έχει σε 10,5 χρόνια κάπου στα 16-17.000 χλμ. Μου λέει ότι όταν το πάει για σερβις τον κοροιδεύουν τα μαστόρια :lol: .
Άβαταρ μέλους
By theo13
#618096
sargus έγραψε:Είναι πιθανό!
Ο πατέρας μου -με μερσεντέ και αυτός- έχει σε 10,5 χρόνια κάπου στα 16-17.000 χλμ. Μου λέει ότι όταν το πάει για σερβις τον κοροιδεύουν τα μαστόρια .

Ο γείτονας έχει mini cooper S μοντέλο 2007 με 11000. Μου ζήτησε να το κάνω λίγο πιο μπροστά στο κλειστό πάρκιν και έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 4 χρόνια που μένω εδώ ζήτημα αν το έχει βγάλει 5-6 φορές

.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#618099 To ιδιο και ο θείος μου με την W124. Είχε άλλα δύο αυτοκίνητα για κάθε μέρα και την έβγαζε μόνο σε ταξίδια. Μπορεί να έκανε και 150χλμ το μήνα. Τώρα βέβαια 7500€ για Mercedes E-Class του 97 μόνο κανένας συλλέκτης θα έπαιρνε.
Άβαταρ μέλους
By fot
#618111 7500 δύσκολα, αλλά την χτυπάς άνετα με 5500 και έχεις αμαξάρα.
Κανονικά θα έπρεπε να απαγορεύονται τέτοιες αγγελίες στο φόρουμ. Μας βάζουν σε πολύ πονηρές σκέψεις.


< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#618113
theo13 έγραψε:Ο γείτονας έχει mini cooper S μοντέλο 2007 με 11000. Μου ζήτησε να το κάνω λίγο πιο μπροστά στο κλειστό πάρκιν και έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 4 χρόνια που μένω εδώ ζήτημα αν το έχει βγάλει 5-6 φορές

Και δεν έχει μείνει από μπαταρία; μωρέ μπράβο !
Άβαταρ μέλους
By theo13
#618128
mousatos έγραψε:
theo13 έγραψε:Ο γείτονας έχει mini cooper S μοντέλο 2007 με 11000. Μου ζήτησε να το κάνω λίγο πιο μπροστά στο κλειστό πάρκιν και έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 4 χρόνια που μένω εδώ ζήτημα αν το έχει βγάλει 5-6 φορές

Και δεν έχει μείνει από μπαταρία; μωρέ μπράβο !
Φυσικά και έχει μείνει. Μια φορά με οδική το έβαλε μπροστά

.