Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#811978 Όντως τρομερό!

Ποιος να είναι άραγε εκείνος ο επικεφαλής αεροδυναμικής της McLaren το 1999 του οποίου ζητήσανε τη βοήθεια!

Υπάρχουν άραγε ακόμα όλα τα κομμάτια που κατασκευαστήκανε;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#811983 :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#812025 μεγάλο κατόρθωμα της ΜΒ. :roll: παραδέχονται οτι αντέγραψαν τη μακλάρεν.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#818528
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#818552
dimik έγραψε:No replacement for displacement etc....


Καλα τα ελεγαν τοτε οι Αμερικανοι αλλα τωρα ολο supercharger ειναι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#818556
Δημ.Φυλακτος έγραψε:
dimik έγραψε:No replacement for displacement etc....


Καλα τα ελεγαν τοτε οι Αμερικανοι αλλα τωρα ολο supercharger ειναι.


σε 5λιτρα μοτερ...
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#818807
dimviii έγραψε:σε 5λιτρα μοτερ...


Α γεια σου, φτιαχνουν και με καρμπυρατερ ακομη.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#824270
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#835155

τι να λέμε...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#845630 Μπουσσε ζητω την αμποψη σου ως ειδικου μερσετολογου. Μιας και το AUDI δεν το προλαβα γτχκτπμ :rant: , πες μου εναν λογο για να μην πατησω το κουμπι:


https://www.haverkamp.nl/galerij/detail ... d=35812063


:inlove: :inlove: :inlove:


( BEAMS ξετρελλαθηκε, παρε 2 μου λεει αν βρεις :hmmm: )
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#845642 Α, αυτό ήταν ταξί σίγουρα. Καλή επιλογή, έχει συνηθίσει να κάνει χιλιόμετρα. Εγκρίνω. Αλλά ας μιλήσει και ο GB.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#845721
g8777 έγραψε: :inlove: :inlove: :inlove:


( BEAMS ξετρελλαθηκε, παρε 2 μου λεει αν βρεις :hmmm: )


Verbruik: 1,4 l/100km


Σε κατανάλωση λαδιού αναφέρεται ή ανακάλυψαν το μαγικό ζωμό του dimdci? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#845730
Zorz έγραψε:
Verbruik: 1,4 l/100km


Σε κατανάλωση λαδιού αναφέρεται ή ανακάλυψαν το μαγικό ζωμό του dimdci? :hmmm:


Μάλλον αναφέρεται στην επίσημη κατά WLTP, που ένα σημαντικό κομμάτι είναι με τον ηλεκτροκινητήρα και δεν καταναλώνει βενζίνη. :s_wink Έτσι βγαίνουν και κάτι νούμερα CO2 κάτω από 50... :s_wink Η ενέργεια της μπαταρίας προφανώς προέρχεται από νεράιδες... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By MikeR1
#851211 Καλησπέρα στην παρέα, θα πω 2 λόγια για μένα για νας βάλω στο κλίμα. Είμαι κάτοχος 8 χρόνια ενός corolla e111 1.6 sedan και θέλω να εξελιχθώ σιγά σιγά. Δεν έχω ακόμη παιδιά αλλά μου αρέσουν τα σεντάν ή τουλαχιστον μικρομεσαία ή μεσαία αυτοκίνητα, ταξιδεύω συχνά με το αυτοκίνητο για διάφορους λόγους. Γράψω στο θέμα της mercedes γιατί ψάχνω μερικές απαντήσεις αν μπορούν να βοηθησουν κάτοχοι ή κάποιοι που γνωρίζουν. Τα μοντέλα που έχω στο μυαλό μου είναι το cla 180d και το c180d κατα προτίμηση αυτοματο . Οι απορίες μου είναι οι εξής :
Η πραγματική κατανάλωση καυσιμου είναι κοντά σε αυτή που δίνει η mercedes?
Με τα κιβώτια τι παίζει 6η7g τι αξίζει?
Πετρελαιοκινητηρας οκ, έχει υψηλότερη συντηρηση απο αλλά ιχ πετρέλαια?
Με 2χιλ στροφές ποσα χιλιομετρα έχουν απλώνουν ωραία στον δρόμο?
Και αν τελικά αξίζει να περάσω τα 20κ για την αγορά του.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, με συγχωρείτε για το πλήθος ερωτήσεων αλλά δεν έχω γνωστό να μου τις λύσει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#851233 Καλώς ήρθες. Μιλάμε για δύο αρκετά διαφορετικά αυτοκίνητα. Το ένα είναι βασισμένο στην σειρά Α, με κίνηση εμπρός και κινητήρα τοποθετημένο εγκάρσια (τον γνωστό diesel της Renault), ενώ το άλλο βασίζεται στην σειρά C, άρα πισωκίνητη και γενικώς διαφορετικό αυτοκίνητο, έστω κι αν σε διαστάσεις παρόμοιο.
Δεν ξέρω σε τι τιμή τα βρίσκεις, λογικά και τα δύο είναι από leasing και μάλλον η c188d παίζει να είναι και εισαγωγής.
Επειδή βλέπω πως σε ανησυχεί η κατανάλωση, θα σου πω πως αυτή μην την φοβάσαι, αλλά η συντήρηση και ειδικά οι ζημιές μπορεί να χρειαστούν βαθιές τσέπες.
Όχι τόσο για το μοτέρ της CLA πχ που είναι της Renault, αλλά για τα υπόλοιπα. Η C180d έχει άλλο μοτέρ 1800 που νομίζω είναι της Mercedes, καλύτερο ή χειρότερο δεν γνωρίζω.