Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#376959
Giuseppe Busso έγραψε:Φετίχ τα station wagon και τα τύπου allroad οχήματα στο petrolheads αλλά τα SUV και ειδικά με άλογα, είναι περιττές κατασκευές. :yahoo:

Κάποιοι είπαν για τη C-Klasse 43 έναντι της GLC-43. Ωραία και τα δύο αυτοκίνητα.
Την ευκολία της 5ης πόρτας δεν την έχει κανένα sedan αυτοκίνητο. Μπορείτε να πάρετε ό,τι θέλετε, εγώ αναφέρομαι στις δικές μου προτιμήσεις.
Κατηγορείτε ευκόλως αυτούς με τα SUV ότι δεν θα τα βάλουν χώμα. Οι οδηγοί των sportscar, μπαίνουν όλοι στην πίστα;


Εγω απο την πλευρα μου, και με βαση την δικη μου επαφη και εμπειρια, αλλα και απο καποιους γνωστους μου με premium suv, ανεφερα καποια πραγματα, γεγονοτα, οχι εικασιες, απλως ξεκαθαριζοντας επι της ουσιας την διαφορα του "παω χωμα" με πραγματικο offroading για το οποιο πολλοι μπορει να λενε πολλα.
Στην πραξη ομως ελαχιστοι -και ειναι λογικο κ αναμενομενο- ειναι τοσο χοντροπετσοι(?) ή σταρχιδιστες να δημιουργουν σε συνεχη βαση ζημιες στο ακριβο τους suv λογω offroading χρησης...

Το παραδειγμα με τους οδηγους sportscar δεν εχει καμμια σχεση. Δεν μιλαμε για φθορα ελαστικων, σε τακακια φρενων κτλ, μιλαμε για ακριβες ζημιες απο τρυπημα στο καρτερ λαδιου, μεχρι στραβωμα ψαλιδιων, απωλεια χρωματος στα πλαινα απο γρατζουνιες και γενικοτερα ενα πολυ υψηλοτερο -αναλογικα με χρηση στην πιστα- ρισκο για ζημιες απο πραγματικο offroading, με ακριβες premium suv κατασκευες.

Giuseppe Busso έγραψε:Και όχι, δεν έχουν αλλάξει τα γούστα μου. Έχουν αλλάξει οι ανάγκες μου όμως. Και αν θα έδινα ένα σκασμό λεφτά, θα το έκανα για κάτι ολοκληρωμένο.
Και ας είναι ένα και δύο κλικ λιγότερης γαματοσύνης στα φόρουμ. Και με τη C-Coupe λιώνω αλλά εγώ δεν μπορώ τα αυτοκίνητα με 2 πόρτες.
Θα συνεχίσω να τη θαυμάζω όμως. Δεν θα βγάζω συμπλέγματα έναντι των αγοραστών της.
Αυτά.


Κατι μαλλον δεν καταλαβες καλα...Δεν εβγαλε κανεις συμπλεγματα. (οσο για τα περι Κολωνακιου, ειναι αληθεια τι να κανουμε... :whistlink: ) Τουλαχιστον σε οτι με αφορα θεωρω πιο ολοκληρωμενο ενα γρηγορο αυτοκινητο ως σπορ sedan , παρα ενα αρκετα υπερυψωμενο ταχυτατο station, καθοτι οι πραγματικοι συμβιβασμοι κυριως οδηγικοι με βαση και τους νομους της φυσικης- αλλα και σε επιπεδο πρακτικοτητας - ειναι μικροτεροι στην περιπτωση του sedan.
Οποιος πχ θελει γρηγορο και 5η πορτα, υπαρχει το station.

Προφανως υπαρχει και το πολυ γρηγορο SUV, αυτο ομως δεν το κανει πιο ολοκληρωμενο, επειδη εχει λιγο απ' ολα και επειδη μπορει να θεωρειται ολοκληρωμενο για ενα συγκεκριμενο προφιλ οδηγων.

Κοντολογις, στην δικη μου τουλαχιστον λογικη, περισσοτερο ολοκληρωμενο ειναι ενα προιον που κανει ξεκαθαρα 2 διαφορετικα πραγματα πολυ καλα, παρα ενα αλλο που κανει 3 πραγματα αλλα το ενα απο αυτα σε μετριο συνολικα επιπεδο.

Οπερ και πραγματικο offroading με "τραπεζωμενο" ταχυτατο suv με τεραστιους τροχους, ΔΕΝ υφισταται.

Εκτος αν θεωρειται "οffroading" το περασμα σε ψευτολιμνουλα της φωτο σε βατο χωματοδρομο που μπορει να περασει και ενα προσθιοκινητο ταπεινο crossover με μεικτα ελαστικα... :lol:

Ουτε και θα θεωρουσα "ολοκληρωμενο" ενα αυτοκινητο επειδη μπαινει σε βατο χωματοδρομο χωρις να βρισκει απο κατω, αλλα σε καλη ασφαλτο να στριβει σαν...χαμηλωμενο λεωφορειο και για αυτο να θεωρειται σπορ... :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#376961 Αυτό σημαίνει premium...

Εικόνα


Του είπα να με πάει Αθήνα αλλά μέχρι Heathrow θα με πάει.

Εντελώς κιτς πάντως.

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#376968
Κίκιζας . έγραψε:Το παραδειγμα με τους οδηγους sportscar δεν εχει καμμια σχεση. Δεν μιλαμε για φθορα ελαστικων, σε τακακια φρενων κτλ, μιλαμε για ακριβες ζημιες απο τρυπημα στο καρτερ λαδιου, μεχρι στραβωμα ψαλιδιων, απωλεια χρωματος στα πλαινα απο γρατζουνιες και γενικοτερα ενα πολυ υψηλοτερο -αναλογικα με χρηση στην πιστα- ρισκο για ζημιες απο πραγματικο offroading, με ακριβες premium suv κατασκευες.


Αυτά τα έχεις συμπεράνει από την τερατώδη (νοτ) εμπειρία σου; Μην γράφεις χαζομάρες τη στιγμή που ο ίδιος δεν έχεις ιδέα ούτε από το ένα σπορ, ούτε από το άλλο.

Στα υπόλοιπα που γράφεις θα μπορούσα να σου κάνω περαιτέρω ανάλυση νόμων φυσικής αλλά δεν θα τους καταλάβεις. Ισχύουν και για τα σεντάν οχήματα πάντως. Κράτα αυτό.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#376994
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimviii έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Γρηγορη ξερεις εσυ κανεναν που να ειχε EVO για καθημερινο; Να το οδηγει η γυναικα και να πηγαινει Σ/Μ, τα παιδια στις ασχολιες τους; Γιατι ο nass το εκανε και το κανει.
.

στα 5 πρωτα χρονια αυτη τη χρηση εκανε και η γυναικα μου με το Μητσο.

Μολις βρηκαμε δευτερο ! :yahoo: :lol:

Σιγα μην βρουμε και τριτο. :lol:

Πες μου οτι ψαχνεις και εσυ για Μερκ.....ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΩ! :rant:

:s_roses


Mερκ? :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By alexm
#376995
dimik έγραψε:Ο Bilzerian κυκλοφορεί με ένα ανάλογο

< >

Και εδώ και ένα μήνα κυκλοφορεί ένα τέτοιο στη Θεσσαλονίκη

Inviato dal mio NEM-L21 utilizzando Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#377003
Giuseppe Busso έγραψε:
Κίκιζας . έγραψε:Το παραδειγμα με τους οδηγους sportscar δεν εχει καμμια σχεση. Δεν μιλαμε για φθορα ελαστικων, σε τακακια φρενων κτλ, μιλαμε για ακριβες ζημιες απο τρυπημα στο καρτερ λαδιου, μεχρι στραβωμα ψαλιδιων, απωλεια χρωματος στα πλαινα απο γρατζουνιες και γενικοτερα ενα πολυ υψηλοτερο -αναλογικα με χρηση στην πιστα- ρισκο για ζημιες απο πραγματικο offroading, με ακριβες premium suv κατασκευες.


Αυτά τα έχεις συμπεράνει από την τερατώδη (νοτ) εμπειρία σου; Μην γράφεις χαζομάρες τη στιγμή που ο ίδιος δεν έχεις ιδέα ούτε από το ένα σπορ, ούτε από το άλλο.


To ποιος γραφει χαζομαρες, οταν συγκρινει το μεγεθος φθορας ελαστικων κτλ, με πολυ υψηλα ποσοστα ρισκου για σημαντικες ζημιες απο χρηση offroading ειναι προφανες...

Επισης το να γραφεις εσυ συγκεκριμενα, για εμενα οτι δεν εχω ιδεα, ειναι το λιγοτερο αστειο...Ουτε τα μισα απο οσα εχω κανει δεν ξερεις και δεν εχει και νοημα να μαθεις εξαλλου, καθοτι εισαι κεφαλι αγυριστο... :lol:

Giuseppe Busso έγραψε:Στα υπόλοιπα που γράφεις θα μπορούσα να σου κάνω περαιτέρω ανάλυση νόμων φυσικής αλλά δεν θα τους καταλάβεις. Ισχύουν και για τα σεντάν οχήματα πάντως. Κράτα αυτό.


Ελα ρε Γιαννη, εγινες και εσυ ξαφνικα Φυσικος επιστημονας και θα κανεις αναλυση που δεν θα καταλαβω...
Προφανως ισχυουν και για τα sedan, αλλα αλλο τοσο και περισσοτερο και για αυτα τα γρηγορα Suv που εχουν κατα μεσο ορο 20cm μεγαλυτερο συνολικο υψος...ή μηπως αυτα εξαιρουνται?

Βαζε τωρα φωτο με "ολοκληρωμενα" τραβεστι BAD ASS SUV οχηματα με 20αρες ζαντες... :whistlink: Ειναι τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ σε ΟΛΑ... :metalo:

Περνανε και απο ΛΙΜΝΕΣ βαθους 30cm ετσι?!!! :yahoo: ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΥΤΑ! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#377101
Thomas_C200K έγραψε:Κλάρκ μόνο Linde και ταινίες tesa :inlove: , έρχομαι να σου βγάλω δουλειά το καλοκαίρι. Μαύρα τα € όμως και είμαστε κομπλέ :iconcool:


Από Linde δεν ξέρω, το δικό μου είναι Nissan 15άρι. Tesa εμπορεύομαι και δεν μπορώ να πω ότι είναι και ό,τι καλύτερο.


Giuseppe Busso έγραψε:Αυτά τα έχεις συμπεράνει από την τερατώδη (νοτ) εμπειρία σου; Μην γράφεις χαζομάρες τη στιγμή που ο ίδιος δεν έχεις ιδέα ούτε από το ένα σπορ, ούτε από το άλλο.

Στα υπόλοιπα που γράφεις θα μπορούσα να σου κάνω περαιτέρω ανάλυση νόμων φυσικής αλλά δεν θα τους καταλάβεις. Ισχύουν και για τα σεντάν οχήματα πάντως. Κράτα αυτό.


Νομίζω ότι είσαι άδικος με τον ., ο οποίος είναι υπερβολικός καμιά φορά αλλά και καλό χέρι είναι και δίκιο έχει στην προκειμένη περίπτωση.


Nikos! έγραψε:Αυτό σημαίνει premium...


Αυτό σημαίνει disco δεκαετίας 1980. Οι Bee Gees λείπουν μόνο. :svivhaha:


Κίκιζας . έγραψε:Στην πραξη ομως ελαχιστοι -και ειναι λογικο κ αναμενομενο- ειναι τοσο χοντροπετσοι(?) ή σταρχιδιστες να δημιουργουν σε συνεχη βαση ζημιες στο ακριβο τους suv λογω offroading χρησης...


Η μόνη ζημιά είναι στο χρώμα. Τώρα να βρεις κάτω σε πέτρα, είναι κάτι που μπορεί να τύχει και σε σκληροτράχυλα 4χ4. Αν στραβώνουν ψαλίδια κλπ. μιλάμε για SUV του κώλου. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#377107
REALZEUS έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:Κλάρκ μόνο Linde και ταινίες tesa :inlove: , έρχομαι να σου βγάλω δουλειά το καλοκαίρι. Μαύρα τα € όμως και είμαστε κομπλέ :iconcool:


Από Linde δεν ξέρω, το δικό μου είναι Nissan 15άρι. Tesa εμπορεύομαι και δεν μπορώ να πω ότι είναι και ό,τι καλύτερο.



15ρι τόνους ή 1,5 τόνους? Με μπέρδεψες :lol: .
Σας στέλνω μούφες στην Ελλάδα :shifty: οι καλές Tesa σκεπάζουν έναν επιταχυντή :lol:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#377110
REALZEUS έγραψε:Νομίζω ότι είσαι άδικος με τον ., ο οποίος είναι υπερβολικός καμιά φορά αλλά και καλό χέρι είναι και δίκιο έχει στην προκειμένη περίπτωση.


Εγώ τον αδικώ; Ο ίδιος υπερεκτιμά τον εαυτό του.
Εν πάσει περιπτώσει, από τις χιλιάδες μπούρδες που έχει γράψει κατά καιρούς, αυτή ήταν ακόμη μια.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#377120
Giuseppe Busso έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Νομίζω ότι είσαι άδικος με τον ., ο οποίος είναι υπερβολικός καμιά φορά αλλά και καλό χέρι είναι και δίκιο έχει στην προκειμένη περίπτωση.


Εγώ τον αδικώ; Ο ίδιος υπερεκτιμά τον εαυτό του.
Εν πάσει περιπτώσει, από τις χιλιάδες μπούρδες που έχει γράψει κατά καιρούς, αυτή ήταν ακόμη μια.


...νταξει απο ανυποστατη αρνητικη κριτικη και μειωση των λεγομενων του αλλου "γιατι ετσι" , αλλο τιποτα.
Εξαλλου ειναι το πιο ευκολο πραγμα... :lol: Χωρις ΚΑΝΕΝΑ επιχειρημα, λες στον αλλο οτι λεει χιλιαδες μπουρδες
και τελειωσε η ιστορια... :yahoo:

Κανε ονειρα τωρα με μια pumped up GLC με 20αρες να περναει την λιμνη βαθους 30cm και να εκστασιαζεσαι απο το "extreme" offroading, αλλα ταυτοχρονα τις ανοθευτες σπορ καταβολες που εχει(?) στο δρομο.
Καθοτι αυτου του ειδους τα οχηματα ειναι τα ΠΛΕΟΝ ολοκληρωμενα... :svivhaha:

P.S Ιδου λοιπον η "ολοκληρωμενη" λυση για bad ass περασματα απο...λιμνες και αστειρευτη σπορ αισθηση στο δρομο! :metalo:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#377180
Thomas_C200K έγραψε:Αληθινό Geländewagen
G500 4*4*2


< >


Ή αλλιώς πως θα ηταν το μπαλκονι του σπιτιου σας να έχει αντι για καγκελα ταμπλο αυτοκινητου. Ετσι ειναι η αισθηση μεσα. Λες και χαζευεις απο το μπαλκονι σου :lol:
Πλάκα ειχε :metalo:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#377221
Thomas_C200K έγραψε:15ρι τόνους ή 1,5 τόνους? Με μπέρδεψες


'Οταν λέμε σε περονοφόρο 15άρι, εννοούμε 1,5 τόνο βρε Θωμάκο.


Thomas_C200K έγραψε:οι καλές Tesa σκεπάζουν έναν επιταχυντή


Για αυτό δεν βρίσκουν το μποζονιο... :s_rofl


Giuseppe Busso έγραψε:Εγώ τον αδικώ;


Που έχει λάθος στο προκείμενο θέμα;
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#377255
https://www.amazon.de/Mercedes-Benz-K%C3%BChlergrill-Beleuchtetes-Leuchtende-Tagfahrlicht/dp/B01M74EMJF/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1489874984&sr=8-1-fkmr0&keywords=Mercedes+Benz+beleuchteter+stern+w204
:innocent:
https://www.youtube.com/watch?v=K2zKzQV4X6k
:innocent:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#377260 σε Μιτσουμπισι παιζει αυτό?