Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#36615
kostis20 έγραψε:
Cosmonaut21 έγραψε:Έχετε να προτείνετε κάποιο συνεργείο εξουσιοδοτημένο ή και εξειδικευμένο στα νότια προάστια;

Κοιτα και την Τεοκαρ στη Κύμης.Τους συστησα σε φίλο με SLK και έμειναι που ευχαριστημένος.Του βρήκαν και τη γνωστη διαρροη λαδιου απο τους εκκεντροφόρους .

Αυτός είναι πανάκριβος τιμές αντ/πίας πρό κρίσης για αλλαγή λαδιών.... :rant: :rant: :rant:
Είχε ζητήσει 250-300€ για αλλαγή λαδιών (7λτ) και φίλτρων λές και είμαι στην Ελβετία.
Τσελίκοι ζητάνε 180€ για τα ίδια. Και μαλλον πολλά λέω, πλέον.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#36696 Ο κολλητος αλλαξε λάδια και τακακια με 180 ευρω...
Κατα τα άλλα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#36698
kostis20 έγραψε:Ο κολλητος αλλαξε λάδια και τακακια με 180 ευρω...
Κατα τα άλλα...
Εικόνα

Τι διάολο??? Τον Αυγουστο μου είπαν 250-300 :rant: :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#36705 Μήπως δε καταλαβες κάτι καλά?Ουτε η Καρεντα δε ζητάει 300 ευρω για λάδια και φιλτρα... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#36710
kostis20 έγραψε:Μήπως δε καταλαβες κάτι καλά?Ουτε η Καρεντα δε ζητάει 300 ευρω για λάδια και φιλτρα... :lol: :lol:

Βρε μια χαρά είχα καταλάβει, αυριο θα πάρω τηλέφωνο για αναγνωριστική και έχω ταξιδάκι 1000χλμ .
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#36739
georgetz έγραψε:Καλησπέρα :)

Ψάχνω ανταλλακτικό με κωδικό 2710510203 για
Mercedes W203 με τον 1.8 K στα 163.

Για πείτε ....

Αυτός ο κωδικός έχει σχέση με το εσωτερικό του κινητήρα?

Edit: http://www.pmbeshop.com/el/ ψάξε και εσύ αλλά δεν μου εμφάνισε κάτι.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#36872
georgetz έγραψε:Καλησπέρα :)

Ψάχνω ανταλλακτικό με κωδικό 2710510203 για
Mercedes W203 με τον 1.8 K στα 163.

Για πείτε ....

Μηπως ειναι τηλεφωνο στην Τριπολη? Χαχα! :lol:
Οκ την εγραψα τη βλακεια μου. Αποχωρω. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#36879 Όχι Focuman, μακάρι να ήταν τηλέφωνο, θα βρισκόταν πιο
εύκολα και θα ήταν σε πιο λογική τιμή :lol:

Θωμά σε ευχαριστώ, οι κωδικοί αφορούν μηχανισμό για τους εκκεντροφόρους
σε συνάρτηση με την καδένα.
Camshaft pulley έβγαζε το 1ο που έγραψα ενώ ο 2710510003, είναι μάλλον
η τροχαλία.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#37900 Τελικά , μετά απο αρκετό ψάξιμο :

-Τα εξαρτήματα ουσιαστικά είναι τροχαλίες εκκεντροφόρων εισαγωγής και εξαγωγής + καδένα + βοηθητικά
-Ο Μ271.940 είναι γνωστός για το συγκεκριμένο πρόβλημα με το πρόβλημα να εστιάζεται στην πιθανώς
ευπαθή καδένα.
-Αρκετά ακριβά : οι τροχαλίες βγαίνουν στα 700Ε καινούργιες έκαστη με την καδένα να βρίσκεται 200+

Λύσεις? Όχι πολλές προς το παρόν , υπάρχει μια περίπτωση απο Βόλο με 700Ε , για 2 μεταχειρισμένες
τροχαλίες χωρίς καδένα και χωρίς καμία διαβεβαίωση για την κατάσταση αυτών.
Μια δεύτερη παίζει απο Αγγλία με συνολικό κόστος 850Ε μαζί με μεταφορικά, που περιλαμβάνει
την αποστολή όλων των εξαρτημάτων, το remanufacturing και την μετέπειτα επιστροφή Ελλάδα.

Όσοι λοιπόν έχετε το συγκεκριμένο μοτέρ , M271.940 rev και βρίσκεστε περίπου στα
120-140.000 χλμ , ένα τσεκ της καδένας θα ήταν καλό να γίνει για να γλυτώσετε απο χειρότερα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#38029 Έχουμε κανέναν ιδιοκτήτη της νέας Α-class? ή γκόλφω έφτασε τα 90.000χλμ και σιγά σιγά πρέπει να μπαίνω σε διαδικασία αλλαγής γιατί θα αρχίσει να κοστίζει πολύ η συντήρηση της.

Θα με ενδιέφεραν προβληματάκια, συντήρηση, έξτρα που πρέπει ή δεν αξίζει να μπουν κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#38092
dimik έγραψε:Έχουμε κανέναν ιδιοκτήτη της νέας Α-class? ή γκόλφω έφτασε τα 90.000χλμ και σιγά σιγά πρέπει να μπαίνω σε διαδικασία αλλαγής γιατί θα αρχίσει να κοστίζει πολύ η συντήρηση της.

Θα με ενδιέφεραν προβληματάκια, συντήρηση, έξτρα που πρέπει ή δεν αξίζει να μπουν κλπ.

Επειδή θα πας σε MY2015 πρακτικά δεν έχει τίποτα, τα πρώτα του 2013 είχαν χαζοθεματάκια τα οποία λύθηκαν.
Πρέπει να το δεί ο κάτοχος μιας Α200 W176 1,6 με 156 άλογα :metalo: για να σου γράψει.
Εγώ θα έβαζα Urban packet, εσωτερικο φωτισμο, Distronic αν κάνεις ταξίδια, κάμερα οπισθοπορείας, Audio 20 6cd changer, προεγκατάσταση κινητού τηλεφωνου, GPS, πακέτο αποθηκευτικών χώρων, 7ρι διπλοσύμπλετο φυσικά.
Δεν μου έρχονται άλλα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#38179 Υπαρχει μια σημαντική ελλειψη την οποια θα σ αφησω να τη βρεις :rtfm: Ευκολο είναι. ;)

.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#38200
Focusman91 έγραψε:Υπαρχει μια σημαντική ελλειψη την οποια θα σ αφησω να τη βρεις :rtfm: Ευκολο είναι. ;)

.

LED?
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#38228 Επανέρχομαι σχετικά με το σέρβις που είχα ρωτήσει.Αν και δεν το έχω πάει ακόμα,με πήραν τηλέφωνο από την ΕΚΚΑ όπου έχει και ιστορικό το αυτοκίνητο μιας και αρχικά ήταν εταιρικό (δικό μου βέβαια από καινούργιο) για λάδια και όλα τα φίλτρα στα 190 ευρώ.Αρκετά καλή τιμή θεωρώ για αντιπροσωπεία και το σκέφτομαι :oops: .
Φίλος με Α1 tsi 85 ίππων δε με πίστευε αφού πριν ένα μήνα του ζητούσαν κοντά 350 ευρώ για τα ίδια πράγματα :vava:
Τώρα κατάλαβα γιατί στην έκθεση είχε το μισό χώρο η Κοσμοκάρ.