Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#721594
Asimov έγραψε:Μεζούρα δεν χρειάζεται, υπάρχουν οι διαστάσεις στο ιντερνετ.
Front assist και lane assist έχουν όλα τα Kamiq από το πιο βασικό μέχρι το πιο πλούσιο.
Τα υπόλοιπα τα πληρώνεις (σε πολύ λογικές τιμές είναι η αλήθεια) και όπως σου είπα για αντίστοιχο εξοπλισμό με το t-roc βγαίνει περί το διχίλιαρο φτηνότερο. Λίγο πάνω λίγο κάτω ανάλογα με την έκδοση και το προωθητικό. Οπότε δεν έχουμε να διαφωνήσουμε σε κάτι...
Πιστεύω ότι κάποιος που ενδιαφέρεται για το μοντέλο τα βρίσκει κατατοπιστικά αυτά, γι' αυτο τα γράφω εδώ.
btw το Kamiq έχουν επιλέξει να μην το φέρνουν πλέον με μοτέρ πετρελαίου οπότε αυτοί που θέλουν τέτοιο ή εταιρείες leasing αναγκαστικά θα πάνε σε κάποιο άλλο VAG. Το φέρνουν με φυσικό αέριο βέβαια αλλά αυτό αφορά ελάχιστους.

Επανέρχομαι κατόπιν σύγκρισης δίπλα δίπλα.
Το πίσω κάθισμα του Kamiq είναι πολύ πιο άνετο από το T-roc. -
O Asimov είχε δίκιο λοιπόν.
Αυτό το κάνει στα δικά μου μάτια ακόμη πιο ελκυστικό από το T-roc, γιατί στα υπόλοιπα δεν υστερεί (η εμφάνιση είναι υποκειμενικό πράγμα, εμένα κανένα από τα δύο δεν μου αρέσει ιδιαίτερα, άνετα όμως θα αγόραζα και τα δύο αν ήμουν στην αγορά για αυτοκίνητο).
Οπότε, όσοι είστε στο ψάξιμο, δείτε τα και τα δύο, μπορεί να σας εκπλήξει η σύγκριση, εγώ δεν το περίμενα ειλικρινά!
Είχα δει τα T-roc, T-cross και Karoq, το τελευταίο το βρήκα πανάκριβο και άσχημο, αν και είχε καλύτερους χώρους, το Kamiq δεν το είχα σκεφτεί καν.
Όλα βέβαια έχουν να κάνουν με το τι αγοράζεις, ειδικά τον εξοπλισμό κλπ.
Για το χρώμα τα έχουμε πει. :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#721597 Δίκαιος
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#721602 Α, όλα κι όλα, το σωστό να λέγεται. Επίσης θα συμφωνήσω πως στην κατηγορία μακράν ό,τι πιο όμορφο και ποιοτικό, το KIA Xceed. Έπαθα πλάκα όταν μπήκα μέσα σε ένα. Εγώ αυτό θ'αγόραζα αν η τιμή ήταν σωστή.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#721605
Anonymous Founder έγραψε:Α, όλα κι όλα, το σωστό να λέγεται. Επίσης θα συμφωνήσω πως στην κατηγορία μακράν ό,τι πιο όμορφο και ποιοτικό, το KIA Xceed. Έπαθα πλάκα όταν μπήκα μέσα σε ένα. Εγώ αυτό θ'αγόραζα αν η τιμή ήταν σωστή.


ΤΛΤΓ
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#721611 Τα είπαμε και τα γράψαμε πριν από όλους ΑΛΛΆ και η τιμή δεν είναι σωστή και η αντιπροσωπεία είναι ΓΤΠΚ δυστυχώς, πολύ δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#721613 Η τιμή δεν ξέρω αν είναι σωστή, ούτως ή άλλως το θέμα τιμής είναι σφόδρα συγκυριακό, πότε τρέχουν οι προσφορές και τι ψάχνει κάποιος. Δηλαδή, άλλο να ψάχνεις βασική έκδοση χειροκίνητη, άλλο μεσαία με αυτόματο κλπ κλπ (μην κουράσω ξανά με τα συστήματα ασφαλείας...).
Οπότε, γι'αυτό και λέω, επειδή κακά αυτοκίνητα δεν υπάρχουν, μην έχετε κόμπλεξ με τις μάρκες, πάτε παντού και βρείτε την καλύτερη προσφορά. Οι διαφορές στην πραγματική ζωή είναι ελάχιστες στο δρόμο.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#721622 To Xceed βέβαια είναι της επόμενης κατηγορίας.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#721623 Ισχύει, αλλά είναι ανύπαρκτες οι διαφορές σε χώρους.
Αυτό που υπάρχει επιπλέον στο xceed είναι η ανεξάρτητη πίσω ανάρτηση
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#721624 Θεωρητικά και το T-roc είναι επόμενη κατηγορία, αλλά σε χώρους επιβατών είναι χειρότερο, άρα δεν κάνει για όλους.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#721627 Σε πάτημα όμως; Δεν φαίνεται εκεί η επόμενη κατηγορία;

Το Karoq στα δικά μου μάτια φαίνεται απλά ένα κουτί, που το γκρούπ το έβγαλε με συνοπτικές για να προλάβει το τρένο.
Το Kodiaq φαίνεται πιο ισορροπημένο, ίσως ότι είναι πιο μακρύ το σώζει κάπως.
Μπροστά τους το Kamiq μοιάζει κουκλάκι aka μελετημένο-δουλεμένο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#721637 Και τα δύο ημιάκαμπτο έχουν ενώ οι διαστάσεις είναι παρόμοιες. Πολύ δύσκολα να καταλάβεις διαφορές νομίζω.
Όχι πως είναι κακά στο δρόμο, μην παρεξηγηθώ. Μια χαρά είναι ακόμη και γρήγορα αν πας.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#721648
Asimov έγραψε:Ισχύει, αλλά είναι ανύπαρκτες οι διαφορές σε χώρους.
Αυτό που υπάρχει επιπλέον στο xceed είναι η ανεξάρτητη πίσω ανάρτηση


Πιο πολύ από άποψη κόστους το λέω.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#732878

πολυ καλό φαίνεται
Μεγάλο μεσα, για τους πίσω πολυ ευρύχωρο, και αρκετο χώρο για πράγματα
Τα καθίσματα πολύ άνετα επίσης ....
Ανετο στην οδήγηση σε ανωμαλίες δρόμου με καλή απόσβεση
(προσωπικά δε θα εβαζα τις 21" σε κανενα αμάξι )
και απο ηχομόνωση καλο
ανοίγει και η πανοραμική