Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#440380 Δηλαδή το άρθρο λέει πως θα μεταφερθεί η παραγωγή της Skoda στην Γερμανία για λόγους "δικαιοσύνης"; :s_sarcastic
Να πω πως το θεωρώ μάλλον απίθανο κάτι τέτοιο;
Το πολύ πολύ να βάλουν κάνα χειρότερο πλαστικούλι στα επόμενα Skoda για να μην κόβουν πωλήσεις από τα VW, γιατί ειδικά στα SUV σχεδόν προσφέρουν και οι τρεις μάρκες το ίδιο πράγμα.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Αμφιβάλλω σφόδρα πως θ' αλλάξει κάτι τέτοιο, το άρθρο μάλλον θέλει να προμοτάρει την Skoda για το πόσο "γαμάτα" πάει και να δείξει στο κοινό πόσο καλή είναι και πως δεν έχει να ζηλέψει τίποτε από την VW γι' αυτό η μαμά παίρνει μέτρα...
:s_sarcastic
Α, και τα μέτρα θα κάνουν τα Skoda πιο "γερμανικά"... :s_hang
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#440495 Πολύ ωραίο το Karoq πάντως.

Αν και μεταξύ station octavia και αυτό δε ξέρω πιο να διαλέξω. Ευτυχώς αργεί ακόμα η απόφαση, θέλω 2 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#440523
Anonymous Founder έγραψε:Δηλαδή το άρθρο λέει πως θα μεταφερθεί η παραγωγή της Skoda στην Γερμανία για λόγους "δικαιοσύνης"; :s_sarcastic
Να πω πως το θεωρώ μάλλον απίθανο κάτι τέτοιο;
Το πολύ πολύ να βάλουν κάνα χειρότερο πλαστικούλι στα επόμενα Skoda για να μην κόβουν πωλήσεις από τα VW, γιατί ειδικά στα SUV σχεδόν προσφέρουν και οι τρεις μάρκες το ίδιο πράγμα.


Kατασκευασμενες...πιπουλες κατ' εμε, εκ των εσω (Σύμφωνα με μη κατονομαζόμενες πηγές διεθνών ειδησεογραφικών πρακτορείων, :s_sarcastic η VW έχει αρχίζει να προβληματίζεται έντονα με τον «εσωτερικό ανταγωνισμό» που για την περίσταση έχει ως αφετηρία του τις πολύ καλές εμπορικές και οικονομικές επιδόσεις της ομόσταβλης Skoda) , μαλλον κανει περαιτερω προπαγανδα οπως λες και εσυ πιο κατω...


Anonymous Founder έγραψε:Αμφιβάλλω σφόδρα πως θ' αλλάξει κάτι τέτοιο, το άρθρο μάλλον θέλει να προμοτάρει την Skoda για το πόσο "γαμάτα" πάει και να δείξει στο κοινό πόσο καλή είναι και πως δεν έχει να ζηλέψει τίποτε από την VW γι' αυτό η μαμά παίρνει μέτρα...
:s_sarcastic
Α, και τα μέτρα θα κάνουν τα Skoda πιο "γερμανικά"... :s_hang


Το αυτο ακριβως...
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#440524
Nikos! έγραψε:Πολύ ωραίο το Karoq πάντως.

Αν και μεταξύ station octavia και αυτό δε ξέρω πιο να διαλέξω. Ευτυχώς αργεί ακόμα η απόφαση, θέλω 2 χρόνια.


...και εγω το βρισκω αρκετα ελκυστικο... :lipsealed: :innocent:

Νομιζω οτι αν δεν αποτελουν θεμα τα σχεδον 50cm μεγαλυτερου μηκους, προφανως το Octavia Combi θα ειναι μια πιο ολοκληρωμενη λυση, σε χωρους και δυναμικα χαρακτηριστικα.
Οποτε μαλλον εχει να κανει περισσοτερο με το τι θα σε βολευει περισσοτερο στην καθημερινη μετακινηση, αλλα και ποιο θα σου καθεται συγκριτικα καλυτερα στο ματι...

P.S Αν τιμολογησουν το προσθιοκινητο Κaroq 150αρι κανα 23αρι χιλ. ευρω με καλο εξοπλισμο, (οπως πχ το Κodiaq 125 που εχει 22,500ευρω με καλο εξοπλισμο) βλεπω να "καβαλαει" το κορυφαιο εμπορικα qq...Αντιστοιχα θα εβλεπα οριακα κατω απο 20κ ευρω το 1,000αρι 115ps... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#440537 1.5TSI 4x4 ,περιμένω και εγώ.
Θα αξίζει άραγε να το αγοράσω απο τη Τσεχία?
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#440551
kostis20 έγραψε:1.5TSI 4x4 ,περιμένω και εγώ.
Θα αξίζει άραγε να το αγοράσω απο τη Τσεχία?


4x4 δε μπορώ να πάρω δυστυχώς λόγω policy.

Μέχρι 18Κ ΛΤΠΦ πάω.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#451589
kostis20 έγραψε:1.5TSI 4x4 ,περιμένω και εγώ.
Θα αξίζει άραγε να το αγοράσω απο τη Τσεχία?


4Χ4 δεν έχει βγει πάντως ακόμα.

Τιμές εδώ: http://www.skoda.gr/SiteCollectionDocum ... anikis.pdf

Ίσως σε συμφέρει αν πετύχεις καλή ισοτιμία. Συνάδελφοι εκεί έχουν Octavia RS εταιρικά. :omg:
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#451612
Κίκιζας . έγραψε:...P.S Αν τιμολογησουν το προσθιοκινητο Κaroq 150αρι κανα 23αρι χιλ. ευρω με καλο εξοπλισμο, (οπως πχ το Κodiaq 125 που εχει 22,500ευρω με καλο εξοπλισμο) βλεπω να "καβαλαει" το κορυφαιο εμπορικα qq...Αντιστοιχα θα εβλεπα οριακα κατω απο 20κ ευρω το 1,000αρι 115ps... :hmmm:


Μαγος ειμαι ρε πουστη μου, αμαλαχειναουμ... :lol: :s_cool

"Από 19.900 ευρώ το νέο Škoda Karoq"

http://www.drive.gr/news/agora/apo-1990 ... koda-karoq
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#474847 Skodαρα ρε ftw

Νοίκιασα το facelift στη Βουδαπέστη, έχει ακομα καλύτερη κύλιση από το δικό μου.

Station, 2λτ diesel, dsg και Navi. Και γυρνάς όλη την Ευρώπη ατσαλακωτος.

Αμαξάρα!
ΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#474916 ΗF doesnt like this post... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#474920
gianik έγραψε:ΗF doesnt like this post... :lol:


Δε πειράζει, σ'όποιον αρέσουμε... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#475015
gianik έγραψε:ΗF doesnt like this post... :lol:

Θα διαφωνήσω, μια χαρά είναι το ποστ, όπως και το αμάξι: αν θέλεις ένα άνετο και με χώρους, οικογενειακό και δεν σε χαλάει η εμφάνιση που είναι το λιγότερο αδιάφορη, το βρίσκω εξαιρετικό value.
Και πολύ σωστά ο Nikos! αναγνώρισε το προφανές: πως δεν έχει καμία σχέση με το δικό του βασικό/φτηνό εταιρικό, μεταξύ τους υπάρχει χάος και είναι λογικό. Το ένα απευθύνεται σε εταιρικούς στόλους, για να βγαίνει προσιτή η μηνιαία χρέωση, το άλλο είναι ένα καλό αυτοκίνητο που απευθύνεται σε όλους, και η αγορά του από εκεί και μετά είναι θέμα γούστου (αν χρειάζεσαι τους χώρους, ή αν σου αρέσει ή δεν σου αρέσει η εμφάνιση).
Μάλλον με έχετε παρεξηγήσει στο θέμα της Skoda...
H Skoda δεν κάνει γενικά κακά αυτοκίνητα, το αντίθετο, μια χαρά είναι τα περισσότερα, όπως και η εταιρεία. Δεν σχολιάζω τα ειδικού σκοπού σαν το βασικό diesel (να δώσω ξανά και τα συγχαρητήριά μου που ο Nikos! όχι μόνον το ανέχεται, αλλά του αρέσει κιόλας), τα περισσότερα Skoda είναι πολύ καλά αυτοκίνητα και δεν υστερούν από τα αντίστοιχα VW. Κάποια είναι πιο άσχημα μεν, αλλά κάποια άλλα είναι στα ίδια (πχ στα SUV, δεν μπορώ να βρω διαφορές μεταξύ Skoda, Seat, VW: είναι όλα σχεδόν ίδια εμφανισιακά και οι διαφορές είναι στα επίπεδα εξοπλισμού και στη διάθεση του αγοραστή να πληρώσει ή όχι).
Τα περισσότερα Audi είναι αρκετά διαφορετικά βέβαια και είναι και ο κρυφός πόθος των περισσότερων που οδηγούν κάποιο VAG άλλης μάρκας του ομίλου. Ναι, ακόμη και αυτών με Skoda που λένε πως είναι ίδια με τα Audi!
:s_biggrin
To βασικό πρόβλημα της μάρκας είναι συνήθως οι οδηγοί τους. Όχι με όλους προφανώς, με κάποιους που πιστεύουν πως αγόρασαν το πιο γαμάτο αμάξι και εξ αυτού είναι οι πιο έξυπνοι όλων. Ειδικά από εκείνους που τα έσκασαν για πιο premium Audi, που στο δικό τους μυαλό, είναι χαζοί.
:help:
Κατά τ' άλλα, η Skoda είναι μια χαρά εταιρεία πλέον και σαφώς με πιο λογική βάση προϊόντων στο VAG από την Seat, που ουσιαστικά πουλάει μόνον σαν φθηνότερη VW, αφού δεν έχει μεγάλη διαφορά από την VW. Δηλαδή, για να πάρεις Leon, θα το κάνεις γιατί δεν σου φτάνουν για Golf ή Α3, ενώ το Octavia προσφέρει κάτι διαφορετικό (χώρους, άνεση, κλπ).

Εύχομαι πάντως στην επόμενη αναβάθμιση του Nikos! να του δώσουν κάποιο καλύτερο Octavia (με 6άρι σασμάν ή DSG, πολλαπλούς, άλογα - έστω και diesel) για να χαίρεται την οδήγηση και στην καθημερινότητά του (και με έξοδα της εταιρείας! :lol: :iconcool: ). Η ετήσια επιβάρυνση είναι μικρή φορολογικά, ενώ το καθημερινό κέρδος τεράστιο.