Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#485590
bibendum έγραψε:
Την χρηση της προφανως και την καταλαβαινω απλα υποτιθεται οτι το κρυο/ζεστη το ρυθμιζεις με την θερμοκρασια του αυτοματου κλατισμου.



< >


To θετικό που έχει είναι πως αν πχ είναι χειμώνας και έχεις ζεστό αέρα, όταν είναι ακόμα κρύα η καμπίνα θα βγάλει υπερβολικά ζεστό αέρα στην αρχή, για να τη ζεστάνει γρήγορα. Οπότε εγώ όταν θέλω ζέστη, έχω τη ροδέλα στο κρύο, για να μην σου σκάσει καυτός αέρας στο πρόσωπο. Η καμπίνα ζεσταίνεται το ίδιο γρήγορα (ή ελάχιστα πιο αργά). Γενικά, το έχω το ροδελάκι στο κρύο, μιας και το καλοκαίρι με το αρκούδι δεν λέει να το έχεις στο ζεστό... :lol: ιδίως σε μαύρο αμάξι, με τον Ελληνικό ήλιο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#485602
mirage έγραψε:Συμφωνώ πως ειναι αχρηστο ειδικα με αυτοματο κλιματισμο. Εγω το αλλαζω αναλογα με την εποχη.

< >



Εγώ το αλλάζω 10 φορές την μέρα αυτή την εποχή :lol:
Ο κλιματισμός σταθερά στους 23 βαθμούς μικρή σκάλα αέρα και ανάλογα με το αν ζεσταίνομαι ή κρυώνω πειράζω την ροδέλα και κάνει δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#485659
kostis20 έγραψε:Και η 5αρα έχει παρόμοια ρύθμιση απο το iDrive.Αν δε το ξέρεις δε το βρίσκεις με τίποτα και μένεις με οτι ρύθμιση να΄ναι.


Κάποια ιδιοφυΐα στο Μόναχο σκέφτηκε ότι είναι πιο βολικό να μπεις σε 12 μενού (και να φας κανένα λεπτό) για να αλλάξεις μια ρύθμιση στους αεραγωγούς, παρά να έχεις μια ροδέλα που σου παίρνει ένα δευτερόλεπτο για να την ρυθμίσεις... :tomato:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#485749
dimik έγραψε:
mirage έγραψε:Συμφωνώ πως ειναι αχρηστο ειδικα με αυτοματο κλιματισμο. Εγω το αλλαζω αναλογα με την εποχη.

< >



Εγώ το αλλάζω 10 φορές την μέρα αυτή την εποχή :lol:
Ο κλιματισμός σταθερά στους 23 βαθμούς μικρή σκάλα αέρα και ανάλογα με το αν ζεσταίνομαι ή κρυώνω πειράζω την ροδέλα και κάνει δουλειά.


αυτο δεν υποτιθεται οτι πρεπει να το κανει ο αυτοματισμος κλιματισμος;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#485780
bibendum έγραψε:
αυτο δεν υποτιθεται οτι πρεπει να το κανει ο αυτοματισμος κλιματισμος;


Αυτο ακριβως... στο JUKE στο αυτοματο, μπαινεις και ξεκινας και ο ανεμιστηρας ειναι στη πρωτη σκαλα.... σε μερικα λεπτα που εχει ζεσταθει το μοτερ ανεβαζει ταχυτητα και σταματαει να ανεβαινει αναλογα με την θερμοκρασια που εχεις βαλει....
Άβαταρ μέλους
By mirage
#485843
224v έγραψε:
bibendum έγραψε:
αυτο δεν υποτιθεται οτι πρεπει να το κανει ο αυτοματισμος κλιματισμος;


Αυτο ακριβως... στο JUKE στο αυτοματο, μπαινεις και ξεκινας και ο ανεμιστηρας ειναι στη πρωτη σκαλα.... σε μερικα λεπτα που εχει ζεσταθει το μοτερ ανεβαζει ταχυτητα και σταματαει να ανεβαινει αναλογα με την θερμοκρασια που εχεις βαλει....
Το οποιο το κανει και η BMW. Απλα υπαρχει αυτη η εξτρα επιλογη στον κεντρικο αεραγωγο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#489588 Μια ακόμη εβδομάδα με ένα τέλειο αυτοκίνητο :inlove: Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#489622 Τι δουλεια εχεις εκει μπροστα λοιπον; Πηγαινε 3 αυτοκινητα παρακατω.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#489981 Αν και κάτοχος pre-facelift, το facelift version μπορεί να είναι πιο άσχημο μπροστά αλλά είναι βελτιωμένο στα σημεία και εξηγώ...

Είναι 1,4 150 άλογα βενζίνη με dsg και Navi.

Οι διαφορές είναι οι εξής:
- καλύτερη ποιότητα κύλισης, υποθέτω έχει και αυτό ημιάκαμπτο. Περνάει εγκαρσιες ανωμαλίες πχ γραμμές τραμ λες και δεν υπάρχουν καν
- καλύτερο infotainment
- βελτιωμένη ηχομόνωση, μοτέρ σχεδόν δεν ακούγεται
- βελτιωμένο start stop, πιο ήπιο
- όμορφο σε σχεδιασμό τιμόνι. Το πάχος είναι το ίδιο.
- νέα διακοσμητικά εσωτερικού, φιλέτα στις πόρτες.

Το μοτέρ καλό είναι, πολύ καλό θα έλεγα και το dsg του πάει γάντι.

Χαίρεσαι να το οδηγείς γιατί είναι άνετο, ήσυχο και σου βγάζει μια περίεργη premiumιλα την οποία δε μπορώ να εξηγήσω.

Τέλειο long distance tourer με εξαιρετικό value for money, κυρίως. ΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#490004 Κλασική περίπτωση αυτοκινήτου που θα το χαρακτήριζα well sorted out. Αν δηλαδή δε σου βγάλει ζημιές πιστεύω δεν αντιλαμβάνεσαι την κατοχή του. Όλα θα κυλάνε αρμονικά για έναν οδηγό που ψάχνει απλή μετακίνηση.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#490005
Deleted User 1 έγραψε:Κλασική περίπτωση αυτοκινήτου που θα το χαρακτήριζα well sorted out. Αν δηλαδή δε σου βγάλει ζημιές πιστεύω δεν αντιλαμβάνεσαι την κατοχή του. Όλα θα κυλάνε αρμονικά για έναν οδηγό που ψάχνει απλή μετακίνηση.

Ακριβώς αυτό.

Τίμιο στη κυριολεξία.

Το δικό μου πάντως μέχρι τώρα δεν έχει πάει ποτέ συνεργείο, αντίθετα με κάτι εταιρικές bmw. Χαχα

< >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#490049 Βέβαια αν μιλάμε για ιδιώτη που θέλει απλά μετακίνηση γιατί να μην πάρει κάτι που να έχει και σοβαρή εγγύηση?
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#490098
NickTG έγραψε:Βέβαια αν μιλάμε για ιδιώτη που θέλει απλά μετακίνηση γιατί να μην πάρει κάτι που να έχει και σοβαρή εγγύηση?


Πως εννοείς τη σοβαρή εγγύηση?
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#490105 Όπως έχει για παράδειγμα η KIA 7 χρόνια.
Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω.