Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#696460 Η αληθεια ειναι οτι αν πρεπει να αποδειξει καποιος κατι αυτος ομολογουμενως εισαι εσυ με την θεωρια "οποιο δεν στριβει ειναι κουβας". Εγω πιστευω οτι πρεπει να ορισμουμε ενα threshold τιμης πανω απο το οποιο ναι, εχεις αγορασει αυτοκινητο και οχι κουβα με ροδες. :roll:

Ο (καθε ) g8777 και η γυναικα του Ασιμωφ τα λεφτα που εδωσαν τα εδωσαν εκει που πιστευαν οτι αγοραζαν το καλυτερο πακετο για τα δικα τους κριτηρια. Δεν κανει ουτε τα κριτηρια τους λιγοτερο εγκυρα απο τα δικα σου, ουτε το αυτοκινητο τους κουβα με λαμαρινες. Δεν υποβαθμισαν το κριτηριο του αλλου οπως συστηματικα κανεις εσυ ομως. :iconcool:

Α, και κατι ακομα. Αυτο που ΟΦΕΙΛΕΙΣ να κανεις ειναι να σεβαστεις ΠΟΛΥ περισσοτερο τα λεφτα που εστυψε την τσεπη του για να τα δωσει ο αλλος. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#696600
g8777 έγραψε:Α, και κατι ακομα. Αυτο που ΟΦΕΙΛΕΙΣ να κανεις ειναι να σεβαστεις ΠΟΛΥ περισσοτερο τα λεφτα που εστυψε την τσεπη του για να τα δωσει ο αλλος. :s_roses


όχι?
Αυτός που τα έδωσε θα τα σεβαστεί.

Προσωπικά δε κρίνω την επιλογή του Mixoυ να πάρει ενα Celerio επειδή καλύπτει τις ανάγκες του και μέχρι εκεί έφτανε η τσέπη του, αλλά παραμένει αντικειμενικά κουβάς.
Προφανώς μπορεί να είναι η τέλεια επιλογή γι αυτόν που το αγόρασε...

Disclaimer, μαμάει το Celerio! :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#696605
g8777 έγραψε:Η αληθεια ειναι οτι αν πρεπει να αποδειξει καποιος κατι αυτος ομολογουμενως εισαι εσυ με την θεωρια "οποιο δεν στριβει ειναι κουβας". Εγω πιστευω οτι πρεπει να ορισμουμε ενα threshold τιμης πανω απο το οποιο ναι, εχεις αγορασει αυτοκινητο και οχι κουβα με ροδες. :roll:

Ο (καθε ) g8777 και η γυναικα του Ασιμωφ τα λεφτα που εδωσαν τα εδωσαν εκει που πιστευαν οτι αγοραζαν το καλυτερο πακετο για τα δικα τους κριτηρια. Δεν κανει ουτε τα κριτηρια τους λιγοτερο εγκυρα απο τα δικα σου, ουτε το αυτοκινητο τους κουβα με λαμαρινες. Δεν υποβαθμισαν το κριτηριο του αλλου οπως συστηματικα κανεις εσυ ομως. :iconcool:

Α, και κατι ακομα. Αυτο που ΟΦΕΙΛΕΙΣ να κανεις ειναι να σεβαστεις ΠΟΛΥ περισσοτερο τα λεφτα που εστυψε την τσεπη του για να τα δωσει ο αλλος. :s_roses

Το κριτήριο του άλλου είναι γαμάτο για τον άλλο. Το κριτήριό του τον οδήγησε να αγοράσει το όποιο αμάξι και μπράβο του. Δεν υπάρχει καμία υποβάθμιση κανενός κριτηρίου και πουθενά δεν είπα πως κάποιο αυτοκίνητο είναι κουβάς, αντιθέτως είπα πως δεν υπάρχουν κακά αυτοκίνητα σήμερα.
Επιπλέον, τα δικά μου κριτήρια, είναι δικά μου κριτήρια. Ούτε πιο έγκυρα, ούτε πιο άκυρα. Όταν κρίνω το οτιδήποτε, αφορά μόνον το δικό μου κριτήριο και τις δικές μου ανάγκες, όχι το δικό σου, όχι κάποιου άλλου.
Από την άλλη, δεν βλέπω για ποιο λόγο συστηματικά ξανακάνεις την ίδια κουβέντα. Σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια, το T-roc είναι ένα γαμάτο αμάξι για τις καθημερινές μετακινήσεις και ταξίδια και είναι πάντα η πρώτη μου επιλογή όταν θα μετακινηθώ εντός πόλης. Βοηθάει σ'αυτό το αυτόματο και το ACC. Αντίστοιχα εξαιρετικό σ'αυτόν τον ρόλο, είμαι βέβαιος πως θα είναι και το Kamiq.
Αντίστοιχα, σε μια στροφοδιαδρομή, και τα δύο είναι πολλές φορές χειρότερα από την σχεδόν 20ετίας 120i. Αν αυτή η φράση προσβάλλει εσένα ή τον Asimov, επειδή πιστεύεις πως υποβαθμίζει την όποια επιλογή, δεν φταίω εγώ, ούτε η φράση.
:s_hang
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#696608 Ρε σεις δεν υφίσταται "τέλειο" προϊόν, ούτως ή άλλως.
Και Pagani Zonda να πάρει κάποιος, σε θέμα χώρων κουβάς θα είναι :rtfm:

Aπό κει και μετά καθένας αξιολογεί τα χρήματα και τις ανάγκες του προσπαθώντας να πάρει το πιο πλήρες πακέτο εκεί που φτάνει η τσέπη του, δεν χρήζει σεβασμού ή ασέβειας η όποια επιλογή, είναι απλά μία προσωπική επιλογή, η οποία εφόσον έγινε και ορθολογικά δεν χωράει και κρίσης (πέραν του σε καφενειακό επίπεδο χαβαλέ που προφανώς θα κάνουμε εδώ μεσα).

Και νομίζω και εδώ μέσα πολύ συχνά οι ίδιοι οι χρήστες (που τα πλήρωσαν τα αυτοκίνητά τους) τονίζουν τα αρνητικά τους, αυτό δεν σημαίνει πως δεν σεβόμαστε τα λεφτά και τις επιλογές μας, αλλά το κάθε τι έχει συν και πλην, τόσο απλα :oops:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#696612 Μα προφανώς και δεν υφίσταται τέλειο αμάξι, ειδικά σε γήινα λεφτά. Και η 120i που ανέφερα, έχει αδύναμο μοτέρ για τις δυνατότητες του πλασίου, χρειάζεται μπλοκέ, ενώ η ανάρτηση είναι για να σου φεύγουν τα σφραγίσματα, για να μην μιλήσω για αξιοπιστία.
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να πω πως δεν έχω λεφτά για ν'αγοράσω κάτι που να μου αρέσει, γι'αυτό και μένω με το εταιρικό που είναι και μια χαρά αμάξι για το 99% των διαδρομών. Αλλά φαίνεται πως πρέπει να τσακωθούμε για το υπόλοιπο 1%...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#696613
Anonymous Founder έγραψε: ενώ η ανάρτηση είναι για να σου φεύγουν τα σφραγίσματα, για να μην μιλήσω για αξιοπιστία.


Να σου δώσω μια βόλτα το ταπεR? :lol:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#696615
Anonymous Founder έγραψε:Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να πω πως δεν έχω λεφτά για ν'αγοράσω κάτι που να μου αρέσει, γι'αυτό και μένω με το εταιρικό που είναι και μια χαρά αμάξι για το 99% των διαδρομών. Αλλά φαίνεται πως πρέπει να τσακωθούμε για το υπόλοιπο 1%...

Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα νομίζω άνετα αποτελεί ένα topic από μόνο του. Έτσι όπως έχει έρθει η αγορά, η φορολογία και η οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα, οποιοσδήποτε λίγο "ενθουσιώδης" με το θέμα αυτοκίνηση είναι ψιλοαδύνατο να βρει κάτι που να του αρέσει με κάποια έννοια πέραν της χρηστικής και έτσι οι περισσότεροι αρκούμαστε σε "κουβαδάκια" και χρυσώνουμε το χάπι επειδή πράγματι 9 στις 10 φορές κάνουν εξαιρετικά τη δουλειά τους και είναι ξεκούραστα στο daily commuting ή στο φόρτωνε ξεφόρτωνε, αυτό όμως σίγουρα δεν σημαίνει πως το κάθε kamiq/juke/troc/2008 είναι και το απαύγασμα της αυτοκίνησης σε άλλους τομείς (πράγμα απόλυτα φυσικό)
Άβαταρ μέλους
By g8777
#696617 Εγώ από την άλλη high fidelity νομίζω ότι κρυβόμαστε πίσω από τις λέξεις. Τελος πάντων, δεν το συνεχίζω, τα γραπτά ( όπως και το ύφος τους ) είναι εκεί.

Πού θα πάει, κάποια στιγμή θα γίνουμε πλούσιοι και θα μπορέσουμε να πάρουμε ένα αυτοκίνητο που πραγματικά να χαρίζει εμπειρία οδήγησης.( Pagani, Bugatti, koenigsegg, τέλος λίστας). Ως ως τότε θα υπομενουμε τα κουβαδάκια που έχουμε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#696620 Θα συμφωνήσω πως τα γραπτά είναι εκεί και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#696750
MIXOStsi έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε: ενώ η ανάρτηση είναι για να σου φεύγουν τα σφραγίσματα, για να μην μιλήσω για αξιοπιστία.


Να σου δώσω μια βόλτα το ταπεR? :lol:


Δεν έχω μπει στη σειρά 1 του HF αλλά σε Type R με 19αρες δεν είχα κανένα παράπονο. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#696758 Ποια γενιά?
Εγώ 18άρες έχω, δεν κοπανάει αλλά σίγουρα είναι σκληρό...

Ότι καλύτερο για συνεπιβάτη με πλούσια τα ελέη του Κυρίου... :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#696759
Anonymous Founder έγραψε:Θα συμφωνήσω πως τα γραπτά είναι εκεί και ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Η αλήθεια είναι ότι του την έπεσες του Ασίμοφ για την επιλογή του

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#696763 Όχι για την επιλογή του, αλλά για την άποψη πως το Kamiq είναι το καλύτερο όλων. Θεωρώ πως η γνώμη του είναι biased επειδή το αγόρασε.
Επίσης θεωρώ πως όντως στην τιμή που το αγόρασε, δεν είχε αντίπαλο.
Αλλά όχι πως είναι καλύτερο και από πολλά ακριβότερα (μεταξύ αυτών και του T-roc).
Πάντως κι εγώ στην θέση του θα έκανα ακριβώς ό,τι κι αυτός και πιθανότατα θα κατέληγα σε κάτι παρόμοιο αν όχι το ίδιο (εννοείται θα έβαζα και το ACC σε κάθε περίπτωση). Η επιλογή του είναι ορθολογικότατη. Στα υπόλοιπα είναι που διαφωνώ (πως είναι καλύτερο από τα ακριβότερα για μια σειρά λόγων).

Όχι βέβαια πως με τα παραπάνω θ'αλλάξει κάτι στην άποψη κάποιων , αλλά εγώ τα γράφω κι ας υπάρχουν.
ΥΓ: Δεν χρειάζεται να ψάξουμε τι γραφόταν για το συγκεκριμένο πριν το αγοράσει, η τάση των ανθρώπων να δικαιολογησουν τις επιλογές τους είναι φυσιολογική και... ανθρώπινη.
:s_dance
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#696767 Εδώ έχει βγει ο Μητσοτάκης καλύτερος όλων...

G βάλε ταξη

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#696777 Εγώ γενικά μιλούσα, σιγά μην έπαιρνα σοβαρά τον Ασίμωφ και την ρυθμική γυμναστική του. Κάτι Ford Hools τον ψάχνουν πείτε του, ΓΙΑΤΊ ΚΡΎΒΕΤΑΙ;