Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#43174
giannik1977 έγραψε:Τι δυνατοτητες εχεις; θελω να πω μεχρι τι ποσο μπορεις να διαθεσεις για extra;
Εγω εχω την elegance εκδοση κ απο extra εβαλα : ηχοσυστημα αφης bollero ,ηλεκτρικη ηλιοροφη ,αισθητηρες, πλαστικο καλυμμα πορτ παγκαζ (πολυ χρησιμο..). Αν γυρναγα τον χρονο πισω , ισως να εβαζα και xenon..


Έκδοση δε μπορώ να ανέβω, μόνο ambition.

Από έξτρα μόνο xenon θέλω και το πακέτο φωτισμού, αλλά δε ξέρω αν μπαίνουν στο lease. Νομίζω 1.000-1.500 έξτρα μπορώ να βάλω.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#45979 Χαιρετώ, έχει ο πατέρας μου ένα Superb, νομίζω του 2006 με 160 άλογα. Θέλει να αλλάξει καταλύτη και από μια αντιπροσωπεία του ζήτησαν κάπου 800-1000 ευρώ, ενώ του είπαν ότι αν πάρει μεταχειρισμένο θα κοστίσει κάπου 300 έουρος. Τι προτείνετε; Υπάρχει κανένα site που να μπορώ να ψάξω με το μοντέλο και το VIN? Ή να αρχίσω να παίρνω τηλ στα κεντρικά της ΒΙΑΜΑΡ;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#45981 Xάλασε ο καταλύτης; :hmmm: Πόσα χλμ έχει;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#45985 Πρέπει να έχει καμια 200αριά χιλιάρικα. Δεν είμαι σίγουρος τι έχει συμβεί, απλώς μου το είπαν σήμερα ότι θέλει να τον αλλάξει και όταν άκουσα τις τιμές :lipsealed: .
Άβαταρ μέλους
By Marios
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#58727 Προσφατως μπηκα σε νεα Octavia taxi. :inlove: 1,6 tdi ηταν. Καλο ειναι μου ειπε ο ταξιτζης αλλα του λειπει δυναμη. Πιο πριν επισης ειχε Rapid αλλα το εδωσε γιατι οδηγικα ηταν τραγικο. Πολλες πλευσεις μου ειπε.

Και μιας και μιλησαμε για Rapid, το Spaceback συνεχιζει την μακρα παραδοση της Skoda στα μαφιοζικα πορτ παγκαζ. Ετσι στο πορτ παγκαζ του, χωραει ανετα ενας ανθρωπος, οπως φαινεται και στο κλιπακι. :s_rofl

Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#58851
Focusman91 έγραψε:Καλο ειναι μου ειπε ο ταξιτζης αλλα του λειπει δυναμη. Πιο πριν επισης ειχε Rapid αλλα το εδωσε γιατι οδηγικα ηταν τραγικο. Πολλες πλευσεις μου ειπε.


Petrolhead ο ταρίφας. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#65566 Πριν 1 εβδομαδα βγηκε εκτος εγγυησης η octy , οποτε service στην επισημη αντιπροσωπεια φινιτο...
Σε πολυ καλο φιλο σημερα : αλλαγη λαδιων , φιλτρων αερος-βενζινης : 50 €.
Χλμ 27.000. :)
Άβαταρ μέλους
By CPP
#65843 Jackpot σήμερα το yeti :omg:
Πήγα για μικρό service, 5ο έτος και 42,000χλμ.....
Και έφυγα με.....
Τακακια εμπρός, αντλία νερού, πολλαπλασιαστή και ενα μπουζοκαλωδιο και αλλαγή σετ καδενα
Με κάτι εκπτώσεις -780 euro.
Κατάρα στις αξιοπιστίες :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By gianik
#65942 Πολλαπλασιαστή κ μπουζοκαλωδιο άντε να το δεχτώ. Καδένα;;;;;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#66016 νερομένη βενζίνη?? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Chuckie V2.0
#66465 Καδένα, υπήρχε ενα θεματάκι με τα τα 1.8TSI και 2.0TSI (οχι τα BWA που ειχαν ιμαντα). Στο Briskoda παθαινεις καταθλιψη από τους πόσους κολλημένους κινητηρες αναφερουν, με την καδενα να πηδαει δοντι, συνηθως μετα την εγγυηση, και να παιρνεις τον κινητηρα στο χερι, ετσι χωρις προειδοποιηση.
Νομιζω δεν εβγαλε ποτε ανάκληση, και ειναι στο 3-4 revision, όπου ελπιζουν αυτο να ειναι και οκ. Οπότε, ήρθες για service, γνώστες στο συνεργειο, στην αλλαξαν.

In other news, ενεργοποιήθηκε το auto unlock , με το που βγαινει το κλειδι από την μιζα ξεκλειδωνουν οι κλειδαριες. Επίσης, επειδη εχω το pre-FL που δεν εχει daylight φωτα, ενεργοποιησα (να ειναι καλά το VCDS) τα φωτα ομιχλης (μονο αυτα), να ειναι μονιμα αναμενα (μολις κατεβει το χειροφρενο), αλλά dimm-αρισμενα στο 28% να μην ενοχλουν.
Τέλος, ομόσταβλο VW GTI V δέχτηκε το ξέσπασμα της οργής της Τσέχας εχθές (μόλις πάτησε κάτω, δλδ με 3η) και απόλαυσε οπτικά την μεγάλη κωλάρα της.
Άβαταρ μέλους
By Chuckie V2.0
#90203 Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ "σεισμικ" γραφικός, hog-άρω άλλη μία φορά το thread, έτσι, γιατί έχει πέσει πολύ νέκρα και κατέβηκε πολύ "χαμηλά"

Μια όμορφη μοντίφα, για να νοιώσουμε και εμείς με το Mk2 Octavia φρέσκοι και ανανεωμένοι, είναι τα νέα σήματα της Skoda, που αντικατέστησαν στα νέα mk3 Octavia,μεταξύ άλλων, τα παλαιά (πολύ 80-ίλα) laminated "πράσινα" σήματα.
Επίσημα δεν εχουν βγει τα part numbers για mk2, αλλά μετά από ψάξιμο στο net και σε σχετικά fora παράγγειλα τα σωστά για το δικό μου pre-FL μοντέλο. Σωστά, καθώς έχουν την ίδια καμπυλότητα και διάμετρο με τα απερχόμενα, μετά δε την τοποθέτηση είναι σαν εργοστασιακά (οπως είδα σε πολλές φωτο). Φυσικά πήρα και τα αντίστοιχα καπάκια για τις ζάντες. Σε λίγες μέρες κοντά μου, μολις τα βάλω θα γράψω εδώ ένα how to, φυσικά θα προστάρω τα part numbers (ας δω 100% οτι ειναι οκ) και φωτός!

Στην ίδια παραλαβή αναμένω και θα ενημερώσω μετά την τοποθέτηση τους (how to, εντυπώσεις, φωτος):
-Led για την πίσω πινακίδα, σε αντικατάσταση της κλασσικής λαμπίτσας. Λίγο περισσότερο φως και premium κώλος πλέον (θα ταιριάζει καλύτερα και με το νέο σηματάκι). Λόγω του pre-FL, η λαμπίτσα δεν δίνει σήμα στο can bus, άρα δεν ανάβει "καμμενη λαμπα" στο check control
-Led σετ λαμπες για direct replacement των δυο λαμπτήρων στο πορτμπαγκαζ
-Φίλτρο pipercross, για να αναπνεύσει καλύτερα η Τσέχα. Ήμουν έτοιμος για εισαγωγη (APR Carbonio-κούκλα), αλλά τελικά οι περισσότεροι stage 1 που την έβαλαν, πέρα από τον ήχο που δεν με νοιαζει, δεν είδαν πολύ σημαντική διαφορά από ένα ελεύθερο φίλτρο. Σε αρκετούς έκανε και κοψίματα στην παροχή ψηλά, μάλλον η 115άρα αντλία δεν τα κατάφερνε (πολυ πηγαν σε 130αρα, αλλά αρχίζουν να μαζεύονται πολλά μπικικίνια)
-Νέα καπάκια για λάδι και ψυκτικό, από porsche, να ομορφύνει λίγο το engine bay, μέχρι να .....
- Σετ αμορτισεράκι, οδηγοί κτλ για να μπει στο καπώ, έλεος ρε Skoda με την βέργα (με εφερες χρόνια πίσω). Φωτό μόλις μπει

:metalo:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#90376 είσαι μερακλής ρε φίλε.. :)

φωτό οπωσδήποτε όταν τα βάλεις (ενδιαφέρομαι για τα σήματα και τα ledακια)

εν των μεταξύ , μια χαρά η μάμά skoda
http://www.newsit.gr/default.php?pname= ... 5&catid=43