Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#441971 5ετή οικονομικά σχέδια, κόκκινο χρώμα, πάθος... τι μου θυμίζει;;; :lol: :lol:


Κάτσε λίγο να ρίξω μια ματιά;;; Χιονίζει στην κόλαση ή ιδέα μου είναι;;; :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#441972 Το θεμα δεν ειναι αν :svivhaha: θα βγαλει suv η Φοραδα.

Ειναι το ποτε θα βγαλει ηλεκτροκινητο.

:shifty:

Δια δεν ακουγεσαι. :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#442005
g8777 έγραψε:Ειναι το ποτε θα βγαλει ηλεκτροκινητο.


Όταν θα απαγορευτούν πλήρως οι ΜΕΚ. Έχουμε ακόμα δηλαδή.


g8777 έγραψε:Δια δεν ακουγεσαι.


Εικόνα

:s_laughat
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#442009 Πριν μερικες μερες παρακολουθησα φορμουλα e
Aν εκλεινα τα ματια νομιζα οτι ετρεχαν τρολεϊ! :lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#442010 Και ηλεκτρικό θα βγάλει και suv θα βγάλει και ότι θέλουν οι μέτοχοι θα βγάλει. Δικό τους το μαγαζί, ότι θέλουν κάνουν.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#442061 Μέτοχοι = Exor (Agnelli) & Pierro. Έχουν τον έλεγχο του ΔΣ χωρίς να έχουν καν την πλειονότητα των μετοχών.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#442066 Η μάρκα είναι αστεία σε επίπεδα μοντέλων όσο αφορά το design και σε επίπεδο αγώνων F1 Δία.
Ξύπνα Δία.
Αυτά τα πράγματα που γίνονται στη Ferrari, είναι καραγκιοζιλίκια ολκής.
Στα @@ μου αν ο ΙταλοΚαναδός λεβεντομαλάκας με το πουλόβερ κάνει "πολιτική" στους μετόχοι και πετάει τυράκι όποτε και όταν αυτός θέλει.
Εμάς απλά δεν μας αφορά.
Στον αντίποδα, το αντίπαλο δέος aka Lamborghini, έχει απείρως πιο σοβαρή διοίκηση και πλέον πατάει γερά στα πόδια της.
Χωρίς τυμπανοκρουσίες και λεβεντομαλακίες ή τσιπριακά καραγκιοζοψέμματα.

Και για να ξέρεις, εγώ είμαι υπέρ στο να βγάλει κάποιου είδους SUV. Απλά καλύτερα κάποιες φορές να μασάς, παρά να μιλάς.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#442073 Μπέπε συγγνώμη που θα στο πω αλλά είσαι εκτός χρόνου και τόπου.

1) Στην F1 είναι η 2η δύναμη, σαφώς καλύτερα από κάτι τραγικές ξηρασίες όπως την δεκαετία του '60 και από το 1984 ως το 1998 με Enzo στα κουμάντα!!!

2) Τα σημερινά αυτοκίνητα δρόμου είναι τα καλύτερα που έχει βγάλει ποτέ!!!

3) Έχει τις μεγαλύτερες πωλήσεις και το κυριότερο τα περισσότερα κέρδη από κάθε άλλη στιγμή στην ιστορία της!!!

4) Η Lamborghini πολύ θα ήθελε να έχει τέτοια αυτοκίνητα και το κυριότερο τέτοια οικονομικά αποτελέσματα!!!

Εγώ πάντως δεν είμαι υπέρ του να βγάλει η Ferrari SUV. H Lamborghini βγάζει γιατί το χρειάζεται για να αυξήσει τις πωλήσεις της. H Ferrari δεν έχει τέτοια ανάγκη, ο χρόνος αναμονής για τα νέα μοντέλα της μετριέται σε χρόνια!!! Πήγαινε να πάρεις μια 812 και μια Aventador και θα δεις τι εννοώ!!!
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#442079 1) Ντροπή να καμαρώνεις που είναι 2η δύναμη η Ferrari. Eκτός και αν χαίρεσαι επειδή είσαι ο 1ος από τους υπόλοιπους.

2) Δία και ο ανταγωνισμός βγάζει τα καλύτερα αυτοκίνητα που έβγαζε ποτέ. Η McLaren βγάζει εργαλειάρες και η Lamborghini επίσης.

3) Δεκτό, καλοδεχούμενο και βεβαίως επιθυμητό. Υγεία κάθε εταιρίας είναι η αέναη κερδοφορία με σκοπό την επανεπένδυση των κερδών.

4) Η Lambo έχει συνεχή ανοδική πορεία αλλά και έτσι να μην ήταν, αφενός ανήκει σε έναν mega-όμιλο, αφετέρου τη λες και halo company γιατί το χρήμα που πέφτει προς αυτήν, είναι ουσιαστικά διαφήμιση προς τους χρηματοδότες της.

Αν η εποχή προστάξει να βγάλει και playstation, τότε πρέπει να το βγάλει.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#442094 1) Δεν καμαρώνω, αλλά είναι σαφώς καλύτερη η κατάσταση σε σχέση με άλλα χρόνια, πολύ πιο πέτρινα!!! Επίσης είχαμε πολλές ατυχίες φέτος (και πολλά προβλήματα αναξιοπιστίας).

2) Δεν διαφωνώ. Γιατί όμως έχεις πρόβλημα με την Ferrari που βγάζει κορυφαία υπεραυτοκίνητα;

3) Έτσι είναι. Γιατί αλλιώς ή κλείνεις ή σε εξαγοράζουν.

4) Η Ferrari δεν χρειάζεται να παίρνει λεφτά από αλλού. Είναι από μόνη της διαφήμιση του εαυτού της. Μάλιστα έγινε spin off από την FCA γιατί μόνη της θα έβγαζε περισσότερα λεφτά στο χρηματιστήριο, παρά ως μέλος του Ομίλου.

Το τι θα βγάλεις εξαρτάται από το που στέκεσαι και από το τι χρειάζεσαι. Η Lambo το χρειάζεται γιατί δεν έχει την εμπορική δύναμη να περιμένουν σειρά οι πελάτες. Η 812 έχει λίστες αναμονής ως το 2020 στην Αγγλία...
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#442124 Eγω παντως ασουμε, απο τοτενες που το αλογατο κατηργησε την μεταλλικια χτενα, ξενερωσα τα μεγιστα και δεν προκειται να ψωνισω ενα προιον που βασιζεται στο ΠΑΘΟΣ, να αλλαζει μονο του ταχυτητες... :protest:

Το πολυ καμμια F430 αν εβρισκα μετα απο 20-30 χρονια (αν δεν εχουν παει στο θεο οι τιμες στις χειροκινητες και εαν δεν εχουν απαγορευσει στο ανθρωπινο ειδος να...οδηγει!) θα ψωνιζα ως την τελευταια συγχρονη Ferrari με χειροκινητο.

Και ας ανεβοκατεβαζουν αυτοματα, ολοι εκει εξω οι απανταχου wannabe φορμουλιαρηδες, barbies και κελεμπιες στον δημοσιο δρομο, νομιζοντας οτι ειναι πετυχημενοι αγωνιαρηδες ναουμ... :s_gamer
Άβαταρ μέλους
By pik.
#442164
Giuseppe Busso έγραψε:Η μάρκα είναι αστεία σε επίπεδα μοντέλων όσο αφορά το design.....

δεν σου αρεσει η ΠορτοΦινο;

που ειναι απο μπροστα σαν τον Μπουλμπασαρ πριν βγει απο την σφαιρα Ποκέ εναντιον του Πικατσου;

Δεν σου αρεσει η Λουσο που ειναι σαν καρτουν με ενα χαμογελο αστειο;
Δεν σου αρεσει η 812 που ειναι σαν μια 575Μ on steroids;

Η Φερραρι δεν παραγει πλεον design,ειναι σαν την Apple,αποφασιζουν το design ενω πανε για χέσιμο 15 λεπτά μετα τα τορτελινια και τα προσουτα. :lol:
Καπως ετσι εχει καταντησει και το reparto corse.
Καθονται εκει γιατι νομιζουν ελεω ονοματος θα κερδανε αγωνες...

κατά τα άλλα ,εχει δικιο ο Διας ,ανωτερο ονομα η Φερραρι απο Λαμπο ομως οταν αυτη η τελευταια βάλει ενα κιβωτιο τυπου PDK στα V12 arrivederci e buonanotte ...
Επαναλαμβανω,καλες χρυσες οι Φερραρι αλλα οι Λαμπο ειναι theater,event καυλα,μουναρες.
δεν υπαρχει συγκριση.

PS. το ποστ γραφτηκε ενω περνουσε κατω απο το παραθυρο μια Aventador SV. :omg: :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By Κίκιζας Γρηγόρης
#442182

:protest: :protest: :protest:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#442196
Κίκιζας . έγραψε:Eγω παντως ασουμε, απο τοτενες που το αλογατο κατηργησε την μεταλλικια χτενα, ξενερωσα τα μεγιστα και δεν προκειται να ψωνισω ενα προιον που βασιζεται στο ΠΑΘΟΣ, να αλλαζει μονο του ταχυτητες...


Δεν αλλάζει μόνο του, εσύ του λες πότε να αλλάξει!
Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτα ενδιαφέρον και παθιάρικο στο να ανεβάζει ακαριαία το μοτέρ στον κόφτη και μετά εγώ να κάνω 0.5s για να ανεβάσω ταχύτητα με την κουτάλα. Απλά χαλάει όλη την εμπειρία και την αδρεναλίνη της επιτάχυνσης.


pik. έγραψε:δεν σου αρεσει η ΠορτοΦινο;

που ειναι απο μπροστα σαν τον Μπουλμπασαρ πριν βγει απο την σφαιρα Ποκέ εναντιον του Πικατσου;

Δεν σου αρεσει η Λουσο που ειναι σαν καρτουν με ενα χαμογελο αστειο;
Δεν σου αρεσει η 812 που ειναι σαν μια 575Μ on steroids;

Η Φερραρι δεν παραγει πλεον design,ειναι σαν την Apple,αποφασιζουν το design ενω πανε για χέσιμο 15 λεπτά μετα τα τορτελινια και τα προσουτα. :lol:


Η ομορφιά είναι υποκειμενική, δεν υπάρχει λόγος να διαφωνούμε για κάτι που είναι καθαρά προσωπικό. Εμένα μου αρέσουν οι ξανθές, εσένα οι μελαχρινές, δεν υπάρχει καν βάση συζήτησης!!!


pik. έγραψε:Επαναλαμβανω,καλες χρυσες οι Φερραρι αλλα οι Λαμπο ειναι theater,event καυλα,μουναρες.
δεν υπαρχει συγκριση.


Οι Ferrari είναι ανώτερες οδηγικά και αυτό είναι που μετράει! :rtfm:


Κίκιζας . έγραψε:

:protest: :protest: :protest:


Ο μόνος λόγος να την πάρεις manual είναι ότι είναι πολύ φτηνότερη από άποψη συντήρησης. Πολυ χειρότερο supercar κατά τα άλλα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#442680 Τι έφτιαξε ο άνθρωπας? :lipsealed: Αν εξαιρέσεις το καγκουροσπλίτερ μπροστά, είναι έπος το δημιούργημα!